3 c 8 (2) psv

11
PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8 Hari/Tarikh : Rabu/ 12 Ogos 2012 Masa : 1110-1210 Tahun/Kelas : 3 Cerdik Bilangan Murid : 24 orang murid Bidang : Membuat corak dan rekaan Tajuk/Tema : Menghias kad ucapan/Teknik Capan-Corak Tidak Terancang Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat: 1. Menghasilkan corak menggunakan teknik capan. 2. Menyusun motif untuk menghasilkan corak tidak terancang 3. Membuat penyataan karya. Hasil Pembelajaran: Aras 1 : Murid menghasilkan corak dengan pelbagai bentuk, warna dan olahan yang menarik. Aras 2 : Murid mampu mengolah motif untuk menghasilkan corak tidak terancang. Aras 3 : Murid membuat apresiasi karya bersama rakan. Pengetahuan sedia ada murid: 1. Murid pernah menghasilkan corak terancang. 2. Murid tahu mengenai teknik capan. 3. Murid pernah melihat kad ucapan. Penerapan nilai murni : Kebersihan, hormat-menghormati, patuh Rancangan Pengajaran Harian Tahun 3/2012

Upload: jalilah-abdul-khalid

Post on 29-Jun-2015

721 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

Tidak ada gambar penerangan yang jelas. Pandai-pandailah tambah.

TRANSCRIPT

Page 1: 3 c  8 (2) psv

PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8

Hari/Tarikh : Rabu/ 12 Ogos 2012

Masa : 1110-1210

Tahun/Kelas : 3 Cerdik

Bilangan Murid : 24 orang murid

Bidang : Membuat corak dan rekaan

Tajuk/Tema : Menghias kad ucapan/Teknik Capan-Corak Tidak Terancang

Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat:

1. Menghasilkan corak menggunakan teknik capan.

2. Menyusun motif untuk menghasilkan corak tidak terancang

3. Membuat penyataan karya.

Hasil Pembelajaran:

Aras 1 : Murid menghasilkan corak dengan pelbagai bentuk, warna dan olahan yang

menarik.

Aras 2 : Murid mampu mengolah motif untuk menghasilkan corak tidak terancang.

Aras 3 : Murid membuat apresiasi karya bersama rakan.

Pengetahuan sedia ada murid:

1. Murid pernah menghasilkan corak terancang.

2. Murid tahu mengenai teknik capan.

3. Murid pernah melihat kad ucapan.

Penerapan nilai

murni

: Kebersihan, hormat-menghormati, patuh

Bahan bantu

mengajar

: Karya guru, kad-kad ucapan.

KBKK : Menyusun atur corak dengan kemas, membanding beza, imbas

kembali

Rancangan Pengajaran Harian

Tahun 3/2012

Page 2: 3 c  8 (2) psv

PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8

Persediaan media:

Bil/

Perkara

Guru Murid

Media Unit Media Unit (seorang)

1. Kertas lukisan 5 Kertas lukisan 1

2. Warna air 2 kotak Warna air 1 kotak

3. Berus lukisan 1 Berus lukisan 1

4. Bekas air 1 Bekas air 1

5. Bekas warna air. 1 Bekas warna air. 1

6. Plastik 3 Plastik 1

7. Kain 1 Kain 1

8. Tisu 1 bungkus Tisu -

9. Baldi 2 - -

Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran

Perkara Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi

(5 minit)

Langkah 1: Pengenalan (5 minit)

1. Guru mengeluarkan kad ucapan dari beg.

2. Terdapat beberapa jenis kad ucapan

yang berbeza:

Kad ucapan terima kasih kepada

guru

Kad ucapan hari ibu

Kad ucapan hari jadi kawan

3. Guru meminta seorang murid untuk

membaca salah satu daripada kad

ucapan tersebut.

4. Guru bertanya kepada murid mengenai

KBKK:

Mengenalpasti

Membandingbeza

Nilai: patuh

Kecerdasan pelbagai:

Intrapersonal

Visual-ruang

Page 3: 3 c  8 (2) psv

PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8

kelebihan menggunakan kad sedemikian

a) Rekaan yang sesuai untuk semua

jenis kad ucapan.

b) Mudah dan ringkas

c) Kad yang ikhlas dari hati kerana

dihasilkan menggunakan titik

peluh sendiri.

5. Kad tersebut hendaklah dihiasi dengan

kesan tiupan gelembung.

Perkembanga

n

(45 minit)

1. Guru memberitahu murid mengenai tajuk

pengajaran pada hari tersebut Kad

Ucapan /Teknik Capan-Corak Tidak

Terancang.

2. Guru meminta murid untuk imbas kembali

tajuk yang telah dipelajari pada minggu

lepas.

3. Contoh respon murid:

a) Teknik capan-corak tidak

terancang.

b) Dihasilkan dengan bantuan petak

untuk menghasilkan corak yang

tersusun dan terancang.

c) Capan dihasilkan dengan pelbagai

warna yang menarik.

4. Guru meminta murid untuk menjelaskan

perbezaan corak tidak terancang dengan

corak terancang.

5. Contoh respon murid:

a) Corak Terancang: tersusun, tidak

perlu menggunakan petak.

b) Corak tidak terancang: tidak

KBKK: imbas kembali

Nilai: bekerjasama

Page 4: 3 c  8 (2) psv

PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8

tersusun.

Langkah 2: Demonstrasi (5 minit)

1. Guru membuat demonstrasi dihadapan

kelas sambil dilihat oleh murid-murid.

2. Sambil membuat demonstrasi, guru

meminta murid menerangkan semula

mengenai teknik capan.

3. Murid berada dalam keadaan bersedia dan

memberikan tumpuan terhadap media yang

disediakan oleh guru.

Proses penghasilan:

1) Sediakan kertas lukisan.

2) Campur sedikit air

dengan warna air

di dalam sebuah

bekas warna.

3) Sediakan plastik.

4) Plastik yang sudah dipotong lebih kecil

daripada saiz asal dicelup di dalam

campuran warna tersebut.

Media:

1. Kertas

lukisan

2. Warna air

3. Berus

lukisan

4. Bekas air

5. Bekas

warna air.

6. Plastik

7. Kain

8. Tisu

Page 5: 3 c  8 (2) psv

PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8

5) Seterusnya, plastik dicap di atas kertas

lukisan.

6) Hasilnya, kesan capan permukaan tidak

rata plastik tadi.

7) Selesai mengecap, sedut air yang tidak

meresap menggunakan tisu atau kain

agar karya cepat kering dan

Page 6: 3 c  8 (2) psv

PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8

memudahkan corak seterusnya

dihasilkan.

8) Ulang semula langkah 4, 5, 6 dan 7

sehingga berpuas hati dengan corak

yang dihasilkan.

9) Setelah karya cukup kering, lipat kertas

lukisan membentuk kad ucapan.

10)Akhir sekali, kad ditulis dengan ucapan

yang sesuai.

Langkah 3: Murid-murid menghasilkan

aktiviti (30 minit)

1. Murid ditegaskan untuk sentiasa

Nilai murni:

-kebersihan

-kekemasan

Kecerdasan pelbagai:

Intrapersonal

interpersonal

Nilai:

kebersihan

Page 7: 3 c  8 (2) psv

PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8

mengamalkan kebersihan dan mengelakkan

kekotoran pada seragam sekolah. Murid

perempuan pula melipat lengan baju

mereka.

2. Murid diingatkan tentang tempoh had masa

bagi menyiapkan karya.

3. Bimbingan diberikan kepada murid yang

kurang faham dan lambat bekerja.

4. Murid dipantau dan berkomunikasi dengan

guru.

5. Selesai penghasilan karya, murid diarahkan

untuk mengemaskan sisa-sisa sampah.

-disiplin

Kecerdasan pelbagai:

Intrapersonal

Interpersonal

Visual-ruang

Nilai: kesabaran,

kekemasan, kebersihan

Langkah 4: Kekemasan dan persembahan

/sesi Apresiasi (5 minit)

1. Murid diminta menulis nama pada karya

masing-masing.

2. Beberapa buah karya dipilih dan pengkarya

diminta untuk membuat apresiasi (dengan

bantuan guru)

3. Murid akan membuat apresiasi berdasarkan

soalan yang terdapat di dalam

KBKK:

Mengenalpasti

Penutup

(5 minit)

Rumusan isi pembelajaran:

1. Guru membuat rumusan tentang aktiviti yang

telah dijalankan.

Semoga dengan pembelajaran

hari ini, murid akan lebih kreatif

Page 8: 3 c  8 (2) psv

PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8

dalam menghasilkan karya yang

lebih menarik dan bebas. Bukan

hanya menggunakan pensel

warna untuk teknik lukisan tetapi

juga menggunakan warna air

untuk menghasilkan karya yang

mempunyai teknik-teknik lain yang

menarik.

Catatan pensyarah pembimbing:

Tandatangan pensyarah pembimbing, Tandatangan guru pembimbing,

______________________________ _________________________

KUjang Malong Nurzilinda bt Abdul Wahab