Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап...
TRANSCRIPT
Ашық сабақ
Математика3-сынып
Мұғалім:Кипралиева Н
Тақырыбы:
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға
разрядтан аттап жазбаша көбейту
Мақсаты:
• 1. Білімділік: Оқушыларды екі таңбалы санды бір таңбалы санға
разрядтан аттап жазбаша көбейту тәсілімен және көбейтуді бағанға толық жазумен таныстыру.
.2. Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін,
тапқырлығын дамыту. Талдау мен қорытынды жасай білуге үйрету.
3. Тәрбиелік Оқушыларды жылдамдыққа, ұқыптылыққа,
дербестікке, бауырмалдыққа тәрбиелеу.
• Сабақтың түрі : аралас• Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап, түсіндіру• Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, дидактикалық материалдар
САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ:• І. Ұйымдастыру кезеңі• ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.• №4 өрнек пен 9-тапсырма• Үй тапсырмасын бекіту• Ой шақыру• ІІІ. Жаңа сабақ• Кіріспе• Оқулықпен жұмыс• Тақтамен жұмыс• Дәптермен жұмыс• Шығармашылық жұмыс• Логикалық есеп• ІV. Қорытынды• V. Бағалау• VІ. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы:• І. Ұйымдастыру кезеңі• 1. Сыныпты түгелдеу.• 2. Психологиялық дайындық
Математика сабағын, Жақсылап ұғып аламыз. Сәулесі деп сананың Мәнінен ой табамыз.
• 3. Сыныпты топқа бөлу: 1. Алғырлар 2. Тапқырлар 3. Өжеттер
Үй тапсырмасын тексеру
1. № 4 өрнек пен 9-тапсырманы тексеру
№ 4 өрнек
а*4-26 өрнегінің мәнін тап,
мұндағы а=29; 37; 46.
9-тапсырма
6 м 5 дм 2 см = см
49 сағ = тәул. Сағ
3 ц 25 кг = кг
96 мин = сағ мин
2. Үй тапсырмасын бекіту
Ой шақыру
• Сегіздің квадраты• Ұзындық өлшем бірліктерін ата?• Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз?• Көбейтудің қандай қасиеттерін білесің?• 9*8 = • 1 км = м• 63: 9 =• Санды бірге көбейткендегі шығатын сан?• 2 тәулікте неше сағат бар?• 31*3
Жаңа сабақ.
Тақырыбы : Екі таңбалы санды бір таңбалы санға
разрядтан аттап жазбаша көбейту.Мақсаты: Оқушыларды екі таңбалы санды бір таңбалы
санға разрядтан аттап жазбаша көбейту тәсілімен және көбейтуді бағанға толық жазумен таныстыру.
Кіріспе47*3
Ауызша көбейту: 47*3=(4 ондық + 7 бірлік)*3=4 ондық*3+7 бірлік*3=12 ондық+21 бірлік = 120+21=141
Жазбаша көбейту:
47 * 3 разрядтан аттамай
141 жазбаша көбейту
47 * 3
21 разрядтан аттап + 12 жазбаша көбейту
141
Оқулықпен жұмыс.
• 1 – тапсырма:
Тақтамен жұмыс• 2 - өрнек
37*3+126 =
48*4+249 =
600-34*5+240 =
Дәптермен жұмыс• 3-есеп 1 күнде – 42 шелек су Суғарады – 2 рет (күніне) 1 аптада - ? шелек су І тәсіл: 42*2 = 84 (екі рет суғару кезінде қажет) 84*7 = 588 (бір аптаға қажет) ІІ тәсіл: 42*7 = 294 (бір рет суғару кезінде бір аптаға қажет) 294*2 = 588 (екі рет суғару кезінде бір аптаға қажет)
Сергіту сәті:
1.Бұл шеңберде нүкте нешеу,Сонша қолыңды көтер дереу.
2.Қанша шаршы көріп тұрмыз,Сонша алға еңкейеміз.
3.Кесінді нешеу болса,Шапалақта қуана.
4.Үшбұрышты санайық, Сонша отырып тұрайықОрнымызға қонайық.
...
• 8-есеп2 дорбада - ? аІІ-д. салғанда – 8 а 34 аәр дорбада - ? а
2*х+8=342*х=34-82*х=26х=26:2х=132*13+8=3434=34Жауабы: Әуелде әр дорбада 13 алмадан болған.
• 2 м 4 см = см
• 3 м 2 дм 8 см = см
• 2 сағ 50 мин = мин
Шығармашылық тапсырма
І-топ
ІІ-топ
ІІІ-топ
*2 -136 *4 +352124
*3 -126 *2 +224122
*2 -204 *3 -319212
*2 -136 *4 +352124
*2 -136 *4 +352124
*3 -126 *2 +224122
Логикалық есептер
• Сенің қалтаңда үш кәмпит болды және сен әр жарты сағат сайын бір кәмпиттен жедің. Барлық кәмпитті жеп тауысуың үшін саған қанша уақыт керек болды?
• Жауабы: 90 минут =1 сағат 30 минут• Ауланы қоршау үшін бір қатарға бір-бірінен 2
м қашықтықта 20 баған қойылды. Қоршаудың ұзындығы неше метр?
• Жауабы: 20*2-2=38 (м)
Қорытынды:Семантикалық карта
Мәні
Өрнек
736 371 525 558
53*7
62*9
92*8
75*7
Үйге тапсырма.
№ 6-2, 7-теңдеу
246 – 247 беттер
Бағалау