01 calculul coeficientului global de izolare termica
TRANSCRIPT
CAPITOLUL I:CALCULUL COEFICIENTULUI
GLOBALDE IZOLARE TERMICĂ G
9
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
Calculul coeficientului global de izolare termică.
1. Stabilirea planurilor si secţiunilor verticale caracteristice ale clădirii cu
precizarea conturului spaţiului încălzit.
a) vilă de locuit unifamilială cu structură din zidărie întărită cu stalpişori din beton
armat.
b) amplasament
- zona III climatică Te = -18°C, Ti = 20°C
Ti – temperatura interioară conventională de calcul pe timpul iernii, care la clădirile
de locuit se consideră temperatura predominantă încăperilor Ti=20°C
c) capacitatea de izolare termică
- pereţi exteriori Rnec =2,5 [m2k/w]
- planşeu superior Rnec =4,8 [m2k/w]
- placă pe sol R nec =4,5 [m2k/w]
- tâmplărie exterioară Rmed =0,55 [m2k/w], conform C107/3-2007
2. Calculul rezistenţelor termice efective ale elementelor anvelopei clădirii:
a) Pereţi exteriori de umplutură din zidărie fig.1
Nr. Crt.
Denumire strat material
Grosime strat
dj
λj
[m] [w/m2K]0 1 2 31 Tencuială interioară M5 0,015 0,87
2 Zidărie 0,29 0,64
3Izolaţie termică
polistiren extrudat0,10 0,044
4Tencuială
exterioară(mortar cu polimeri)
0,005 0,65
10
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
Unde λj reprezintă coeficientul de conductivitate termică [W/m2K]
R = R + + R = 0.125 + ( + + + )+0,042
R = 2,917 m2K/W > R = 2,5 m2K/W
R =rezistenţa termică superficială pe suprafaţa interioară a elementului
R = 0.125 m2K/W
R = rezistenţa termică superficială pe suprafaţa exterioară a elementului
R =0,042 m2K/W
b) Planşeu superior fig.2:
Nr. Crt.
Denumire strat material
Grosime strat
dj
λj
[m] [w/m2K]0 1 2 31 Tencuială tavan M5 0,015 0,872 Planşeu beton armat 0,15 1.743 Şapă egalizare M10 0,05 0.934 Izolaţie termică PEX 0,15 0,0445 Şapă slab armată M10 0,05 0.93
R =R + +R =0.125+( + + ·2+ )+0.042=
=3.787 m2K/W>R =4.8 m2K/W
11
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
c) Pardoseală cota ±0,00 fig.3
R
=R + +R +R = +( + + )+ + =5.055m2K/W
R =5.055m2K/W>R =4.5 m2K/W
R =0,167 m2K/W
R =1,692 m2K/W
dp1 =3 m λp1 =2 W/m2K
dp2 =4 m λp2 =3,9 W/m2K
αi =6 W/m2K
12
Nr. Crt.
Denumire strat material
Grosime strat
dj
λj
[m] [w/m2K]0 1 2 31 Strat filtrant
nisip+pietriş0,10 -
2 Beton armat 0.10 1.743 1 strat carton asfaltat 1c -4 Termoizolaţie PEX 0.10 0.0445 Şapă egalizare M10 0,03 0.936 Pardoseală rece - -
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
3. Calculul ariilor elementelor de construcţie perimetrale ( de închidere).
Aceste arii se calculează la faţa lor interioară
- planşeu cota ±0.00
A = (15,60-0,30) ·(11,1+0,30) - (2,4·6,6) - (1,8·4,5)=141,3 m2
- planşeu superior
A=141.3 m2
- planşeu mansardă
A = (11.1-0,3) ·(8-0,3)-(3,3·8,1)-(2,4·1,5)=60,03 m2
- Tâmplărie
- parter
- ferestre:
S =(1,2· 1,2)+(0,60·0,60)+(2,4· 0,60)+(2,1· 0,6) +( 1,5 · 2,1)+(1,5·2,1) =11,16 m2
- uşi:
S = (2,1· 0,9) ·5+(2,1 · 2,55) ·2 + (2,3 · 0,9) + (2,4 · 2,1) + (1,8 · 2,1) + (2,1 · 0,8) ·
2 = 34,41 m2
13
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
TOTAL PARTER AT = 34.41+11,16=45,57 m2
- etaj
- ferestre:
S =(0,9· 1,2)+(1,5·3,0)+(0,9· 1,2)+( 1,2· 1,2) +( 0,9· 1,2)+ (0,60·0,60) ·8+
(2,4·0,60) +(0,9· 1,2) +( 1,2· 1,8) +( 1,4· 1,8) =17,1 m2
- uşi:
S = (2,1· 0,9) ·3+(0,9 · 2,3) + (2,1 · 0,8) · 2 = 20,34 m2
TOATAL ETAJ AT = 17.1+20,34=37,44 m2
- mansardă
- ferestre
S =(0,9· 1,2)+(1,8·1,2)·2+(2,4· 1,8) =8,28 m2
- uşi:
S = (2,1· 0,9) ·2 = 3,78 m2
TOATAL MANSARDĂ AT = 8,28+3,78=12,06 m2
TOTAL ARIE TÂMPLĂRIE
AT = 45,57+37,44+12,06=95,07 m2
- pereţi exteriori(arie opacă):
h int =8,56 m
P =2·(L-2d) +2·(l-2d)= 2·(16,1-2·0,4) +2·(11,6-2·0,4)=52,2 m2
Ap ext =P ·h -S =52,2· 8,56-95,07=351,762 m2
4. Calculul ariei anvelopei şi al volumului încălzit.
A =S +S +S
A =2·141,3+351,762+95,07=789,462 m2
V = Apl · hi
hi =8,56m
V = 141,3·5,6+60,03·2,96=968,968m3
14
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
5. Calculul compactităţii clădirii A/V si determinarea coeficientului global
de izolare termică, normat GN
N = 2 niveluri
GN = 0,75
6. Calculul factorului de corecţie.
Factorul de corecţie al temperaturilor exterioare τ se calculează cu relaţia:
τi =
- temperatura medie din exteriorul anvelopei poate fii egală cu temperatura
exterioară ,cu temperatura unor spaţii neîncalzite sau chiar cu temperatura unor
spaţii mai puţin încălzite.
τi = = = 1
7.Punţi termice.Lungimi şi coeficienţi liniari de transfer termic:
- stabilirea coeficientului ψ – pe tipuri de punţi termice
ROSTURI VERTICALE
a.Rosturi verticale colţ ieşind intersecţie dintre doi pereţi portanţi din zidărie de
cărămidă cu goluri verticale.
15
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
b. Rost vertical colţ ieşind lângă un gol intersecţie între doi pereţi din zidărie de
cărămidă cu goluri verticale portant lânga gol
c. Rost vertical curent intersecţie dintre doi pereţi exteriori şi unu interior
16
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
d. Rost vertical curent lânga un gol intersecţie între un perete exterior şi unul
interior portanţi din zidărie de cărămidă cu goluri verticale lângă un gol.
e. Rost vertical curent lânga două goluri
17
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
f. Rost vertical curent intersecţie dintre doi pereţi exteriori din zidărie de cărămidă
cu goluri verticale
g. Rost vertical curent langă un gol intersecţi dintre un perete exterior portant din
zidărie de cărămidă cu goluri verticale lângă un gol.
18
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
h. Rost vertical colţ intrând
Această punte termică se neglijează deoarece valoarea coeficientului de transfer
termic ψ este negativă.
Rosturi orizontale
a. Rost orizontal planşeu acoperiş- şarpantă peste un perete portant din zidărie de
cărămidă cu goluri verticale.
b.Rost orizontal planşeu acoperiş
19
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
c.Rost orizontal planşeu curent intersecţie dintre un planşeu curent cu un perete
exterior portant din zidărie de cărămidă cu goluri verticale.
d.Rost orizontal peste buiandrug
20
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
e.Rost orizontal planşeu curent cu balcon intersecţie dintre un planşeu curent cu un
perete exterior portant din zidărie de cărămidă cu goluri verticale.
f.Rost orizontal cu placa pe sol soclu la un perete portant din zidărie de cărămidă cu goluri verticale.
21
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
g.Rost orizontal cu placa pe sol lângă un gol
Calculul punţilor termice
Nr.crt. Punţi termice Ψ lm
ψ·lW
1 R.V.a 0,09 22,4 2,016
22
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
2 R.V.b 0,21 5,6 1,1760,045 0,052
3 R.V.c 0,06 11,2 1,3444 R.V.d 0,03 2,8 0,084
0,21 0,5885 R.V.e 0,12 25,2 6,0486 R.V.f 0,12 2,8 0,3367 R.V.g 0,04 22,4 1,7928 R.V.h 0,21 14 2,949 R.O.a 0,14 65,1 9,114
0,20 13,0210 R.O.b 0,18 17,6 3,168
0,20 3,52011 R.O.c 0,09 45,8 8,24412 R.O.d 0,20 33,9 6,78013 R.O.e 0,27 10,2 5,50814 R.O.f 0,14 45,62 6,386
0,18 8,21115 R.O.g 0,2 10,2 2,040
8.Determinarea rezistenţei medii termice corectate pe clădire şi pe tip de
element:
-reprezintă rezistenţa termică corectată
ψ-coeficient de transfer termic liniar
L-lungimea punţii termice
A-aria suprafeţei elementului de închidere pt care se calculează R
U -coeficient de transfer termic corectat
- pereţi exteriori
23
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
[w/ m2k]
[m2k/w]
Rnec =2,5 [m2k/w]
- pardoseală cota
[w/ m2k]
[m2k/w]
R nec =4,5 [m2k/w]
-planşeu superior
[w/ m2k]
[w/ m2k]
24
Capitolul I: Calculul coeficientului global G student: Lazurca Ovidiu
[m2k/w]
Rnec =4,8 [m2k/w]
-tîmplarie:
Rmed =0,55 [m2k/w], conform C107/3-2007
9. Stabilitatea numărului de schimburi de aer pe ora.
Pentru tipul de clădire avem:
- categorie clădirile: individuală
- clasa de adăpostire – scăzută
- clasa de permeabilitate – scăzută
- numărul de schimburi de aer pe oră n = 0,5(h-1).
10. Calculul coeficientului global efectiv de izolare termică G,
conform C 107/2005
G ≤ GN
G = 0,68
G = 0,68 < GN = 0,75
Deci clădirea este bine concepută din punct de vedere termic.
25