praktiČne aktivnosti u vrtiĆu

Post on 13-Aug-2015

747 Views

Category:

Documents

2 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

:)

TRANSCRIPT

PRAKTIČNE AKTIVNOSTI U VRTIĆU

Ime i prezime:Dječji vrtić:Odgojna skupina:Mentorica: Datum:Tema:Literatura:Konzultacije:

(Prva stranica)PISMENA PRIPREMA ZA PRAKTIČNE AKTIVNOSTI

Cilj:Zadaće:

(Treća stranica)Organizacijski i materijalni uvjeti

(Druga stranica)

Aktivnosti za ostvarivanje zadaćaPrilozi

(Četvrta stranica i dalje)

U jednoj rečenici definirati cilj.

Primjerice: Različitim aktivnostima potaknuti djecu na uočavanje različitosti, mjerenje i uspoređivanje visine i dužine te donošenje sudova o tome.

Cilj

Zadaće se planiraju za cijelu skupinu, za manju skupinu djece, za pojedino dijete.

- tjelesni i psihomotorni razvoj - socio-emocionalni razvoj - spoznajni razvoj - govor, komunikacija, izražavanje i

stvaralaštvo

Zadaće

Osobina i psiholoških uvjeta razvoja djeteta predškolske dobi

Obilježja skupine (dob, razvojni status, sastav skupine, obiteljski status, rizičnost uvjeta razvoja i dr.)

Programskog usmjerenja odgoja i obrazovanja predškolske djece i vrste programa

Vlastitih znanja, vještina i sklonosti

Zadaće se planiraju na temelju poznavanja:

Planiraju se prema pitanjima: ŠTO, KAKO, KOLIKO, KADA, GDJE?

Promjene u organizaciji prostora Provjeravanje sadržaja centara aktivnosti

(nadopuna centara novim sredstvima i materijalima)

Uvođenje novih i nekonvencionalnih materijala i aktivnosti

Novi centar interesa opisati detaljnijePriprema sredstava, pomagala, materijala za

ostvarivanje planiranih aktivnosti i sadržaja – ono što je potrebno unaprijed pripremiti

Organizacijski i materijalni uvjeti

Pedagoško osmišljavanje i pripremanje materijala za aktivnosti

Jesu li pripremljeni materijali dovoljno raznovrsni, raznoliki?

Jesu li materijali osmišljeni tako da ih mogu koristiti djeca različitih kompetencija?

Odgovaraju li materijali interesima te individualnim i razvojnim mogućnostima djece?

Potiču li materijali djecu na samostalno korištenje i suradnju s drugom djecom?

Moguća pitanja

Mogu li djeca koristeći materijale otkrivati i učiti nešto novo?

Jesu li materijali usklađeni s postojećim znanjem i iskustvom djece?

Je li djeci ponuđena mogućnost dokumentiranja vlastitih aktivnosti?

Planiraju se aktivnosti koji omogućuju ostvarivanje zadaća

Aktivnosti se planiraju sukladno potrebama i interesima djece, pri tome se vodi računa o široj okolini djeteta

U planiranju aktivnosti potrebno je poštivati osnovne principe djetetova stjecanja iskustva i učenja - omogućiti djetetu doživljaj, proradu doživljaja, obogaćivanje doživljaja umjetničkim i drugim sadržajima, istraživanje, izražavanje, stvaranje…

Aktivnosti za ostvarivanje razvojnih zadaća

Poželjno je planirati aktivnosti za pojedinu djecu (u dogovoru s mentoricom)

POTICAJI ZA AKTIVNOSTI (verbalni i neverbalni iskazi, novi materijali, materijali grupirani na nov način, sudjelovanje drugih odraslih na unaprijed dogovoren i poticajan način, posjeti …)

Tijek aktivnosti (uvodna aktivnost, paralelno odvijanje pojedinih aktivnosti, odvijanje u određenom slijedu, kada, kako, zašto?)

Životno-praktične i radne aktivnosti Raznovrsne igreDruštvene i društveno-zabavne

aktivnostiUmjetničko promatranje, slušanje,

interpretacije umjetničkih tvorevina za djecu – slikovnice, likovna, književna, glazbena, scenska, filmska djela …

Istraživačko spoznajne aktivnostiSpecifične aktivnosti s kretanjem

Provjeriti jesu li zastupljene različite vrste djelatnosti:

Vrednovanje ostvarivanja cilja i zadaćaProcjenjivanje do koje mjere je pojedina

aktivnost doprinijela ostvarivanju postavljenih zadaća

Procjenjivanje aktivnosti i sadržaja koji su za djecu bili posebno vrijedni

Evaluacija

Zapažanja o specifičnim djetetovim ponašanjima (kreativnost, samostalnost, spretnost, komunikativnost, agresivnost …)

Zapažanja o grupiranju djece, interesu za pojedine aktivnosti

Zapažanja o spontanim dječjim aktivnostima

Osvrt na osobni doživljaj uloge odgojitelja

Evaluacija i promišljanje aktivnosti

Promatranje i analiza aktivnosti djece

Mogućnost djece da samostalno koriste materijale

„Smislenost“ aktivnosti, osim pedagoške svrhe, smisao koji određena aktivnost ima za dijete

Postojeća iskustva djece s određenim materijalima

Na koju vrstu/vrste aktivnosti ponuđeni materijali potiču djecu?

Analiza aktivnosti

Što djeca točno rade i što to za njih znači?Kako djeca razumiju problem ili temu kojom

se bave?Koji aspekt problema ili teme djecu najviše

zanima?Aktivnosti ostvarene individualno, na

razini skupine djece, čitave skupinePostojeća iskustva djece s određenim

materijalimaZapažanja o spontanim dječjim

aktivnostima

Analiza i (samo)evaluacija kvalitete sudjelovanja u aktivnostima s djecom

Uključivanje u aktivnost djece (ne, da, ako da s kojim ciljem ?)

Je li uključenost u aktivnost djece bila primjerena ?Slušanje djece („Čuješ li me, odgovaraš li na moja

pitanja i moje potrebe?“)Koliko i o čemu je studentica razgovarala s djecom? Je li tijekom aktivnosti poštovana inicijativa i

prijedlozi djece? Je li studentica u razvijanju aktivnosti bila fleksibilna

u korist prirodnog razvoja aktivnosti? Je li djeci nudila gotova rješenja i odgovore ili poticala

na razmišljanje i rješavanje problema? Je li ostvaren uvid u cjelinu situacije, tj. što rade sva

(ostala ) djeca ?

Analiza kvalitete sudjelovanja u aktivnostima s djecom

Dijete/djeca odgojiteljicaDijete dijete/djecaDijete/djeca ostali

Ja – poruke Povratna informacijaImenovanje osjećaja, upravljanje

osjećajima

 

Interakcija, komunikacija, osjećaji

Spremnost za uvažavanje dječjih interesa, motivacije i stajališta

Spremnost na uvažavanje dječje autonomije u iniciranju i sudjelovanju u aktivnostima

Postavljanje pitanja otvorenog tipa koja djeci omogućuju uključivanje u pravu raspravu

Poticanje djece da razmisle o nečemu na drukčiji način, iz druge točke gledišta

Partnersko sudjelovanje u dječjim aktivnostima na način da se te aktivnosti dodatno obogate i prošire

Interakcije

Korištenje strategija koje potiču dječju samostalnost i inicijativu

Korištenje strategija koje djecu potiču na samoregulirajuće ponašanje, aktivnosti koje zahtijevaju planiranje (igre s uputama, aktivnosti prema nacrtima, predlošci za građenje ili recepti za kuhanje), socio-dramska igra

Primjena strategija koje djeci pomažu izgrađivati pozitivne odnose i suradnju s drugima (usvajaju socijalne vještine, uče jedna od drugih, postaju biše empatična…)

Strategije poučavanja

Djelotvorna primjena teorijskih koncepata u odgojnoj praksi

Stjecanje stručnih kompetencija za rad s djecom

Cilj vježbi

top related