acid base
DESCRIPTION
acid baseTRANSCRIPT
ACID-BASE TITRATION
1. Objectives
a. Student can prepare acid standard solution
b. Student can determine the normally of the acid/base using a standard
solution
c. Student can determine the equivalence point using titration curve
2. Introduction
An acid-base titration is the determination of the concentration of an acid or
base by exactly neutralizing the acid or base with an acid or base of known
concentration. This allows for quantitives analysis of the concentration of an
unknown acid or base solution. It makes use of the neutralization reaction that
occurs between acids and bases will react if their formula are known. Acid base
titrations can also be used to find percent purity of chemical.
Alkalimetry is the specialized analytic use of acid base titration to determine
the concentration of a basic (synonymous of alkaline) substance. Acidimetry,
sometimes spelled acidometry is the same concept of specialized analytic acid
base titration, but for an acidic substance.
Before starting the titration of a suitable pH indicator must be chosen. The
equivalence point of the reaction, the point at which equivalence amount of the
reactant have reacted, will have a pH dependent on the relative strengths of the
acid and base used. The pH of the equivalence point can be estimated using the
following rules :
A strong acid will react with a stong base to form a neutral (pH=7) solution
A strong acid will react with a weak base to form an acidic (pH<7) solution
A weak acid will react with a strong base to form a basic (pH>7) solution
When a weak acid reacts with a weak base, the equivalence point solution will
be basic if the base is stronger and acidic if the acid is stronger. If both are equal
strength then the equivalence pH will be neutral. However, weak acids are not
often titrated against weak bases because the colour change shown with the
indicator is often quick, and therefore very difficult for the obsever to see the
change of colour.
The pH curve diagram below represents the titration of a strong acid with a
strong base.
As we add strong base to a strong acid, the pH increase slowly until we near the
equivalence point, where the pH increases dramatically with a small increase in the
volume of base added. This is due to the logarithmic nature of the pH system
pH=−log¿. At the equivalence point, the pH is 7 as expected passing the equivalence
point by adding more base initially increases the pH dramatically and eventually slopes
off. At the equivalence point : V 1 × N1=V 2 × N2 (chemwiki.ucdavis.edu)
1. The initial pH is “approximated for a weak acid solution in water using the
equation” pH=−log √Ka × M a
2. The pH before the equivalence point
pH=pKa+ log¿
3. At the equivalence point
pH + pOH = 14
KaxKb = 10−14
At equivqlence Na x Va = Nb x Vb
pH=14+log √ M a × M b × Kw
( M a+M b ) K a
4. After the equivalence point
pH=14+logM b ×V b−M a× a
(V a+V b )
3. Apparatus and Reagent
Apparatus : Reagent :
1) 100 ml volumetric flask 1) oxalic acid crystal
2) 100 ml erlenmeyer 2) distilled water
3) 50 ml burette 3) 1 M NaOH
4) Clamps and statif 4) 1 M HCl
5) 10 ml volumetric pipet 5) 1 M CH3COOH
6) pH meter/universal indicator 6) PP indicators
4. Procedure
5. Data Observation
a. Preparation of primary standart solution of H2C2O4(COOH)2.2H2O
Mass of oxalic acid : 1.2607 grams
Volume of solution : 100 ml
Normality of oxalic acid : 0.2 N
b. Determine the concentration of NaOH
Volume of oxalic acid : 10 ml
Volume of NaOH (1) : 19.8 ml
Volume of NaOH (2) : 19.4 ml
Average volume of NaOH : 19.6 ml
c. Determination of the concentration of HCl using secondary standard
solution of NaOH
Volume of HCl : 10 ml
Volume of NaOH (1) : 12.8 ml
Volume of NaOH (2) : 12.0 ml
Average volume of NaOH : 12.4 ml
d. Titration Curve
Relationship of the volumeof titrant with pH in acid base titration
Table 1. pH of NaOH added to 10 ml of 0.1 M HCl
No.
Volume of NaOH added to 10 ml of 0.1 M
HCl pH
1 0 1
2 1 1
3 2 2
4 3 2
5 4 2
6 5 10
7 6 10
8 7 10
9 8 10
10 9 7
11 10 10
12 11 10
13 12 10
14 13 10
15 14 10
0 2 4 6 8 10 12 14 160
2
4
6
8
10
12
Graph 1. Relationship betweenpH and volume NaOH that added to HCl solution
Vol NaOH
pH
Table 2. pH of NaOH added to 10 ml of 0.1 M CH3COOH
No.
Volume of NaOH added
to 10 ml of 0.1 M CH3COOH pH
1 0 3
2 1 4
3 2 4
4 3 4
5 4 5
6 5 5
7 6 4
8 7 3
9 8 9
10 9 6
11 10 10
12 11 10
13 12 10
14 13 10
15 14 10
0 2 4 6 8 10 12 14 160
2
4
6
8
10
12
Graph 2. Relationship between pHand volume NaOH that added to 10 ml CH3COOH
Vol NaOH
pH
6. Calculation
a. Preparation of primary standart solution of H2C2O4(COOH)2.2H2O
1) Mass of oxalic acid : 1.2607 grams
2) Volume of solution : 100 ml
3) Molarity of oxalic acid :
M oxalic acid=m
Mr . V
M oxalic acid=1.2607
126.07 ×0.1
M oxalic acid=0.1 M
4) Normality of oxalic acid :
Noxalic acid=M × valence
Noxalic acid=0.1× 2
Noxalic acid=0.2 N
b. Determine the concentration of NaOH
1) Volume of oxalic acid : 10 ml
2) Volume of NaOH (1) : 19.8 ml
3) Volume of NaOH (2) : 19.4 ml
4) Average volume of NaOH : 19.6 ml
5) Normality of NaOH (N2) :
2 NaOH (aq )+ (COOH )2( aq) → (COONa )2 (aq )+2 H 2 O
V 1 × N1=V 2 × N2
10 ×0.2=19.6 × N2
N2=0.102 N
6) Molarity of NaOH :
M 2=0.102
1
M 2=0.102 M
c. Determination of the concentration of HCl using secondary standard
solution of NaOH
1) Volume of HCl : 10 ml
2) Volume of NaOH (1) : 12.8 ml
3) Volume of NaOH (2) : 12.0 ml
4) Average volume of NaOH : 12.4 ml
5) Normality of HCl (NHCl) :
V 1 × N1=V 2 × N2
10 × N1=12.4 ×0.102
N2=0.126 N
6) Molarity of HCl :
M 2=0.126
1
M 2=0.126 M
d. Titration Curve
1) Titration between NaOH (strong base) with HCl (strong acid)
1.1) V NaOH=0ml
V HCl=10 ml
M NaOH =0.102 M
M HCl=0.126 M
nNaOH=¿0 mmol
nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH ≠ NaCl + H2O
M HCl=1.2610
M HCl=0.126 M
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log [0.126 ]
pH=0.9
1.2) V NaOH=1ml
V HCl=10 ml
M NaOH =0.102 M
M HCl=0.126 M
nNaOH=¿0.102 mmol
nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 0.102 - -
Reaksi 0.102 0.102 0.102 0.102
Sisa 1.158 0 0.102 0.102
M HCl=1.158
11M HCl=0.105 M
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log [0.105 ]
pH=0.98
1.3) V NaOH=2ml
V HCl=10 ml
M NaOH=0.204 M
M HCl=0.126 M
nNaOH=¿0.102 mmol
nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 0.204 - -
Reaksi 0.204 0.204 0.204 0.204
Sisa 1.056 0 0.204 0.204
M HCl=1.056
12
M HCl=0.088 M
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log [ 8.8× 10−2 ]pH=2−0.94
pH=1.06
1.4) V NaOH=3ml
V HCl=10 ml
M NaOH =0.306 M
M HCl=0.126 M
nNaOH=¿0.102 mmol
nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 0.306 - -
Reaksi 0.306 0.306 0.306 0.306
Sisa 0.954 0 0.306 0.306
M HCl=0.954
13
M HCl=0.073 M
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log [7.3 ×10−2 ]pH=2−0.86
pH=1.14
1.5) V NaOH=4 ml
V HCl=10 ml
M NaOH =0.102 M
M HCl=0.126 M
nNaOH=0.408 mmol
nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 0.408 - -
Reaksi 0.408 0.408 0.408 0.408
Sisa 0.852 0 0.408 0.408
M HCl=0.852
14
M HCl=0.060 M
¿
¿
¿
pH=−log6× 10−2
pH=2−0.78
pH=1.22
1.6) V NaOH=5ml
V HCl=10 ml
M NaOH =0.306 M
M HCl=0.126 M
nNaOH=¿0.51 mmol
nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 0.501 - -
Reaksi 0.501 0.501 0.501 0.501
Sisa 0.75 0 0.501 0.501
M HCl=0.7515
M HCl=0.05 M
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log [5 ×10−2 ]pH=2−0.7
pH=1.3
1.7) V NaOH=6ml
V HCl=10 ml
M NaOH =0.306 M
M HCl=0.126 M
nNaOH=¿0.612 mmol
nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 0.612 - -
Reaksi 0.612 0.612 0.612 0.612
Sisa 0.648 0 0.612 0.612
M HCl=0.648
16
M HCl=0.040 M
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log [ 4 ×10−2 ]pH=2−0.6
pH=1.4
1.8) V NaOH=7ml
V HCl=10 ml
M NaOH =0.306 M
M HCl=0.126 M
nNaOH=¿0.714 mmol
nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 0.714 - -
Reaksi 0.714 0.714 0.714 0.714
Sisa 0.546 0 0.714 0.714
M HCl=0.546
17
M HCl=0.032 M
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log [3.2 ×10−2 ]pH=2−0.5
pH=1.5
1.9) V NaOH=8ml
V HCl=10 ml
M NaOH =0.306 M
M HCl=0.126 M
nNaOH=¿0.816 mmol
nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 0.816 - -
Reaksi 0.816 0.816 0.816 0.816
Sisa 0.444 0 0.816 0.816
M HCl=0.444
18
M HCl=0.024 M
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log [2.4 ×10−2 ]pH=2−0.38
pH=1.62
1.10) V NaOH=9ml V HCl=10 ml
M NaOH =0.102 M M HCl=0.126 M
nNaOH=¿0.918 mmol nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 0.918 - -
Reaksi 0.918 0.918 0.918 0.918
Sisa 0.342 0 0.918 0.9
M NaOH =0.34219
M NaOH=0.018 M
¿
¿
¿
pH=2−log 1.8
pH=2−0.25
pH=1.75
1.11) V NaOH=10 ml V HCl=10 ml
M NaOH =0.102 M M HCl=0.126 M
nNaOH=¿1.02 mmol nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 1.02 - -
Reaksi 1.02 1.02 1.02 1.02
Sisa 0.24 0 1.02 1.02
M NaOH =0.2420
M NaOH =0.012 M
¿
¿
¿
pH=−log1.2 ×10−2
pH=2−0.079
pH=1.92
1.12) V NaOH=11ml V HCl=10 ml
M NaOH =0.102 M M HCl=0.126 M
nNaOH=¿1.122 mmol nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 1.122 - -
Reaksi 1.122 1.122 1.122 1.122
Sisa 0.138 0 1.122 1.122
M NaOH=0.13821
M NaOH =6.57×10−3 M
¿
¿
¿
pH=−log6.57× 10−3
pH=3−0.82
pH=2.18
1.13) V NaOH=12 ml V HCl=10 ml
M NaOH =0.102 M M HCl=0.126 M
nNaOH=¿1.224 mmol nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 1.224 - -
Reaksi 1.224 1.224 1.224 1.224
Sisa 0.036 0 1.224 1.224
M NaOH=0.03622
M NaOH=1.63× 10−3 M
¿
¿
¿
pH=−log1.63×10−3
pH=3−0.21
pH=2.79
1.14) V NaOH=13 ml V HCl=10 ml
M NaOH =0.102 M M HCl=0.126 M
nNaOH=¿ mmol nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 1.326 - -
Reaksi 1.26 1.26 1.26 1.26
Sisa 0 0.066 1.26 1.26
M NaOH=0.06623
M NaOH=2.87×10−3 M
¿
¿
¿
pOH=−log 2.87 ×10−3
pOH=3−0.46
pOH=2.54
pH=14−pOH
pH=14−2.54
pH=11.46
1.15) V NaOH=14 ml V HCl=10 ml
M NaOH =0.102 M M HCl=0.126 M
nNaOH=¿1.428 mmol nHCl=1.26 mmol
HCl + NaOH → NaCl + H2O
Mula-mula 1.26 1.428 - -
Reaksi 1.26 1.26 1.26 1.26
Sisa 0 0.168 1.26 1.26
M NaOH=0.16824
M NaOH =7×10−3 M
¿
¿
¿
pOH=−log 7 ×10−3
pOH=3−0.84
pOH=2.16
pH=14−pOH
pH=14−2.16
pH=¿11.84
Titration of NaOH-CH3COOH
1.1) V NaOH=0ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿0 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH ≠ CH3COONa + H2O
¿
¿
¿
1.2) V NaOH=1ml V CH3 COOH=10ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1 M
nNaOH=¿0.102 mmol nCH 3COOH=1mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 0.102 1 - -
Reaksi 0.102 0.102 0.102 0.102
Sisa 0.102 0.898 0.102 0.10
¿
¿
¿
pH=−log H+¿ ¿
pH=−log15.85 ×10−5
pH=5−1.2
pH=3.8
1.3) V NaOH=2ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿0.204 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 0.204 1 - -
Reaksi 0.204 0.204 0.204 0.204
Sisa 0.204 0.796 0.204 0.204
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log7.02×10−5
pH=5−0.84
pH=4.16
1.4) V NaOH=3ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿0.306 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 0.306 1 - -
Reaksi 0.306 0.306 0.306 0.306
Sisa 0.306 0.694 0.306 0.306
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log 4.08 ×10−5
pH=5−0.61
pH=4.39
1.5) V NaOH=4 ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿0.408 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 0.408 1 - -
Reaksi 0.408 0.408 0.408 0.408
Sisa 0.408 0.592 0.408 0.408
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log2.61×10−5
pH=5−0.42
pH=4.58
1.6) V NaOH=5ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿0.51 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 0.51 1 - -
Reaksi 0.51 0.51 0.51 0.51
Sisa 0 0.49 0.51 0.51
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log1.73×10−5
pH=5−0.23
pH=4.77
1.7) V NaOH=6ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿0.612 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 0.612 1 - -
Reaksi 0.612 0.612 0.612 0.612
Sisa 0 0.388 0.612 0.612
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log1.14× 10−5
pH=5−0.05
pH=4.95
1.8) V NaOH=7ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿0.714 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 0.714 1 - -
Reaksi 0.714 0.714 0.714 0.714
Sisa 0 0.286 0.714 0.714
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log7.21×10−6
pH=6−0.86
pH=5.14
1.9) V NaOH=8ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿0.816 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 0.816 1 - -
Reaksi 0.816 0.816 0.816 0.816
Sisa 0 0.184 0.816 0.816
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log 4.06 ×10−6
pH=6−0.61
pH=5.39
1.10) V NaOH=9ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿0.918 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 0.918 1 - -
Reaksi 0.918 0.918 0.918 0.918
Sisa 0 0.082 0.918 0.918
¿
¿
¿
pH=−log¿¿
pH=−log1.61×10−6
pH=6−0.21
pH=5.79
1.11) V NaOH=10 ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿1.02 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 1.02 1 - -
Reaksi 1 1 1 1
Sisa 0.02 0 1 1
M NaOH = nV
M NaOH =0.0220
M NaOH =0.001 M
¿
¿
¿
pOH=−log ¿¿
pOH=−log 10−3
pOH=3
pH=14−pOH
pH=14−3
pH=11
1.12) V NaOH=11ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿1.122 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 1.122 1 - -
Reaksi 1 1 1 1
Sisa 0.122 0 1 1
M NaOH = nV
M NaOH =0.12221
M NaOH =0.006 M
¿
¿
¿
pOH=−log ¿¿
pOH=−log 6 ×10−3
pOH=3−log6
pOH=3−0.78
pOH=2.22
pH=14−pOH
pH=14−2.22
pH=11.78
1.13) V NaOH=12 ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿1.224 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 1.224 1 - -
Reaksi 1 1 1 1
Sisa 0.224 0 1 1
M NaOH = nV
M NaOH =0.22422
M NaOH =0.01M
¿
¿
¿
pOH=−log ¿¿
pOH=−log 10−2
pOH=2
pH=14−pOH
pH=14−2
pH=12
1.14) V NaOH=13 ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿1.326 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 1.326 1 - -
Reaksi 1 1 1 1
Sisa 0.326 0 1 1
M NaOH = nV
M NaOH=0.32623
M NaOH=0.014 M
¿
¿
¿
pOH=−log ¿¿
pOH=−log 1.4 ×10−2
pOH=2−log1.4
pOH=2−0.15
pOH=1.85
pH=14−pOH
pH=14−1.85
pH=12.15
1.15) V NaOH=14 ml V CH3 COOH=10 ml
M NaOH =0.102 M M CH3 COOH=0.1M
nNaOH=¿1.428 mmol nCH 3COOH=1 mmol
NaOH + CH3COOH → CH3COONa + H2O
Mula-mula 1.428 1 - -
Reaksi 1 1 1 1
Sisa 0.428 0 1 1
M NaOH = nV
M NaOH=0.42824
M NaOH=0.018 M
¿
¿
¿
pOH=−log ¿¿
pOH=−log 1.8 ×10−2
pOH=2−log1.8
pOH=2−0.25
pOH=1.75
pH=14−pOH
pH=14−1.75
pH=12.25
Table 3. titration of NaOH-HCl
No.
Volume of NaOH added to 10 ml of 0.1 M
HCl pH
1 0 0.9
2 1 0.98
3 2 1.06
4 3 1.14
5 4 1.22
6 5 1.3
7 6 1.4
8 7 1.5
9 8 1.62
10 9 1.75
11 10 1.92
12 11 2.18
13 12 2.79
14 13 11.46
15 14 11.84
0 2 4 6 8 10 12 14 160
2
4
6
8
10
12
14
Graph 3. Titration NaOH-HCl
Vol NaOH
pH
Table 4. titration of NaOH-CH3COOH
No.
Volume of NaOH added to 10 ml of 0.1
M CH3COOH pH
1 0 0
2 1 3.8
3 2 4.16
4 3 4.33
5 4 4.58
6 5 4.77
7 6 4.95
8 7 5.14
9 8 5.39
10 9 5.79
11 10 11
12 1111.7
8
13 12 12
14 1312.1
5
15 1412.2
5
0 2 4 6 8 10 12 14 160
2
4
6
8
10
12
14
Graph 4. Titration NaOH-CH3COOH
Vol NaOH
pH
7. Discussion
a. Preparation of primary standart solution of
H2C2O4(COOH)2.2H2O
in this experiment, we used oxalic acid to make primary standard
solution, that was a solution which was made with carefulness high. This
solution was used for standardize a solution of NaOH. This solution was
made with diluted crystal oxalic acid 1,2607 grams in 100 ml of distilled
water. From calculation with formula M= mV × Mr
we knew that the
molarity of this primary standard solution was 0.1 M. and from formula
N=M × valence we knew that the normality was 0.2 N because oxalic acid
had 2 valence. When we diluted H2C2O4 in distilled water, its be exactly on
the line because if a little bit more than levels of oxalic acid to be changed.
After that a solution must be shaken at least 12 times because if not a
solution will not homogeny.
b. Determine the concentration of NaOH
The reaction : 2NaOH + (COOH)2 → (COONa)2 + 2H2O
On this experiment we did quantitative analysis to standardize
secondary standard solution. The primary standard solution where on
experiment this time secondary standard solution to be used was
NaOH(sodium hydroxide) and a primary standard solution was
H2C2O4.2H2O (oxalic acid). Based on the results of the experiment can be
known that there has been reaction of acid-base between oxalic acid (as a
weak acid) and NaOH (as a strong base). In the manufacture of standard
solutions of NaOH and indicator used Phenolphtalein (indicators PP). an
indicator used PP because PP colorless with the pH between 8.3-10.0 will
facilitate us in knowing that in the process has now reached an equivalent
point. A change that occur at this titration process was turned into a red
color that constant of the color of the origin of clear. Charge to a color this
happens because it had been reached the equivalent point.
The volume of NaOH required to titrate was 19.6 ml calculated from
the average two times experiment. And in the determination of
concentration NaOH obtained molarity and normality of NaOH 0.102 M
and 0.102 N. it was obtained from formula V 1 × N1=V 2 × N2.
c. Determination of the concentration of HCl using secondary standard
solution of NaOH
The reaction : NaOH + HCl → NaCl + H2O
The next experiment was the determination of the concentration of
a strong acid (HCl) using secondary standard solution (NaOH) or also
called alkalimetri. In this experiment, the indicator PP discolored become
pink color at volume NaOH that titrated about 12.4 ml. that was calculated
from the average two times calculation NaOH previously. Calculation of
concentration of HCl on the analysis of dta obtained concentration of HCl
about 0.126 M. and the normality was about 0.126 N. it was not in
accordance with the actual HCl 0.1 M.
d. Titration Curve
As the discussion on the previous, titration was a way to find out
the concentration of a solution to path of react it with a solution of another,
which was usually in the form of an acid or bases. Titration commonly
performed by adding titrant already known the concentration through
burette on titrant with a given volume sought the concentration. In reaction
between an acid and base titration very useful for measuring variation pH
at various point through chemical reactions. The results was a titration. A
curve titration was a graph as a function of pH with amount of titran that
added.
Equivalent point of titration was the point where titran was added
right react with the whole substance titrated without any titran left. In
other words, at the equivalent point the number of moles titran equivalent
to the number of moles titrant according to stoichiometryc
1) Titration of HCl and NaOH
On this titration, volume HCl that be used was 10 ml with
concentration 0.102 M. Volume NaOH that added was 1 ml, 2 ml, 3
ml,……..,14 ml. until reach equivalent point where moles of acid
equivalent to moles of base. We measured the pH of solution any
addition of NaOH.
From the graph we knew that the equivalent point occurred when
volume NaOH… ml. initially the pH rose little by little. Since they
occur equivalent point of that causes of salt solutions NaCl were
neutral. The addition of 14 ml NaOH changed drastic become 10 (pH).
Salt NaCl formed from strong acid and strong base that was an
electrolyte will not hydrolyzed, because the solution get a neutral
(pH=7). At the theoretical calculation, we obtained volume of NaOH
…. Ml at the equivalent point. The different of result may be because
there were volume of HCl that decreased when we measured the pH.
Then we used indicator universal, not use pHmeter so the occurately
was less. And the top level of indicator universal was just 10 (pH). We
needed more than pH 10.
2) Titration of NaOH and CH3COOH
On this titration, volume CH3COOH that be used was 10 ml with
concentration 0.1 M. volume of NaOH that added was 1 ml, 2 ml, 3 ml,
…., 14 ml. until reached equivalent point where moles of acid equivalent
to moles of base. And measured the pH of solution any addition of NaOH.
From the graph, we knew that initially the pH rose little by little from pH
initial 4 (weak acid). The equivalent point occurred when volume of
NaOH was … ml with pH… the addition of slightly alkaline, then the pH
will be up slightly, so including buffer solution. Equivalent point was
obtained at pH>7. It was caused salt formed undergo partial hydrolysis
that was alkaline. At the theoretical calculation, we obtained volume of
NaOH … ml and pH… at the equivalent point (from theoretical graph).
The difference of the result may be because there were volume of
CH3COOH that decreased when we measured the pH. Then we used
indicator universal, not used pHmeter so the occurately was less. And the
top level of universal indicator was just 10. We needed more than pH 10.
Partial hydrolysis in H2O : CH3COONa → CH3COO- + Na+
CH3COO- + H2O → CH3COOH + OH-
8. Conclussion and Suggestion
Conclusion :
1) To get acid standard solution with certain molarity can be obtained
with dilute crystal oxalic acid.
Standard solution are prepared by the solution weight accurately
the substance that has high purity and water with a certain number
of solvent in measuring flask. The standard solutions prepared in
this way are known as primary standard solution, whereas standard
solution that the molarity set by primary standard solution called
secondary standard solution. Titration has formula
V 1 × N1=V 2 × N2
2) a. oxalic acid : 0.1 M ; 0.2 N
b. NaOH : 0.102 M ; 0.102 N
c. HCl ; 0.126 M ; 0.126 N
3) Titration of HCl-NaOH
Equivalent point = pH 7 at volume … ml.
Titration of CH3COOH
Equivalent point = pH 7 at volume … ml.
Suggestion :
Before doing experiment should be understand about the matteri about the
experiment.
Be careful to use the material of the experiment.
Burret should be used in positions that do not leak more accurate data
obtained
9. Reference
Anonym. 2014. Acid-Base Titration. Online at http ://en.wikipedia.org.
Helmenstine, Anne Marie.2010.Laws Of Thermochemistry.Online at
http://chemistry.about.com
Petrucci.2007.Thermochemistry.Online at http://www.pearsoned.ca
10. Question
a. Preparation of primary standart solution of H2C2O4(COOH)2.2H2O
Mass of oxalic acid : 1.2607 grams
Volume of solution : 100 ml
Normality of oxalic acid : 0.2 N
b. Determine the concentration of NaOH
Volume of oxalic acid : 10 ml
Volume of NaOH (1) : 19.8 ml
Volume of NaOH (2) : 19.4 ml
Average volume of NaOH : 19.6 ml
c. Determination of the concentration of HCl using secondary standard
solution of NaOH
Volume of HCl : 10 ml
Volume of NaOH (1) : 12.8 ml
Volume of NaOH (2) : 12.0 ml
Average volume of NaOH : 12.4 ml
d. Titration Curve
Relationship of the volumeof titrant with pH in acid base titration
Table 1. pH of NaOH added to 10 ml of 0.1 M HCl
No.
Volume of NaOH added to 10 ml of 0.1 M
HCl pH
1 0 1
2 1 1
3 2 2
4 3 2
5 4 2
6 5 10
7 6 10
8 7 10
9 8 10
10 9 7
11 10 10
12 11 10
13 12 10
14 13 10
15 14 10
0 2 4 6 8 10 12 14 160
2
4
6
8
10
12
Graph 1. Relationship betweenpH and volume NaOH that added to HCl solution
Vol NaOH
pH
e.
Table 3. titration of NaOH-HCl
No.
Volume of NaOH added to 10 ml of 0.1 M
HCl pH
1 0 0.9
2 1 0.98
3 2 1.06
4 3 1.14
5 4 1.22
6 5 1.3
7 6 1.4
8 7 1.5
9 8 1.62
10 9 1.75
11 10 1.92
12 11 2.18
13 12 2.79
14 13 11.46
15 14 11.84
0 2 4 6 8 10 12 14 160
2
4
6
8
10
12
14
Graph 3. Titration NaOH-HCl
Vol NaOH
pH
f. Table 4. titration of NaOH-CH3COOH
0 2 4 6 8 10 12 14 160
2
4
6
8
10
12
14
Graph 4. Titration NaOH-CH3COOH
Vol NaOH
pH
No.
Volume of NaOH added to 10 ml of 0.1 M
CH3COOH pH
1 0 0
2 1 3.8
3 2 4.16
4 3 4.33
5 4 4.58
6 5 4.77
7 6 4.95
8 7 5.14
9 8 5.39
10 9 5.79
11 10 11
12 1111.7
8
13 12 12
14 1312.1
5
15 1412.2
5