Конспект уроку. Вишивка одягового призначення

7
Тема: «Українська народна вишивка одягового та інтер’єрного призначення. Вишивка хрестковими швами (види хрестика). Мета уроку: Розказати учням історію розвитку української вишивки. Показати приклади застосування вишивки в одязі та інтер’єрі. Вчити учнів виконувати хрестикові шви. Виховувати в учнів естетичний та художній смак, любов до природи та національних традицій рідного краю. Тип уроку комбінований. Обладнання, матеріали: таблиці «ТБ», український національний одяг, інструкційні карти. Види і техніка виконання хрестикових швів: тканина, нитки, голка, ножиці. Наперстки. Структура уроку. 1. Організаційний момент. 2. Вивчення нового матеріалу. Протягом століть створювалося народне декоративно-ужиткове мистецтво. Виникло

Upload: lala-lalala

Post on 16-Apr-2017

83 views

Category:

Education


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Конспект уроку. Вишивка  одягового  призначення

Тема: «Українська народна вишивка одягового та інтер’єрного призначення. Вишивка хрестковими швами (види хрестика).

Мета уроку: Розказати учням історію розвитку української вишивки. Показати приклади застосування вишивки в одязі та інтер’єрі.Вчити учнів виконувати хрестикові шви.Виховувати в учнів естетичний та художній смак, любов до природи та національних традицій рідного краю.

Тип уроку комбінований.

Обладнання, матеріали: таблиці «ТБ», український національний одяг, інструкційні карти. Види і техніка виконання хрестикових швів: тканина, нитки, голка, ножиці. Наперстки.

Структура уроку.

1. Організаційний момент.2. Вивчення нового матеріалу.

Протягом століть створювалося народне декоративно-ужиткове мистецтво. Виникло воно з любові до рідного краю, всього навколишнього світу і з потреби не тільки бачити і відчувати красу, а й творити її власними руками. З потреби та любові виникло і рукоділля. Не розвагою, а тяжкою працею було ткання, шиття, в’язання, килимарство, вишивання і виготовлення прикрас до святкового одягу. Вишивкою оздоблювали жіночі і чоловічі сорочки, рушники, верхній одяг, головні убори.

Page 2: Конспект уроку. Вишивка  одягового  призначення

Вишиваючи, дівчата і жінки ніби малювали нитками на полотні, вкладаючи у свої візерунки мрію про радість і щастя. Від матері до доньки, від бабусі до онуки переходили у спадок крій одягу, орнаментальні мотиви, їх композиційні рішення та розташування на виробах, кольорові сполучення, характерні для різних областей та регіонів. Так народжувалися народні традиції, які шліфувалися й відточувалися протягом століть. Врізних областях і районах є свої улюблені узори і кольори вишивки. Так, на Київщині (демонстрація малюнка) найбільш поширені вишивки з квітами, листям, бутонами. Основний червоний колір доповнюється чорним та незначною кількістю жовтого. На Чернігівщині характерні геометрічні візерунки в яких переважають червоний та білий кольори, або червоний та синій на білому тлі виробу. На Львівщині колорит начинений сполученням червоного, синього, білого, зеленого, жовтого барв. На Гуцульщині кольорова гамма базується на поєднанні яскравих контрасних барв – чорних, червоних, вишневих, оранжевих, жовтих, зелених, фіолетових. Історично складалися й розвивалися також прийоми розташування візерунків на одязі та домашніх речах. Найбільш складні й багаті орнаменти завжди розміщували на видному місці: рукавах, комірах, кінцях рушників, верхньому одязі, взутті.

Питання до дітей. Діти, вам вже відомо, що нескладні малюнки люди створювали за допомогою знаків-символів, де кожна лінія чи фігура мали лише певне значення. Розкажіть, будь ласка!1-й учень. Пряма горизонтальна лінія означала землю, горизонтальна хвиляста – воду, а вертикальна хвиляста – дощ, трикутники – гори.

Page 3: Конспект уроку. Вишивка  одягового  призначення

2-й учень. Вогонь зображували у вигляді гачкуватого хреста, а сонце – у вигляді ромба, кола або квадрата, жіноча фігура символізувала богиню життя, дерева з гілками – родючість землі, птахи – настання весни.3-й учень. Ромб з подовженими сторонами означав будівлю, а квадрат з крапками в середині символізував засіяне поле чи садибу.4-й учень. Окремі знаки-символи не тільки прикрашали житло, одяг та предмети побуту, а й повинні були охороняти, захищати, оберігати від злих духів, приносити щастя. Тому називали їх оберегами.

Рукоділля – рук діло – не потребує якогось спеціального обладнання, але вимагає уваги, старанності та акуратності і, звичайно, натхнення. Протягом сторіч багатьма поколіннями невідомих майстрів створено безліч технік вишивання, або швів. Найпростіші з ручних швів ви вивчали в попередніх класах.- Які це шви?- Шов «уперед голку», стеблевий, петельний, ланцюжок, шов «козлик». Сьогодні ми познайомимось з вишивкою хрестиком, видами цього шва. Хрестиком вишивають переважно одяг, рушники, жіночі блузи та сукні, серветки, панно, килими, диванні подушки та інші речі. Хрестом вишивають на тканини полотняного переплетіння або на канві. Щоб вишити без канви, треба на полотні витягнути нитки вздовж і впоперек так, щоб утворились однакові квадрати. На кожному з них вишивають один хрестик.

3. Самостійна робота учнів.

Page 4: Конспект уроку. Вишивка  одягового  призначення

Використовуючи інструкційні карти і зразки з видами хрестика зробити роботу по вишиванню, дотримуючись правил ТБ. Під час роботи вчитель допомагає виконувати практичне завдання, контролює ТБ при роботі.

4. Заключний інструктаж.

Виставлення оцінок. Аналіз помилок. Показ кращих робіт.

Page 5: Конспект уроку. Вишивка  одягового  призначення

Українська народна вишивкаодягового та інтер’єрного

призначення.Вишивка хрестиковими

швами(види хрестика).

6 клас.