1. thermodynamics, ic engine, rac_conv_explan
DESCRIPTION
athTRANSCRIPT
• Classroom Study Course (CSC)• Postal Study Course (PSC)• Interview Guidance Course (IGC)
WWWWWeb: wwweb: wwweb: wwweb: wwweb: www.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.in.in.in.in.inEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: [email protected]
1Test 1 (Conv) : Thermodynamics, IC Engine, RAC
ESE-2014 : Test SeriesMECHANICAL ENGINEERING
Test Series-1 (Conv) : Thermodynamics, IC Engines, RAC
Sol.1Sol.1Sol.1Sol.1Sol.1 (a)(a)(a)(a)(a)(i)(i)(i)(i)(i) Cause of irreversibility of a process are:1. Finite potential gradient causing the
irreversibility like temperature,pressure, concentration etc.
2. Presence of dissipative effects likefriction in which macroscopic workdissipates with an increase of internalenergy and then heat.
(ii)(ii)(ii)(ii)(ii) Dissipative effect:Dissipative effect:Dissipative effect:Dissipative effect:Dissipative effect: The transformationof work into molecular internal energyeither of the system or of the reservoirthrough friction, viscosity, inelasticity,electrical resistance and magnetichysteresis. These effects are known asdissipative effect.When work produces heat accompaniedby equivalent increase in kinetic orpotential energy of any system, it is saidto be dissipative.
1.1.1.1.1. (b)(b)(b)(b)(b)
Dwellingat C 20°
T °C∞ = –10
HP
w
Q2 Q1
T1 = 273 + 20 = 293 K
SlSlSlSlSl..... NNNNNooooo .: 060414.: 060414.: 060414.: 060414.: 060414
T2 = 273 – 10 = 263 K
COPmax = T .
T T= =
−1
1 2
293 9 7730
Wmin =max
..×
=6Heat 3 5 10 kJ
COP 9 77 dayIn kWh,
Wmin =.
.× × ×
63 5 10 kWh 19 77 3600 day
= 99.51 kWhday
∴ Operating cost per day = ` 99.51 × 8= ` 796.08
1.1.1.1.1. (c)(c)(c)(c)(c)Average brake power for 3 cylinders:
= NTπ2
60000 =
.× × ×2 3 14 1200 11060000
=13.816 kWAverage ip with 1 cylinder
= 20 – 13.816 = 6.184 kWTotal indicated power, ip
= 6.184 × 4 = 24.736 kW
isfc =bpbsfcip
× = .
×20
36024 736
= 291 grams per kWhFuel consumption
=isfc ip×
×3600 1000
=.
/ −×= ×
×3291 24 736
2 10 kg s3600 1000
• Classroom Study Course (CSC)• Postal Study Course (PSC)• Interview Guidance Course (IGC)
WWWWWeb: wwweb: wwweb: wwweb: wwweb: www.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.in.in.in.in.inEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: [email protected]
2 ESE-2014 : TEST SERIES • MECHANICAL ENGINEERING
ηith =f
ipcv×m�
= .
−× ×3
24 736
2 10 43000
= 0.2876 or 28.76%
1.1.1.1.1. (d)(d)(d)(d)(d)
P
V
2 3
4
1
r =VV
=1
221
Vs = V1 – V2 = 20V2
V3 = 0.05Vs + V2
V3 = (0.05 × 20 + 1)V2
∴ VV
3
2= 2 = rc
η = ( )c
c
rrr
γ
γ −
⎡ ⎤−− ⎢ ⎥γ −⎣ ⎦1
1 11
1
= ( ).
. .
⎡ ⎤−− ⎢ ⎥−⎣ ⎦
1 4
0 4
1 2 11
1 4 2 121
= 0.6536 or 65.36%
1.1.1.1.1. (e)(e)(e)(e)(e)
φ = 50% or v
s
P. ,
P= 0 5
Patm = 101 kPa
Ps = 7.384 kPa
Pv = 0.5 × 7.384 = 3.692 kPa
ω =v
v
. PP P−
0 622 =
. ..
×−
0 622 3 692101 3 692
= 0.23599 kg w.v/kg d.a
∴ ω = 23.6 grams/ kg dry air
2.2.2.2.2. (a)(a)(a)(a)(a)The temperature behaviour of a fluid duringa throttling (h = constant) process isdescribed by the Joule-Thomsoncoefficient, defined as
μJ =h
TP
∂⎡ ⎤⎢ ⎥∂⎣ ⎦
The Joule-Thomson coefficient is a measureof the change in temperature with respectto pressure during a constant enthalpyprocess.
J
<⎧⎪μ =⎨⎪>⎩
0 temperature increases0 temperature remains constant0 temperature decreases
The difference in enthalpy between twoneighbouring equilibrium states is
dh = Tds + vdp2nd Tds equation is
Tds = CpdT – p
vT dp
T∂⎡ ⎤
⎢ ⎥∂⎣ ⎦
dh = pp
vC dT T dp vdp
T∂⎡ ⎤− +⎢ ⎥∂⎣ ⎦
dh = pp
vC dT T v dp
T
⎡ ⎤∂⎡ ⎤− −⎢ ⎥⎢ ⎥∂⎣ ⎦⎢ ⎥⎣ ⎦
μJ =h
Tp
⎡ ⎤∂⎢ ⎥∂⎣ ⎦
=p p
vT vC T
⎡ ⎤∂⎡ ⎤ −⎢ ⎥⎢ ⎥∂⎣ ⎦⎢ ⎥⎣ ⎦
1
For an ideal gas, pv = RT
∴p
vT
∂⎡ ⎤⎢ ⎥∂⎣ ⎦
=R vp T
=
μJ =p
vT v
C T⎡ ⎤× − =⎢ ⎥⎣ ⎦
10
2.2.2.2.2. (b)(b)(b)(b)(b)(i)(i)(i)(i)(i) Thermal converters are high-
temperature chambers through whichthe exhaust gas flows. It is fitted inexhaust system of engines to reducethe emission. It promote oxidation ofthe CO and HC which remain in theexhaust.
• Classroom Study Course (CSC)• Postal Study Course (PSC)• Interview Guidance Course (IGC)
WWWWWeb: wwweb: wwweb: wwweb: wwweb: www.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.in.in.in.in.inEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: [email protected]
3Test 1 (Conv) : Thermodynamics, IC Engine, RAC
CO O CO+ →2 212
The temperature must be held above700°C for emission reduction to beeffective. Most thermal converters areessentially an enlarged exhaustmanifold connected to the engineimmediately outside the exhaust ports.Even though HC and CO emissions canbe reduced by oxidation, NOx
emissions can not be reduced usingthermal converter.
2.2.2.2.2. (b)(b)(b)(b)(b)(ii)(ii)(ii)(ii)(ii) Catalytic converters are chambers
mounted in the flow system throughwhich the exhaust gases pass through.These chambers contain catalystmaterial, which promotes the oxidationof the emissions contained in theexhaust flow. Generally, they are calledthree-way converters because they areused to reduce the concentration of CO,HC and NOx in the in the exhaust. Thecatalyst materials most used arePlatinum, Palladium and Rhodium.Palladium and Platinum promote theoxidation of CO and HC. Rhodiumpromotes the reaction of NOx.
2.2.2.2.2. (c)(c)(c)(c)(c)
Δt1
Δt2t
P01
P02
F01, 01tF02, 02t
F0 0t′ ′
P0′
P01 (at 0°C) = 2.928 bar
P′0 (at 10°C) = 4.146 bar
The required pressure difference or initial
compression of the follow-up spring per unit
area of diaphragm is
f14 = P P−′10 0
f14 = 4.146 – 2.928 = 1.218 bar
f14 is the difference in pressure on opposite
sides of the diaphragm or bellows to open
the valve.
The pressure at evaporator inlet, pevp
(at –30°C) = 0.8438 bar
Now the equilibrium pressure of the power
fluid = 1.218 + 0.8438 = 2.0618 bar
Corresponding saturation temperature of
power fluid = – 10°C
Assuming zero pressure drop in evaporator,
Saturation temperature at the evaporator
outlet, t02 (at 0.8438 bar) = –30°C
Effective superheat of the suction gas
= –10 – (–30) = 20°C
3.3.3.3.3. (a)(a)(a)(a)(a)(i) Air standard efficiency vs compression
ratio
r
η
γ = 1.67
γ = 1.4
γ = 1.3
(ii) Relative efficiency vs A/F ratio
1.0
0.8
0.6
0.20.4 0.8 1.2 1.6
A/F ratio
Effi
cien
cy ra
tio
• Classroom Study Course (CSC)• Postal Study Course (PSC)• Interview Guidance Course (IGC)
WWWWWeb: wwweb: wwweb: wwweb: wwweb: www.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.in.in.in.in.inEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: [email protected]
4 ESE-2014 : TEST SERIES • MECHANICAL ENGINEERING
(iii) Break thermal efficiency vs load
BTE
Load
(iv) Volumetric efficiency vs engine speed
η v
Speed
(v) Peak-cycle temperature vs equivalenceratio
T
φ
φ = 1.1
3.3.3.3.3. (b)(b)(b)(b)(b)pv = RT (1 + B ′p + C′p2 + .....)
v =RT RTB RTC p .....p
+ + +′ ′
P
v R dBRB RT
T p dT∂ ′⎡ ⎤ = + +′⎢ ⎥∂⎣ ⎦
dCRTp RpC .....
dT+ + +′
P
v RT dBT RTB RT
T p dT∂ ′⎡ ⎤ = + +′⎢ ⎥∂⎣ ⎦
2
dCRT p RTpC .....
dT′
+ + +′2
P
v dB dCT v RT RT p .....
T dT dT∂ ′ ′⎡ ⎤ = + + +⎢ ⎥∂⎣ ⎦
2 2
∴P
v dB dCT V RT RT p .....
T dT dT∂ ′ ′⎡ ⎤ − = + +⎢ ⎥∂⎣ ⎦
2 2
p P
v dBlim T v RT proved .....( )
T dT→
⎡ ⎤∂ ′⎡ ⎤ − =⎢ ⎥⎢ ⎥∂⎣ ⎦⎣ ⎦2
0i
For Van der Waals gas, to find Boyletemperature TB,
( )T CP
pv
p ==
⎡ ⎤∂=⎢ ⎥∂⎣ ⎦
0
0
pv = B C BRT P P .....
RT RT
⎡ ⎤−+ + +⎢ ⎥⎣ ⎦
22
21
( )pv Bp RT
∂= =
∂0 where B (second virial
coefficient) = a
bRT
−
∴ B ′ =B b a
RT RT R T= −
2 2
⇒dBdT
′=
b a
RT R T
−+
2 2 3
2
From equation (i),
JP o P
RT b alim
C RT R T→
⎛ ⎞μ = − + =⎜ ⎟⎝ ⎠
2
2 2 3
20
b
RT 2 =a
R T2 3
2
∴ Ti =a
bR2
(Inversion temperature)
Ti = 2TB∴ Inversion temperature = 2 × Boyle
temperature
• Classroom Study Course (CSC)• Postal Study Course (PSC)• Interview Guidance Course (IGC)
WWWWWeb: wwweb: wwweb: wwweb: wwweb: www.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.in.in.in.in.inEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: [email protected]
5Test 1 (Conv) : Thermodynamics, IC Engine, RAC
3.3.3.3.3. (c)(c)(c)(c)(c)
1
pv
t
td
0°C
Temp
S
Reference state
Enthalpy of moist air,h = ha + ωhv ...(i)
ha is enthalpy of dry airωhv is enthalpy of water vapour part
ha = cpat = 1.005 t ...(ii)Where specific heat of dry air is 1.005
kJ/kgK and t is the dry bulb temperature
of air in °C.
hv = cpw tdp + (hfg)dp + cpv (t – tdp) kJ/kg
= 4.18 tdp + (hfg)dp + 1.88 (t – tdp)
Here,
h1 = ( )g pvCh c . /
°+ =
01 88 kJ kg
cpw = Specific heat of liquid water = 4.18
kJ/kgK
tdp = Dew point temperature
(hfg)dp = Latent heat of vaporization at DPT.
cpv = Specific heat of superheated vapour
= 1.88 kJ/kgK
hv = 2500 + 1.188t ...(iii)
From equation (i), (ii) and (iii), we get
h = 1.005 t + ω(2500 + 1.88t) kJ/kg of dry air
4.4.4.4.4. (a) (i)(a) (i)(a) (i)(a) (i)(a) (i)Tds = dH – vdp
ds∫2
1
= pmc dT mRdpT p
−∫ ∫2 2
1 1
s2 – s1 = p e eT p
mc log mRlogT p
⎛ ⎞ ⎛ ⎞=⎜ ⎟ ⎜ ⎟⎝ ⎠ ⎝ ⎠
2 2
1 1
for 1 kg of air,
p e eT ps s c log RlogT p
⎛ ⎞ ⎛ ⎞− = −⎜ ⎟ ⎜ ⎟⎝ ⎠ ⎝ ⎠
2 22 1
1 1
Change in availability= ψ1 – ψ2 = b1 – b2
= (h1 – T0s1) – (h2 – T0s2)
= ( )p pp Tc T T T R cp T
⎛ ⎞− − −⎜ ⎟⎝ ⎠
2 21 2 0
1 1in in
= ( ). − −1 005 520 300
e. log .⎛ ⎞−⎜ ⎟⎝ ⎠1 573
293 0 287 1 005in5 793
= 1.005 × 220 – 293 (0.3267 – 0.4619)
= 221.1 + 39.6 = 260.7 kJ/kg
(ii)(ii)(ii)(ii)(ii)Wmax = Change in availability = 260.7 kJ/kg
(iii)(iii)(iii)(iii)(iii)Applying S.F.E.E. for turbine,Q + h1 = W + h2
W = (h1 – h2) + Q= 1.005 (520 – 300) – 10= 211.1 kJ/kg
Irreversibility,I = Wmax – W
= 260.7 – 211.1= 49.6 kJ/kg
4.4.4.4.4. (b)(b)(b)(b)(b)T2 = 20°C, (ps)20°C = 2.3385 kPaT1 = 30°C, (ps)30°C = 4.2461 kPa
ω2 = s
s
. p . .p p .
×=
− −0 622 0 622 2 3385
100 2 3385
= 0.0149 kg vap/kg d.a
ω1 =( )pa fg
g f
C T T h
h h
− + ω−
1
2 1 2 2
2
hfg 2 = 2454.1 kJ/kghf 2 = 2538.1 – 2454.1 = 84 kJ/kg
• Classroom Study Course (CSC)• Postal Study Course (PSC)• Interview Guidance Course (IGC)
WWWWWeb: wwweb: wwweb: wwweb: wwweb: www.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.in.in.in.in.inEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: [email protected]
6 ESE-2014 : TEST SERIES • MECHANICAL ENGINEERING
hω1 = hg1 = 2556.2 kJ/kg
ω1 =( ). . .
.− + ×
−1 005 20 30 0 0149 2454 1
2556 2 84
= 0.0107 kg vap/ kg d.a
ω1 =. p
p pω
ω−1
1
0 622
⇒ 0.622 pω1 = (100 – pω1) × 0.0107or 0.622 pω1 = 1.07 – 0.0107 pω1
or 0.6327 pω1 = 1.07or pω1 = 1.691 kPa
Relative humidity,
φ = w
s
p .p .
=1
1
1 6914 2461
= .0 39828 or 39.828%
4.4.4.4.4. (c)(c)(c)(c)(c)Velocity at throat,
C2 = da pp
C C Tp
γ −γ
⎡ ⎤⎛ ⎞⎢ ⎥− ⎜ ⎟⎢ ⎥⎝ ⎠⎢ ⎥⎣ ⎦
1
21
12 1
C2 = 100 m/s, Cda = 0.84,Cp = 1.005 kJ/kg, T1 = 290 K
. .
.γ − = =
γ1 0 4 0 286
1 4
or.
p. p
⎡ ⎤⎛ ⎞⎛ ⎞ ⎢ ⎥= × × −⎜ ⎟ ⎜ ⎟⎝ ⎠ ⎝ ⎠⎢ ⎥⎣ ⎦
0 28622
1
1002 1005 290 1
0 84
or.
p.
p⎛ ⎞
− =⎜ ⎟⎝ ⎠
0 2862
11 0 0243
or.
p.
p⎛ ⎞
=⎜ ⎟⎝ ⎠
0 2862
10 97568
orp . ,p .p
= =22
10 9175 or 0 9175bar
Δpa = p1 – p2 = 0.0825 barΔpf = 0.85 × 0.0825 = 0.070125 bar
v1 =RT .p
×= = 315
1
287 290 0 8323m10
v2 =/
pv
p
γ⎛ ⎞⎜ ⎟⎝ ⎠
11
12
=.
..
⎛ ⎞⎜ ⎟⎝ ⎠
0 71410 8323
0 9175= 0.885 m3/kg
Throat area,
A2 =am vC
× 2
2
�
=.
. −× = × 4 26 0 8858 85 10 m
60 100
A2 =/.d d
.π ⎛ ⎞= ⎜ ⎟⎝ ⎠
1 222 2
8 85or
4 0 785
⇒ d 2 = 3.3576 cm
fm� = ( ) /f df f fA C pρ Δ 1 22
⇒ ( ) /f
. A . .= × × × ×1 250 4
0 65 2 770 0 070125 1060
Af = 3.121 × 10–6 m2
⇒ df = 1.994 × 10–3 m or 1.994 mm
5.5.5.5.5. (a) (i)(a) (i)(a) (i)(a) (i)(a) (i)
bp =NTπ2
60000
=. . .× × × × ×2 3 14 4500 42 0 54 9 81
60000= 104.8 kW
(ii)(ii)(ii)(ii)(ii)
bmep =bp
LAnK× 60000
=.
. .
×π× × × ×2
104 8 600004500
0 08 0 09 84 2
= 6.87 × 105 Pa
• Classroom Study Course (CSC)• Postal Study Course (PSC)• Interview Guidance Course (IGC)
WWWWWeb: wwweb: wwweb: wwweb: wwweb: www.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.in.in.in.in.inEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: [email protected]
7Test 1 (Conv) : Thermodynamics, IC Engine, RAC
∴ bmep = 6.87 bar
(iii)(iii)(iii)(iii)(iii)
bsfc =
.
. / .
×=
4 4 6010 0 252 kg kWh104 8
(iv)(iv)(iv)(iv)(iv)
bsac = . / .
×=
6 603 435 kg kWh
104 8
(v)(v)(v)(v)(v)
ηbth =f
bpm cv�
=.
. ××
104 84 4
4400010 60
= 0.3248 or 32.48%
(vi)(vi)(vi)(vi)(vi)
aV� = am RTp
�
= . / × × =
×3
5
6 287 3005 166m min
1 10
Vs = D LnKπ 2
4
= . .π
× × × ×2 45000 09 0 08 8
4 2= 9.16 m3/min
ηv =a
s
V .V .
× = ×5 166
100 1009 16
�
= 0.5639 or 56.39%
(vii)(vii)(vii)(vii)(vii)
A/F = ..
=6
13 640 44
5.5.5.5.5. (b)(b)(b)(b)(b)Human comfort is defined as the state of mindthat expresses satisfaction with thesurrounding environment. Factors thatdetermine human comfort include: temperatureof the surrounding environment, humidity ofthe air, air motion in addition to air purity.
Factor affecting optimum effectiveFactor affecting optimum effectiveFactor affecting optimum effectiveFactor affecting optimum effectiveFactor affecting optimum effectivetemperaturetemperaturetemperaturetemperaturetemperature1. Climatic and seasonal differences2. Clothing3. Age and sex4. Duration of stay5. Kind of activity6. Density of occupantsPoint considered for cool ing loadPoint considered for cool ing loadPoint considered for cool ing loadPoint considered for cool ing loadPoint considered for cool ing loadestimation and heating load estimationestimation and heating load estimationestimation and heating load estimationestimation and heating load estimationestimation and heating load estimation1. Heat flowing into or going out from the
building by conduction through exteriorwalls, floors, ceilings, doors etc.
2. Heat given off by lights, motor,machinery, cooking operations etc.
3. Heat received from solar radiation.4. Heat liberated by the occupants.5. Heat gain from the fan work.6. Heat gain due to moisture in the outside air.7. Heat gain due to condensation of
moisture from any process such ascooking foods which takes place withinthe conditioned space.
6.6.6.6.6. (a)(a)(a)(a)(a)Pressure loss due to friction for the circularduct:
pfc =a c
c c
f L P QA A
⎛ ⎞ ⎛ ⎞ρ⎜ ⎟ ⎜ ⎟⎝ ⎠ ⎝ ⎠
2
2
=( )
a c
c
f L Q P
A
⎡ ⎤ρ ⎢ ⎥⎢ ⎥⎣ ⎦
2
32
Pressure loss due to friction for therectangular duct:
pfR = a R
c R
fL P QA A
⎛ ⎞ ⎛ ⎞ρ⎜ ⎟⎜ ⎟ ⎝ ⎠⎝ ⎠
2
2
=( )
a R
R
fL Q P
A
⎡ ⎤ρ ⎢ ⎥⎢ ⎥⎣ ⎦
2
32
As per given condition,Pfc = PfR
⇒ c
c
P
A3 = R
R
P
A3
• Classroom Study Course (CSC)• Postal Study Course (PSC)• Interview Guidance Course (IGC)
WWWWWeb: wwweb: wwweb: wwweb: wwweb: www.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.madeeasy.in.in.in.in.inEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: info@madeeasyEmail: [email protected]
8 ESE-2014 : TEST SERIES • MECHANICAL ENGINEERING
⇒D
D
π
π⎛ ⎞⎜ ⎟⎝ ⎠
32
4
= ( )a b
a b
+3 3
2
ora b
D a b
+=
π2 5 3 3
32
or( )a b
Da b
=π +
3 35
2
32
∴ D = /
a b.
a b
⎛ ⎞⎜ ⎟+⎝ ⎠
1 53 3
1 265
6.6.6.6.6. (b)(b)(b)(b)(b)
C.V
Q kJ = 9
1W kJ= 135
2
v1 = 0.37 m3/kg, p1 = 600 kPa
v1 = 16 m/s, z1 = 32 m
v2 = 0.37 m3/kg, p2 = 600 kPa
v2 = 16 m/s, z2 = 0
Writing S.F.E.E. for the above controlvolume:
v dQu p v z gdm
+ + + +21
1 1 1 12 =
zv dWu p v z gdm
+ + + +22
2 2 2 22
∴ u1 – u2 = ( ) v vp v p v
⎛ ⎞−− + +⎜ ⎟⎝ ⎠
2 22 1
2 2 1 1 2
( ) dW dQz z g
dm dm− + −2 1
x
= ( ). .⎛ ⎞−
× − × + ⎜ ⎟×⎝ ⎠
2 2270 16100 0 62 600 0 37
2 1000
+ (0 – 32) × 9.81 + 135 + 9= – 160 + 36.32 – 0.314 + 144= 20.006 kJ/kgSpecific internal energy decreases by20 kJ/kg.
6.6.6.6.6. (c)(c)(c)(c)(c)
T r = 1.3Z = 0.7
Z
0.7
2 Pr
GivenPr = 2, Tr = 1.3, z = 0.7
c
pp
= 2 or p = 2 × 2.73 = 5.46 MPa
c
TT
= . T1 3 or = 1.3 × 44.5 = 57.85 K
pv = zRT
v =. . .
. .
× ×× × 3
0 7 8 3143 57 85
20 183 5 46 10
= 3.05 × 10–3 m3/kg
vr =c
vv
=. .
..
−
−× × =
×
3
2
3 05 10 20 1831 48
4 16 10