6_proiect_matematica martie adunari si scaderi zeci si unitati
Post on 24-Oct-2015
64 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Data: 26 martie 2013Clasa: I BAria curriculară: Matematică și științeDisciplina: MatematicaUnitatea de învăţare: Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0-100, fără trecere peste ordinTema: Adunarea și scăderea numerelor formate din zeci și unități
(ZU+ZU/ZU-ZU)Tipul lecţiei: mixtăScopul lecţiei: Efectuarea de operații de adunare și scădere în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin; rezolvarea de probleme care presupun operațiile învățate; formularea orală de exerciții și probleme cu numere de la 0 la 100
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :O1: Să rezolve corect adunări și scăderi cu numerele naturale din concentrul 0-100, fără trecere peste ordin;O2: Să calculeze mintal șiruri de operații de adunări și scăderi;O3: Să opereze cu noțiunile matematice învățate: mai mic cu, mai mare cu, crescător, descrescător, termen, sumă, descăzut, scăzător, diferență;O4: Să rezolve probleme cu una sau două operații;O5 :Să compună probleme după exerciții date;O6 :Să rezolve individual exerciții și probleme asemănătoare celor lucrate frontal.
Strategii didactice:a) Metode şi procedee : explicația, conversaţia, demonstrația, exercițiul,
rezolvarea de probleme, munca independentă, jocul didactic.b) Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, planșă, puzzle, numărătoare
Bibliografie : „Programa școlară – clasele I și a II-a”, București, 2006 „Matematică-caiet de aplicații”, Anicuța Ursache, Editura Sinapsis, 2012 „Metodica predãrii matematicii la clasele I-IV” I. Neacșu și colaboratorii ,
E.D.P.
DESFĂŞURAREA LECŢIEIETAPELE LECŢIEI
CONŢINUTULINSTRUCTIV-EDUCATIV
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
1. Moment organizatoric
Asigurarea climatului favorabil desfăşurării activităţii.- Pentru ce oră ne-am pregătit? Conversaţia Frontal
2.Reactualizarea cunoștințelor
anterioare
Verificarea cunoștințelor teoretice se realizează pe baza întrebărilor:• Cum se numesc numerele care se adună?• Cum se numește rezultatul adunării?• Cum se numește numărul din care se scade?• Cum se numește numărul care se scade?• Cum se numește rezultatul scăderii?
Propun rezolvarea exercițiul-joc „Literele, prietenele numerelor”, prezentând PLANȘA 1:50 + 15= 79 - 71=21 + 13= 21+22=50 + 9= Rezultatele exercițiilor sunt înfrățite cu litere. Rezolvându-le corect, literele se vor aranja corect rezultând un cuvânt care ne comunică dacă rezolvările au fost corecte.65 – B, 34 – R, 59 – A, 8 – V, 43 – O
Conversația
Exercițiul
Jocul didactic
Frontal
Individual
Capacitatea de a răspunde solicitărilor
sintetizând şi sistematizând cunoştinţele
Capacitatea de rezolvare a
exercițiilor de adunare și
scădere
3. Captarea atenției
Le voi spune elevilor că în drum spre școală, m-a oprit poștașul si mi-a dat un plic și un pachețel. Solicit un elev să vină să deschidă plicul pentru a afla ce este în el. Elevii vor rezolva jocul-ghicitoare.În grădinița cu floriAu înflorit 22 de bujoriMai stau gata îmbobocite
Conversația
Plicul
Pachețelul
Frontal Capacitatea de
a găsi răspunsurile
jocului
31 de lalele rumenite.Câte flori eu voi aveaÎn buchet când mamei îl voi da?Dar dacă din el 13 iauBunicii să i le dau,Câte flori mama mai are?Să socoată fiecare!
Problematizarea Fișa cu jocul-ghicitoare
FrontalCapacitatea de
a găsi răspunsurile
jocului
4. Anunțarea temei și a
obiectivelor
Anunţ elevii că în această lecţie vor efectua exerciţii folosind numere de la 0 la 100 care presupun operaţiile de adunare și scădere a numărelor din zeci şi unităţi, vor rezolva probleme şi jocuri.
Conversația FrontalCapacitatea de concetrare a
atenției
5. Dirijarea învățării
Prezint elevilor planşa primită de la Zâna Primăverii pe care este desenat cu coș . Ca să venim în ajutorul Zânei , vom umple coșul cu flori. Pentru fiecare rezolvare corectă, elevii vor primi câte o piesă puzzle și o floare. La final, vom avea un coș plin cu flori, vor compune imaginea și vor citi mesajul.• Exerciții:
1. Calculați: (Anexa 1)42 + 34 = 37 + 31 = 78 – 52 = 87 – 35 = 72 + 23 = 25 + 24 = 88 – 63 = 49 – 27 = 68 + 21 = 57 + 22 = 48 – 28 = 95 – 62 =55 + 12 = 71 + 16 = 97 – 45 = 58 – 32 =
2. Aflați numărul necunoscut. (Anexa 2)27 + ....... = 37 36 - ....... = 20...... + 21 = 48 ..... - 24 = 32...... + 35 = 58 88 - ....... = 74
3. Care este numărul cu 32 mai mare decât 64? (Anexa 3)
Conversația
Exercițiul
Observația
Planșa cu coșul cu flori
Florile cu exerciții
Frontal
Individual
Capacitatea de concetrare a
atenției
Capacitatea de a rezolva
corect exerciţiile respectând
cerinţa impusă
4. Care este numărul cu 25 mai mic decât 78? (Anexa 4)
5. Din suma numerelor 55 și 12, scade 21.(Anexa 5)
6. Compară:12 + 12 ........ 14 + 211 + 37 ........ 20 + 2928 + 21 ........ 38 + 1096 – 15 ........ 42 + 4089 – 72 ........ 96 – 8049 + 20 ........ 89 - 21
7. Rezolvă problemele: (Anexa 7) • În baltă sunt 48 de broscuțe. Din ele pleacă 24 de broscuțe. Câte broscuțe au rămas în baltă?
• Cătălin are în bibliotecă 54 de cărți. El mai cumpără 22 de cărți. Câte cărți are, în total, în bibliotecă?
Explicația
Exercițiul
Fișe de lucru
Frontal
Individual
Capacitatea de a rezolva
corect exerciţiile respectând
cerinţa impusă
6. Obținerea performanței Vor primi o fișă pe care trebuie să compună şi să rezolve
probleme cu ajutorul datelor din tabel. Ultima piesă a puzzle-ului o constituie rezolvarea problemei. Se compune imaginea și se citește mesajul.
Conversația
ProblematizareaFișa de lucru
Individual
Frontal
Capacitatea de a compune probleme
după exercițiile
date8. Încheierea
activitățiiFac aprecieri asupra activității, acord calificative și le dau elevilor tema pentru acasă: culegere- pag. 42-43, ex 190, 191, 192, 193
Conversația FrontalCapacitatea de a-și nota tema pentru acasă
DRAGI PRIETENI,
Încep această mică scrisorică prin a propune o ghicitoare:De cum vine ea incoaceNe dezbracă de cojoacePomii îi îmbracă-n floareCa o zi de sărbătoareEu o ştiu şi tu o ştii.Cine este dragi copii?
Da, ați ghicit! Despre mine este vorba! Eu sunt fiica cea mai tânără a bătrânului an, cea aducătoare de bucurie și voie bună. După cum bine ştiţi, reprezint renaşterea naturii. Eu trezesc natura la viață, sosesc cu alai de flori, lumină și culoare. Aștern peste tot un covor multicolor. Câmpurile și dealurile vor înverzi, iar livezile se pregătesc să dea în floare.
Pentru că îmi doresc ca voi să mă ajutați să trezesc natura la viață, vă propun să participaţi la această activitate. Dacă veți rezolva corect toate sarcinile de lucru, veți avea o supriză frumoasă la final.
Sunt convinsă că mă pot baza pe voi!
Cu drag, a voastră prietenă, Primăvara
ANEXA 1
1.Care este suma numerelor?
42 + 34 = 37 + 31 = 72 + 23 = 25 + 24 = 68 + 21 = 57 + 22 = 55 + 12 = 71 + 16 =
78 – 52 = 87 – 35 = 88 – 63 = 49 – 27 = 48 – 28 = 95 – 62 =97 – 45 = 58 – 32 =
ANEXA 2
2. Aflați numărul necunoscut:
27 + ....... = 37 36 - ....... = 20...... + 21 = 48 ..... - 24 = 32...... + 35 = 58 88 - ....... = 74
ANEXA 3
3.Care este numărul cu 32 mai mare decât 64?
ANEXA 4
4.Care este numărul cu 25 mai mic decât 78?
ANEXA 5
5.Din suma numerelor 55 și 12, scade 21.
ANEXA 6
6. Compară:
12 + 12 ........ 14 + 211 + 37 ........ 20 + 2928 + 21 ........ 38 + 1096 – 15 ........ 42 + 4089 – 72 ........ 96 – 8049 + 20 ........ 89 - 21
ANEXA 7
7. Rezolvă problemele:
• În baltă sunt 48 de broscuțe. Din ele pleacă 24 de broscuțe. Câte broscuțe au rămas în baltă?
Rezolvare:
• Cătălin are în bibliotecă 54 de cărți. El mai cumpără 22 de cărți. Câte cărți are, în total, în bibliotecă?
Rezolvare:
ANEXA 8
Erau 32
Erau 25
Au venit 25
S-au uscat 21
Sunt _____
Au rămas ______
Formulaţi şi rezolvaţi probleme cu ajutorul datelor din tabelele de mai jos:
FIȘĂ DE LUCRU
1. Calculați:
42 + 34 = 37 + 31 = 78 – 52 = 87 – 35 = 72 + 23 = 25 + 24 = 88 – 63 = 49 – 27 = 68 + 21 = 57 + 22 = 48 – 28 = 95 – 62 =55 + 12 = 71 + 16 = 97 – 45 = 58 – 32 =
2. Aflați numărul necunoscut.
27 + ....... = 37 36 - ....... = 20...... + 21 = 48 ..... - 24 = 32...... + 35 = 58 88 - ....... = 74
3. Care este numărul cu 32 mai mare decât 64?
4. Care este numărul cu 25 mai mic decât 78?
5. Din suma numerelor 55 și 12, scade 21.
6. Compară:12 + 12 14 + 2 96 – 15 42 + 40 ........ ......... ......... ........
11 + 37 20 + 29 89 – 72 96 – 80 ........ ......... ......... ........
28 + 21 38 + 10 49 + 20 89 – 21 ........ ......... ......... ........
7. Rezolvă problemele:
• În baltă sunt 48 de broscuțe. Din ele pleacă 24 de broscuțe. Câte broscuțe au rămas în baltă?
Rezolvare:
• Cătălin are în bibliotecă 54 de cărți. El mai cumpără 22 de cărți. Câte cărți are, în total, în bibliotecă?
Rezolvare:
Pentru că bine ați rezolvatȘi pe mine m-ați ajutat,Eu vă voi dăruiCeea ce mulți copii și-ar dori!
50 + 15 = 21 + 13 =
50 + 9 = 79 - 71 = 21 + 22 =
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIRON COSTIN” SUCEAVA
PROF. COZMANCIUC ALINA-MANUELA
AN ȘCOLAR 2012-2013
top related