rph seni 4 bidang
Post on 01-Oct-2015
144 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
-
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual
Kelas : 4 Bestari
Tarikh : 9 September 2014
Masa : 60 minit
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan (Corak tidak terancang)
Aktiviti : menghasilkan corak tidak terancang menggunakan teknik ikat dan
celup untuk menghasilkan sapu tangan
Tema : Objek buatan manusia
Tajuk : Sapu Tangan
Media : Alat : getah, kain, berus
Bahan : pewarna batik
BBM/ ABM : Kain sapu tangan yang dihasilkan oleh guru, video langkah ikat dan
celup, slaid PdP.
EMK : Kreativiti dan inovatif, TMK
STANDARD KANDUNGAN
1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik
ikatan dan celupan.
2. Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan corak teknik ikatan
dan celupan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan
corak teknik ikatan dan celupan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN
-
2.1 Persepsi Estetik : Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada corak teknik ikatan dan celupan.
2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1 Warna - primer atau sekunder atau tertier
2.1.1.2 Jalinan - tampak
2.1.2 Prinsip Rekaan
2.1.2.1 Kepelbagaian - warna
2.1.2.2 Ritma dan pergerakan - jalinan pada corak
2.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.
2.2.1.1 Alat - gelang getah, berus, bekas bancuh warna dan alatan lain yang sesuai
2.2.1.2 Bahan - kain kapas putih, pewarna fabrik dan bahan lain yang sesuai
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
2.2.2.1 Teknik - ikatan dan celupan
2.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman, bahasa
seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan
celupan.
2.3.1 Memilih dan memanipulasi warna secara kreatif
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan corak teknik
ikatan dan celupan
2.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.
2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
Objektif: Pada akhir pengajaran murid akan dapat:
1. Mengenal dan menyatakan maksud ikatan dan celupan
2. Menyenaraikan alat dan bahan yang digunakan dalam proses ikatan dan celupan.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses
dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan.
4. Menyatakan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik pada corak teknik
ikatan dan celupan.
-
LANGKAH
/ MASA
STANDARD
PEMBELAJARAN
AKTIVITI/ ILUSTRASI CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
1. Guru menunjukkan hasil
corak tidak terancang yang
dihasilkan melalui slaid
pada komputer.
2. Guru bersoal jawab
dengan murid
Contoh: Pernahkah kamu
melihat corak-corak ini?
=Ya cikgu pernah. Dekat
baju..
3. Guru menjelaskan
mengenai pelajaran hari ini
1. Murid melihat tayangan slaid
berkaitan corak tidak tidak
terancang
BBM / ABM : Slaid
pengajaran
Pembelajaran
Kontekstual :
Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
hidup dalam
kehidupan
Strategi :
Penerangan
Langkah 1
(5 minit)
Persepsi Estetik
1. Guru menunjukkan
beberapa contoh sapu
tangan biasa dan yang
telah siap menggunakan
teknik ikatan dan celupan
2. Guru menerangkan
Membuat Corak dan
Rekaan (Corak tidak
terancang) melalui teknik
ikatan dan celupan.
1. Murid melihat contoh sapu
tangan yang telah dihasilkan
oleh guru.
2. Murid dapat melihat hasil
daripada teknik ikatan dan
celupan
BBM/ ABM
Hasil sapu tangan
KB: Membanding
beza, berfikir secara
kreatif, menjana idea.
KBT : Kecerdasan
Pelbagai ( Visual
Ruang)
Langkah 2
(15 minit)
Aplikasi seni
1. Guru membahagikan murid
kepada lima kumpulan
2. Guru mula membimbing
murid cara-cara
menghasilkan corak tidak
terancang dengan bantuan
video.
1. Murid dibahagikan kepada
lima kumpulan.
2. Dalam kumpulan murid
diarahkan untuk meletakkan
alat dan bahan yang telah
diminta untuk dibawa
digunakan di atas
3. Bahan-bahan lain telah pun
disediakan oleh guru
(pewarna).
BBM/ ABM : Kain,
getah/tali, bekas
pembancuh warna,
berus, air, pewarna
batik yang telah
dibancuh dengan air
oleh guru, apron (
untuk melindungi baju
daripada kekotoran)
Berasaskan Sumber
Rajah 1 Sapu tangan yang telah menggunakan teknik ikatan dan celupan
-
4. Murid diberi peluang untuk
meneroka teknik dalam ikatan
dan penggunaan warna
Demonstrasi
Kaedah
KB : berfikir secara
kritis
Kemahiran berfikir :
penerokaan,
pemerhatian
Nilai : Kerjasama,
Kerajinan, disiplin
Pemerhatian
Strategi
Langkah 3
(25 minit)
Ekspresi Kreatif
Langkah langkah
penghasilan
1. Guru menyuruh murid
untuk menyatakan bahan-
bahan lain yang boleh
digunakan untuk
membuat batik ikat dan
celup.
2. Guru memantau dan
membantu sekiranya
murid memerlukan
bantuan
1. Murid memulakan aktiviti
seperti :
i. Menyediakan bahan dan
alat.
ii. Kain dilipat kemudian
diikat menggunakan getah
atau tali bermula dari
bahagian atas ke bawah
iii. Warnakan kain dengan
menggunakan serbuk
pewarna batik yang telah
disediakan oleh guru ke
dalam bekas pembancuh
warna dengan
menggunakan berus
BBM:
KBT / Strategi :
Kolaboratif dan
konstruktif
Menjana idea.
Mereka cipta.
Nilai : kerjasama
Pendekatan Induktif
Strategi Berpusatkan
Murid
Strategi Kolaboratif
-
iv. Murid digalakkan
menggunakan warna-warna
kontras supaya corak yang
dihasilkan nampak menarik.
v. Akhiri dengan warna gelap
seperti biru gelap.
Langkah 4
(5 minit)
Apresiasi Seni
1. Secara rawak, guru
memilih beberapa orang
murid secara rawak murid
untuk menceritakan
pengalaman sepanjang
penghasilan karya.
2. Guru memberikan
peneguhan dan pujian
terhadap karya yang
dihasilkan
1. Murid-murid diminta untuk
mengangkat dan
menunjukkan hasil kreativiti
corak yang terhasil.
2. Murid dikehendaki untuk
membuat apresiasi seni
supaya menghargai dan
menceritakan karya sendiri
dan rakan secara lisan
dengan menggunakan laras
bahasa seni.
BBM/ ABM : Hasil
karya
KBT : Intrapersonal,
verbal linguistik
Kemahiran berfikir :
Membanding beza,
Menganalisis
Nilai : Kerjasama,
Kerajinan, disiplin,
menghargai
Nilai : Keyakinan diri,
menghargai
Strategi :
Pemerhatian
Langkah 5
(5 minit)
Penutup
1. Guru membuat kesimpulan
berdasarkan topik yang
pembelajaran diajar
2. Murid dapat membuat
apresiasi serta menggunakan
laras bahasa seni visual.
EMK :
Keusahawanan
KB : Merumus
-
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual
Kelas : 3 Bestari
Tarikh : 19 September 2014
Masa : 60 minit
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional
Tema : Warisan kita
Tajuk : Kuda Kepang
Media : Alat : Gunting
Bahan: lukisan kuda kepang, pensel warna, krayon
BBM/ ABM : Contoh Kuda Kepang
EMK : TMK, Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi.
STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti rupa, bentuk, jalinan, warna serta
kontra, kepelbagaian yang terdapat pada objek buatan manusia dalam penghasilan kuda
kepang.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan
teknik dalam aktiviti menghias kuda kepang.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan kuda
kepang.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni,
dan budaya.
-
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1 Persepsi Estetik: Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur
seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan kuda kepang.
1.1.1 Unsur seni
1.1.1.1 Bentuk - konkrit.
1.1.1.2 Warna hiasan kuda kepang.
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.2 Kepelbagaian jalinan ton warna
1.2 Aplikasi Seni: Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni, media serta proses
dan teknik dalam penghasilan kuda kepang.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media.
1.1.2.1 Alat gunting
1.1.2.2 Bahan lukisan, pensel warna dan krayon
1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya
1.3 Ekspresi Kreatif: Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran
media, proses dan teknik serta bahasa seni dalam penghasilan karya seni.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
1.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan kuda karya.
1.3.3 Menggunakan bahasa seni: jalinan, kontra dan kepelbagaian dalam penghasilan karya.
1.4 Apresiasi Seni:
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan
penekanan pada bahasa seni visual.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.2 Menyatakan karya sendiri dan rakan secara lisan
1.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan maksud kuda kepang serta jenis-jenis kuda kepang dengan
betul.
2. Mengaplikasi kemahiran mewarna dalam karya kuda kepang secara kreatif.
3. Menghasilkan karya kuda kepang mengikut prosedur mengikut bimbingan
guru.
4. Membuat apresiasi terhadap karya kuda kepang menggunakan laras bahasa
seni yang sesuai.
-
LANGKAH /
MASA
STANDARD
PEMBELAJARAN AKTIVITI / ILUSTRASI CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
1. Guru menunjukkan
paparan slaid video
tentang alat
permainan tradisional
2. Guru bersoal jawab
dengan murid
3. Guru menjelaskan
mengenai pelajaran
hari ini.
4. Soalan: siapa pernah
main permainan ini?
=saya. Dekat
kampung
1. Murid melihat tayangan slaid
video permainan tradisional.
BBM: slaid video
alat permainan
tradisional
KBT:
Menghubungkait
Nilai: Kerjasama
Langkah 1
(10 minit)
Persepsi Estetik
1. Guru membahagikan
murid kepada 5
kumpulan.
2. Guru memberikan
teka-teki kepada setiap
kumpulan.
3. Soalan: Kuda apakah
yang mempunyai dua
kaki?
= Jawapan: Kuda kepang.
4. Guru menunjukkan
beberapa contoh
gambar kuda kepang.
1. Murid melihat dan memegang
contoh kuda kepang yang
ditunjukkan oleh guru.
2. Murid
membuat perbezaan tentang
jenis-jenis kuda kepang.
3. Murid mendengar dengan teliti
tentang penerangan daripada
guru.
4. Murid-murid menjawab soalan
guru mengenai ciri-ciri ASR
yang terdapat pada kuda
kepang.
5. Murid menyenaraikan jenis-
jenis kuda kepang dalam peta
pemikiran.
BBM: Gambar kuda
kepang
KBT: Kemahiran
Berfikir- Menjana
Idea
Teknik: Soal Jawab
Startegi- Visual
Ruang
Nilai : kerjasama
-
Langkah 2
(10 minit)
Aplikasi Seni
1. Guru menyatakan
media dan bahan yang
perlu digunakan untuk
menghasilkan kuda
kepang
2. Guru memberitahu
bahawa kuda kepang
akan menjadi lebih
menarik jika dihasilkan
dengan pelbagai
warna menarik.
3. Guru menunjukkan
cara-cara untuk
menghasilkan topeng
arnab.
1. Murid diberi peluang untuk
menyatakan bahan-bahan lain
yang boleh digunakan untuk
menghasilkan kuda kepang.
2. Murid melihat demonstrasi
menghasilkan kuda kepang.
BBM : kuda kepang
KB : Menaakul,
Berfikir Secara Kritis
Strategi :
Berpusatkan Guru,
Demonstrasi
ABM/BBM :Manila
kad, warna pensel,
krayon, gunting.
Nilai : keyakinan,
ketelitian,
kepatuhan
Langkah 3
(20 minit)
Ekspresi Kreatif
1. Guru mengedarkan
alat dan bahan yang
diperlukan kepada
murid.
2. Guru membimbing
murid menjalankan
aktiviti dengan
memberi penekanan
kepada kekemasan
hasil kerja.
Langkah-langkah
1. Murid mengeluarkan alatan
dan bahan yang hendak
digunakan
2. Murid diedarkan kertas yang
telah dilukis kuda kepang.
3. Murid mengunting garisan luar
yang telah disediakan oleh
guru menggunakan gunting
ABM/ BBM: kuda
kepang
KBT : Kecerdasan
Pelbagai Visual
Ruang: Kreativiti
Nilai : Kerjasama,
Intrapersonal,
Interpersonal
Strategi: Konstruktif
-
dengan selamat dan diawasi
oleh guru.
4. Murid mewarnai kuda kepang
mengikut kreativiti masing-
masing.
5. Murid membuat hiasan kuda
kepang
6. Akhir, murid membuat
kemasan
Langkah 4
(10 minit)
Apresiasi Seni
1. Guru memilih
beberapa orang murid
dengan hasil kuda
kepang yang paling
kreatif dan meminta
mereka ke hadapan
kelas.
2. Guru meminta murid
yang terpilih tadi untuk
mempamerkan dan
memberikan
penerangan tentang
1. Murid yang terpilih berdiri da
bergerak ke hadapan sambil
membawa kuda kepang
masing-masing
2. Murid mempamerkan kuda
kepang yang dihasilkan di
hadapan kelas dan cuba
memberi penerangan lisan
secara ringkas mengenai
karya yang telah mereka
hasilkan.
BBM : Hasil Karya
KB : Merumus
KBT : Intrapersonal,
Verbal Linguistik
Nilai : keyakinan diri
-
hasil kuda kepang
tersebut.
3. Guru memberikan
peneguhan dan pujian
terhadap karya yang
dihasilkan.
Penutup
(5 minit)
1. Guru merumus
pelajaran hari ini iaitu
berkaitan dengan
kuda kepang
2. Guru mengaitkan
bahawa karya yang
dihasilkan mempunyai
nilai komersial dan
boleh dijual.
3. Guru memainkan lagu
saya seekor arnab.
1. Murid mendengar rumusan
guru.
2. Rakan yang lain memberikan
tepukan sebagai penghargaan
kepada rakan.
EMK :
Keusahawanan,
TMK
KBT : Kinestetik
Nilai : Menghargai,
Keyakinan Diri,
Menilai
-
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual
Kelas : 3 T
Tarikh : 23 September 2014
Masa : 60 minit
Bidang : Menggambar
Aktiviti : Kolaj
Tema : Alam Semula Jadi
Tajuk : Mengenal Haiwan
Media : Alat : Bahan Maujud Serangga dan gambar serangga
Bahan: Kertas Lukisan, Kertas warna, dan Gam
BBM/ABM : Contoh hasil kerja kolaj gambar Serangga BBM/ ABM
EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif, Elemen Keusahawanan, Elemen
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni: garisan, ruang,
rupa, dan warna)
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi
penentuan media.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam
penghasilan karya.
4. Apresiasi terhadap karya seni.
-
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1 Persepsi Estetik : Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni
visual yang terdapat pada karya.
1.1.1 Unsur Seni
1.1.1.1 Garisan garisan putus-putus
1.1.1.2 Rupa Organik dan geometri
1.1.1.3 Ruang rata
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Harmoni warna
1.1.2.2 Kesatuan pelbagai unsur alam semula jadi
1.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam
menghasilkan karya.
1.1.2 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat bahan maujud serangga dan gambar serangga.
1.2.1.2 Bahan Kertas lukisan, kertas warna, dan gam.
1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik Kolaj (guntingan)
1.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat menghasilkan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran
bahasa seni visual dalam menghasilkan karya.
1.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif
1.3.2 Menggunakan unsur seni (garisan, rupa, warna dan ruang) dalam penghasilan karya
1.3.3 Menghasilkan karya menggunakan bahasa seni visual
1.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni.
1.4.1 Mempamerkan hasil karya yang telah dihasilkan.
1.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan.
1.4.3 Menghasilkan karya seni bersama rakan.
Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat :
1. Menyatakan maksud atau definisi kolaj dan jenis-jenis kolaj
2. Menggunakan kemahiran menggunting dan menampal dalam karya kolaj secara kreatif
dan selamat.
3. Dapat menghasilkan karya kolaj mengikut prosedur dan bimbingan guru
-
LANGKAH/
MASA
AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN ISI PELAJARAN CATATAN
Set Induksi (
5 minit )
1. Guru menunjukkan
paparan slaid video
tentang serangga
2. Guru bersoal jawab
dengan murid
Soalan :
Pernahkah kamu melihat
serangga?
-ya. Pernah cikgu.
Serangga apa yang
dapat kamu lihat di
dalam video itu tadi?
-ulat bulu, rama-rama,
ladybird
3. Guru menjelaskan
mengenai pelajaran hari
ini
1. Murid melihat tayangan
slaid video serangga serta
bahan maujud serangga.
Video serangga
Bahan maujud serangga
BBM : Slaid Video
KBT: Kemahiran
Berfikir
Pembelajaran
Kontekstual :
Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan
TMK : Video serangga
Langkah 1
(15 minit)
Persepsi Estetik
5. Guru menunjukkan
bahan maujud serangga.
6. Guru menyatakan
perbezaan di antara
rupa
1. Murid melihat bahan
maujud yang ditunjukkan
oleh guru
2. Murid dapat membezakan
beza antara rupa, bentuk,
dan warna
BBM : slaid video
serangga
KB: Membanding dan
membezakan
KBT: Kecerdasan
pelbagai: Visual Ruang
Langkah 2 Aplikasi Seni
1. Guru menunjukkan hasil
rupa rama-rama,
pepatung, dan ladybird
menggunakan garisan
putus-putus.
2. Guru memberitahu
bahawa rupa ini akan
3. Murid diberi peluang untuk
menyatakan bahan-bahan
lain yang boleh digunakan
untuk menghasilkan karya.
4. Murid melihat demonstrasi
menghasilkan kolaj.
BBM : lukisan
serangga, kolaj
serangga
KB : menaakul, berfikir
secara kritis
-
membentuk satu gambar
yang menarik jika
ditampal dengan kertas
warna.
3. Guru menunjukkan cara-
cara untuk
menghasilkan kolaj
serangga.
Strategi : Berpusatkan
Guru, Demonstrasi
Langkah 3
(15 minit)
Ekspresi Kreatif
3. Guru mengedarkan
alatan dan bahan,
kertas lukisan gambar
serangga (rama-rama,
pepatung, lady bird)
yang mempunyai garis
putus-putus, kertas
warna hijau/jingga/hitam,
dan gam.
4. Guru membimbing murid
menjalankan aktiviti
dengan memberi
penekanan kepada
kekemasan hasil kerja.
-
Langkah 1
i. Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan kecil
(2-3 ahli)
ii. Guru mengedarkan alatan
dan bahan, kertas lukisan
gambar serangga (rama-
rama, pepatung, lady bird)
yang mempunyai garis
putus-putus, kertas warna
hijau/jingga/hitam, dan
gam.
iii. Murid menggunting kertas
warna dalam saiz yang
BBM: Kolaj serangga
(rama-rama, pepatung,
ladybird)
KBT / Strategi :
Kolaboratif dan
konstruktif
Nilai : kerjasama,
Intrapersonal,
Interpersonal
-
kecil dengan bimbingan
guru.
Langkah 2
i. Murid menyusun dan
menampal kepingan kertas
warna mengikut reka
bentuk yang disediakan
menggunakan gam
bermula dengan badan,
diikuti dengan sayap dan
corak
ii. Guru membimbing murid
menjalankan aktiviti
dengan memberi
penekanan kepada
kekemasan hasil kerja.
iii. Murid juga digalakkan
untuk bekerjasama.
Langkah 4
(10 minit)
Apresiasi Seni
i. Guru memberikan
peneguhan dan pujian
terhadap karya yang
dihasilkan.
i. Murid mempamerkan karya
seni yang dihasilkan di
hadapan kelas dan cuba
memberi penerangan lisan
secara ringkas mengenai
karya yang telah mereka
hasilkan.
ii. Murid menghargai karya
sendiri dan rakan.
iii. Sesi apresiasi dibuat oleh
murid secara ringkas
iv. Murid
BBM : hasil karya
KBT :
Kecerdasan Pelbagai
Intrapersonal, verbal
linguistik
KB : merumus
EMK : Keusahawanan
-
Nilai : menghargai,
keyakinan diri, menilai
Penutup
(5 minit)
i. Guru merumus pelajaran
hari ini iaitu berkaitan
dengan Kolaj Serangga
ii. Guru mengaitkan
bahawa karya yang
dihasilkan mempunyai
nilai komersial dan boleh
dijual.
i. Murid mendengar rumusan
guru
ii. Karya boleh dijual dan
boleh menjadi kerjaya
-
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual
Kelas : 2 Bestari
Tarikh : 5 September 2014
Masa : 60 minit
Bidang : Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti : Topeng
Tema : Mari Mengenal Haiwan
Tajuk : Topeng Arnab
Media : Alat : gunting
Bahan : kertas warna, gam, kotak, magic
pen, pensel
Bahan bantu
Mengajar : Contoh model yang sedia ada dan video lagu
EMK : Kreativiti dan inovatif, TMK
STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni: garisan, ruang, rupa, dan
warna)
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan
media.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan
karya.
4. Apresiasi terhadap karya seni.
-
STANDARD PEMBELAJARAN
3.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada
topeng muka.
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1 Bentuk - konkrit
3.1.1.2 Warna - sekunder
3.1.1.3 Jalinan - tampak dan sentuh
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.1 Imbangan simetri
3.1.2. 2 Penegasan - bahagian muka
3.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik
dalam penghasilan topeng muka.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam penghasilan karya.
3.2.1.1 Alat gunting
3.2.1.2 Bahan pensel warna atau oil pastel, kad manila, gam,benang, gelang getah
atau tali
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
3.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta
kemahiran teknik dan proses dalam penghasilan topeng muka .
3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif
3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang bersesuaian dalam penghasilan topeng muka
3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual: bentuk, warna, jalinan, imbangan, dan penegasan
dalam penghasilan topeng muka
3.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan
penekanan pada bahasa seni visual.
3.4.1 Menggayakan topeng muka yang dihasilkan sendiri
3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:
5. Menyatakan maksud topeng serta jenis-jenis topeng dengan betul.
6. Mengaplikasi kemahiran mewarna dalam karya topeng secara kreatif.
7. Menghasilkan karya kolaj mengikut prosedur mengikut bimbingan guru.
8. Membuat apresiasi terhadap karya topeng menggunakan laras bahasa seni
visual yang sesuai.
-
LANGKAH /
MASA
STANDARD
PEMBELAJARAN AKTIVITI / ILUSTRASI CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
1. Guru meminta empat
orang murid keluar ke
hadapan dan diberikan
empat jigsaw puzzle.
2. Guru meminta murid
tersebut menyiapkan
jigsaw puzzle dan
dilekatkan pada papan
putih.
3. Guru menanyakan
soalan dan
memberitahu murid-
murid PdP hari ini ialah
Topeng Arnab
2. Jigsaw puzzle
3. Murid mencantum bahagian-
bahagian gambar yang
dipecahkan.
4. Murid melekatkan jigsaw
puzzle yang telah siap
dicantum pada papan putih.
5. Murid menjawab soalan guru.
BBM: Jigsaw
Puzzle
KBT:
Menghubungkait
Nilai: Kerjasama
Langkah 1
(10 minit)
Persepsi Estetik
7. Guru menunjukkan
bahan maujud topeng.
8. Guru menyatakan
definisi topeng kepada
murid.
9. Guru bersoal jawab
ciri-ciri ASR yang
terdapat pada topeng.
- Bentuk dan rupa
- Warna
- Imbangan dan
penegasan
6. Murid melihat dan memegang
topeng yang ditunjukkan oleh
guru.
7. Murid membuat perbezaan
tentang jenis-jenis topeng.
8. Murid-murid menjawab soalan
guru mengenai ciri-ciri ASR
yang terdapat pada topeng.
9. Murid menyenaraikan jenis-
jenis topeng dalam peta
pemikiran.
BBM: Topeng
KBT: Kemahiran
Berfikir
Teknik: Soal Jawab
Langkah 2
(10 minit)
Aplikasi Seni
4. Guru menyatakan
media dan bahan yang
5. Murid diberi peluang untuk
menyatakan bahan-bahan lain
BBM : Topeng
Gajah
-
perlu digunakan untuk
menghasilkan topeng
arnab.
5. Guru memberitahu
bahawa topeng arnab
akan menjadi lebih
menarik jika dihasilkan
dengan pelbagai
warna menarik.
6. Guru menunjukkan
cara-cara untuk
menghasilkan topeng
arnab.
yang boleh digunakan untuk
menghasilkan topeng.
6. Murid melihat demonstrasi
menghasilkan topeng.
KB : Menaakul,
Berfikir Secara Kritis
Strategi :
Berpusatkan Guru,
Demonstrasi
Langkah 3
(20 minit)
Ekspresi Kreatif
5. Guru mengedarkan
alatan dan bahan,
pinggan kertas,
gambar arnab dan
gelang getah
6. Guru membimbing
murid menjalankan
aktiviti dengan
memberi penekanan
kepada kekemasan
hasil kerja.
Langkah-langkah
7. Murid mengeluarkan alatan
dan bahan yang diminta guru
untuk membawa, gunting,
gam, dan pensel warna.
8. Murid mengikut langkah-
langkah membuat topeng
seperti yang ditunjukkan oleh
guru.
9. Murid melukis mata, telinga,
mulut dan hidung pada
pinggan kertas.
BBM: Topeng
Gajah
KBT : Kecerdasan
Pelbagai Visual
Ruang: Kreativiti
Nilai : Kerjasama,
Intrapersonal,
Interpersonal
Strategi: Konstruktif
-
10. Murid menggunting kertas
untuk membuat dan menampal
telinga.
11. Murid membuat lubang
bahagian mata dan lubang
kecil di dua belah topeng
dengan bimbingan guru.
12. Murid mewarna topeng arnab
mengikut kreativiti masing-
masing.
13. Murid mengikat getah pada
lubang kecil topeng tersebut.
-
Langkah 4
(10 minit)
Apresiasi Seni
4. Beberapa orang murid
dipanggil ke hadapan
dengan membawa
topeng arnab.
5. Guru memberikan
peneguhan dan pujian
terhadap karya yang
dihasilkan.
3. Murid mempamerkan topeng
arnab yang dihasilkan di
hadapan kelas dan cuba
memberi penerangan lisan
secara ringkas mengenai
karya yang telah mereka
hasilkan.
BBM : Hasil Karya
KB : Merumus
KBT : Intrapersonal,
Verbal Lingusitik
Penutup
(5 minit)
4. Guru merumus
pelajaran hari ini iaitu
berkaitan dengan
topeng arnab
5. Guru mengaitkan
bahawa karya yang
dihasilkan mempunyai
nilai komersial dan
boleh dijual.
6. Guru memainkan lagu
saya seekor arnab.
3. Murid mendengar rumusan
guru.
4. Murid memakai topeng arnab
dan menyanyi lagu yang
dimainkan bersama
pergerakan kreatif.
EMK :
Keusahawanan,
TMK
KBT : Kinestetik
Nilai : Menghargai,
Keyakinan Diri,
Menilai
top related