0 familia1.do
DESCRIPTION
aTRANSCRIPT
PROIECT DE LECITE
Clasa: a IV-aData: Disciplina: Educaţia moral-spiritualăSubiectul: FamiliaTipul lecţiei: Dobîndire de noi cunoştinţeSubcompetene:
Formarea unui comportament civilizat care să integreze valori morale şi civice în relaţiile cu ceilalţi, dar şi în raporturile cu societatea şi cu instituţiile acesteia;
Dezvoltarea şi îmbogăţirea limbajului specific valorilor civice, dezvoltarea atenţiei voluntare, a operaţiilor gîndirii.
Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfîrşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:O1 – să redea caracteristicile unui grup;O2 – să identifice relaţiile de rudenie existente între membrii familiei; O3 – să comenteze textele cu conţinut civic;O4– să enumere relaţiile afective pozitive sau negative care există intre membrii familiei;O5 – să descrie diferite activităţi si roluri ale membrilor familiei; O6 – să identifice drepturile universale ale copilului.
Metode şi procedee: conversaţia, conversatia euristica,explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, jocul de rol, ciorchinele, audiţia.Mijloace de învăţămînt: calculator, planşa cu funcţiile familiei, planşe cu copacul ce reprezinta familia, fişe de evaluare formativăForme de organizare: frontal, individual, grupe de cate 2 elevi, 3 echipe de cîte 4 elevi Forme de evaluare: evaluare formativa, evaluare orala, evaluare scrisa, observare sistematica.
DESFĂȘURAREA LECTIEI
Momentele lecţiei
Ob.op.
Conţinutul ştiinţificStrategii didactice
EvaluareMetode şi procedee
Mijloace de învăţămînt
Forma de organizare
1. Moment organizatoric
Se creează climatul necesar desfăşurării activităţii.Se pregătesc materialele necesare.
2. Verificarea cunoştinţelor
O1
Ce sunt grupurile? Stabiliţi dacă următoarele afirmaţii sunt adevărate sau false:* Din grup nu mai poţi ieşi.* Grupul poate accepta un nou membru.* Grupul este format numai din fete.* Membrii unui grup se bazează pe încredere.Daţi exemple de grupuri din care poate face parte o persoană.Se verifică fişa din portofoliu pe care elevii au avut-o de intocmit.
evaluare orala
portofoliul elevilor frontal
observaţia sistematică
3. Captarea atenţiei
O1
Se ascultă fragmentul şi se stabileşte despre ce grup este vorba. audiţie
conversaţia
- calculator- fragment
audiat:”Amintiri din copilărie” de
Ion Creangă.frontal
4. Anunţarea subiectului şi a
obiectivelor lecţiei
Se anunţă elevii că se va discuta în cadrul lecţiei despre grupul familial.Se prezintă obiectivele într-o forma accesibilă elevilor.Se scrie la tablă şi în caiete titlul lecţiei: “Familia”.
explicaţia frontal
5. Dirijarea învăţării
O2
O3
O4
O5
O6
Se scriu pe tablă cele două definiţii ale familiei.Se explică şi se scrie la tablă şi in caiete tipurile de familii.Se rezolvă exerciţiul 2, pagina 53 din manual.Se prezintă planşa cu funcţiile familiei (anexa 1)Se scrie la tablă şi în caiete.Se formează echipe de cîte 4 elevi.Fiecare echipă identifică relaţii in cadrul familiei din textele citite.Se enumeră relaţiile existente în cadrul grupului familial.Se pune accent pe acele relaţii care sunt normale si pozitive. În gospodăria unei familii sunt multe de făcut. Daţi exemple de activităţi gospodăreşti repartizate fiecărui membru al familiei voastre.Se rezolvă exerciţiul 6 din manual, pagina 53.
explicatiaconversatia
euristicaexercitiul
conversaţia euristică
exercitiul
manual
planşa
fise de lucru
manual
frontal
3 echipe de cîte 4 elevi
observaţia sistematică
evaluare orală
6. Obţinerea performanţei
Rezolvaţi situaţia în care copilul a luat un calificativ mic.
exerciţiuljoc de rol
grupe de cate 3elevi
observaţia sistematică
7. EvaluareO2 Se împart elevilor fişele de evaluare (anexa 2,
anexa 4 elev cu CES).Se corectează fişele.
fişe individual evaluare formativă
8. Asigurarea retenţiei şi transferul
Se spune elevilor că familia se aseamănă cu un copac, rădacinile sunt bunicii,trunchiul părinţii şi ramurile copiii. Copacul familiei se numeşte arborele genealogic al familiei. Se prezintă un model (anexa 3) şi se exemplifică.
conversaţiaciorchinele fişe de lucru frontal
individual
9. Încheierea activităţii
Echipele au sarcina de a lipi pe o coală flori roşii şi flori albastre.Florile roşii reprezintă fetele din familie, iar florile albastre băieţii. Cîştigă echipa care are mai mulţi membri.Tema pentru acasă este realizarea arborelui genealogic al familiei proprii.
joc didacticplanşe
3 echipe de cîte 4 elevi
Anexa 1
FAMI-LIA
armonie
relaţii
mamă tată
bunici
ajutor
copii
respect
dragoste
sat
oraş
bunătate
unitate
colaborare
fraţi
surori
funcţii
socială
culturală
educativă
economică
biologică
tipuri
membrilocuinţa
activităţi
nucleară
monoparentală
extinsă
servirea mesei
dormit
plimbări
excursii
curăţenie
evenimente
sărbători
Anexa 2Nume şi prenume:
FIŞĂ DE EVALUARE FORMATIVĂ
❀ Ce sunt faţă de voi următoarele persoane:
mama mamei mele mătuşa fiul mătuşii mele unchiul sora tatălui meu vărul fratele mamei mele bunica
❀ Bifează corespunzător:DA NU
ajuţi la treburile gospodăreşti; răspunzi necuviincios părinţilor şi altor membri din
familie; respecţi regulile de igienă personală şi în casă; pleci de acasă fără să-ţi anunţi părinţii saluţi la sosire şi la plecare spui ,, Te rog” cînd vrei ceva faci dezordine
Gasiti in tabloul literelor de mai jos următoarele cuvinte şi coloraţi-le fiecare cu altă culoare: ❀mama, tata, sora, frate, bunica, bunic, unchi, matusa. M A M A G T A T A AL N O P S B R I M SS M F E B U N I C AO A R C M N O U V ER B A L D I L N A MA E T E M C N C T AT N E N U M A H E MM A T U S A S I T P
Anexa 4Nume şi prenume:
FIŞĂ DE EVALUARE FORMATIVĂ
❀ Găsiţi in tabloul literelor de mai jos următoarele cuvinte şi coloraţi-le fiecare cu altă culoare: MAMA, TATA, SORA, FRATE, BUNICA, BUNIC, UNCHI, MATUSA.
M A M A G T A T A AL N O P S B R I M SS M F E B U N I C AO A R C M N O U V ER B A L D I L N A MA E T E M C N C T AT N E N U M A H E MM A T U S A S I T P
❀Colorează:
ITEM FOARTEBINE
BINE SUFICIENT
1. Recunoaşte corect gradele de rudenie in toate cele 4 cazuri date
Recunoaşte corect gradele de rudenie in 3 din cele 4 cazuri date.
Recunoaşte corect gradele de rudenie in 2 din cele 3 cazuri date.
2. Identifică rolurile copilului în familie în toate cazurile date.
Identifică rolurile copilului în familie în 5 din cele 7 cazuri date.
Identifică rolurile copilului în familie în 3 din cele 7 cazuri date.
3. Găseşte 7-8 cuvinte. Colorează 6-5 cuvinte.
Colorează 4-3 cuvinte.
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂELEV CES
ITEM FOARTEBINE
BINE SUFICIENT
ITEM FOARTEBINE
BINE SUFICIENT
1. Găseşte 7-8 cuvinte. Colorează 6-5 cuvinte.
Colorează 4-3 cuvinte.