3. osztályos példa bubernik eszter

30
3. osztályos példa Bubernik Eszter

Upload: moses-marquez

Post on 30-Dec-2015

74 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

3. osztályos példa Bubernik Eszter. Életkor: 3. osztály Témakör: Közösségben élünk Téma: Miért nincs valakinek barátja?!. A foglalkozás tartalma. A barátságok kialakulásának és megtartásának fontossága. A barátság megtartásához szükséges pozitív magatartásminták megerősítése. - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

3. osztályos példa Bubernik Eszter

Page 2: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

Életkor: 3. osztály Témakör: Közösségben élünk Téma: Miért nincs valakinek barátja?!

Page 3: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

A foglalkozás tartalma

A barátságok kialakulásának és megtartásának fontossága.

A barátság megtartásához szükséges pozitív magatartásminták megerősítése.

Önismeret fejlesztése, önvizsgálatra késztetés.

Vélemény megfogalmazása, vitakészség fejlesztése, kritika elfogadása

Page 4: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

A foglalkozás célja

A közösségformálás érdekében fontos információk megszerzése arról, hogy egy nem általunk választott közösségben milyen az uralkodó értékrend.

Milyen alapon születnek barátságok és mely emberi tulajdonságok viselkedésminták miatt szorul ki néhány gyerek az osztályon belül kialakult baráti körökből.

Page 5: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

A foglalkozás célja

Az osztálybéli összetartozás szükségességének felismerése, megéreztetése.

Page 6: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

A kompetenciafejlesztés fókuszai: Önismerettel összefüggő kompetenciák, szociális és anyanyelvi kompetenciák

Page 7: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

Az órán alkalmazott

módszerek: beszélgetés, kérdezés, beszéltetés, megbeszélés, szerepjáték, értékelés

tanulásszervezés: frontális osztálymunka, csoport munka

taneszközök, szemléltetés: szókártyák, fehér lap, íróeszköz

Page 8: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

Megelőző feladat a tanító számára: A közösség viszonyainak feltérképezése.

A következő óra témája: A barátságot próbára tevő, illetve mélyítő események, történések.

Page 9: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

1. Ráhangolódás,feszültségoldás

Mozgás-stop játék: A terem átrendezése megtörténik már szünetben. A padok félre vannak tolva, a gyerekek körben ülnek. A feladat a következő, a zene felhangzása után induljanak el a rendelkezésükre álló térben, majd a zenei szünetek alatt maradjanak mozdulatlanok, mert akkor instrukciók hangzanak el és aszerint haladjanak majd tovább.

Page 10: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

1. Ráhangolódás,feszültségoldás

Például:Járjanak úgy mintha idegenek között lennének, de szeretnének ismerkedni így fürkésszék a többieket.

Majd járjanak úgy mintha mindannyian egy baráti társaság tagjai lennének.

Page 11: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

1. Ráhangolódás,feszültségoldás

A játék célja a ráhangolódáson túl az óra témájának bevezetése, a szituatív érzékenység fejlesztése.

A játékot kövesse rövid megbeszélés.

Page 12: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

2. Motiváció

Kiscsoportban dolgozva összekevert szavakból kell – barátságról szóló – közmondásokat összeállítani.

Közmondásokra példák:Nincs jobb tükör a régi barátnál.Barátot szerencse hoz, szükség próbál.Aki mindenki barátja, mindenki bolondja.

Page 13: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

2. Motiváció

Közmondásokra példák:Madarat tolláról, embert barátjáról.Nem mind barátod, aki rád mosolyog.Nem igaz barát, ki csak annyiból az, hogy nem árt.A jó barát drágább az aranynál.Mondd meg, ki a barátod, megmondom, ki vagy.

Page 14: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

2. Motiváció

Közmondásokra példák:Ritka madár a jó barát.Ügyetlen barát többet árt az ellenségnél.Új barátért el ne hagyd a régit.Úgy légy másnak barátja, hogy magad ellensége ne légy.Ha barátodat titkon feded is: mások előtt dicsérd.

Page 15: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

2. Motiváció

Közmondásokra példák:Nem minden bokorban fekszik a jó barát.Barátságban egy kis veszekedés olyan jó, mint étekben a bors.Nehezebb a barátságot feltartani, mint kötni.

Page 16: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

3. Célkitűzés

A közmondások közös értelmezése után megfogalmazzák az óra témáját, azaz a gyerekek mondják ki, hogy az aznapi óra témája a barátság.

Page 17: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.Téma feldolgozása

„Nekem a barátságról az jut eszembe, hogy….”

4.1. Asszociációs játék

Page 18: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.2. Versértelmezés

Orgoványi Anikó: Mondd, leszel a barátom című versének meghallgatása

Page 19: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.2. Versértelmezés

Közös értelmezés. Elsősorban azt részletezve, hogy miért választanák egymást a versben szereplő gyerekek.

A feladat célja olyan pozitív tulajdonságok gyűjtése, amelyek a barátság alapjául szolgálhatnak.

Page 20: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.3. Miért nincs valakinek barátja?

Kerettörténet

Meseország királyának udvarában vannak. Ők a király tanácsadói. A király levélben hívja őket magához, mert egy fontos ügyben kéri a segítségüket.

Page 21: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.3. Miért nincs valakinek barátja?

Ezután gyors térmeghatározás történik, a trónteremben vannak. A tanító, aki maga a király (jelmez, korona) elmondja, hogy fiának, aki 10 éves, nincs egyetlen barátja sem. Sportol, iskolába jár, mégis mindig egyedül van. Régebben ez nem így volt, de valamiért elfordultak tőle a barátai. A királyfi viszont nem árul el semmit.

Page 22: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.3. Miért nincs valakinek barátja?

Arra kéri a bölcseket, hogy segítsenek kideríteni ennek az okát.

Page 23: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.4. Ötletelés

Szerepen kívül összegyűjtik, mik lehetnek azok a tulajdonságok, amelyek kiváltották a többiek ellenszenvét.

Ez az óra legfontosabb része. Mivel a megjelenő tulajdonságok megadják a tanító számára azt a választ, hogy az osztályban melyek a még tűrt és melyek a legsúlyosabbnak ítélt vétségek, tulajdonságok.

Page 24: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.4. Ötletelés

A felmerült ötletek felkerülnek a táblára, és megvitatják közösen azokat.

Page 25: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.5. Kiscsoportos szöveges improvizáció

A csoportok kiválasztanak egy adott tulajdonságot, amit eljátszanak és a közönség megállapítja, hogy melyik tulajdonság jelent meg a játékban.

Page 26: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.6. Gondolatkövetés

Majd a látottak alapján a gyerekek, mint a király bölcsei mondjanak véleményt a királyfi viselkedéséről, személyeskedés nélkül.

Ezzel segítjük a véleményalkotást és a kritika elfogadását.

Page 27: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.7. A bölcsek tanácsai

Adjanak tanácsokat a királyfinak, hogy hogyan viselkedjen, mit tegyen másként, hogy a barátait visszaszerezze.

A feladat a magatartási szabályokat, normákat fogalmaz meg, amelyek közvetve rájuk is vonatkozhatnak.

Page 28: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

4.8. Improvizációs játék

Idő esetén a tanácsokat szintén kiscsoportos munkában el lehet játszani.

Page 29: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

5. Az óra lezárása állóképpel

Készítsünk állóképet a királyfiról és barátairól, mintha fotót készítenénk róluk.

Page 30: 3. osztályos példa  Bubernik Eszter

6. Az óra értékelése

Pozitívumok és mire kell máskor jobban odafigyelni.