45minut€¦  · web view2017-09-28 · Оқылым және жазылым үшін...

6
САБАҚ: Күні: Мектеп: Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы Сергеевка қаласы «Академик Е.А.Бөкетов атындағы мектеп-гимназиясы» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Даукенова Ләззат Ғалымқызы Сынып: 8 Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: Бөлім атауы Отбасы құндылықтары Сабақтың тақырыбы Әдептілік-әр адамның бет-бейнесі. Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары А. Сурет бойынша өз ойларын айтады. Сұрақтарға жауап береді. О. Мәтінді оқиды. Өздерінің жазған сөйлемдерін оқиды. Ж. Әдептілік ережесін жазады. Сөйлем құрастырып жазады. эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу Сабақтың мақсаты Барлығы: Мәтінді оқиды, орыс тіліне аударады. Көбі: Әдептілік туралы айтады, жақсы мен жаманды айырады, әдептілік ережесін құрай алады. Кейбіреуі:Мәтін құрайды, жаңа сөздермен сөйлем құрастырады. Бағалау критерийлері *сөйлем құрылымын сақтайды *мәтіннен қажетті ақпаратты таба алады *сөздердің қолданыс аясын түсінеді *сөздердің мағынасын ажырата біледі. Тілдік дағдылар Оқылым және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Өздік етісті дұрыс қолдана алады. Болымды,болымсыз етістікті дұрыс қолдана алады. Құндылықтарды дарыту Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру; Тәрбие: әдептілікті сақтай білу,

Upload: others

Post on 12-Aug-2020

12 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 45minut€¦  · Web view2017-09-28 · Оқылым және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Өздік етісті дұрыс қолдана

САБАҚ:

Күні:

Мектеп: Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы Сергеевка қаласы «Академик Е.А.Бөкетов атындағы мектеп-гимназиясы» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Даукенова Ләззат Ғалымқызы

Сынып: 8 Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім атауы Отбасы құндылықтарыСабақтың тақырыбы Әдептілік-әр адамның бет-бейнесі.Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

А. Сурет бойынша өз ойларын айтады. Сұрақтарға жауап береді.О. Мәтінді оқиды. Өздерінің жазған сөйлемдерін оқиды.Ж. Әдептілік ережесін жазады. Сөйлем құрастырып жазады.неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу

Сабақтың мақсатыБарлығы: Мәтінді оқиды, орыс тіліне аударады. Көбі: Әдептілік туралы айтады, жақсы мен жаманды айырады, әдептілік ережесін құрай алады.Кейбіреуі:Мәтін құрайды, жаңа сөздермен сөйлем құрастырады.

Бағалау критерийлері *сөйлем құрылымын сақтайды*мәтіннен қажетті ақпаратты таба алады*сөздердің қолданыс аясын түсінеді*сөздердің мағынасын ажырата біледі.

Тілдік дағдылар Оқылым және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:Өздік етісті дұрыс қолдана алады. Болымды,болымсыз етістікті дұрыс қолдана алады.

Құндылықтарды дарыту Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру;Тәрбие: әдептілікті сақтай білу, отбасы қадірін түсіну.

Пәнаралық байланыс Өзін-өзі тану,орыс тілі,информатика.АКТ қолдану дағдылары Осы сабақ барысында оқушылар Power Point

бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады

Бастапқы білім Болымсыз етістік, салт, сабақты етістік, сезімталдық,ғажайып, сыр, жетілдіру,дамыту, бейне.

Жоспар

Жоспарланаты

н уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен

алмастырыңыз)

Дереккөздер

Page 2: 45minut€¦  · Web view2017-09-28 · Оқылым және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Өздік етісті дұрыс қолдана

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу.

Психологиялық ахуал туғызу. «12 мүше қимылдайды» деп аталады. 1.Баспен 6 санын салу;2.Құлақпен 5 санын салу;3.Белмен 2 санын салу;4.Иекпен 3 санын салу;5.Қолмен 44 санын салу;6.Аяқпен 7 санын салу.

Топ бөлінген. (Топта оқушының аты жазылған парақша бойынша отырады)

Тақырыпқа шығу.. (Видео) Ералаш «Уступи бабушке место» Сабақтың тақырыбы: Әдептілік-әр адамның бет-бейнесі.Сабақтың мақсаты...... Әдептілік туралы мәтінді оқимыз, әдептілік ережесін айтамыз.

Мәтін алды жұмыс

Әр топқа жағдаятты сурет беріледі.4 сурет3-топ. Сурет бойынша кластер құру.(С)

2-топ.Сурет бойынша диалог құру.(В)

3- топ. Сурет бойынша мәтін құру.(А) 5-7 сөйлем.

2 минут

4 мин

10 мин

Page 3: 45minut€¦  · Web view2017-09-28 · Оқылым және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Өздік етісті дұрыс қолдана

Суреттерді тақтада көрсету. Ортақ белгісі?Ал үлкендердің арасында қандай әдептілік ережелері бар?1-тапсырма.31 бет.

2 мин

Сабақтың

ортасы

Мәтінмен жұмыс. Оқу (әр оқушы жеке оқиды)

Әр топ бір сөйлемнен аудару.

Әр топ бір сұрақтап құрайды. Сұрақтарға жауап беріледі. 1- тапсырма 31 бет

1(С)топ- «Мозайка» әдісі. Сөйлем құру.1. «Адам бойындағының бәрі:келбеті де,киімі де, жан дүниесі

де, ойы да......... болуға тиіс.2. Сөйлескенде, қалтаңа, кісімен, салып

тұрма,үлкен,қолыңды.3.

Әдепті бала-арлы бала, Әдемі десейші.Ұлдың ұяты әкеге, Әдепсіз бала-сорлы бала.Әдепті дегнше, Қыздың ұяты шешеге.

2(В)топ-Мәтін бойынша әдептілік ережесін құру.Әдептілік ережесі:*Үлкеннің жолын кеспеу;*Үлкендерден бұрын сөйлемеу;*Халық ортасындағы инабат сақтау;*Сәлем беру;*Сәлем алу;

3(А)топ-әдептілік-вежливость айтпау-не говарить үлкен кісі-взрослые люди махаббат-любовь ар-ұят-честь,совестьСөздерді қолданып бес сөйлем құру.

Қорытынды: 1(С)- ДүкендеСен дүкенге келдің. Алдыңда әжей тұр. Сен асығыссың. Не істейсің?

Оқулықпен жұмыс 2 мин

2 мин

2 мин

7 мин

7 мин

Page 4: 45minut€¦  · Web view2017-09-28 · Оқылым және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Өздік етісті дұрыс қолдана

кешіріңіз-извинитеасығыс едім-я спешуалуға бола ма?-можно взять?

2(В)-КөшедеКөшеде сенімен танымайтын адам хал-жағдай сұрасты. Сен не істейсің?

3(А)-ЕмханадаСенің қызуың көтеріліп ауырып тұрсың. Дәрігерге кезек күтіп отырғандар көп. Сен не істейсің?

Әр тапсырманың максималды ұпай саны 5 (Жалпы ұпай 15)

Сабақтың соңы

Кері байланыс (Ми суреті бойынша)

(Сабақта алған білімдерін толтыру)

3 мин

Қосымша ақпаратДифференциация – Сіз оқушыларға Көбірек қолдау

Бағалау – Оқушылардың

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері

Оқушының аты-жөні

Сурет бойынша жұмыс

Мәтінмен жұмыс

Көрсетілім

Жалпы ұпай

Page 5: 45minut€¦  · Web view2017-09-28 · Оқылым және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Өздік етісті дұрыс қолдана

көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны ментальды (концептуалды) карта жасауда оқушыларға қолдау көрсетіп, бағыт беру арқылы жүзеге асырамын.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін Әр оқушының дәптеріне бүгінгі жасаған жұмысы бойынша смайлик салып, не нәрсеге көңіл аудару керек екенін жазамын

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға келесі мүмкіндіктер болды: оқушы өзі ойланып, идея ұсынады, алған ақпараты бойынша өмірлік жағадаяттармен байланыстырып қорытынды жасады

ОйлануСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағаСәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1:2:Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1: 2:Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?