Прислів"я та приказки 5 клас

20
Поетична хвилинка Ось пролунав дзвінок. Розклади скоріш, дружок, Все охайно, все в рядки – І щоденник для оцінки, Книгу, зошит, олівці. Чи готові до уроку всі?

Upload: valaalikivna

Post on 27-Jul-2015

838 views

Category:

Science


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Прислів"я та приказки 5 клас

Поетична хвилинкаОсь пролунав дзвінок.Розклади скоріш, дружок,Все охайно, все в рядки –І щоденник для оцінки,Книгу, зошит, олівці.Чи готові до уроку всі?

Page 2: Прислів"я та приказки 5 клас

Тема. Прислів’я та приказки.

Народне уявлення про

навколишній світ та його

оцінка в прислів’ях та

приказках

Page 3: Прислів"я та приказки 5 клас

Мета. Розповісти учням про оригінальний вид фольклору – прислів’я, приказки, з’ясувати різницю між ними; розкривати народні уявлення про навколишній світ і його оцінку в прислів’ях і приказках, красу й мудрість народу; розвивати красу мовлення, логічність мислення, увагу;

виховувати любов до духовної скарбниці та мудрого слова народу.

Page 4: Прислів"я та приказки 5 клас

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу

Обладнання. Підручник, робочі

зошити, збірка українських народних прислів’їв і приказок.

Page 5: Прислів"я та приказки 5 клас

ЕПІГРАФ

Око бачить далеко, а розум - ще далі

Українське народне прислів’я

Page 6: Прислів"я та приказки 5 клас

Хід урокуІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок. 1. Перевірка домашнього завдання. Зачитування записаних від старших людей загадок.

Загадування загадок на різні теми, вивчених удома напам’ять. Загадування загадок про предмети шкільного вжитку або про овочі й фрукти, придуманих самостійно.

2. Гра “ Наукова палітра ” (учні дають відповідь на поставленні питання)

*Загадки – це… *Від якого слова походить слово загадка?*Коли винник цей жанр фольклору?*

Page 7: Прислів"я та приказки 5 клас

* Чи можна назвати загадки позитивними? Чому?* На які види поділяються загадки?* Охарактеризуйте кожен вид.*Якою мовою створюються загадки?* В якому жанрі літератури використовують ці народні перли? Наведіть приклади.

ІІ. Оголошення теми,мети уроку.ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми

відправимося в літературну подорож на своїх маленьких повітряних кульках, символічно – це ваші парти, для цього ви об’єдналися в групки за бажанням.

Page 8: Прислів"я та приказки 5 клас

А що нам знадобиться для такої незвичайної подорожі?

Піднесіть руки вгору й упіймайте те, що вам допоможе під час подорожі, пригорніть до серця й не відпускайте.

Page 9: Прислів"я та приказки 5 клас

Відповіді учнів:

Кмітливість, уважність, працьовитість, хороший настрій, активність, творчі здібності, артистичність…

Page 10: Прислів"я та приказки 5 клас

Слово вчителя.

Дійсно, сьогодні ми з вами вирушимо до двох цікавих міст – ПРИСЛІВ’Я і ПРИКАЗКА, які знаходяться в одній мальовничій країні – ФОЛЬКЛОР. Ці міста і цю країну можна легко знайти на літературній карті.

Page 11: Прислів"я та приказки 5 клас

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу1. Робота з підручником. Читання

теоретичного матеріалу в підручнику на стор. 145-147.

2. Слово вчителя. Прислів’я і приказки належать до малих жанрів усної народної творчості. У них відображено багатовікову мудрість народу, практичний досвід людини в різних сферах діяльності, різноманітні явища суспільного життя і природи, передано горе й радість людини, її мрії та прагнення.

Page 12: Прислів"я та приказки 5 клас

Прислів’я та приказки використовуються для того, щоб: (метод “Мікрофону”)

• у чомусь переконати слухачів, закликати до чогось;• що-небудь схвалити чи засудити;• навчити, виховати, при цьому стисло й влучно

висловившись;• допомагають висловити своє ставлення до життєвого

явища;• містять глибоку оцінку життєвих цінностей, історії,

природи, суспільства;• у них вміщено поради, правила життя;• утверджуються моральні цінності;• засуджуються людські вади й недоліки

Page 13: Прислів"я та приказки 5 клас

Прислів’я – короткий стійкий народний вислів з повчальним змістом, що виражає закінчену думку.Учні відповідають (зачитують):Прислів'я — короткий стійкий народний вислів з повчальніш змістом, що виражає закінчену думку. Наприклад: Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся. Вмієш казати, вмій і мовчати. Як батька покинеш, то й сам загинеш. Людей питай, а свій розум май. Краденим добром не за багатієш. Зміст частини прислів’їв ти розумієш з прямого зна чення слів: Навчай інших — і сам навчишся. Будь господарем сво єму слову. В інших прислів’ях значення виразу є переносним. Наприклад, у прислів’ї Трудова копійка годує довіку йдеться не про копійку, а про те, що людина повинна бути працьовитою.Наприклад, у прислів’їв: Трудова копійка годує довіку йдеться не

про копійку, а про те, що людина повинна бути працьовитою.

Page 14: Прислів"я та приказки 5 клас

Приказка — влучний вислів, який не виражає закінченої думки й не має повчального змісту.

• Учні відповідають (зачитують): Приказка — влучний вислів, який не виражає закінченої

думки й не має повчального змісту. Наприклад: Сорока на хвос ті принесла (стало відомо про щось); косо, криво, аби живо (про недбале виконання роботи); всякому овочеві свій час (треба ро бити все вчасно). Приказка може бути частиною твого речення: Мені цю вісточку сорока на хвості принесла; виконав домашнє завдання абияк — косо, криво, аби живо; учися в школі старан но, адже всякому овочеві свій час.

Іноді приказка може входити до складу прислів’я: Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже (мазати медом — приказка); Щоб пізнати людину, треба з нею пуд солі з’їсти (з’їсти пуд солі — приказка).

Page 15: Прислів"я та приказки 5 клас

Слово вчителя. Подорожуючи, наші повітряні кульки наштовхнулися на невеличкі перешкоди, і кожній із них потрібно їх подолати, а для цього:1. Робота в групах:

1-ша група виконує завдання:• Знайти зайве прислів’я

1.На годину спізнився, за рік не доженеш.2. Вчорашнього дня стома кіньми не здоженеш.3. Допомагай старшим, бо доведеться бути таким.4. Що ранком не зробиш, то вечором не здоженеш.

Page 16: Прислів"я та приказки 5 клас

2-га група. Завдання: Назвіть, із якої професії вийшли в життя

такі прислів’я та приказки:- Із поганої вівці хоч вовни жмут.- Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься.- От що вийшло: ні тарантас, ні дишло.- Куй залізо, поки гаряче.- Порожня бочка гудить, а повна мовчить.

Page 17: Прислів"я та приказки 5 клас

Гра “Хто швидше”

• Назвіть, з якої професії вийшли в життя такі прислів’я та приказки:- З поганої вівці хоч вовни жмут. (Чабан)- Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар)- От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. (Стельмах)- Куй залізо, поки гаряче. (Коваль)- Порожня бочка гудить, а повна мовчить. (Бондар)

Page 18: Прислів"я та приказки 5 клас

V.Узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок. Назвіть тему, якій присвячені прислів’я кожної групи:• Легше тобі на душі стане, як пісня до твого серця загляне (пісня)• Найдорожча пісня, з якою мати мене колисала (пісня)• Хто співає, той журбу проганяє (пісня)• Добре ім’я краще багатства (добро, чесність)• Добре роби — добре й буде (добро, чесність)• Добре треба шукати, а зло саме прийде (добро, чесність)• Сухий березень, теплий квітень, мокрий май — буде хліба• урожай (природа)• Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі (природа)• Ластівка день починає, а соловей його кінчає (природа)

Page 19: Прислів"я та приказки 5 клас

Рефлексія

/ Я сьогодні на уроці дізнався (дізналася)…/ Мені було цікавим…/ Повчальним є…/ Прислів’я та приказки нам потрібні для… / Роль прислів’їв та приказок у житті народу….

Page 20: Прислів"я та приказки 5 клас

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал в

підручнику на стор. 145-147.

Вивчити напам’ять 10

прислів’їв та приказок.

Виписати по 4 прислів’їв та

приказок з кожної тематичної

групи.