А. Ахматова, О. Блок

15
Технологічна карта (план) заняття Предмет світова література Тема заняття : «Срібна доба» російської поезії. Життєвий і творчий шлях російського поета Олександра Блока. Символізм його поезій. Життєвий і творчий шлях А. Ахматової. Втілення у її творчості ознак акмеїзму. Мета: ознайомити студентів із провідними модерністськими, авангардистськими напрямами й течіями «срібної доби», їх представниками, із творчістю О. Блока та А. Ахматової; розвивати навички виділення головних рис, особливостей різних літературних напрямів у творчості письменників; аналізу поетичних творів, висловлення своїх думок і вражень; виховувати любов до поезії, естетичні смаки. Обладнання: опорно-логічні схеми, таблиці, портрети письменників, видання творів, ілюстративні матеріали до характеристики доби, біографії Блока. Тип заняття: вивчення нового матеріалу. ХІД заняття Організаційний момент Важким, довгим і дуже складним був шлях Анни Ахматової Він не міг бути легким для великої трагічної поетеси, яка народилася на рубежі, на зламі епох, двох століть, що жила в період важких суспільних потрясінь: революцій, світових війн, репресій. Ахматова пишалася тим, що застала краєчок століття, в якому жив Пушкін, її поезія виникла в лоні талановитого “срібного століття”, тому не дивно, що рання лірика Ахматової - майже виключно лірика про кохання. Але поступово в її віршах з’являється відчуття кінця епохи. ‘Тут все мертве і німо, наче світу, настав кінець”, - напише вона в “Першому повернення” після відвідин Царського Села. Все частіше у віршах звучить передчуття катастрофи, яку несе “не календарний - 1

Upload: alina-oliynyk

Post on 09-Aug-2015

199 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: А.  Ахматова, О. Блок

Технологічна карта (план) заняття

Предмет світова література

Тема заняття : «Срібна доба» російської поезії.

Життєвий і творчий шлях російського поета Олександра Блока. Символізм його поезій.

Життєвий і творчий шлях А. Ахматової. Втілення у її творчості ознак акмеїзму.

Мета: ознайомити студентів із провідними модерністськими, авангардистськими напрямами й течіями «срібної доби», їх представниками, із творчістю О. Блока та А. Ахматової; розвивати навички виділення головних рис, особливостей різних літературних напрямів у творчості письменників; аналізу поетичних творів, висловлення своїх думок і вражень; виховувати любов до поезії, естетичні смаки.

Обладнання: опорно-логічні схеми, таблиці, портрети письменників, видання творів, ілюстративні матеріали до характеристики доби, біографії Блока.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу.

ХІД заняття

Організаційний момент

Важким, довгим і дуже складним був шлях Анни Ахматової Він не міг бути легким для великої трагічної поетеси, яка народилася на рубежі, на зламі епох, двох століть, що жила в період важких суспільних потрясінь: революцій, світових війн, репресій.Ахматова пишалася тим, що застала краєчок століття, в якому жив Пушкін, її поезія виникла в лоні талановитого “срібного століття”, тому не дивно, що рання лірика Ахматової - майже виключно лірика про кохання. Але поступово в її віршах з’являється відчуття кінця епохи. ‘Тут все мертве і німо, наче світу, настав кінець”, - напише вона в “Першому повернення” після відвідин Царського Села. Все частіше у віршах звучить передчуття катастрофи, яку несе “не календарний - справжній Двадцяте Століття”. Для Ахматової він почався восени 1914 року.Тема Батьківщини усе більш владно звучить у поезії в роки першої світової війни. Поетеса, розуміючи, що війна - найбільше зло, тому що вона вбиває, пише вірші-плач:Батьківщина корчиться від болю, і Ахматова молить долю, “щоб хмара над темною Росією стала хмара у славі променів”. Але хмари збиралися, і не славу, а страждання, біль і муку приніс Росії 1917 рік. І все це розділить зі своєю країною Ахматова, вирішивши залишитися назавжди саме тут. Але любов до Батьківщини була сильнішою, відчуття нероздільності своєї долі з долею народу виявиться тією силою, яка допоможе прийняти істотне для неї рішення: Але байдуже і спокійно Руками я замкнула слух,

Щоби цією промовою негідною Не занечистивсь скорботний дух.

1

Page 2: А.  Ахматова, О. Блок

Пройшовши п’ять років скорботного шляху із закривавленою, розореній громадянською війною Росією переживши особисту трагедію (в 1921 році розстріляний чоловік-поет Микола Гумільов), Ахматова упевнено скаже:Не з тими я, хто кинув землю На поталу ворогам.І поступово “я” перетворюється в “ми”:Ми ні єдиного удару Не відхилили від себе.Це “ми”, яке виросло з відчуття спорідненості з країною, з гіркою її долею, особливо часто буде звучати в роки Великої Вітчизняної війни.Ахматова, володіючи пророчим даром, передчувала наближення нової війни, яка стане трагедією для багатьох народів, і цю “двадцять четверту драму Шекспіра”, яку пише страшний час, “вже ми не в силах читати!” Не в силах тому що позаду тридцяті роки: зламані долі, мільйони безвинних жертв, дзвін тюремних ключів, відступництво від загальнолюдських норм, особисте горе (арешт сина). Ахматова сама дивувалася, чомусь вірш не замовк, адже “перед цим горем гнуться гори, не тече велика ріка”.До початку нових випробувань, які чекали на народ в роки війни, вона підійшла з вистражданим досвідом громадянської поезії.Війна застала Ахматову в Ленінграді, місті, який став її духовною батьківщиною. Знову трагедія народу збігається з особистою трагедією (арешт сина вдруге). І знову звучить “ми” у військовій ліриці:Ми знаємо, що нині лежить на вагах І що відбувається нині.Час мужності пробив на наших часах,1 мужність нас не покине.Війна розширює Батьківщину до просторів Азії, де поетеса перебуває в евакуації. Ахматова не описує війну - вона її не бачила, але вважає себе зобов’язаною оплакати великі жертви свого народу:А ви, друзі мої останнього призову!Бодай вас оплакувати, мені життя збережена.У всіх військових віршах звучить мужня скорботу, найбільше почуття співчуття, безмірна любов до свого багатостраждального народу. І перемога в віршах Ахматової - це образ Перемоги-вдови. Весь біль своєї Батьківщини поетеса увібрала в себе, і лише будучи громадянином і патріотом, можна сказати:Як в перший раз я на неї,На Батьківщину, дивилася.Я знала, це все моє - Душа моя та тіло.Це погляд з висоти літака, але це погляд Поета, який піднявся на цю висоту любов’ю до Батьківщини і народу. Ахматова завжди була “там, де мій народ, на жаль, був”. І ми повинні бути вічно вдячні великій поетесі, що вона, на шастя, була, є і буде зі своїм народом.

Перша збірка «Вечір» 1912 зробила відомим ім’я Анни Ахматової. Характеризуючи особливість її поезії, Кузьми писав у передмові до збірки про те, що вона має здатність «розуміти будь-які речі... в їх незрозумілою зв’язку з пережитими хвилинами». Саме звичайні речі свідчать про заставу ліричної героїні більше, ніж довгі монологи. Її ліричне «я» проступає через тонкість сприйняття світу. Вже в ранніх віршах Ахматової читач побачив цікаву особливість: її короткі вірші схожі на цілий роман, який вмішує історію відносин, сюжети почуттів і незмінну нероздільність почуттів. Це поезія «не зустрічі». Зміст життя героїнь Ахматової - любов у всіх

2

Page 3: А.  Ахматова, О. Блок

відтінках і проявах - це передчуття любові, очікування любові до «пристрасті, розпеченій добела».

Урбаністична тема творчості Ахматової проявялется вже у другій збірці «Четки» (1914) героєм лірики Ахматової стає Петербург, «город, гіркою любов’ю коханий». Тому особливе значення надається деталі. Так у вірші «В останній раз ми зустрілися тоді» читаємо:

О Як я запам’ятала високий царський будинок І Петропавловську фортецю!

Ці деталі міського пейзажу виступають знаком розлуки. У цьому збірнику «Білої зграї» відобразилися нові мотиви самовираження - це мотиви битви, розлуки, людини чоловіка воїна. Все частіше згадується ім’я Господа. Лірична героїня не нарікає, а спокійно і мужньо приймає покладену на неї місію. Це нове ліричне «я» Ахматової буде з нею незмінним до кінця днів.

З традицією пушкінської поезії пов’язує Ахматова і сприйняття ролі поета, і ставлення до поезії. Від Пушкіна гармонійність вірша, багатство тем, здатність проявити найтонший душевний порухи, зіставити себе і сучасність. Громадянський обов’язок через ліричне «я» поетеси теж багато в чому від пушкінської традиції

Поема «Реквієм» вперше була записана на папері 1962 року, хоча складена була ще до 1940. Ахматова згадувала, що до цього часу напам’ять знали поему лише одинадцять друзів і жоден не зрадив . Це ще й тому, що в тих віршах була висока правда про страждання цілого народу під п’ятою тоталітаризму. Епіграф було датовано 1961 роком:

«О була тоді з моїм народом, Там, де мій народ, на жаль, був.»

Ці слова вистраждані, так як Ахматова розділила долю з мільйонами матерів, дружин заарештованих у страшні тридцяті роки. Хоча «Реквієм» і складається з окремих віршів, але сприймається поема як цілісний твір. Реквієм - це католицька меса за померлим, і у творі А. Ахматової багато паралелей з текстом меси. Особливо з текстом молитви, зверненої до скорботної матері. Отже, цей твір можна розглядати в контексті світової культури. Разом з тим «Реквієм» - це узагальнений портрет всенародного страждання.

Це був крок громадянської мужності - сказати відверту правду про страшний злочин проти свого народу, який здійснювала влада. Кожне слово вивірене, кожне поняття до болю знайоме тим, хто пережив ці роки, змучений страхом за себе і близьких людей. Не випадково строфа «відведення тебе на світанку» дуже нагадує плач. А образ-порівняння «буду я, як стрілецькі жіночку, під кремлівськими баштами вити» підкреслює історичний зв’язок подій і ніби приєднує історію до трагічних емоцій в свій час. Перебивання ритму різних частин ніби зображує еволюцію настроїв і станів жінки - від відчаю до примирення з долею і знову до обурення тим, як зуміли примусити цілий народ гинути від неправедної страшної влади нелюдів. Сама Ахматова зазначала, що її поема - це ніби відплата, пам’ятник тим, хто стояв разом з нею «біля в’язниць твоїх, Ленінград».

Це крик душі, це море страшних емоцій, випробувати яких не побажав би нікому. Але, на жаль, це трагічна сторінка нашої історії, відтворена рукою майстра слова.

Саме голос страждання багатьох тисяч людей пролунав у «Реквіємі», написаному в 1930-і роки. У той час сина Ахматової, Льва Миколайовича Гумільова, молодого талановитого вченого, кілька разів заарештовували. І разом з іншими жінками поет Ганна Ахматова стояла в довгих

3

Page 4: А.  Ахматова, О. Блок

в’язничних чергах, з жахом і надією вдивляючись у віконце, де байдужий наглядач нудним казенним голосом повідомляв 1 убогі відомості про сина. На перший погляд здається, що «Реквієм» складається з розрізнених віршів. JI. К. Чуковська, згадувала, як Ахматова мовчки писала на клаптиках паперу рядки віршів, давала прочитати, а потім так само мовчки спалювала лист. Вона, як і всі, боялася стеження, доносів. її вимушена німота була породжена не тільки невизнанням, але й страхом, який ріднив Ахматову, інтелігентну жінку, поета, з будь-якою малограмотній розкуркуленої селянкою. Вся поема пронизана болісної логікою очікування - арешту, вироку, очікування сина з в’язниці. Що робить звичайний чоловік, коли життя нестерпна, ай померти неможливо? Намагається прийти в забуття - в молитві, в роботі, в дрібних побутових турботах. Що робить поет? Намагається перелити своє страждання у вірші. І не тільки своє. Ахматова пише в передмові про жінку, яка випадково дізналася її в тюремній черги. Вона запитала: «А це Ви можете описати?» І Ахматова відповіла: «Можу». Поет ніби піднімається над окремою долею і пише про долі всієї країни, всього світу, і в той же час Ахматова конкретно описує свій час і своє місто. Жінка, яка страждає, хоче, напевно, забути про свій біль. Але великий поет, мимовільний літописець епохи, розуміє, що забути не можна. Забути - означає зрадити. Так як сотні тисяч невинно вбитих будуть жити лише в пам’яті дружин і матерів. Тема забуття і пам’яті перегукується у «Епілозі» поеми з темою пам’ятника самому поетові (про це колись писали Держави і Пушкіна). Даючи згоду на пам’ятник у «цій країні», Ахматова просить не ставити його ні біля моря, де пройшло її дитинство, ні в Царському Селі, місті муз і поезії. Ні, пам’ятник має стояти біля тюремної стіни.

Ахматова належала до покоління поетів, чиї імена асоціюються з «срібною добою» російської поезії. Вона належала до поетів, які намагалися відкрити цінність звичайного предметного світу, цінність слова. І вона, як її товариші по «цеху поетів», прийшла до літературі з власними переконаннями і талантом любити життя земне, а не містичне. Її творчість відображала етап розквіту поезії хорошої і різної І разом зі своїм поколінням вона поринала у нові теми реальності - місто, любов, війна. Ім’я Анни Ахматової замовчувалося вже в пореволюційну року. 1921 арештований її чоловік Миколи Гумільова, а незабаром і розстріляно. Хвиля сталінських репресій в С-Ті роки не обійшла і Ахматову, оскільки її сина було заарештовано двічі до війні. Але ще 1922 Ахматова визначила свою позицію, а також цілого покоління тих, хто опинився у вигнанні, залишившись в країні. У вірші «Не з теми я, хто кинув землю ...» висловлений протест проти висилки інтелігенції і разом з тим позначена позиція тих, хто опинився у внутрішній еміграції, - вони беруть свій жереб.

Велику Вітчизняну війну Ахматова, як і велика частина інтелігенції, вважала за спокуту історичного гріха революції і забуття Бога. Саме це обернулося страшною бідою, але вона - частина народу і разом з ним переживає тягар війни. її вірші цього періоду мають патріотичний характер, але це природно, так як Ахматова завжди любила свою Батьківщину. Тому й розділила долю свого покоління. Про це свідчать вірші воєнних років: «Мужність», «Клятва», «Російська мова» та інші.

Під час війни хвору Ахматову вдалося евакуювати з блокадного Ленінграда, куди вона повернула 1944 року, коли місто звільнили. А 1946 року було видане «Постанова ЦК ВКП (б) у журналах Зірка і Ленінград », де поезія Ахматової оголошувалася чужий народові Збірка віршів поетеси, вже надрукований 1946 року, було знищено. Ахматову і Зощенка виключили з Союзу письменників, залишивши 'їх напризволяще перед загрозою голоду без засобів до існування. Сина Ахматової знову було заарештовано. 1957 року, після його повернення, вона вперше

4

Page 5: А.  Ахматова, О. Блок

компонує поему «Реквієм», написавши їй прозовий передмову. А 1962 поема вперше була записана, хоча існувала у вигляді окремих віршів у пам’яті кількох друзів Ахматової. Поема відобразила долю покоління, якому випала гірка чаша арештів і гонінь. Ця поема була актом громадянської мужності так як розповідала правду про трагічні сторінки історії країни, про долю свого покоління інтелігенції.

Над твором «Поема без героя» Ахматова працювала чверть століття, ця поема стала її своєрідним ліричним щоденником, де звучить і табірна тема в зв’язку з арештом Льва Миколайовича Гумільова 1949 року. Ця поема містить відгомін подій та пам’ять про людей, які були близькі їй протягом життя. Це своєрідна енциклопедія життя інтелігенції покоління Анни Ахматової і разом з тим своєрідний монумент ім.

У кожного поета - своя трагедія. Саме вона і цікава сучасникам. Трагедія Анни Ахматової в тому, що ціле покоління не знало свого поета. Для багатьох Ахматова залишалася автором любовних віршів, чарівних, глибоких, але далеких від тривог і жахів сучасного життя. Далеко не всі знали про те, яка величезна робота йде в душі поета, які гнівна і гірка рядки зберігаються, ховаються в її пам’яті Покоління Ахматової було надламана Жовтневою революцією, вибите з колії, позбавлене опору - насамперед духовної, моральної. Генріх Гейне говорив, що всі тріщини світу проходять через серце поета. Трагедію своїх сучасників Ахматова відчула і напророкувала ще в 20-і року. Вона ще зберігає якусь надію на зміни в житті - надію, яка, на жаль, так і не виправдалася. Ахматова завжди відчувала себе частиною покоління, епохи, тому по праву могла сказати: «О Я - голос ваш, жар вашого дихання, Я - отраженье вашого обличчя ...»

Ганна Ахматова прожила довге й щасливе життя. Хоча, напевно, не можна так говорити про жінку, чий чоловік був розстріляний, а син кілька разів перебував у тюрмі й посиланню. Її гнали й труїли, вона майже завжди жила в бідності й у бідності вмерла. Але з нею завжди були її вірші Вона поет. Уперше в її особі жінка обрела поетичний голос такої сили.

“Я навчила жінок говорити”, - помітила Ганна Ахматова в одній з епиграмм. За п’ятдесят років творчої праці поезія Ганни Ахматовій знайшла всесвітнє визнання. Літературну діяльність Ахматова початку як поет- акмеїст. Яскравий, предметний світ переповняє її ранні вірші. Вона шукає ідеали, до яких буде стремиться все життя. Любов, творчість, мистецтво... любовна лірика була її головним досягненням. Але любов у поетеси майже ніколи не показана спокійної. Її вірші - як поетичні новели. Стисла руки під темною вуаллю...“Отчого ти сьогодні бліда?” Тому, що я терпким сумом Напоїла його доп’яна. Вірші Ахматової смутні вони зберігають якусь таїну, а може, і сховану радість. Туга - це стан, через яке молода Ахматова сприймає світ. Любов у поета всеохоплююча. Це й почуття до близької людини, ідо рідної землі, ідо Батьківщини.Мені голос був.Він кликав утешно. Він говорив: ‘Іди сюди, Залиш свій край глухої й грішний, Залиш Росію назавжди...” Але равнодушно й спокійно Руками я замкнула слух, Щоб цим мовленням невартої . Не опоганився скорботний дух. Вершиною творчого підйому молодий Ахматовій став збірник “Anno Domini”, що вийшов в 1921 році. Це період творчості, що збігся з післяреволюційним периодом, коли старе життя звалилося, а нова тільки началась.

5

Page 6: А.  Ахматова, О. Блок

У віршах збірника звучать цивільні й філософські мотиви. Усе розкрадено, віддано, продано, Чорної смерті миготіло крило, Всі голодної тоскою згризено, Отчого ж нам стало світле? Разом з першими віршами в поезію Ахматової вошла тема любові до Батьківщини.Батьківщина для Ахматової - це не предмет для міркувань. Батьківщина - це життя, це вірші, це рідне мовлення. Біль і трагедія країни - це її біль.А. Ахматовій довелося пережити дві війни, революцію, сталінські репресії. Але вона ніколи не була стороннім спостерігачем. Поема ‘Реквієм” - яскраве підтвердження тому: “Я була тоді з моїм народом там, де мій народ, до нещастя, був”. В основу добутку покладені трагічні події тридцятих років, всю тяжкість яких поетеса розділила зі своїм народом. Поезія А. Ахматовій - зразок поетичного величия.Михайло Дудин так сказав про цю дивну жінку: Голос її шляхетний. Вигляд її прекрасний. Подвиг її народний. Зміст її пісень ясний. А. Ахматова всім своїм життям довела, що як би важко не було, потрібно завжди залишатися самим собою.У Горе й у радості. У безвісності й у славі. За рік до смерті поетеса випустила книгу “Плин часу”.Але час не біжить, рухаються люди. Тільки далеко не всі непідвладну часу. Серед них Ганна Ахматова.

Повідомлення про життєвий і творчий шлях О. Блока

Олександр Блок увійшов в історію літератури як видатний поет-лірик. Почавши свій поетичний шлях книгою містичних віршів про прекрасну Дамі, Блок завершив своє двадцятирічне творчість в російській літературі прокляттям старого світу в поемі «Дванадцять». Блок пройшов складний творчий шлях від поета-символіста, від безплідної романтичної мрії до реальної дійсності, до революції. Багато колишніх «друзі» Блоку, втікши від революції в інші країни, кричали в паризьких газетах, що Блок продався більшовикам, що його тонкий смак і талант огрубів, але це було не так. Блок сам постраждав в революції (селяни спалили його маєток у Шахматова), але він зумів зрозуміти й інше -. чаша терпіння переповнилася народу. Блок чуйно прислухався до життя, виявляв глибокий інтерес до долі Росії, до долі російського народу. Ранній період творчості поета пройшов під знаком релігійних мрій, відводили в «світи інші».

У 1904 році він створює цикл «Віршів про прекрасну Даму», повних тривоги, відчуття близької катастрофи . Поет замкнувся в особистих переживаннях, він сумує про ідеал жінки. Вірші присвячені його майбутній дружині Менделєєвої, яку він сильно любив, Блок дорослішає, і змінюються її погляди на життя, він зрозумів, що не можна піти в «світи інші», коли навколо розруха, голод, боротьба, смерть. Тема народу та інтелігенції владно вривається у творчість Блока.

У вірші «Незнайомка» Блок показує зіткнення прекрасної мрії і брудною дійсності. Він пише: «І повільно, пройшовши між п’яними, завжди без супутників, одна, дихаючи духами і туманами, вона сідає біля вікна». Яка музичність? Яка ліричність і мелодія. Ще раніше Блок записує в щоденнику: «Вона - це якийсь Ідеал краси, здатний, можливо, пересоздать життя, вигнати з неївсе потворне, погане».

Зв’язки Блоку з власної середовищем, з деградуючої буржуазною культурою трохи ослабли, тому що він закоханий у свою Батьківщину і приголомшений гіркою долею російського народу. Народ свідомо споїли і звели на рівень тварини. «Вечорами, над ресторанами, прозоре повітря дикий і глухий, і править окриками п’яними весняний та згубний дух», - пише він в «Незнайомка».

6

Page 7: А.  Ахматова, О. Блок

Пошуки Блока шляхів до реального життя супроводжувалися вибухами відчаю, зневіри, прокльонами на адресу «ситих», спробами перегляду власної життєвої позиції. Блок своїми віршами довів, що він не тільки глибока, непересічна особистість, а й показав зв’язок Всесвіту і Вічної краси. Шкода, що він так і не знайшов свого ідеалу в житті. Менделєєва, втомившись від захопленої любові, пішла до Андрія Білого, але глибокі вірші Блока залишилися. Вони повні почуття, юні дівчата вчаться любові справжньої, поетичної, це дуже скрашує одноманітні, повні втоми і тривоги наші сучасні будні.

Якщо б не поети, щось словами Блоку можна було б сказати: «Так життя нудне, коли боріння немає. Ні краси, любові й життя «. З любов’ю до жінки перегукується любов до Батьківщини. «О, Русь моя Дружина моя! До болю нам ясний довгий шлях! «- Пише Блок. Звільняючись з-під впливу символізму, Блок прагнув продовжити традиції великої російської класичної літератури,

бачив своє завдання в служінні народові. Блок самостійний і неповторний. У його поезії виражені характерні риси духовного життя багатьох людей, передчуття соціальних змін. Поет з великою пристрастю хотів бачити в людині вільного творця життя.

Все життя Блоку пронизана мрією про ідеальний людину, яка не відчуває в собі роздвоєності та сум’яття. Культ прекрасної Дами означав протест проти міщанської прози життя, був своєрідною формою невизнання і заперечення буржуазного укладу життя. Недомовленість, загадковість циклу про кохання спонукає замислитися над таємницями людського буття. «Незнайомка» - це політ творчої фантазі перетворюючи світ. Глибина переживань поета визначає значущість тем в його ліриці. Блок рано пішов з життя, але вірші його хвилюють всіх мислячих людей, вони допомагають нам жити. Відхід від містики та символізму, Тяга до пізнання життя, могутню стихію якої Блок відчув і полюбив, приводить його до напружених творчих пошуків. Він радісно сприймає навколишню природу (цикл віршів «Бульбашки землі»). У злитті з природним життям природи, з її стихійними силами поет бачив подолання відокремленості, суб’єктивізму. Пошуки нових Ідеалів, нових тем, нових поетичних засобів велися і в іншому напрямку. Ще в 1902 році Блок писав батькові про свою близькість до Достоєвського, про реалізм, що межує з фантастикою. У 1906 році у нього виникає ідея «містицизму в повсякденності».

Чи можна вважати, Що в «Незнайомці» дано прості замальовки того, що випадково потрапило в поле зору поета, який відвідав заміський ресторан? Ні, Блок відбирає тільки такі деталі, поєднання яких має найбільш переконливо розкрити вульгарність міщанської «життєвої прози» і відтворити задушливу, «згубний» атмосферу буржуазного суспільства. Мало сказати лише про те, що Блок вдало відбирає потрібні йому предмети і явища. Цікаво звернути увагу і на те, як з декількох можливих синонімів поет вибирає саме ті, які передають цілком певну авторську оцінку зображуваного. Відвідувачі ресторану-це «пияки з очима кроликів»; гуляють з дамами - «випробувані дотепники»; «лакеї заспані стирчать»; звучать навколо голоси названі «окриками п’яними» і «жіночим вереском»; про сяючою повної лузі говориться: «А в небі, до всього привчений, безглуздо кривився диск ». У Блоку Повітряний дик і глухий, дух згубний, нудьга заміських дач і т. п. Хоча в «Незнайомці» ми бачимо конкретно-реалістичні, точні замальовки повсякденності, але тим не менш перед нами не фотографічна копія дійсності, а загострене зображення «згубного» духу буржуазного світу.

Блок розрізняв «музичні» і «немузичні» події в історії і в сучасності. «Немузикальність» для нього була синонімом несправедливості, фальші, каліцтва, бруду. Перша частина «Незнайомки» (початкові шість строф) і являють собою картину ненависного поетові світу «немузикальність».

7

Page 8: А.  Ахматова, О. Блок

Згубному світу «немузикальність», вульгарності Блок протиставляє світ піднесеного ідеалу. Символом мрії поета про ідеальне, гармонійному світі виступає прекрасна жінка - таємнича Незнайомка. Її образ виникає на перетині реальності н фантастики (сам Блок назвав це «фантастичним реалізмом»).

Блок вміє перенести нас з повсякденності, «зі світу прози» у світ ідеального, бажаного. Подивимося, наприклад, як пише поет про очі Незнайомки (це один з яскравих зразків трансформації, перетворення реального в ідеальне):

І очі сині бездонні Цвітуть на далекому березі.

Наша свідомість вже підготовлено до того, щоб сприймати цей <<далекий берег» як прекрасну чарівну мрію. Ми тільки що читали, як поет за темною вуаллю бачив «берег зачарований і зачаровану далечінь». Що ж це за острів? У передмові до збірки віршів «Несподівана Радість» (1907), де вперше була надрукована «Незнайомка», Блок писав: «Несподівана Радість» - це мій спосіб прийдешнього світу ... Несподівана Радість близька. Вона дивиться в очі мені очима синіми, бездонними й незнайомими ... Світ, що оточує мене, також дивиться на ще незнайомі очі Несподіваною Радості. І Вона дивиться в очі йому. Але вони вже знають про швидку зустрічі - лицем до лиця ... Нової Радістю загоряться серця народів, коли за вузьким мисом з’являться великі кораблі »(2, 369-370). Несподівана Радість з її «очима синіми, бездонними й незнайомими» не була для Блоку лише символом особистого іщстя. Це світла надія всіх людей. (Їїчекають, як чекали великих кораблів у поемі «Її прибуття»).

Зрозуміти задум Блоку, усвідомити і почасти «розшифрувати» деякі образи балади допоможе звернення до так званих «суміжних віршам» і до ліричної драми «Незнайомка». Найближче до «Незнайомці» вірш «Там пані хизуються модами ...». У його основу покладено контраст між «вульгарністю таємничої)) і прекрасним баченням «недосяжною і єдиною, як вечір димно-блакитною».

Яка жага безумна — жить.

Все здійснене обожествити,

І втілити все нерозкрите,

В нечуваному продзвеніть! —

пише молодий поет Олександр Блок, сповнений оптимізму, надій на «свободу яснокрилу», закоханий у Прекрасну Даму.

Його називають одним із найяскравіших представників символізму, що увібрав у своїй творчості найкращі здобутки ро сійської класичної лірики та модерні фі лософські ідеї В. Соловйова.

Народився Олександр Блок у Петербурзі в старовинній шляхетній родині.

Батька хлопець майже не знав, бо мати, невдоволена шлюбом, швидко розлучилася з чоловіком. Виховувався майбутній поет у родині діда, відомого вченого-ботаніка О. Бекетова. Навчався на історико-філологічному факультеті Петербурзького університету, тоді ж почав писати. Перший юнацький цикл віршів мав латинську назву, у перекладі — «Напередодні світу». У 23 роки поет одружився з Любов’ю Менделєєвою, дочкою знаменитого вченого-хіміка. Своїй коханій Блок

8

Page 9: А.  Ахматова, О. Блок

присвятив збірку «Вірші про Прекрасну Даму», яка вийшла 1905 року й принесла йому славу. Тоді ж поет познайомився з відомим символістом Андрієм Бєлим; у журналі «Новий шлях» виходять друком десять його поезій.

О. Блок пише публіцистичні статті, у яких висловлює думки про необхідність подолання прірви між інтелігенцією та народом, про суспільну роль митця.

Працює над поетичними циклами «Сніжна маска», «Вільні думки», «Страшний світ», «Ямби», «Італійські поезії», «Різні вірші», «Арфи та скрипки», «Кармен», «Батьківщина» та ін., над поемами «Нічні фіалки», «Солов’їний сад», п’єсою «Троянда і хрест». 1916 року Блок був мобілізований на фронт, служив у військово-будівельному загоні; через рік почав працювати в слідчій комісії Тимчасового уряду. Соціалістичну революцію сприйняв як бурю, що здатна очистити життя від скверни, зруйнувати старий облудний світ.

У перші повоєнні роки пережив творчій злет, висловивши своє ставлення до сучасного та історичного шляхів Росії у творах «Дванадцять», «Скіфи» та ін. Однак реалії радянського часу принесли поетові розчарування.

1921 року поет помер у Петрограді. Символізм О. Блока мав національно-самобутній характер. Від містичної замкненості в осо бистих переживаннях поет приходить до художнього осмислення реальності й усвідомлення своєї єдності з народом і батьківщиною. Розчарування у філософських ідеях, які він наслідував, привели до появи урбаністичних та апокаліптичних мотивів у творчості, «жит тєвих досвідів», що їх митець виніс зі своїх сутичок із «страшним світом ».

I. Виразне читання вчителем поезії «Незнайома»

Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

1. Який конфлікт наявний у творі? (Між дійсністю та ідеалом)

2. Які образи та деталі підкреслюють бездуховність повсякденного життя? (Гарячий шал ресторанів, п'яні окрики, дитячий плач, жіночий виск, прогулянки серед канав тощо)

3. Знайдіть і зачитайте портрет Незнайомої. Що підкреслює автор в описі?

4. У чому виявляється авторська іронія? (Останні рядки стосуються ліричного героя, який тотожний авторові.)

Коментар учителя

— Конфлікт у вірші О. Блока «Незнайома» подається через призму романтичної іронії і становить основу сюжету. Дійсність у цій поезії — це світ обивателів, що гайнують свої дні у трясовині затишку, пияцтва, фліртів. Ця реальність представлена у вірші у двох замальовках: дачне передмістя та задушливе приміщення ресторану.

Саме в чадному ресторані з’являється Незнайома — загадкова красуня, що заволоділа серцем ліричного героя. Її образ оповитий чарівним серпанком, риси обличчя та обрис фігури невизначені, туманні, розмиті, ніби з «нетутешнього» світу, тому ліричний герой бачить «берег зачарований і чарами пойняту даль». Образ Незнайомої переростає межі образу земної жінки. Вона символізує містичний ідеал жіночої краси, пов’язаний з ідеєю Вічної Жіночності, самої

9

Page 10: А.  Ахматова, О. Блок

гармонії. Виникаючи на межі реальності та марення, образ Незнайомої в завершальній частині вірша розпадається на окремі фрагменти.

II. Виразне читання учнем поезії О. Блока «Весно, весно, без меж і без краю...»

Обмін враженнями про прочитане, виконання завдань

5. Визначте тему поезії, її настрій. (Двобій із життям)

III. Знайдіть у вірші вияви темних обставин життя. Як ліричний герой до них ставиться?IV. Про що свідчить вислів ліричного героя «Все приймаю!»?6. Виразне читання вчителем вірша О. Блока «Скіфи»Обмін враженнями про прочитане(Студенти виписують рядки, у яких висловлені головні думки твору: «Росія-сфінкс», «О світе ветхий! Стямся хоч на мент! На учту, де братерство, праця й віра,...нас ... скликає ліра!»…)V. Закріплення знань, умінь і навичокПоєднайте елементи символізму із прикладами із творів О. Блока.

Домашнє завдання

Характеризувати російську поезію «срібної доби». Розповідати про життя й творчість О. Блока, аналізувати його поезію.

1. Що означає вислів «срібна доба» («золота доба»)? Назвіть митців і філософів, які працювали в період «срібної доби» російської поезії.

2. Що пов’язує західноєвропейський і російський символізм?3. Що означає термін акмеїзм? Назвіть поетів, які належали до кола акмеїстів? Що вони

декларували і як втілювали свої декларації в художній практиці?4. Чим збагатили російську поезію футуристи? Ким вони були більшою мірою:

руйнаторами (нігілістами) чи новаторами (творцями)?5. Хто з поетів часів «срібної доби» російської поезії працював «поза об’єднаннями»?6. Як ви розумієте висловлювання: «“Срібна доба” російської поезії потонула в “кривавій

добі” сталінського терору»? Наведіть приклади політичної розправи з тогочасними митцями в СРСР (зокрема в Україні).

Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про життя й творчість А. Ахматової, її зв’зок з Україною; виразно читати вірші А. Ахматової.

10