0_1_proiect_de_activitate_integtata_gradul_meu

Upload: bratu-johana

Post on 07-Jan-2016

5 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de activitate integrata

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGTAT

Grdinia cu program prelungit ALBINUA , stuctura PITICOT

Data : 25.01.2013Nivelul I, grupa mijlocieEducatoare: Gliga (Balazs )Sanda-Maria Tema anual de studiu: CAND/CUM I DE CE SE NTMPL?Tema activitii: CUTTORII DE COMORI- activitate integratForma de realizare: activitate integrat D+ DLC+ ALATipul activitii: consolidarea i verificarea cunotinelorForma de organizare: frontal, pe grupe i individualDurata: 1 ziLocul desfurrii: sala de grupScopul activitii: consolidarea i sistematizarea cunotinelor despre numeraie, dezvoltarea ateniei, a limbajului; consolidarea muncii n echip, prin utilizarea abilitilor nsuite;

Obiective operaionale:O1- s realizeze clasificri de obiecte, recunoscnd asemnarile i deosebirile dintre grupuri;

O2- s numere de la 1 la 5, recunoscnd grupurile de obiecte i cifrele corespunztoare;

O3- s asocieze corect numrul la cantitate;

O4- s plaseze adecvat un numr sau o cifr n interiorul irului cresctor;

O5- s descopere imaginile specifice anotimpului iarna;

O6- s execute micrile sugerate de educatoare; Strategii didactice : Metode i procedee: jocul didactic matematic, conversaia, explicaia, metoda ciorchinelui, metoda cubului, turul galeriei;

Material didactic: harta unei comori, cufr, jetoane cu imagini, fulgi de carton, jetoane cu oameni de zpad, sniue, stelue, un cub, rvae cu mesaje, mrgele de jucrie, a, album din hrtie, imagini cu anotimpurile; SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaz cu INTLNIREA DE DIMINEA, unde ne adunm pe covor i ne manifestm starea de spirit din aceast zi.SALUTUL pornete de la educatoare i e continuat de toi copiii, prin extinderea unei formule specifice:Dimineaa a sosit.

Toi copiii au venit.

n cerc s ne aezm,

Cu toii s ne salutm:

Buna dimineaa, pitici!

M bucur ca sunt aici !

Bun dimineaa copii

A nceput o nou zi ! MPRTIREA CU CEILALI se va realiza printr-un schimb de impresii, aducerea n prim- plan a unei experiene proprii, a unei preri sau a unui unui eveniment trit recent. Acest moment solicit ntreaga grup i contribuie la intercunoatere, la exprimarea liber n faa celorlali, nvnd s asculte i s-i exprime tririle.

CALENDARUL NATURII se va completa de ctre un copil care va rspunde la ntrebrile despre vremea de afar, despre cum trebuie s ne mbrcam azi, n ce zi suntem, i despre anotimpul n care ne aflm acum. Se vor aeza pe rnd pe panou cartonaele specifice.La RUTINE vom insista pe formara deprinerii de a ridica mna cnd solicit ceva, Imi atept rndul.

TRANZIII: Vom cnta diferite cntecele: Numrtoarea, Iarna a sosit n zori, Ninge, ninge !, Luai seama bine ; poezii sau versuri nvate despre anotimpul iarna.Urmeaz apoi ACTIVITATEA DIDACTIC INTEGRAT: CUTTORII DE COMORI, DIN CADRUL ACTIVITILOR PE DOMENII EXPERIENIALE, debutnd cu apariia piratului Jack Sparrow care are la el un rva n care se spune despre o comoar ascuns de foarte multi ani. El aduce i o hart a unei comori din bucai, sub form de puzzle i le cere copiilor s-l ajute s asambleze harta comorii pentru a putea descoperi comoara pirailor. Pentru a afla drumul corect ctre comoar vor avea de trecut nite probe, care constau n sarcini matematice despre numeraie. Dac sarcinile sunt rezolvate corect pot merge mai departe prin formarea unui puzzle cu harta comorii. La final vor avea de rostogolit un cub i de ndeplinit sarcinile indicate de numrul care a ieit pe cub, apoi vor descoperi comoara ascuns de sute de ani de pirai, urmrind traseul de pe hart. Cu ajutorul obiectelor pe care le gsesc n cufr vor avea de realizat bijuterii i alte obiecte specifice pirailor, la ACTIVITILE LIBER ALESE. TIIN: Descoper drumul corect ! s descopere drumul corect dintr-un labirint; s foloseasc adecvat indiciile de pe fi pentru a o putea rezolva corect;

BIBLIOTEC: Albumul anotimpului iarna - s descopere imaginile reprezentative anotimpului iarna - s realizeze, prin lipire, albumul cu imagini specifice anotimpului iarna;

ART : Bijuteriile din comoara pirailor s realizeze iraguri de mrgele colorate sau brri;

s foloseasc corect tehnica nirrii mrgelelor;

s realizeze mbinri originale de mrgele, dnd dovad de imaginaie i creativitate;

La finalul activitiilor obligatorii i liber alese, ne vom juca cteva jocuri de micare distractive, cum sunt: Cursa sacilor, Intinde coarda si trage ct mai tare !. BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani), Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, 2008;

Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii (2005), Bucureti;

www.didactic.roEVENIMENT DIDACTICEALONARE N TIMP CONINUT TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1.Moment

organizatoric

2.Captarea ateniei

3.Anunarea temei

4.Desfura-

rea activitii O1.

O2O3.O4.O5.5.Atingerea performanei

O6

6.Realizarea feedback-ului

7.Finalul activitii2 min.

3 min.

2 min.

20-30 min.5min

10-15 min.

Pregtesc sala de grup pentru activitate.mi aranjez materialele didactice la centre, aerisesc grupa i aez mobilerul corespunztor activitii desfurate.

Copiii vor intra n grup, cntnd cntecul Numrtoarea i se vor aeza pe scunele.Educatoarea apare n grup costumat n piratul Jack Sparrow i le propune copiilor s-l ajute s caute comoara ascuns de pirai pentru a o impri cu oamenii sraci care au nevoie de ea.

Pentru a gsi comoara, piratul cel bun le arat rvaelele numerotate cu sarcini de la 1 la 5. Copiii vor trebui sa descopere harta, jucndu-se jocul didactic: CUTTORII DE COMORI. Regulile jocului sunt urmtoarele: un copil va veni n fa i va desface un rva numerotat de la 1 la 5. n acest rva va gsi o sarcin de realizat, pe care, cu ajutorul copiilor o va rezlova. Dac a rezolvat corect sarcina, va descoperi o bucata din hart i drumul ctre comoara pirailor. Dup ce s-au rezolvat toate sarcinile corect vor descoperii, la final, harta comorii i apoi comoara pirailor. Primul copil vine n fa i desface primul rva care conine urmtoarea sarcin:

SARCINA1: Aeaz n mulimi de acelai fel obiectele din co, astfel nct s descoperi care mulime e mai mare i care e mai mic.

SARCINA2 :

Cte obiecte sunt n fiecare mulime? Aeaz cifra corespunztoare fiecrei mulimi realizate.

SARCINA 3: Afl care sunt vecinii cifrelor de la 1 la 5, realiznd scara numeric cresctoare.

SARCINA 4 : ( Metoda ciorchinelui ) Pe un panou aez o imagine cu Zna Iarna i fiecrui copil i voi da cte un jeton cu o imagine specific unui anotimp. Pe panou fiecare copil va aeza doar imaginea specific anotimpului n care ne aflm.

SARCINA 5 : (Metoda cubului)

La aceast prob educatoarea va aduce un cub care va fi numerotat cu numere de la 1 la 5.Copii vor trebui s-l rostogoleasc i s rspund pe rnd, la ntrebarea cu numrul care a ieit pe cub.

1.Descrie cira 2 (elementele sale componente);

2.Compar cifra 4 cu cifra 5( cu ce obiecte se aseamn fiecare din ele);

3. Analizeaz urmtoarele mulimi:

4. Bate din palme de cinci ori.

5.Asociaz cifra cu obiecte din mediul nconjurtor.(pisica are 4 picioare, la mn avem 5 degete).

Dup ce au ndeplinit toate sarcinile jocului CUTTORII DE COMORI, un copil sau ntreaga grup urmeaz traseul ndicat pe hart si pornesc n cutarea comorii prin sala de grup.Urmnd paii coreci de pe hart, vor descoperii cufrul cu comoara ascuns a Cpitanului Huc. Educatoarea va dechide acest cufr i va gsi n el comoara pirailor. Aceasta const n bijuterii( mrgele cu care vor lucra la activitile liber alese) i alte obiecte interesante, dar i recompense pentru ntreaga grup.

Din cufrul cu comoara pirailor educatoarea va scoate materialele cu care vor lucra pe centre.

La centrul TIIN copiii vor primi fie cu imaginea unui labirint, pe care vor trebui s descopere drumul corect.

La centrul BIBLIOTEC vor avea de realizat un album al anotimpului iarna. Aici vor avea de sortat imaginile specifice acestui anotimp pe care le vor lipi apoi n album.

La centrul ART bijuteriile din comoara pirailor vor fi asamblate i, astfel copiii vor realiza coliere, sau brri din mrgele.

La finalul activitii pe centre vom face un tur printre acestea, pentru a vedea ce frumos au lucrat.Copiii vor fi recompensai i apreciai .

n cadrul activitilor liber alese, ALA 2 ne vom juca jocuri distractive, cum sunt CURSA SACILOR i NTINDE COARDA I TRAGE CT MAI TARE!

conversaia,

explicaia,

explicaia,

puzlleexplicaia

Exerciiul

Metoda ciorchineluiConversaia

Conversaia

observaia Turul galeriei

frontal

Frontal

individual

De grup

Individual

frontalindividual

Pe grupeIndividual

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

O

PAGE 3