ткаченко о.в

32
1 Відділ освіти Амвросіївської райдержадміністрації Районний методичний кабінет ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ – ДОМІНАНТА ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЇ ВЧИТЕЛЯ, ВИКЛАДАЧА РОЛЬ ГРИ В РОЗВИТКУ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ Благодатнівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів Амвросіївської районної ради Донецької області вчитель Ткаченко О.В. Амвросіївський район 2014 рік

Upload: tatyana6221310

Post on 02-Jun-2015

1.026 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: ткаченко о.в

1

Відділ освіти Амвросіївської райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ –

ДОМІНАНТА

ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЇ ВЧИТЕЛЯ, ВИКЛАДАЧА

РОЛЬ ГРИ В РОЗВИТКУ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

Благодатнівська загальноосвітня школа

І – ІІІ ступенів

Амвросіївської районної ради

Донецької області

вчитель Ткаченко О.В.

Амвросіївський район

2014 рік

Page 2: ткаченко о.в

2

Рекомендовано педагогічною радою школи

(протокол № 2 від 26.12. 2013 року)

Укладач:

Ткаченко Ольга Володимирівна, вчитель вищої кваліфікаційної категорі,

педагогічне звання «старший вчитель»

Відповідальні за випуск:

Подлєсна О.М. – директор Благодатнівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Лига Г.В. – заступник директора з навчально - виховної роботи

Благодатнівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Рецензенти:

Г.В.Денисенко – завідувач районним методичним кабінетом відділу освіти

Амвросіївської райдержадміністрації

Козлова Л.Ф. - методист районного методичного кабінету відділу освіти

Амвросіївської райдержадміністрації

Анотація роботи: в роботі представлені творчі доробки вчителя, який активно

використовує ігрові форми роботи та ІКТ при викладанні предметів

в початковій школі. В матеріалах представлені розробки уроків,

презентації до них, фотоматеріали, що ілюструють їх педагогічну

діяльність.

Page 3: ткаченко о.в

3

І ВСТУП

Тема, над якою працюю, «Роль гри в розвитку молодших школярів», обрана

мною для впровадження в навчально-виховний процес, є актуальною, так як:

Навчання та виховання юних громадян будь – якої країни світу

неможливо уявити без упровадження гри та ігрових технологій.

Вона - одна із найефективніших методів навчання, що максимально

активізує інтелектуально-практичні та творчі можливості індивіда.

Я погоджуюся з поглядами великих педагогів , психологів на значення гри в

розвитку молодших школярів, яві вважали:

В.Ф.Шаталов

Придивіться: чи не дуже рано згасає наш педагогічний інтерес до ігор, які

вірою і правдою завжди служили і покликані служити розвиткові кмітливості та

пізнавальної ціковості на всіх, без вийнятку, вікових рівнях.

А.С.Макаренко

Гра має важливе значення в житті дитини…

Якою буде дитина в грі, такою вона буде і в праці, коли виросте.

Л.С.Виготський

У грі дитина завжди вище свого середнього віку, вище своєї звичайної

повсякденної поведінки; вона начебто на голову вище за себе.

Гра сприяє розвитку ключевих компетентностей школярів.

Я переконана: ГРА – СЕРЦЕВИНА НАВЧАННЯ!

Page 4: ткаченко о.в

4

Урок №1

Тема. Вступ до теми. Поетичні картини осені.

Мета: вчити сприймати змальовані словами образи природи у віршованих

текстах, узагальнити знання учнів про осінь; розвивати образне мислення і

мовлення учнів; учити визначати тему і настрій твору; удосконалювати

вміння порівнювати вірші, знаходити і порівнювати поетичні образи осінньої

пори; виховувати любов до природи.

Обладнання: музичний супровід до виходу Осені, матеріали для ігор

«Пройди лабіринт», «Займи позицію», «Салат із віршів», картки для

групової роботи.

ХІД УРОКУ.

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Слово вчителя.

— Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи, швидше в клас.

Біля парти станем чемно —

Хай мине час недаремно.

Будемо увалені і старанні всі,

Сядемо рівненько на місця свої.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

1. Читання вчителем вірша.

(Учитель читає вірш Оксани Сенатович.)

Друже мій!

У сльоту, і в час негоди,

І в погоду, друже мій,

Серцем слухати зумій

Звуки рідної природи,

Звуки — дивні голоси

Незвичайної краси.

Чуєш, друже мій, розмови?

Page 5: ткаченко о.в

5

З вітром листя гомонить,

З сонцем — ниви і діброви,

Із озерами — блакить.

Стань, послухай, роздивись,

Мову рідної природи

Розуміти серцем вчись!

2. Бесіда.

— Які звуки природи ви чули?

— Що найбільше запам'яталося? сподобалося?

— Прочитайте назву нового розділу.

— Як ви думаєте, твори на яку тему до нього входять? Чи співзвучні

тема розділу і тема вірша, що я вам прочитала?

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Вступне слово вчителя.

Книга природи напрочуд велика і різнобарвна. Не злічити її сторінок —

зелених лісів, синіх річок, бездонного неба, духмяних квітів. Неймовірно

цікавий, захоплюючий світ природи здавна надихав людей глибше пізнавати

його.

2. Розгадування загадки.

— Сьогодні на уроці ми прочитаємо першу сторінку цієї дивної книги, а

яку вона має назву, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте цю загадку:

Невидимка ходить гаєм,

Всі дерева роздягає.

Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить.

Сонце вже не припікає.

Коли, дітки, це буває?

— Так про що ми будемо читати сьогодні

на уроці? (Про осінь.)

3.Вправа «Мозковий штурм».

Page 6: ткаченко о.в

6

— Що ви знаєте про осінь?

(Учитель записує на дошці відповіді

учнів: Діти йдуть до школи. Осінь —

казкова пора року. Це пора збору врожаю.

Птахи відлітають у вирій. Тварини

готуються до приходу зими.)

4. Інсценування «Зустріч Осені».

(Під музичний супровід у клас заходить

дівчинка в костюмі Осені.)

— Я — Осінь! Славна,

мила, золота!

Я в лісі побувала,

На городах все зібрала.

А тепер прийшла я в клас,

Щоб порадувати вас!

IV. РОЗВИТОК ЧИАЦЬКИХ НАВИЧОК УЧНІВ

(Цей етап уроку проводить дівчинка-Осінь.)

1. «Фонетична зарядка».

— Як шумить вітер?

— Як шумить дощик?

— Як шелестить листячко?

2. Гра «Пройди лабіринт — прочитай слово».

(на дошці написані літери: Ж О В Т Е Н Ь (Жовтень.)

Л И С Т О П А Д (Листопад.) В Е Р Е С Е Н Ь (Вересень.)

— Що означають ці слова? Назвіть їх у правильному порядку.

3. Робота в парах.

(Кожна пара отримує картку із завданням.) Відновіть порядок слів так,

щоб вийшли осінні прикмети. Чим, вересень, тим, тепліший, і, сухіший,

Page 7: ткаченко о.в

7

прийде, пізніше, зима. (Чим вересень тепліший і сухіший, тим пізніше

прийде зима.)

Виганяє, птахів, з, жовтень, по, краю, ходить, гаю. (Жовтень ходить по

гаю,виганяє птахів з краю.)

Жовтню, син, листопад, а, зимі, брат. (Листопад — жовтню син, а зимі

брат.)

4. Вправа з розвитку зв'язного мовлення.

- Складіть у подарунок Осені твір-мініатюру «Осінь прийшла»(за

серієюфотознімків

«Осінь у моєму місті» та опорними словами: чарівниця осінь,непомітно,

золоті

фарби, берізки, клени, тополі, різнокольоровий килим, осінні квіти, тихо,

краса).

(Після визначеного часу усні розповідають складені твори.)

V.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Ознайомлення учнів із списком творів, над якими вони будуть

працювати на уроці.

В. Сухомлинський «Скільки барв кругом розлито», Катерина Перелісна

«Золота осінь», Ліна Костенко «Вже брами літа замикає осінь», «Соловейко

застудився», «Шипшина важко віддає плоди», Яків Щоголів «Осінь».

2. Словникова робота.

а) Пояснення лексичного значення слів. Барви —

кольори.

Пурпур — темно-червоний колір.

Охра — жовтий колір.

Писанка — розмальоване пасхальне яйце.

Брами — ворота.

Замріла — показалася.

б) Читання учнями стовпчиків слів.

літо чемодан задощило

Page 8: ткаченко о.в

8

синє шипшина прохолода

осінь садочках захлюпало

вночі чорногуз застудився

злива періщить відлітаючи

сонце крапельці кольористий

VI.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання учнями віршів.

2. Робота в парах. Гра «Ти — мені, я — тобі».

Учні перечитують вірші.

3. Конкурс «Я прочитаю вірш найкраще».

4. Фізкультхвилинка.

Осінь тихо ходить гаєм.

У верхівках шарудить.

Листя з кленів всі зриває

І на землю їх роняє.

Осінь тихо ходить гаєм.

Всіх птахів вже проводжає

У далекії краї.

5. Робота в групах. Вправа «Акваріум».

Завдання для груп:

Перша група. Знайти і прочитати вірші про початок осені. — Чому ви

обрали саме ці вірші? Доведіть свою думку рядками з віршів.

Друга група. Знайти і прочитати вірші про середину осені.

— Чому ви обрали саме ці вірші? Доведіть свою думку рядками з віршів.

Третя група. Знайти і прочитати вірші про кінець осені.

— Чому ви обрали саме ці вірші? Доведіть свою думку рядками з віршів.

6. Метод «Займи позицію».

На протилежних стінах класу вивішуються дві таблички:

Page 9: ткаченко о.в

9

«За: мені подобається осінь» «Проти: мені не подобається осінь»

— Займіть позицію.

— Аргументуйте свій вибір.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Гра «Салат із віршиків».

Здалека під небом, в вирій летючи,

Голосно курличуть журавлів ключі.

Чорногуз поклонився лугам і садам,

Від літаючи в Африку, пакував чемодан.

Одна пташина так мене просила.

А тепер лежить під пледом,

П'є гарячий чай із медом.

— Рядки з яких віршів перемішалися в «салаті»?

— Назвіть авторів, що написали ці вірші. (Я. Щоголів, Л. Костенко.)

2.Бесіда.

- Якою спільною темою об'єднані всі вірші, які ми читали сьогодні на

уроці?

— Який вірш найбільше сподобався?

— Який вид роботи найбільше сподобався?

— Що б ви змінили в уроці? Чим би ви доповнили його?

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно прочитайте вірші на с. 41—44 підручника. На вибір: зробити

малюнок до

вірша, що

найбільше

сподобався, або

скласти свій

«салат» із віршів.

Page 10: ткаченко о.в

10

Урок № 2

Тема: Хто танцює і грає восени? К. Перелісна

«Осінні танці». М. Сингаївський «Осіння гра».

Мета: розширити уявлення учнів про красу природи восени; навчити виразно

читати тексти; формувати уміння аналізувати, робити висновки з

прочитаного; розвивати образне мислення, уяву учнів; виховувати любов і

дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: таблиці для вправ з читання, малюнок із зображенням білочки,

запис мелодії вальсу, кольоровий папір,ножиці, фломастери, іграшковий

мікрофон, картки для творчих завдань та вивіски до вправи «Займи

позицію»

ХІД УРОКУ

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Гра «Круг, кружечок, повернись, ціле слово утворись».

1. Читання слів на одному видиху.

Пурпуру охра, зелень, просінь.

Килим, віти, тиша, прохолода.

Небо, сонце, поле, серпу коса, роса, квіточки.

2. Гра «Без зупинок».

— Прочитайте слова чітко, швидко, без зупинок.

Просінь —>осінь

Page 11: ткаченко о.в

11

Садочки —> листочки

Серп -» концерт

Садам —> чемодан

Вночі —> ключі

Злива —> слива

Заходився —» застудився

Плоди —> підожди

Просила —> красива

Мовчить —> летить

4. Читання учнями скоромовки.

Надворі погода розмокропогодилась.

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Виразне читання учнями віршів про осінь.

2.Робота в групах.

Перша група — презентація малюнка, організація виставки.

Друга група — презентація виготовлених «салатів із віршів». Інші учні

відгадують, з яких віршів взято «інгредієнти» для «са лату».

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми відкриємо наступну

сторінку «Книги природи», покружляємо в

осінньому танці та пограємо в осінню гру. А до

поможуть нам у цьому вірш К. Перелісної «Осінні

танці» та оповідай ня М. Сингаївського «Осіння

гра».

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з віршем К. Перелісної «Осінні

танці».

а) Читання вірша вчителем.

(Перед читанням прогнозується тема вірша за

його заголовком.)

Page 12: ткаченко о.в

12

— Про що ви дізналися із заголовка вірша?

— Хто ж братиме участь в осінніх танцях?

— Послухайте вірш і доповніть свої відповіді.

б) Словникова робота.

землею береза танцювати

сопілка , дубочок доведеться

жоржина вербичка закрутяться

в) Самостійне читання вірша учнями.

г) Вибіркове читання вірша учнями.

— На якому інструменті грав вітер?

— Які квіти захотіли танцювати?

— Листя з яких дерев закрутилися у танці?

— Які осінні кольори зобразив автор вірша?

— Чи був вітер задоволений?

д) Читання вірша за особами.

е) Творча робота.

- Виріжте з кольорового паперу осінній листочок. (Вид і колір листочка

учні обирають самостійно.)

- Намалюйте обличчя листочка, яке б передавало настрій вірша.

2. Фізкультхвилинка.

— Чи доводилося вам спостерігати в природі осінні танці?

— Так давайте і ми влаштуємо в класі осінні танці.

(Учитель вмикає музичний запис вальсу, а учні, піднявши вгору руки з

вирізаними листочками, в довільній

формі виконують танок.)

3.Робота з оповіданням М.

Сингаївського «Осіння гра».

а)Підготовчі вправи.

— Потанцювали, а тепер час пограти.

— Які ігри з тих, що ви знаєте, ви б

Page 13: ткаченко о.в

13

віднесли до осінніх? («Шишки, жолуді, гриби», «З якого дерева

листочок?», «Осінні прикмети» і т. д.)

Гра «Так чи ні»

Якщо вчитель називає тварину, яка взимку спить, учні плескають у

долоні, а якщо він називає тварину, яка не спить взимку, крокують на місці.

Слова для гри: ведмідь, їжак, заєць, вовк, кабан, вуж, лисиця, борсук,

білочка, лось.

Відгадування загадки

— Хто ж запрошує нас пограти в осінню гру, ви дізнаєтесь, якщо

відгадаєте загадку.

Я — веселий звірок,

Плиг з ялинки на дубок.

Не стрибаю, а літаю —

Хвіст мені допомагає.

(Білка)

(Учитель прикріплює на дошку малюнок із зображенням білочки.)

б) Вправа «Мікрофон».

— Що ви вже знаєте про білочку?

(Учні відповідають на запитання і передають одне одному мікрофон.)

в) Читання оповідання комбінованим способом: учитель —> кращий

учень самостійно до кінця.

г) Словникова робота.

Відлига — потепління серед зими або пізньої осені, що супроводжується

таненням снігу. Водилося — жило., Замаскувати — зробити непомітним.

Промінь-зайчик — сонячний зайчик.

д) Читання оповідання учнями («естафетою» (учень, що читає, обирає,

хто буде читати після нього, і передає йому якийсь предмет),

«ланцюжком», «за диктором» за допомогаю магнитофонного запису).

е) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

Page 14: ткаченко о.в

14

— Коли у білки з'являється найбільше турбот? Чому?

— Прочитайте, що заготовляє на зиму ця тваринка. Як вона готує

дупло до зими?

— Як змінюється зовнішній вигляд білки перед зимівлею? Чому

вона змінює свою шубку?

— Як білочка зимує? Прочитайте.

— Які ігри полюбляють білки? З ким вони

граються?

— Знайдіть і прочитайте уривок, до якого

зроблено ілюстрацію.

— Прочитайте рядки, що римуються.

VI. РОЗВИТОК ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВ

1. Гра «Віднови пісеньку».

— Де ти, білочко, живеш?

Що ти, білочко, ____?

— У зеленому ___ ,

у дуплі, у соснячку.

Я гризу горішки

і гриби, і _______ .

— А в морози люті, злі

ти не мерзнеш_________?

— Мене добре зігріва

моя шубка _____ ,

і тому зимові дні

мені зовсім ___________.

Слова для довідок: хутрова, у дуплі, шишки, не страшні, ліску, гризеш.

2. Робота в групах.

— Прочитайте заримовані слова. Складіть вірш.

_______ білку

_________ гілку.

Page 15: ткаченко о.в

15

' ________ дупло

_________ житло.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа «Займи позицію».

На протилежних стінах класу вивішуються дві таблички: «Осінні танці»,

«Осіння гра».

— Що ж вам найбільше сподобалося — осінні танці чи осіння гра?

Займіть певну позицію й аргументуйте свій вибір.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно прочитайте твори на с. 44—47 підручника, підберіть віршик про

білку.

Page 16: ткаченко о.в

16

Урок № 3

Тема: Вчимося розуміти природу. І. Драч «В товаристві

джмеля». Д. Білоус «Пісенька про куличка».

К. Перелісна «Песик і хлопці».

Мета: формувати уміння аналізувати віршовані твори, вчити бачити красу

природи рідного краю; розвивати образне бачення поетичних картин, уміння

відчувати взаємозв'язок людини з природою; розвивати і вдосконалювати

навички виразного читання віршованих текстів; виховувати дбайливе і

розумне ставлення до природи.

Обладнання: папка для матеріалів, з яких буде складатися книга,

набір малюнків «Вони занесені до Червоної книги», картки із завданнями для

роботи екологічних груп, назви груп, аркуші паперу, фарби, фломастери,

малюнкова вікторина.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ

КЛАСУ НА УРОК

Вступне слово вчителя.

Доброго ранку! Доброго дня! Працюють голівки!

Хай плещуть долоньки! Доброго ранку! Доброго дня!

Хай тупають ніжки! Бажаю вам здоров'я і добра!

Я рада бачити вас на уроці читання. Ми з вами знову будемо гор-

тати сторінки «Книги природи», будемо пізнавати нове, цікаве, ко-

рисне. Отже, починаємо наш урок!

ІІ. МОВНА РОЗМИНКА

1. Читання чистомовки.

Ди-ди-ди, дай напитися води.

Жа-жа-жа, ми знайшли вужа.

Жи-жи-жи, ти мені допоможи

Page 17: ткаченко о.в

17

За-за-за, гарна в діда коза.

Лі-лі-лі, літом я живу в селі.

Лю-лю-лю, я тварин

2.Гра «Знайди зайве слово».

— Прочитайте слова на одному видиху і спробуйте знайти зайве.

Лисиця, їжак, лось, ведмідь, оса, білка, кабан.

Метелик, оса, бджола, зозуля, джміль, муха.

Соловей, шпак, курка, горобець, ластівка, сова.

3. Гра «Плутанка».

- Спробуйте «розплутати» цей запис і прочитати вислів: (на дошці написані

літери: У М І Й Б Е Р Е Г Т И П Р И Р О Д У, учні з’єднують їх послідовно)

(Умій берегти природу!)

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Виразне читання учнями вірша К. Перелісної «Осінні

танці».

2. Вибірковий переказ оповідання М. Сингаївського «Осіння

гра».

— Як готується білка до зими?

— У які осінні ігри грають білки?

3.Створення рукописної збірки віршів «Білочка».

Учні виразно читають підібрані вдома вірші про білку і складають

художньо оформлені аркуші в папку з файлами.

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Читання вчителем вірша.

Бережімо ріки!

Як матусю рідну,

Бережім природу!

Бережімо кожну

Квіточку й травинку,

Page 18: ткаченко о.в

18

Бо ми всі природи Рідної частинки!

- А чи знаєте ви, чому ця книга червоного кольору? Правильно! Червоний колір

— сигнал тривоги. І на листках червоного кольору записані ті види рослин і

тварин, які вже зникли або перебувають під загрозою зникнення.

У Червону книгу ми занесли

Світ неповторний і чудесний,

Що поступово вмирає,

Давно рятунку в нас благає!

3. Розглядання малюнків із зображенням рослин ітварин, занесених до

Червоної книги.

4. «Довідкове бюро».

Для того щоб врятувати природу на нашій планеті, була створена спеціальна

наука — екологія.

Екологія — це наука про збереження і захист навколишнього середовища.

Екологічна служба веде контроль за збереженням природи і розробляє заходи

для покращення її стану та збереження природних богатств.

V.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми проведемо засідання юних екологів. Ми об'єднаємось у

три групи: «Джмелик», «Куличок», «Песик». Завдання для груп: представити

класу прочитаний вірш, розробити правила охорони тієї тваринки, про яку піде

мова у вірші, намалювати плакат, що закликає до охорони живої природи.

VI. РОБОТА З МАТЕРІАЛОМ УРОКУ

1. Робота груп юних екологів.

Перша група — «Джмелик» — І. Драч «В товаристві джмеля», друга група —

«Куличок» — Д. Білоус «Пісенька про куличка», третя група — «Песик» — К.

Перелісна «Песик і хлопці».

2. Творчий звіт екологічних груп.

Кожна з груп зачитує вірш, розроблені правила охорони тваринки, демонструє

намальований плакат.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Page 19: ткаченко о.в

19

1. Створення «асоціативного куща».

Які асоціації викликає у вас словосполучення берегти природу?

2. Малюнкова вікторина «Чи знаєш ти тварин, що занесені до Червоної книги

України?».

3. Бесіда.

- З якими творами ми познайомилися на уроці?

- Яка група працювала краще?

- Хто з вас захотів у майбутньому стати екологом?

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно прочитати вірші на с. 47—50 підручника; підібрати прислів'я про рідну

природу.

Урок № 4

Тема: Поезія осіннього дня.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «поезія» та творами українських поетів про

красу осінньої пори; розширити та поглибити знання, читацькі інтереси учнів;

розвивати навички виразного емоційного читання віршів, зв'язне мовлення

учнів; виховувати любов до природи, розвивати вміння бачити красу

навколишнього середовища

Обладнання: виставка книг, відеофільм, сторінки усного журналу

літературний матеріал, складова таблиця, матеріал для гри «Впізнай за

смаком».

Page 20: ткаченко о.в

20

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ КЛАСУ

НА УРОК

Перегляд відеофільму «Осінь у рідному краї»

(За кадром звучать вірш про осінь, музика з твору П. Чайковського «Пори

року»).

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ

Осінь... Загадкова, незбагненна пора року. Щоразу неповторна у своїй красі й

витівках. Вона така

непостійна: то ніжна і

лагідна, то похмура і

непривітна, то весела і

життєрадісна, то мрійлива і

плаксива. Можливо, саме це

привертає увагу

художників, композиторів і

поетів. Сьогодні ми

поринемо у світ осінньої

краси.

Надокучливо сіється мжичка,

Почорніли дерева й кущі.

Як привітно горить наша свічка,

Ніби просить читати вірші.

«Поезія осіннього дня» — це тема нашого уроку і тема усного журналу.

Давайте з'ясуємо значення слова поезія. Як ви його розумієте? (Висловлювання

учнів.)

Отже, сьогодні на уроці ми дізнаємось, якою зображують осінню пору у своїх

віршах українські поети, та створимо рукописну збірку віршів.

ІІІ. РОБОТА З МАТЕРІАЛОМ УРОКУ

1. Гра «Продовж речення».

Page 21: ткаченко о.в

21

Ми відкриваємо першу сторінку нашого усного журналу. Прочитайте, як вона

називається.

(«Сидить осінь на горбочку,

Вишиває лісові сорочку».)

- Я прочитаю початок речення, а ви спробуйте його продовжити.

Осінь приходить у край ...(непомітно, загадково).

Тиха у неї .„(хода).

Ліс одягнув нову яскраву...(сорочку, кофтинку).

Він запрошує нас у свою чарівну... (казку).

2. Читання учнями віршів.

(Учні самостійно підібрали вірші, записали на аркуші паперу і зробили до них

малюнки.)

- Осінь — вправна майстриня. Які ж кольори вона використовує?

- Ці кольори зібрані на палітрі. (Демонстрація кольорів.) Як називаються ці

кольори та їх відтінки в образотворчому мистецтві? (Теплі.) Чому?

А як цю палітру теплих кольорів використали поети у своїх віршах, ми зараз і

почуємо.

(Учні зачитують вірші і демонструють власні малюнки до них.)

3. Робота в парі.

- На аркуші паперу намалюйте осінній символ (знак). Спочатку обговоріть із

сусідом по парті, що це може бути, прийміть спільне рішення і приступайте до

роботи.

4. Фізкультхвилинка.

— Візьміть у руки листочки.

Ми — листочки, ми — листочки, Дмухнув вітер — полетіли.

Ми — осіннії листочки. Ми літали, ми літали

Ми на гілочках сиділи, І на землю посідали.

5. Читання учнями вірша Л. Талалая «Де стояло літо».

— Про кого розповідається у вірші?

— Яка кумедна історія трапилася з героєм вірша?

Page 22: ткаченко о.в

22

Отже час перейти до другої сторінки нашого усного журналу.

6. Читання за особами вірша Н. Остапенко «Господиня осінь».

— А ось і друга сторінка нашого усного журналу. Прочитайте, як вона

називається.

(«Заглянула осінь у ліси. Готуйтесь, звірі, швидше до зими».)

— Розпочнемо цю сторінку віршем Наталі Остапенко «Господиня осінь».

7. Гра «Знайди помилку».

— Звірі теж радіють осені. На цих малюнках юний художник зобразив, як

вони готуються до зими.

— Якої помилки припустився юний художник? (Малюнки: білочка сушить

гриби, їжачок несе яблучка,

зайчик збирає моркву.)

8. Читання віршів,

підготовлених учнями.

— Відкриваємо третю сторінку

журналу. Як вона називається?

(«Щедра осінь у комори

Овочів складає гори».)

9. Робота зі складовою таблицею.

— Осінь збирає щедрий урожай овочів і фруктів. Спробуйте знайтиі

прочитати в

таблиці назви цих овочів і фруктів

(Морква, капуста,

яблуко, груша, перець,

помідор, буряк, слива,

цибуля.)

10. Загадки з бабусиної грядки (перегляд відеозапису).

ПЕ КА МОРК ТА КО

МІ БУ ПУС ВА СЛИ

РЕЦЬ ЯБ РЯК ЛУ ГРУ

ДОР ША ЦИ ЛЯ ПО

Page 23: ткаченко о.в

23

На камеру зняті учні класу, які загадують своїм однокласникам осінні загадки.

11. Гра «Впізнай за смаком».

Учитель кладе учням до ротиків маленькі шматочки яблука, моркви, груші і

т. д., а учні за смаком впізнають, що це за овоч або фрукт.

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Оформлення книги.

- Ми переглянули останню сторінку нашого журналу. Але ваша робота не буде

марною. Зараз ми створимо рукотворну книгу, яку назвемо «Поезія осіннього

дня». Підійдіть до стільців з назвами сторінок нашого усного журналу і

покладіть свої роботи.

(Кожен учень у ході уроку

написав віршик і зробив до нього

малюнок.) Поки мої помічники

працюють над оформленням

книги, ми підведемо підсумок

нашої роботи і перевіримо, чи

добре ви знаєте прикмети осені.

2. Гра «Буває — не буває».

Осипається листя з дерев.

Виростають гриби у лісі.

Діти купаються в річці.

Часто йдуть дощі.

Цвітуть проліски в лісі.

Відлітають птахи у теплі краї.

Ведмідь лягає спати.

Зайчик міняє шубку.

Дні стали довшими, а ночі — коротшими.

Люди збирають урожай.

3.Бесіда.

- Що нового ви дізналися про осінь сьогодні на уроці?

Page 24: ткаченко о.в

24

- Що вам найбільше сподобалося і запам'яталося на уроці?

- Чого навчилися на уроці?

- Що б ви змінили в нашому уроці?

V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до наступного уроку з позакласного читання; тема уроку —

«Казковий світ навколо тебе»; підібрати казки про тварин і запитання для

вікторини «З якої це казки?».

Урок № 5 Тема: Природа — це диво, сповнене краси.

Підсумковий урок за темою «Цікава книга природи».

Мета: узагальнити знання учнів про красу природи рідного краю; залучати

учнів до взаємодії, до прийняття спільних рішень; формувати почуття

взаємовиручки, доброзичливість у ставленні до товаришів; виховувати

бажання дізнатися більше про природу та оберігати її

Обладнання: емблеми команд, квіточки-бали, скарбнички для балів, розрізані

ілюстрації, кошик з конвертами, предмети для гри, картки

із завданнями, запис вальсу.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вступне слово вчителя

Діти, сьогодні ми проведемо незвичайний урок — КВК. Для цього ви

об'єднаєтеся у дві команди. Оберіть назву для своєї команди, придумайте

емблему та виконайте домашнє завдання (виготовлення стінгазети «Знай, люби

і бережи!»). Члени обох команд повинні виконати поставлені перед ними

завдання. Відповіді буде оцінювати журі. До складу журі входять батьки,

запрошені на урок. У скарбничку кожної команди за правильну відповідь буде

опускатися квіточка. Виграє та команда, яка назбирає більшу кількість

квіточок.

ІІ. ПРИВІТАННЯ КОМАНД

Page 25: ткаченко о.в

25

1. Слово вчителя.

Сьогодні ми не будемо навчатись,

А будемо сьогодні ми змагатись.

Урок ми перетворимо на свято,

І, мабуть, час вже починати.

Сьогодні змагатимуться дві команди — «Читайлики» і «Всезнайки».

У змаганні той перемагає, Нехай у цьому класі

Хто щирих, вірних друзів має. Бринить веселий сміх,

Тож, пам'ятай про це завжди І щоб команди наші

І свято дружбу бережи! Потішили нас всіх.

2. Привітання команд

«Читайлики»

І вірші, й оповідання

Ми вивчаєм без турбот

Де з нами «Всезнайки»,

Там час перемог!

«Всезнайки»

Розв'язуйте складні

Читацькі задачі!

«Читайликам» бравим

Бажаєм удачі!

III. КОНКУРСИ

1. Перший конкурс — «Розминка».

Кожна команда отримує три загадки.

Завдання:

Відгадати загадки, вказати, в яких творах зустрічаються ці персонажі.

Page 26: ткаченко о.в

26

Що за дівчинка блукає,

Із дерев листки зриває,

Птахів у вирій відправляє,

У садах врожай збирає?

( Осінь)

Взимку — білий і сумний,

Навесні він гомінкий,

Влітку — щедрий і

зелений,

Восени ж він золотий.

(Ліс)

Сама мала, шубка пухка,

З гілки на гілку стрибає,

Шишки, горішки збирає.

(Білка)

У лісі гуртом ми

Трудимось невтомно:

Зводимо будинок

З соснових хвоїнок.

(Мурахи)

Навіть в лютий морозець

Не вгаває молодець.

Цілий день цвірінька, скаче,

Радий зимоньці неначе.

(Горобець)

Дивний ключ у небі лине:

Не залізний, а пташиний.

Цим ключем в осінній млі

Відлітають...

(журавлі).

Page 27: ткаченко о.в

27

2. Другий конкурс — «Хто швидше?».

Кожній команді видається розрізана на вісім частин ілюстрація. Треба швидко

скласти картинку і назвати, до якого твору зроблена ця ілюстрація.

3. Третій конкурс — «Предмети».

Учитель демонструє предмети, а команди відповідають, з якого вони твору.

Шишки, горішки — «Осіння гра».

Осіннє листя — «Осінні танці».

Блакитна квітка — «Сергійкова квітка».

Чемодан — «Вже брами літа замикає осінь».

Плоди шипшини — «Шипшина важко віддає плоди».

4. Четвертий конкурс — «Чарівний кошик».

— Осінь принесла кошик з гостинцями. В ньому листи від матінки- природи.

Прочитайте їх. Там ви знайдете уривки з творів. Назвіть авторів цих уривків.

Темная діброва стихла і мовчить;

Листя пожовтіле з дерева летить.

(Я. Щоголів.)

А він нагрівся, з рукава стартує,

Та щось йому така важка земля,

Та вітер ним, підраненим, гордує.

(І. Драч «В товаристві джмеля»)

Хвильки хлюпали в неї поміж пальців і здіймались якимись пухирцями, в яких

відбивалось на мить то жовте листя клена, то клаптик

блакитного неба, то обличчя в білій хусточці.

(О. Донченко «Лісовою стежкою».)

Максим показав хлопцям ліхтарик. Такого ліхтарика вони не бачили. На білій

ручці його було вирізьблено дивовижного птаха.

(В. Сухомлинський «Сергійкова квітка».)

Page 28: ткаченко о.в

28

Тільки осінь раптом вдарила,

Хмари в небі попливли,

Простяглися попід хмарами

В край далекий журавлі.

(Н. Забіла «Журавлик».)

Спів пташині потіха одна,—

Хоч голодна співа веселенько,

Розважає пташине серденько,

Жде, що знову прилине весна.

(Л. Українка «Мамо, іде вже зима...».)

5. П'ятий конкурс. Презентація підготовлених стінгазет

«Знай, люби і бережи!».

6. Хвилинка відпочинку — «Осінні танці».

Учні виконують під музику вальсові рухи в довільній формі.

7. Шостий конкурс — «Знавці народної мудрості».

Яка команда згадає більшу кількість прислів'їв про природу, та й переможе у

цьому конкурсі.

8. Сьомий конкурс — «Швидко до вершини».

Команди по черзі відповідають на запитання і піднімаються сходинками. Хто

перший підніметься до вершини, той і переміг.

«Читайлики»: У якому творі хлопців було найбільше?

а) «В товаристві джмеля»;

б) «Сергійкова квітка»;

в) «Наше відкриття».

«Всезнайки»: У якому творі головну героїню звуть Ул’янкою?

а) «Осінні ігри»;

б) «Сергійкова квітка»;

в) «Лісовою стежкою».

«Читайлики»: Які річки згадуються у вірші Д. Білоуса «Пісенька про куличка»?

а) Дніпро і Десна;

Page 29: ткаченко о.в

29

б) Дністер і Десна;

в) Дніпро і Сула.

«Всезнайки»: Де відпочивали хлопці з оповідання «Наше відкриття», коли

зробили своє «наукове» відкриття?

а) У літньому таборі;

б) у бабусі в селі;

в) у туристичному поході.

«Читайлики»: Згадайте оповідання О.

Донченка «Лісовою стежкою». Як

подружки

називали Ул’янку?

а) Шипшиною;

б) кульбабкою;

в) калинкою.

«Всезнайки»: Який із цих предметів не згадується в оповіданні В.

Сухомлинського?

а) Ліхтарик;

б) дудочка;

в) ножик.

«Читайлики»: Хто є автором вірша «Соловейко застудився»?

а) Леся Українка;

б) Наталя Забіла;

в) Ліна Костенко.

«Всезнайки»: Хто є автором вірша «Журавлик»?

а) Микола Сингаївський;

б) Наталя Забіла;

в) Ліна Костенко.

9. Восьмий конкурс — «Почни творити».

За п'ять хвилин кожна команда повинна скласти твір-міркування на тему «Що

означає берегти природу».

Page 30: ткаченко о.в

30

10. Дев'ятий конкурс — «Розшифруй запис».

— Роз'єднайте слова і прочитайте вислови.

«Читайлики»:

Природаєбагатствомнароду.донеїтребаставитисядбайливо,піклуватися

проїївідтворення,щобкількістьприроднихбагатствзбільшувалася.

«Всезнайки»:

Кожналюдинаповиннанелишедобрезнати,айберегтиприродурідногокраю.

Бережіть природу,бопланетаунасодна!

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

1. Підраховування квіточок, які команди назбирали у свої скарбнички під час

конкурсів.

2. Визначення переможців.

3. Нагородження переможців, а також усіх учасників КВК солодкими призами.

4. Заключне слово вчителя.

Швидко спливають хвилини,

Ось і прощатись пора.

Я на прошання вам зичу щастя і добра!

Я на прощання вам зичу

Щастя, здоров'я й добра!

Page 31: ткаченко о.в

31

ЗМІСТ

Вступ………………………………………………………………………………..3

Вступ до теми. Поетичні картини осені……………………………………….4

Хто танцює і грає восени? К. Перелісна «осінні танці». М. Сингаївський

«Осіння гра»……………………………………………………………………….10

Вчимося розуміти природу. І. Драч «В товаристві Джмеля». Д. Білоус

«Пісенька про куличка»…………………………………………………………..15

Поезія осіннього дня……………………………………………………………….19

Природа — це диво, сповнене краси. Підсумковий урок за темою «Цікава книга

природи»……………………………………………………………………………23

Навчально-методичне видання

Page 32: ткаченко о.в

32

Ткаченко Ольга Володимирівна

ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ –

ДОМІНАНТА

ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЇ ВЧИТЕЛЯ, ВИКЛАДАЧА

РОЛЬ ГРИ В РОЗВИТКУ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ