укр літ 9 кл. сковорода

11
1 Тема: «Григорій Сковорода. Життя та творчість філософа, просвітителя, поета. Його ідеали. Біблійна основа творчості та вчення про самопізнання й «сродний» труд. Байки, афоризми.» Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю видатного письменника; допомогти усвідомити ідейно-художні особливості творів Г.С.Сковороди, зрозуміти значення їх для сучасності; розвивати навички роботи з підручником, електронною книгою, виразного читання творів давньої літератури, їх аналізу, висловлювання власної думки щодо прочитаного; виховувати кращі моральні якості, прагнення до самопізнання та самовиховання відповідно до загальноприйнятих морально-етичних норм. Обладнання: портрет Г.С.Сковороди, ілюстративні матеріали до його біографії, презентація матеріалів до уроку, відеофільми про життя й творчість митця,твори письменника, електронні книги, елементи костюмів та декорацій для інсценівки, картки з тестовими завданнями.

Upload: mayyavasilyeva290

Post on 26-Oct-2015

265 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: укр літ 9 кл. сковорода

1

Тема: «Григорій Сковорода. Життя та творчість філософа,

просвітителя, поета. Його ідеали. Біблійна основа творчості та

вчення про самопізнання й «сродний» труд. Байки, афоризми.»

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю видатного письменника;

допомогти усвідомити ідейно-художні особливості творів Г.С.Сковороди, зрозуміти значення їх для сучасності;

розвивати навички роботи з підручником, електронною книгою, виразного читання творів давньої літератури, їх аналізу, висловлювання власної думки щодо прочитаного;

виховувати кращі моральні якості, прагнення до самопізнання та самовиховання відповідно до загальноприйнятих морально-етичних норм.

Обладнання: портрет Г.С.Сковороди, ілюстративні матеріали до його біографії, презентація матеріалів до уроку, відеофільми про життя й творчість митця,твори письменника, електронні книги, елементи костюмів та декорацій для інсценівки, картки з тестовими завданнями.

Тип уроку: комбінований.

Теорія літератури: афоризми, байка, тема, ідея, філософський трактат, емблематична література.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів.Вступне слово вчителя.

Page 2: укр літ 9 кл. сковорода

2

Благословенна та земля, що народжує філософів і поетів. Саме такою є Полтавщина, яка дала стільки талантів: Котляревський, Гребінка, Гоголь, Панас Мирний, Драгоманов, Старицький, Маруся Чурай, Глібов та багато інших митців. А один із найвизначніших серед них – Григорій Савич Сковорода. Благословенні ви, сліди, Не змиті вічності дощами,

Мандрівника Сковороди З припорошілими саквами, Що до цілющої води Простує, занедбавши храми.

Так писав про видатного українського письменника М.Рильський. Якщо поглянути на карту мандрівок Г.Сковороди, то можна побачити, що вона охоплює пів-Європи! А його ідеї сягають такої глибини мудрості, до якої не дійшов ніхто інший! Пройти стежками майстерної поетичної думки Григорія Савича Сковороди – такою буде мета нашого уроку.

II. Повідомлення теми й мети уроку.

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Перегляд відеофільму (1).

2. Слово вчителя.Така незвичайна доля видатного українського мислителя-гуманіста, письменника, просвітителя Г.Сковороди. Група дослідників, готуючись до уроку, виявила дуже цікаві факти з життя митця, про які ви зараз дізнаєтеся.

3. Виступи дослідників.

а) Григорій був обдарованою дитиною, від природи мав чудовий голос і неабиякий музичний хист. Пізніше вільно грав на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі. У школі був солістом церковного хору. Це разом із винятковими здібностями до навчання відкрило йому дорогу до Київської академії, у якій навчалися, як ми знаємо, студенти з Петербурга, Москви, Білорусії, Польщі, Молдавії, Румунії, Болгарії, Сербії, Греції й Близького Сходу.

Page 3: укр літ 9 кл. сковорода

3

б) Сковорода вчився «ревностно и беспорочно», був у науках «скоропостижен и преизряден». За царським указом 1742 року «Про вибір співаків у двірську капелу» потрапляє до Петербурга, та його не приваблює таке життя, хоча для спритних воно могло обернутися нагородами, багатством і славою. (Згадайте історію Андрія Розумовького).

в) По поверненню з Європи Сковорода сміливо поринув у широкий світ, переконаний, що всюди знайдеться шматок хліба у людей, воду дасть йому земля без оплати, а все інше – зайве… Працював філософ в Переяславській семінарії, потім був домашнім учителем сина поміщика Степана Томара. Життя його пов’язано і з Троїце-Сергіївською лаврою під Москвою, де на мандрівника чекало місце, слава, гроші, але Григорій Савич повертається до рідних місць. З 1789 року Сковорода викладав в Харківській духовній колегії. Дорога до керівництва колегії була майже відкрита, та Григорія Савича, як завжди, не привабила висока посада. Останні 25 років життя Сковорода був мандрівним учителем, заживши слави народного мудреця, просвітителя.

4. Перегляд відеофільму (2).

г) Помер 9 листопада 1794 року в селі Пан-Іванівка (зараз Сковородинівка) Золочевського району Харківської області.

Про смерть Сковороди записав Срезневський таке:

…Був прегарний день. До дідича з'їхалось багато сусідів погуляти, повеселитись і послухати Сковороди… За обідом був Сковорода незвичайно веселий і говіркий, навіть жартував, оповідав про своє минуле, про свої мандрівки, досвіди. Після обіду Сковорода щез.. Він пішов у садок. Надвечір пішов сам господар шукати Сковороду й застав його під гіллястою липою. Вже заходило сонце: останні його проміння пробивалися крізь гущу листя. Сковорода копав яму — вузьку, довгу яму. — «Що це, друже Григорію, чим то ти зайнятий?» — спитав господар, підійшовши до старого. «Пора, друже, закінчити мандрівку!» — відповів Сковорода — «і так усе волосся і злетіло з бідної голови від мордування, пора непокоїтися!» «І, брате, дурниця! Досить жартувати, ходімо!» — «Іду! Але я прохатиму тебе попереду, мій добродію, хай тут буде моя остання могила». І пішли в хату. Сковорода недовго в ній лишився. Він пішов у свою кімнатку, перемінив білизну, помолився Богу і,

Page 4: укр літ 9 кл. сковорода

4

підложивши під голову свої писані праці і сіру свитку, ліг, зложивши навхрест руки. Довго чекали на нього з вечерею. Сковорода не з'явився. Другого дня вранці до чаю теж, до обіду так само. Це здивувало господаря. Він насмілився увійти до Сковороди, щоб розбудити його; одначе Сковорода лежав уже холодний закостенілий.

Це було 9-ого листопада 1794 року. На хресті над його могилою, на прохання самого Сковороди, написано: «Світ ловив мене, та не впіймав…»

5. Слово вчителя. Зрозуміти характер великого мислителя допоможуть нам актори.

Виступ акторів.

Інсценівка

6. Слово вчителя.

Григорій Савич був творцем власної філософської системи, згідно з якою жив. Ми заговорили про філософію. А що таке філософія, що вона вивчає?

Відповідь учня: Грецьке слово «філософія» означає любов до мудрості, ця наука шукає шляхи, як пізнати світ і людське буття, намагається встановити взаємозв’язок усіх речей, усього, що існує, щоб дати загальний погляд на світ.

Учитель.

Саме філософію Сковорода вважав тією міфічною провідною ниткою Аріадни, що допомагає людині вийти з найскладнішого становища в житті. Зараз ви у такому віці, що вас турбує безліч питань: що таке щастя, як його знайти, що таке кохання, ким бути, який шлях обрати, як знайти своє місце в житті.

І відповіді на ці та інші питання будемо шукати саме в творах Григорія Савича. Творчість Сковороди належить до такого жанру українського бароко, як емблематична література (що характеризується унаочненням абстрактних понять та ідей).

Звернімося до афоризмів та байок митця.

Коментар учителя.

1774 року письменник упорядкував із 30 творів, схожих на біблійні притчі, збірку «Байки харківські». У байках митець писав про тварин і птахів, але розмірковував про людину і Бога. У супровідному листі, надсилаючи збірку

Page 5: укр літ 9 кл. сковорода

5

своїх байок до приятеля, Сковорода висловив надію, що його байки схожі на біблійні притчі, у яких «заховується мудрість усього смертного».

Групова робота. Аналіз байок зі Електронні книги.

1 група – аналіз байки «Собака і Вовк».

2 група - аналіз байки «Бджола та Шершень».

Решта класу – колективна робота

Решта класу працює над афоризмами (влучні вислови, які набули поширення і, втрачаючи ім’я автора, живуть у народі).

Готуючись до уроку, ви повинні були завчити афоризми, які вам найбільше сподобалися.

Учні по черзі зачитують вислови з афоризмів Г.Сковороди. Деякі з них коментують.

Ні про що не турбуватись, ні за чим не турбуватись - значить, не жити, а бути мертвим, адже турбота - рух душі, а життя - се рух. (Справді, скільки людей у своєму житті хоча б раз потерпали через чиюсь байдужість. Навіть у різноманітних державних кодексах пишуть: «…злочинна бездіяльність». Отже, бездіяльність також буває злочинною! На жаль, не всі це розуміють. Часто прикро буває чути, як хтось говорить: «Моя хата скраю».)

Бажаєш бути щасливим?.. Для цього не треба їздити за моря, колінкувати перед сильними світу сього, щастя завжди і всюди, його тільки треба пізнати» (Ідея про самопізнання та самовдосконалення)

Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори. (Вислів навчає нас не здаватися, сміливо йти вперед, не зупиняючись перед труднощами, не зважаючи на обставини та власну невпевненість.)

З усіх утрат втрата часу найтяжча. (Цей афоризм характеризує автора як людину, що ні на мить не припиняє вчитися, розвиватися та самовдосконалюватися.)

Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю.

Page 6: укр літ 9 кл. сковорода

6

Тоді лише пізнається цінність часу, коли він втрачений.

Як нерозумно випрошувати те, чого можеш сам досягти!

Коли ти твердо йдеш шляхом, яким почав іти, то, на мою думку, ти щасливий.

Що вподобав, на те й перетворився.

Без ядра горіх ніщо, так само як і людина без серця.

Краще голий та правдивий, ніж багатий та беззаконний.

Всяка їжа і пиття смачні й корисні, але треба знати час, місце і міру.

Чи не дивина, що один у багатстві бідний, а інший у бідності багатий?

Тінь яблуні не заважає.

Безумцеві властиво жалкувати за втраченим і не радіти з того, що лишилось.

Скільки зла таїться всередині за гарною подобою: гадюка ховається в траві.

Не називай солодким те, що породжує гіркоту.

Не розум від книг, а книги від розуму створились.

Не все те отрута, що неприємне на смак.

Бери вершину і матимеш середину.

Коли ти не озброїшся проти нудьги, то стережись, аби ця тварюка не спихнула тебе не з мосту, як то кажуть, а з чесноти в моральне зло.

Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати - це наполовину завершити.

Визначай смак не по шкаралупі, а по ядру.

Page 7: укр літ 9 кл. сковорода

7

Немає нічого небезпечнішого за підступного ворога, але немає нічого отруйнішого від удаваного друга.

Збери всередині себе свої думки і в собі самому шукай справжніх благ. Копай всередині себе криницю для тої води, яка зросить і твою оселю, і сусідську.

Хіба не любов усе єднає, будує, творить, подібно до того, як ворожість руйнує?

Солодке пізнає пізніше той, хто може проковтнути неприємне.

Не може не блудити нога твоя, коли блудить серце.

Не дивина дорогу віднайти, але ніхто не хоче шукати, кожен своїм шляхом бреде та іншого веде - в цьому і важкість.

Результати групової роботи.

1 група.

У байці «Собака і Вовк» йдеться про двох собак, що жили в пастуха й зажили доброї слави як великі друзі. Тут третім до них почав набиватися в друзі вовк, на що один пес висловився категорично – ми стережемо вівці, а вовк – на них нападає, тому й дружби поміж нами бути не може.

Тобто, дружба ґрунтується лише на сердечній спорідненості, на спільності думок і чесності душі. Ніколи дружба не може скріпитися ні походженням, ні багатством, ні чинами.

2 група.

У байці «Бджола та Шершень» передано розмову працелюбної Бджоли й ледачого Шершня. Він засуджує працю Бджоли, якою користуються люди. Бджола ж відповідає, що найбільшу радість й насолоду вони дістають від самого процесу збирання меду, бо без праці життя – не життя.

Шершень – це образ людей-паразитів, які живуть крадіжками чужого, а Бджола – це мудра людина, «що у своєму ділі працює», у спорідненій праці трудиться.

Ідея байки: праця повинна стати природною потребою для кожного.

Мислитель закликає людей пізнавати себе, адже шлях до щастя лежить через самопізнання своїх здібностей і нахилів до певного виду діяльності.

4. Коментар учня. -Які думки у вас виникнули з приводу цього?

Page 8: укр літ 9 кл. сковорода

8

Важливим є положення Сковороди про корисність і почесність будь-якої праці, професії; головне, щоб вона відповідала покликанню людини й приносила користь суспільству. Успіх у діяльності людини зумовлюються не лише її здібностями, а й такими якостями, як працьовитість, терплячість, вміння володіти собою, поміркованість, доброчесність, справедливість, доброзичливість, вдячність, бадьорість духу, а також гуманізм і милосердя.

5.Коментар учителя.

Отже, одне з найважливіших положень вчення Сковороди-мислителя – вчення про споріднену працю, без якої людина не може відчути щастя й блаженство на землі. Ця ідея («сродної праці») здатна допомогти нам і сьогодні. Твори митця можуть стати своєрідним дороговказом – про чесність, щастя, добропорядність, самопізнання, самовдосконалення. Мудрі життєві настанови стали афоризмами. І не піймав його світ брехнею, облудністю, зрадами, честолюбством і багатством, чого поет бажає і нам.

IV. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Тестові завдання.

2. Створення «асоціативного куща.

3. Створення сенкану.

V. Підбиття підсумків.Інтерактивна вправа «Мікрофон».Продовжіть речення «Г.С.Сковорода для мене постав як…»«Ідеї Сковороди здалися мені…»

VI. Домашнє завдання.Вивчити біографію Г.С.Сковороди, розповідати про його християнські морально-етичні ідеали,переказувати й аналізувати байки, притчі, уривки з трактату, вивчити напам’ять 4-5 афоризмів.

Хвилинка релаксації.