alam semula jadi lesson

Upload: alamean

Post on 10-Jan-2016

45 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

lesson

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN TAHUN 4Tarikh : 13 Ogos 2015Masa :10.10 11.10 pagi (60 minit)Matapelajaran : Pendidikan Seni VisualTahun: 4 Aminuddin Jumlah Murid :28 orangBidang Kegiatan:Menggambar Jenis Kegiatan (Aktiviti) : CatanIsi kandungan Tema : Alam semulajadiTajuk :MuaraMinggu 2Standard kandungan :1. Mengenal dan mengetahui bahasa seni visual, media serta proses dan teknik pada karya catan. 2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan bahasa seni visual media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya catan.3. Menzahirkan idea, pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual, proses dan teknik serta menggunakan media yang betul dalam penghasilan karyacatan yang kreatif.4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya.

Standard Pembelajaran :

2.1 Persepsi Estetik Murid membuat presepsi dengan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada karya lukisan.2.1.1 Unsur Seni 1.1.1.1 Bentuk-ilusi 1.1.1.2 warna-warna primer atau sekunder atau tertier1.1.1.3ruang-ruang dalam2.1.2 Prinsip Rekaan 1.1.2.1 Harmoni - warna 1.1.2.2 Ritma dan pergerakkan-hal benda1.1.2.3Imbangan-tidak simetri

2.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan karya lukisan. 2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti: 1.2.1.1 Alat berus lukisan dan palet 1.2.1.2 Bahan kertas lukisan, warna air1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya 2.2.2.1 Teknik basah atas kering

2.3 Ekspresi Kreatif Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan lukisan.1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dan penghasilan karya1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya 2.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan aspek bahasa seni visual.1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:

1. Menghasilkan karya catan dengan idea kreatif berpandukan kemahiran sendiri.2. Mempamerkan dan menceritakan semula mengenai hasil karya sendiri dan rakan-rakan mengenai pengalaman menghasilkan karya catan dengan menggunakan bahasa seni visual yang mudah.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah melihat pokok dan sungaiPenerapan Nilai : Disiplin,Keberanian,Kebersihan, Kekemasan, Keyakinan diri, Ketekunan, Kerjasama, Kesungguhan, Kecergasan Fizikal, Patuh Arahan, Tolak AnsurPenggabungjalinan : Peyerapan pengetahuan (Pendidikan Alam Sekitar, Pendidikan Moral, Sains )Pengayaan : Menambah pelbagai objek lain dalam karya seperti burung ,

KBKK : Menghubungkaitkan, Menjana Idea, Mengumpul dan Mengelas, Membanding bezaStrategi / Kaedah : Teori Kecerdasan Pelbagai, Seni Dalam Pendidikan, Konsep 5P, Konseptual, Sumbangsaran, Demonstrasi dan,Tunjuk Cara Bahan Bantu Mengajar : Peta Minda , papan putih, pen,Bahan Bantu Belajar : Resos-resos buku sukatan pelajaran PSV, lagu, , komputer riba, Alat, Bahan, Media : warna air, kertas lukisan, dan paletEMK : Kreativiti dan Inovatif, Keusahawanan, TMK dan Nilai MurniLangkahIsi KandunganAktiviti Pengajaran dan PembelajaranBBMCatatan

Set Induksi(5 minit)Aktiviti :

a. gambar alam semulajadi

soalan:

1. Cantik atau tidak gambar yang kamu lihat?2. Apa berlaku bila kita rosakkan?3. Salah siapakah alam ini tercemar?.1. Guru memulakan sesi pengajaran dan pembelajaran (PdP) menayangkan tayangan slide.2. Murid murid melihat tayangan slide

3. Murid mendengar cerita guru penerangan guru.

4. Guru Bersoal jawab bersama murid berkaitan cerita

5. Murid menjawab soalan guru.

6. Murid ditayangkan tentang pencemaran alam.

7. Guru mengaitkan tayangan dengan tajuk pengajaran dan pembelajaran hari ini.

LCD

komputer riba

Strategi:TKP- interpersonal-kinestetik-visual -spatial-ruang- musik -verbal-linguistik

Pendekatan:Seni Dalam Pendidikan

Kaedah :Berpusatkan MuridSumbangsaran

KBKK :MenghubungkaitkanMenjana Idea

Nilai Murni :KebersihanKecergasan fizikal

EMK :KreativitiInovasiPendidikan Alam Sekitar

Konsep 5P :-Sains

Langkah 1(10 minit)

Pewujudan Konsep

a. PengenalanMenguji ingatan murid berkaitan tajuk yang lepas.

Soalan :1.Bagaimana nak dapatkan warna hijau dan sebagainya.

Jangkaan Jawapan :(pelbagai jawapan)

Guru membuat lakaran

1. Peta minda

2.Lakaran muara sungai

1.1 Guru memperkenalkan warna asas kepada murid

1.2 Murid diterangkan tentang penggunaan warna tersebut dengan aktiviti catan hari ini.

1.3 Murid bersama guru bersoal jawab.

1.4 Murid dibimbing oleh guru membuat peta minda menyatakan apa yang terdapat di muara sungai.

1.4 Murid ditunjukkan oelh guru bagaimana ingin membuat lakaran lukisan.

1.4 Murid-murid membuat lakaran dengan bimbingan guru.

1.5. Murid yang lemah dibantu oleh guru.

Strategi:TKP-visual-spatial

Kaedah :SumbangsaranKonseptual

KBKK :Menjana IdeaMengumpul dan mengelasMenghubung kaitkan

Konsep 5P :-Penyerapan Pendidikan Kesihatan

Nilai :-Kreativiti

Langkah 2(10 minit)

Demonstrasi Penerokaan Alat dan Bahan

1. Mewarna latar belakang 2.1 Murid-murid diminta oleh guru kehadapan. 2.2 Murid ditunjukkan oleh guru demonstrasi cara mewarna satu persatu.

2.3 Murid ditujukkan cara mewarna latar belakang.

2.4 Semua murid diminta mewarnakan latar belakang terlebih dahulu.

2.5 Murid ditujukkan pula cara mewarna air sungai, diikuti mewarna pokok dan lain-lain lagi.Media:

Kertas lukisan, warna air,pensel,jangka lukis .

Kaedah :Demonstrasi

Nilai :Patuh ArahanKerjasama

Langkah 3(35 minit)Aktiviti Penghasilan Produk

1.mewarna objek

4.Membuat campuran warna untuk menghasilkan warna skunder

3.1Murid menjalankan aktiviti membuat mewarna objek lain seperti pokok, air sungai

3.2Murid yang lemah dibimbing oleh guru .

3.4 Murid dibimbing oleh guru untuk mencampurkan warna.

3.5 Murid menjalankan aktiviti menghasilkan karya catan

(Aktiviti Pengayaan)* Bagi murid yang telah siap mereka boleh menambah objek lain.

Kaedah :Tunjuk CaraPembelajaran Masteri

Konsep 5P :-Penyerapan Sains-Pengayaan

Pendekatan :Proses dan Produk

Pembelajaran PSV KSSR : Pemerhatian secara aktif

Nilai:KesungguhanKetekunanKerjasamaTolak ansurKekemasan

EMK:Kreativiti danInovasi

Langkah 4(5 minit)Apresiasi Seni4.1 Guru meminta beberapa orang murid untuk tampil ke hadapan dan menunjukan hasil karya mereka

4.2 Murid menyatakan menceritakan hasil karya mereka.

4.3 Murid menyatakan perasaan mereka menggunakan warna air dan perasaan melihat warna yang karya terhasil daripada aktiviti catan.

Hasil Karya Murid Mengukuhkan penggunaan Bahasa Seni Visual :-Asas Seni Reka-Prinsip Rekaan

Pendekatan Pembelajaran PSV KSSR :Membuat apresiasi secara mudah

Strategi:TKPVerbal-linguistik

Nilai:Keyakinan diriKeberanian

Penutup(5 minit)RumusanKognitif :

5.1 Murid menyatakan kepentingan memelihara alam sekitar.

KBKK :Membanding beza

Nilai: KebersihanBersyukur.

EMK:Keusahawanan

CATATAN REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MENGGAMBAR ALAM SEMULAJADI ( MUARA SUNGAI )1.ISU/ PERKARA YANG DIFOKUSKANDi akhir pengajaran dan pembelajaran 28 orang pelajar telah berjaya menghasilkan karya catan dengan menggunakan warna air. 2.ANALISIS ISU/PERKARA YANG DIFOKUSKAN2.1 Kekuatan2.1.1 Pelajar pernah melihat pemandangan2.1.2 Pelajar telah diajar warna asas dan campuran warna.2.1.3 Menggunakan peralatan yang mudah dan ringkas.2.2 Kelemahan:2.2.1 Kawalan kelas agak sukar kerana pelajar bising.2.2.2 Hasil karya tidak begitu kemas .2.2.3 Kengkangan masa menyebabkan pelajar agak tergesa-gesa menyiapkan tugasan atau aktiviti.2.2.4Pembaziran penggunaan warna oleh pelajar.3. CADANGAN PENAMBAHBAIKAN.3.1.1 Guru perlu menunjukkan contoh yang lebih banyak supaya pelajar mempunyai banyak idea.3.1.2 Guru perlu memastikan pelajar mengemas tempat selepas menyiapkan tugasan.3.1.3 Guru perlu sentiasa memantau atau mengawal kelas kerana pelajar suka bergerak melihat hasil kerja rakan. 3.1.4 Guru perlu mendidik pelajar cara menjimatkan warna.