4 pro i ect didactic educational

9
PROIECT DIDACTIC EDUCATIONAL TERAPEUTIC LOGOPEDIC DATA: 08.05.2008 LOGOPATUL: B.A, DIAGNOSTIC: DISLALIE POLIMORFA QI.= ~40,VM=6;VB=12 LOGOPED: PROF. GR. I MANAILA FL. LOCATIA : SCOALA GENERALA PENTRU COPII CU DEFICIENTE SIGHET ARIA CURRICULARA: LOGOPEDIE CONTINUTUL TERAPIEI: CONSOLIDAREA UNOR FONEME: F,V,S,Z,L,T... TIPUL TERAPIEI: CORECTIV-TERAPEUTICA OBIECTIV CADRU: EVALUAREA AUDITIVA,OPTICA SI KINESTEZIC- MOTRICA A UNOR FONEME OBIECTIVE OPERATIONALE: -studiu de caz si activizarea , recuperarea logopedica prin repetarea , respectarea sunetelor formate initial :F,V,S,Z,L,T si a gru- purilor de sunete: OA,CE,CI,GE,GI; -sa recunoasca auditiv si optic fonemele,respectiv gra- femele;

Upload: pususluca

Post on 07-Aug-2015

23 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: 4 Pro i Ect Didactic Educational

PROIECT DIDACTIC EDUCATIONAL

TERAPEUTIC LOGOPEDIC

DATA: 08.05.2008

LOGOPATUL: B.A,

DIAGNOSTIC: DISLALIE POLIMORFA QI.= ~40,VM=6;VB=12

LOGOPED: PROF. GR. I MANAILA FL.

LOCATIA : SCOALA GENERALA PENTRU COPII CU DEFICIENTE SIGHET

ARIA CURRICULARA: LOGOPEDIE

CONTINUTUL TERAPIEI: CONSOLIDAREA UNOR FONEME: F,V,S,Z,L,T...

TIPUL TERAPIEI: CORECTIV-TERAPEUTICA

OBIECTIV CADRU: EVALUAREA AUDITIVA,OPTICA SI KINESTEZIC- MOTRICA A UNOR FONEME

OBIECTIVE OPERATIONALE: -studiu de caz si activizarea , recuperarea logopedica prin repetarea , respectarea sunetelor formate initial :F,V,S,Z,L,T si a gru- purilor de sunete: OA,CE,CI,GE,GI; -sa recunoasca auditiv si optic fonemele,respectiv gra- femele; -sa diferentieze sunetele intre ele; -sa descopere diferentele dintre cuvinte din imaginile date; -exersarea proceselor initiale de atentie,memorare si gandire/logica.

OBIECTIVE FORMATIV - TERAPEUTICE: -sa creeze un climat afectiv pozitiv care - Sa stimuleze/antreneze logopatul in activitatea terapeutica- logopedica; -sa fie motivat si corect informat de cunostintele acumulate anterior prin reluarea unor termeni,tematici,cunostinte,materiale.

METODE SI PROCEDEE: conversatia,imitatia,descrierea,gimnastica recuperatorie,ac- tiunea practica , jocul pe calculator,mijloace audio-video,

Page 2: 4 Pro i Ect Didactic Educational

demonstratia,comparatia,explicatia,exercitiul.

SUPORT AL ACTIVITATII DE RECUPERARE: fise,planse pentru conversatie,pai si bat pentru exersarea suflului.oglinda logopedica,mijloa- ce de protejare,calculatorul,CD,material verbal marunt,di- verse imagini,diverse materiale intuitive,ladita cu nisip...etc

BIBLIOGRAFIE: C-tin Punescu-“Tulburarile de limbaj la copil”, Emilia ,Nicolae Jurcau-“Cum vorbesc copiii nostri.” E.Vrajmas-“Terapia tulburarilor de limbaj” E.Lascus –“Logopedie”.

DEMERSUL METODIC ANALITIC AL ACTIVITATI

NR CRT

OBICTIVE DE REFERINTA

ETAPE SI STRATEGIITERAPEUTICE

CONTINUTULACTIVITATI

EVALUARE OBSERVATII

1 PREGATIREAACTIVITATII

CUNOASTEREAPOTENTIALU-LUI FONATOR

Moment organizatoric

.- se asigura conditile unui climat psihopedago-gic, psihoafectiv,optim necesar desfasurarii activi-tatii terapeutice de diagnozasi terapie logopedica recupe-ratorie; - pregatirea materialelor si mijloacelor pentru terapie;

2 REACTUALIZA-RREA CUNOSTIN-TELOR ANTE-RIOARE

- Recunoaste-rea fonemelor vizual

- alfabetul ilustrat, magneticsi pe cartonase si descope- rirea dintre o multitudine degrafeme a fonemelor cerute si asezate aleatoriu;- reactualizarea modului de scriere a doua foneme.;

- initiala

Page 3: 4 Pro i Ect Didactic Educational

3 CONSOLIDA- REA POTENTIA-LULUI FONA-TOR

-Testarea pro-nuntiei fonemelor

-valorificarea corectitudiniipronuntiei fonemelor izolate sau in cuvintesi sortarea lor pe grupe;

- initiala - diagnostic dislalie morfo-functionala, po-limorfa

4 STABILIREADIAGNOSTICU-LUI PROPRIU-ZIS

-Precizarea diagnosticuluiinitial

-examinarea motrocitatii aparatului buco-fonator:buza, limba, palat moale,obrazi, maxilare urmarindmobilitatea, forta,precizia si coordonarea;-stabilirea programului terapeutic logopedic saurevizuirea lui;

- initiala- formativa

Page 4: 4 Pro i Ect Didactic Educational

5 DEZVOLTAREA ABILITATILOR NECESAREPRONUNTIEI

- Pregatirea logopatuluipentru insu- sirea pronun-tiei;

-Dezvoltareaauzului fone-matic si rea-lizarea uneiarticulatii corecte al fiecarui su-net al cuvin-tului.-dezvoltareasimtuluitactil lingualsi labial.

- exerciti cu onomatopee- jocul numerelor si numelor de animale, plante,persoane care incep cu fo-nemele ce trebuiesc con-solidate : S-Z, F-V, T-Z etc

- exercitii de diferentierea sunetului cu punctul dearticulare apropiat ;- exercitii de analiza fone-tica cu printarea primului si ultimului sunet din cu-vantJoc : ,, complecteaza cu- vantul ‘’ cu prima silabapronuntata de catre logoped; - se prezinta logopatului imagini adecvate si materialmarunt;

-a a unor silabe si sunete; - sa denumeasca imaginile si descrierea lor; - exercitii: bate din palmecand auzi sunetul cerut; - tine betisorul intre buze silimba si pronunta sunetelecerute:siflante,sibilante,afri-cate; - analiza si comparatia fone-melor, sinteza lor.

6 DEZVOLTAREAMOTRICITATIIGENERALESI A APARATU-

-Ex de gim-nastica gene-rala, postuala,respiratorie

-exercitii de respiratie, inspir--expir, concomitent cu mis-cari de gimnastica generala-ex inspir-expir dupa model

-exercitiiin fata oglinzi

-dupa demon-stratie verbala

Page 5: 4 Pro i Ect Didactic Educational

LUI FONO-AR-TICULATOR

- Consolidareafonemelor vi-zate prin exer-citii si jocuriinteractive

-Exercitii de gimnasticaa aparatuluifono-articula-tor

inspir scurt,profund, expirlent, lung, cu gura intre-deschisa ;Ex : suflam in pai apa din pahar si facem baloane;-sufla bilele de pe masa-sufla in trompeta si sufla in balonEx pntru limba:-limba-lopata, - introducerea ei pe platoul bucal, scoaterealimbii etc.- cine spune cuvinte care incep cu litera …..? - emiterea unor foneme

consolidate pe silabe directe,indirecte, intercalate- conso-nante:VA-FA AVA-AFA SA-ZA ASA-AZAŞA-JA AŞA-AJA

7

8

OBTINEREAIMPACTULUICONSOLIDARIICELOR PAR-CURSE

ETAPA DE RECAPITULARESI EVALUARE

-Antrenareaatentiei, me-moriei iconice

- antrenarea in evaluare

-joc de memorie vizuala;- priveste aceste obiecte:spunem diferenta dintre ele,o cana, un creion, o bila,o masinuta, un cub; ( toate acoperite cu un servetel) -logopatul isi va aminti si va

aminti si descrie ce a vazut

-gratuarea, evidentierea recompensarea verbala, afec-tiva, materiala-simbolica-se va aprecia calitatea activi-

- initiala- evaluativa

-continua

- expunereaverbala- fi-nala;

- urmarirea a-tentiei si me-moriei prin di-versitate si des-coperire

-se verifica intelegerea terminologiei.

Page 6: 4 Pro i Ect Didactic Educational

prestate de logopat, masura incare a raspuns cerintelor si sarcinilor

9 INCHEIREATERAPIEI

-Terapeutul consemneazaobservatiilede pe parcur-sul activitatisi eventualeleproiecte de recuperare pntru perioa-da vitoare

-se va da tematica de stu-iat pentru viitor drept re-compensa concretizat prin-tr-o fisa adapatata.

- ai lucrat si colaborat minunat ,felicitari! -acum ce doresti sa facem?

- finala