45minut  · web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы....

17
Астана қаласы № 71 мектеп-лицейі Бастауыш сынып мұғалімі Абайдильдина Жанар Нағашибаевна Күні: 5.12.2011 жыл Қазақ тілі 2 «Б» сыныбы Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін сөздер. (:заттын сынын білдіретін сөздер.) Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларды Қандай? Қай ? деген сұрақтарына жауап беретін сөздермен таныстыру. Сөздерге сұрақ қою арқылы анықтауды қалыптастыру. Сөздің мағынасын түсіндіре олрдың заттың сыны екенін түсінік беру. Өлеңді мәнерлеп, біркелкі оқу, мазмұнын түсіну, құрылымын байқау. Бөлім бойынша алған білімдерін тиянақтау. Дамытушылығы: Жаңа сөздермен танысу арқылы сөздік қорларын, ой-өрісін дамыту, жазылуын көру арқылы есте сақтауын қалыптастыру.Өз бетімен жұмыс жасай білуге үйрету, тарту. Тәрбиелігі: оқуға деген қызығушылығын ояту, оқудың, білімнің қажеттілігін түсінуге, сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу. Пәнаралық байланысы: Дүниетану, қазақ тілі Түрі: аралас сабақ Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, Кабинет: мультимедия кабинеті Сабақ көрнекілігі: автор суреті,өлеңге байланысты суреттер, Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі : Психологиялық дайындық,жылулық шеңберін құру Қабат, қабат қапталған

Upload: others

Post on 10-Jul-2020

13 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

Астана қаласы№ 71 мектеп-лицейі

Бастауыш сынып мұғалімі Абайдильдина Жанар Нағашибаевна

Күні: 5.12.2011 жылҚазақ тілі2 «Б» сыныбыТақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін сөздер. (:заттын сынын білдіретін сөздер.)Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларды Қандай? Қай ? деген сұрақтарына жауап беретін сөздермен таныстыру. Сөздерге сұрақ қою арқылы анықтауды қалыптастыру. Сөздің мағынасын түсіндіре олрдың заттың сыны екенін түсінік беру.Өлеңді мәнерлеп, біркелкі оқу, мазмұнын түсіну, құрылымын байқау.Бөлім бойынша алған білімдерін тиянақтау.Дамытушылығы: Жаңа сөздермен танысу арқылы сөздік қорларын, ой-өрісін дамыту, жазылуын көру арқылы есте сақтауын қалыптастыру.Өз бетімен жұмыс жасай білуге үйрету, тарту.Тәрбиелігі: оқуға деген қызығушылығын ояту, оқудың, білімнің қажеттілігін түсінуге, сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.Пәнаралық байланысы: Дүниетану, қазақ тіліТүрі: аралас сабақӘдісі: сұрақ-жауап, талдау,Кабинет: мультимедия кабинетіСабақ көрнекілігі: автор суреті,өлеңге байланысты суреттер,Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі : Психологиялық дайындық,жылулық шеңберін құруҚабат, қабат қапталғанАсыл сөзбен апталған.Парағы бар сөйлейтін,Ол қазына өлмейтін. (кітап)Кітаптарың дайын ба?Ұшымен қазық,Тор көзді жазықҮстіне өттім,Асыл сөз жазып. (Дәптер)Денесі бар шыбықтанТемір тұмсық\құдықтан.Сусын алып ішеді,Ойы із боп түседі.(қалам)Білім мен тәлім,

Page 2: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

Парақты ашқанда.Беттерінен мәлім.(Күнделік)Осы құралдарың дайын ба?,орналастыруМақсатымен таныстыру:Балалар, бүгінгі сабағымыз өз-ара сайыс түрінде өтеді. Біз бүгін Ы. Алтынсариннің «Кел балалар оқылық» атты өлеңмен және заттың сынын білдіретін сөздермен танысамыз.Тақырыбы:Ы.Алтынсарин «Кел, бабалар, оқылық» Заттың сынын білдіретін сөздер.суреті мен жазылуы плакатта Өткенді пысықтау:Балалар, біз өткен сабақтарымызда басқада сөз таптарымен таныстықОсы тақырыптарын қалай түсінгендеріңді ойын арқылы тексерейік. Қай қатардың балалары жақсы білетінін көрелікЗаттың атын білдіретін сөзге -1 рет қол соғамызЗаттың қимылын білдіретін сөз болса- үндемейміз, тыныштық сақтамызКарточкадан оқып орындаймыз. Оқу арқылы сөздің мағынасын Қарындаш, отырды, әндетті, қуанды, кітап, сауысқан, шырқақ, жағылады, білім, өнер, оқу, табылған.Ал балалар осы сөздердің жазылуын байқадыңдар ма?Онда дәптерлеріңе жазып көрелік. Кім қанша сөздің жазылуын есіне сақтап қалғанын.Мәтінмен жұмыс: Бұл мәтін не туралы?-мазмұнын айту-дауыстап оқуЗаттың қимылын білдіретін сөздерді тауып, оқуТөлдейді, шығады, сарғайып түседі, жамылады. Жаңа сабақТалғат –әдепті бала. Қыста дала суық болады. Тапсырма: Бұл не? Сөйлем, сқйлем туралы түсініктерін еске түсіруОсы сөйлем ішіндегі ҚАНДАЙ? ҚАЙ? Деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тауып көріңдерші. Бұл сөздер қай сөздер туралы айтып тұр.Дұрыс. Заттың атын білдіретін сөздің қандай екенін білдіріп тұр.Біз бүгін заттың сыны білдіретін сөздермен танысамыз.Сергіту кезеңі:1,2,3Бойға жинап күшӘдемі етіп жазамыз, Күнде бестік аламыз.Оқулықпен жұмыс.Ережені талдау.122 жаттығу. Заттың сынын білдіретін сөздерді анықтау, қалай білдік, не қою керек.? Ауызша

Page 3: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

121 жаттығу: Теріп жазу, Қай қатардың оқушылары дұрыс, әдемі, таза жазады:Заттың несін білдіріп тұр?Тиянақтау: Сонымен Қандай? Қай? Сұрақтарына жауап беретін сөздерКластер құрастыру.Заттың сынын, дәмін, бойы, мінезі, қылықтарын білдіреді екен.Портрет. Танысу, бұл кісі кім? Ы.Алтынсарин туралы не білеміз?«Кел, бабалар, оқылық!»Өлең аты нені білдіреді? Қайла шақырады?Білім адамға не үшін қажет?Мақал-мәтел айтысу.Білім туралы қандай мақал білесіңдер, Қай топ балалары көбірек айтады?Өлеңді тыңдауКезекпен мәнерлеп оқытуТапсырмамен жұмысӨлең ішінен Заттың атын, қимылын, сынын білдіретін сөздерді табу, теріп жазу.Бірінші шумағын жаттап, жатқа жазу бір жолдан тақтаға кезекпенТексеру. Бағалау.Қорытындылау:Біз бүгін не үйрендік? Заттың сынын білдіретін сөздер қандай сұрақтаға жауап береді екен?«Кел, балалар, оқылық!» өлеңін кім жазды?Қай қатардың оқушылары бестік бағасын көбірек алғанын анықтау. Фишкалар арқылыүйге тапсырма. Түсіндіру. Өлеңді жаттау, 123 жаттығу, заттың сыны білдіретін сөздердің астын сызу.

Page 4: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

Өзіндік талдау:Тақырыбы Қандай? Қай? Деген сұрақтарға жауап беретін сөздер. (:заттын сынын білдіретін сөздер.)Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларды Қандай? Қай ? деген сұрақтарына жауап беретін сөздермен таныстыру. Сөздерге сұрақ қою арқылы анықтауды қалыптастыру. Сөздің мағынасын түсіндіре олрдың заттың сыны екенін түсінік беру.Өлеңді мәнерлеп, біркелкі оқу, мазмұнын түсіну, құрылымын байқау.Бөлім бойынша алған білімдерін тиянақтау.Дамытушылығы: Жаңа сөздермен танысу арқылы сөздік қорларын, ой-өрісін дамыту, жазылуын көру арқылы есте сақтауын қалыптастыру.Өз бетімен жұмыс жасай білуге үйрету, тарту.Тәрбиелігі: оқуға деген қызығушылығын ояту, Оқудың, білімнің қажеттілігін түсіндір сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.Пәнаралық байланысы: Дүниетану, қазақ тіліТүрі: аралас сабақӘдісі: сұрақ-жауап, талдау,Кабинет: мультимедия кабинетіСабақ көрнекілігі: автор суреті,өлеңге байланысты суреттер,Түрі: аралас сабақӘдісі: сұрақ-жауап, талдау,Кабинет: мультимедия кабинетіСабақ көрнекілігі: автор суреті,өлеңге байланысты суреттер,Әдістемелік мінездеме: оқушыларды түсініп оқуды, ойларын ортаға салу, толық жауып беру. Мәнерлеп оқумен бірге сауатты жазуды, көру арқылы есте сақтауын қалыптастыру. Нақты ойды белгілеп табу.Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,әдебиетҒылыми жағы: Оқушыларды заттың сыны білдіретін сөздерді анықтауға, дәлелдеуге қалыптастыру.Сауаттылығын дамыту. Түсініп оқу арқылы ойын білдіруі,Оқушылардың сабаққа қатысуы: Жылдам шешімін толық жауап беру арқылы басқа оқушыларға жеткізе білді. Белсенді қатысты, Мәнерлеп оқып, дұрыс, қатесіз жазып талдады,Сабақтың кемшілік жағы:Жеке жұмыс әдебиет сабағы болғандықтан басты мақсаты оқып үйрену, жеке дауыстап оқуы аздау,.Қорытынды сөз: Мақсатына жетіп, оқушылар тақырыпты түсінді,Әдістемелік тақырыбы: Оқушыларды сауатты жазуға бейімдеуСабақтың әдістемелік тақырыбымен байланысы: Жаңа сөздермен танысу, жазылуын есте сақтау. Көру арқылы, сөздерді жатқа жазып, қателерін түзете білді,

Page 5: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

Астана қаласы№ 71 мектеп-лицейі

Бастауыш сынып мұғаліміАбайдильдина Жанар Нағашибаевна

Математика Күні: 2.12.2014 жыл4 «Б» сыныпАшық сабақТақырыбы: Бөлшектер мен үлестер. Олардың жазылуыСабақтың мақсаты:Білімділік:Бөлшектер және үлестермен таныстыру. Олардың жазылуын үйрету. Санның бөлігін табуды қарастыру. Дамытушылық:Сонымен қатар қозғалысқа байланысты есептер шығару жолын пысықтау. Күрделі теңдеулердің шығару жолын қайталап, ережелерді пайдалануды, амалдардың орындау ретін қайталау. Логикалық, абстрактылық ойлау қабілеттерін дамыту, қалыптастыру. Тәрбиелік:Бірлік пен татулық қасиеттерін тәрбиелеу.Түрі: жаңа сабақТипі: дәстүрден тыс, ойынӘдісі: талдау, дәлелдеу, сұрақ-жауап, критикалы ойлау «Детонат графы»Көрнекілік: оқу құралдары, интерактивті тақта, плакаттарСабақтың барысы1.Ұйымдастыру кезең. Психологиялық дайындық2.Мақсатымен таныстыру: Бүгінгі сабағымызда бөлшектер және үлестермен танысамыз. Олардың жазылуын үйренеміз.Сабағымыз ойын түрінде өтеді. Әр тапсырмаға 10 ұпайдан беріледі, егер толық жауап берілсе 10 ұпайды толық аласыңдар, ал жауап толық берілмесе, қарсылас командалар толықтыратын болса әр толықтыруға 1 ұпайдан алынады.Ендеше, балалар іске сәт, Ойынымызды бастаймыз ба?-Сәттілік шеңберін құру1.Өткенді пысықтау ережелерді еске түсіру, сандарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап беру. Ұяшықтарды таңдау арқылы2.Дәптермен жұмыс-көркем жазу (бөлшектің жазылуын көріп жазу)-арифметикалық диктант, уақытпен есептеу15:3 600:3 615:3350:7 14:7 364:7250: 5 275: 5 312: 4-тексеру

Page 6: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

5, 50, 50, 200,2, 55, 205,52, 783. Жаңа сабақ-оқулықтан ережені оқыту, түсініктерін критикалық әдіс арқылы плакаттқа талдау

Не білдік? Не тұсіндік? Кластер құрастыру арқылы, түсінгендерін жазу.

-Мұғалімнің түсіндіруі /слайдтар арқылы/ көрсету арқылы

3 16 1 6 Жаңа сабақты пысықтау:Көрнекіліктерден бөлшектерді анықтау оларды жазу 106 бет № 1Оқулықпен жұмыс - есептерге өрнектер құрастыру, ережелерді пысықтау № 2 – бұл тапсырманың әр нұсқасына 10 ұпайдан беріледіШартты есеп шығару плакаттқа талдау, кластер құрастыру арқылыТәрбиелікуақыт:Атақты Қазақстан велошабандозы, спортсмен әлем чемпионы В.Винокуров.Спортпен айналысудың қандай пайдасы бар?

№ 4 107 бетВелосипедші

S= 90 км

Шықты шықты U1 = 13 км/сағ Uжақындау = ? U2= 17 км/сағЖүрді жүрді

Page 7: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

t= ? сағШ: 90 : (13+17) = 3 cағаттан кейін кездесті. Жауабы:

Сергіту кезең: Интерактивті тақтадан -биЕсептің келесі тапсырмасыЕсепті «Детонат графы» әдісі бойынша талдау

ВелосипедшіS= ? км

Шықты 11.00 шықты

U1 = 14 км/сағ Uжақындау = ? U2= 4 км/сағ Жүрді жүрді Кездесті 13.00 де

t= ? сағ

Ш: 1 тәсіл: 13-11 = 2 сағ жүрді әрқайсысы14+4 * 2 = 36 км станса мен ауыл арақашықтығыОсы есепті басқа тәсілмен шығарған топқа 10 ұпай. 2 тәсіл: 13-11 =2 сағ 14*4= 28км 4*2= 8 км 28+8= 36кмТақтаға шығарту.Келесі тапсырма 10 ұпайдан әр теңдеуге теңдеу шығару Сөйлемді жалғастыр Белгісіз қосылғышты қалай табамыз? Белгісіз бөлгішті табу үшін.....Белгісіз көбейткіштің табу жолы?.....Есепті шығаруда қандай ережелер еске түсті? Ұпайларын айтып кетуТеңдеулерді шығару Амалдардың орындалу реті - кері өрнек - Белгісіз санды табу

(х+3) * 5 = 6825 5859 : 7 + х =10 989 6* х + 908= 4052 34:х +1257= 1259Х+3 =6825 : 5 837+х =10989 6*х =3144 34:х= 2Х+3 =1365 х =10989-837 х =3144: 6 х = 34: 2Х =1362 х =10152 х=524 х= 17Тізбек бойынша тадауСабақты пысықтау:5 сұрақ ойыны, қай топ дұрыс жауап береді, әр сұрақ 10 ұпайданплакаттқа

1. Бөлшек арқылы жазу

2. 1 сағаттың ¼ бөлігі3. Шеңбердің радиусы 12 см тең болса диаметрі нешеге тең?

Page 8: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

4. 3 сағатта 25 км/сағ жылдамдықпен неше километр жүреді5. 93 - 500 нешеге тең

ТЕКСЕРУ:2 , 15 мин, 24 см, 75 км, 229 4

Қорытындылау: Ұпайларды санап, оқушыларды бағалау. Ұяшықтарды таңдап ашу.

Бөлшектер қалай жазылады, Үлес дегеніміз не?Алымы деген не?Бөлімі деген не?Санның бөлігін қалай табамыз?

Үй тапсырмасы: № 7 №8 107 бет

Рецензия: /қысқа/Сабақты талдау: Сабақтың басты мақсаты оқушыларға « Бөлшек пен үлес» туралы түсінік беру, оларды жазып, бөлшектерді оқытып үйрету. Бөлімі мен алымын ажырата білуді үйрету. Сабақ мақсаты орындалды. Оқушылар тақырыпты жақсы меңгерді.Сабақта балалар жақсы қатысып, өз ойларын толық айтып, дәлелдеп отырды.

Page 9: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

Астана қаласы№ 71 мектеп-лицейі

Бастауыш сынып мұғаліміАбайдильдина Жанар Нағашибаевна

Күні: 5.04.2011 жылматематика2 «А» сыныбыТақырыбы: Әріпті өрнек а+5, а-5Мақсаты: әріпті және санды өрнектерімен таныстыру, анықтау, ажырату Логикалық,абстрактылық ойлау қабілеттерін дамытуОйын элементтерін пайдалана отырып, оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту, «5» саны туралы аталысөздерді жаттай отырып,әріпті өрнектерді санды өрнектеріне айналдырып, мәнін табужолын түсіндіру.Салт-дәстүрімізді құрметтеу, пайдалану қалыптастыру

Кабинет: мультимедия кабинетіӘдісі: талдау, сұрақ-жауапТипі: дәстүрден тыс, ойынКөрнекіліктер: кеспе қағаздар, оқулық құралдарСАБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

1. Ұйымдастыру кезеңі (психологиялық дайындық)

2. Мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабағымызда біз санды және әріпті өрнектермен танысуымызды жалғастырамыз. Сабағымызды ойын түрінде өткіземіз.

3. Өткенді қайталау. «құлпынай жинап аламыз»Қай қатардың балалары көбірек жинап алады екен?

40+5, а+6, түріндегі өрнектерді топқа бөліп алуІІ. Ой шақыру: Балалар қазақ халқы кейбір сандарды киелі сандарға жатқызады.Ол сандар: 3, 5, 7Үш жақын үш тәтті үш көз1.жар жақын жан тәтті су анасы-бұлақ2.мал жақын мал тәтті жол анасы- тұяқ3.жан жақын жар тәтті сөз анасы-құлақБес алыс 5 қару 5 дұшпанТалап садақ өсекЕңбек найза өтірікТерең ой қылыш мақтаншақҚанағат айбалта еріншек Рақым шоқпар мал шашпақ7 ата 7 қазына 7 күн

Page 10: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

Әке ер жігіт бүгінБала сұлу әйел ертеңНемере ақыл-білім бірсүгүніЩөбере жүйрік ат арғы күнШөпшек қыран бүркіт ауыр күнНемене жүйрік тазы соңғы күнТуажат берен мылтық азынаӘр оқушыға кеспе қағаз үлестіру, киелі санға байланысты ойларды біле жүру ұшінІІІ. Өрнектер шығару2,6,3,4,5 осы сандардан қосындылар құрастыруТақтаға және дәптерімізге жазуОсы берілген сандардың қай сандар киелі санға жатады екен?Жаңа сабақ: а+5, а-5Бұл өрнектердің қандай айырмашылығы бар алдыңғы өрнектерінен?-дұрыс бұл әріпті өрнектер.-әріпті өрнетерін шығару үшін, әр берілген әріп бір санмен белгілену керек, сонда ғана бұл өрнектердің шешімін таба аламыз.А+5, егер а=6 дедік6+5=11А-5, егер а=7 7-5=2Талдау: шығу жолын тап.Тиянақтау: Оқулықтағы өрнектерді топпен шығаруФлипчат

Кім жылдам:А 0 1 2 3 4 5 6 7 8А+5

а 12 13 11 10 9 8 7 6 5А-5

Сергіту сәті: 1,2,3-шебер бала біз4,5,6- жалқаулық артта қалды7,8-білім,еңбек егіз9,10 тапсырманы орындау жөнШығармашылық тапсырмаларА*а+3 5*11-6 а* а-3 4*5+аШығарып көремізАбстрактылық ойлау қабілеттерін дамытуЕсептер шығаруДайындағаны-8 қайшы шешімі:8-2=6Үлестіргені-2 қайшы жауабы: 6 жас тігінші

Page 11: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

Артық қалғаны-2Жас тігіншіер нешеу-?Дайындалғаны-8 қайшы 8+2=10Жетпеді-8 қайшы жауабы: жас тігінші-10Жас тігіншілер нешеу-?

Қорытындылау: тестпен жұмыс№ сұрақ жауаптар № сұрақ Жауапт

1 12-5 а/5ә/7б/8

13-4 А)7Ә)8Б)9

2 Салыстыр8 см*18 см

а/<ә/=б/>

2 Салыстыр12*6

а/<ә/=б/>

3 12 саныны н құрамын көрсет

а/9+2ә/5+4б/9+3

4 13 санынын құрамын қөрсет

а/6+3ә/7+3б/5+8

4 Белгісіз қосылғышты тап ?+6= 9

а/4ә/3б/2

4 Белгісіз азайғышты тап?-7=2

а/10ә/8б/9

5 Ойнаганы-7 бТағы қосыл-2бБарлығы-?

а/5ә/8б/9

5 Болғаны-5 допБерді-2 допҚалды-? доп

а/3ә/2б/4

Бекіту:Оқушылар а+5, а-5 әріпті өрнектерді санды өрнектерге айналдырып, мәндерін табады. Кесте арқылы жәнеде шығармашылық тапсырма арқылы шығару жолын үйренеді.Қорытындылау:Біз бүгін қандай өрнек түрімен таныстық?Әріпті өрнектер қалай шығарылады?Әріпті өрнек құрастыру,Қандай киелі сандармен таныстық, не білдікҮш көзді атауБес қару атау, кімнің қаруы не үшін қажет мақал-мәтел айту.Ойын: ҚҰЛПЫНАЙ ТЕРУ

5+а,егер а=6,7,8,9Дұрыс жауабын табуБАҒАЛАУ: Жарайсыңдар, балалар!

Page 12: 45minut  · Web viewКүні: 5.12.2011 жыл. Қазақ тілі. 2 «Б» сыныбы. Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін

Ашық сабаққа өзіндік сараптамаМұғалімі: Абайдильдина Жанар НағашибаевнаПәні: МатематикаСыныбы: «2 А»Сабақтың тақырыбы: әріпті өрнек а+5, а-5Сабақтың мақсаты:әріпті және санды өрнектерімен таныстыру, анықтау, ажырату Логикалық,абстрактылық ойлау қабілеттерін дамытуОйын элементтерін пайдалана отырып, оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту, «5» саны туралы аталысөздерді жаттай отырып,әріпті өрнектерді санды өрнектеріне айналдырып, мәнін табужолын түсіндіру.Салт-дәстүрімізді құрметтеу, пайдалану қалыптастыруӘдісі: талдау, сұрақ-жауапСабақтың түрі: жаңа сабақСабақтың жабдығы: кеспе қағаздар, тест тапсырмалары, интерактивтік тақта, Әдістемелік мінездеме: оқушыларға шығару жолын көру арқылы жекізу, талдау арқылы өз бетімен шығарту. Есептерді шығару жолында көру, сезу, талдау арқылы өз бетімен шешімін табу. Сөйлемдерін оқи қысқа шартын құрауды үйрену. Нақты ойды белгілеп табу.Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, еңбекке баулуҒылыми жағы: Бала сандарды ондық разрядтарынан аттауды қалыптастыруғ ауызша есептеді ұғыну,оңайлау өрнектерді пайдалану арқылы шешімін өздері тапты, әріпті өрнектерді шешуді, есептердің түрін анықтау арқылы шешімін табуы.Оқушылардың сабаққа қатысуы: Жылдам шешімін тауып, белсенділік көрсете білді, ойңайлау өрнектер арқылы шешімін таба білді, толық жауап беру арқылы басқа оқушыларға жеткізе білді.Сабақтың кемшілік жағы:Жеке жұмыс аздау, тестік жұмысқа уақыт жетпей қалды.Қорытынды сөз: Мақсатына жетіп, оқушылар тақырыпты түсінді,