athletic track(triloki)
TRANSCRIPT
MARKING PLAN
TRILOKI PRASAD
M.P.ED
GURU GHASIDAS UNIVERSITY
BILASPUR
1: SYNTHETIC TRACK
2: CINDER TRACK
3: GRASSY TRACK
DIRECTION OF TRACK
NORTH
WESTEAST
SOUTH
1 : LANE :- Lane is the path through
which the athletics run .the width of the
lane is 1.22m to 1.25m
2 : LINE :- The markings on both sides
of the lane is called line .the width of
these lines should be 5cms each .
4 : TRACKS EVENTS :-The competitions
which are conducted in the track
3 : TRACK :- Track includes all the
lanes.
Methods of finding the total
area required for track marking
1:- LENGTH OF STRAIGHT
2:- WIDTH OF LANE
3: - NUMBER OF LANES ( IN STANDARD
TRACK THERE SHOULD BE 6 TO 8 – 9 LANES )
4 : - CURVE DISTANCE RADIUS
( C. D.R )
5:- EXTRA SPACE 5 MTS
WIDTHS OF LANES = 1.22MTS
ONE C.D.R = 36.50 MTS
ONE STRAIGHT = 84.39 MTS
TOTAL LENGTH = ( ONE STRAIGHT ) +
(2 * C.D.R ) + ( WIDTH OF LANE * NO. OF
LANES ) + ( 2 * EXRTA SPACE )
TOTAL AREA = TOTAL LENGTH *
TOTAL WIDTH
ONE EXTRA SPACE = 5 MTS ( ON BOTH SIDES )
TOTAL LENGTH = 84.39 + (2 * 36.50 ) + ( 1.22 * 16 )
+( 2* 5)
= 84.39 + 73 + 19.52 + 10 = 186.91 MTS
TOTAL WIDTH = ( WIDTH OF LANE * NO. OF
LANES ) + ( 2* C.D.R.) + ( 2* EXTRA SPACES )
= 1.22 * 16 ) + ( 2* 36.50 ) + 2* 5)
THE TOTAL AREA NEEDED FOR A TRACK
= TOTAL LENGTH * TOTAL WIDTH
= 186.91 * 102.52 = 19162.013 SQUARE MTS
= 19.52 + 73 + 10 = 102.52 MTS
METHOD OF FINDING THE TOTAL AREA FOR AN
ATHLETICS TRACK
MINIMUM RADIUS = 35 MTS
MAXIMUM RADIUS = 38 MTS
MEAN RADIUS = 35+ 38 / 2 = 73 / 2 = 36.50
WHAT IS ACTUALLY USED FOR MARKING THE
TRACK IS CALLED CURVE DISTANCE RADIUS
OR MARKING DISTANCE RADIUS
2:- CURVE DISTANCE RADIUS ( C.D.R.)
IT IS THE IMAGINARY LINE THROUGH WHICH THE
ATHLETE IS SUPPOSED TO RUN
1:- RUNNING DISTANCE RADIUS ( R. D.R )
TYPES OF RADIUS IN ATHLETICS TRACK
THE METHOD TO FIND CURVE IF CURVE
DISTANCE RADIUS ( C.D.R.) IS KNOWN
C.D.R. = 36.50 MTS
R.D.R = C.D.R + 0.30 MTS
36.80 MTS
CIRCUMFERENCE OF CURVE = 2^r
r = 36.80 MTS
^ = 3.14159
= 2* 3.14159 * 36.80
= 231.22 MTS
1.12M
2.34M
3.56M
4.78M
6.00M
R.D.R = C.D.R + 0.30 MTS
C.D.R = R.D.R – 0.30 MTS
R.D.R = 36.80 MTS
METHOD TO FIND OUT STRAIGHT WHEN
CIRCUMFERENCE OF THE CURVES IS
KNOWN
TOTAL LENGTH OF THE TRACK = 400 MTS
TOTAL LENGTH OF CURVES = 231.22 MTS
ONE CURVE LENGTH = 231.22/ 2 = 115.61
MTS
ONE STRAIGHT LENGTH = 168.78/ 2 =
84.39 MTS
TOTAL LENGTH OF THE STRAIGHTS
= 400 – 231.22 = 168.78 MTS
METHOD TO FIND OUT CURVES WHEN
LENGTH OF THE STRAIGHT IS KNOWN
TOTAL LENGTH OF TRACK = 400 MTS
TOTAL LENGTH OF ONE STRAIGHT = 84.39 MTS
TOTAL LENGTH OF TWO STRAIGHT
= 84.39 + 84.39 MTS = 168.78 MTS
TOTAL CIRCUMFERENCE OF THE CURVES IS
= 231.22 MTS
LENGTH OF ONE CURVE = 231.22 /
2 = 115.61 MTS
TOTAL LENGTH OF CURVES = 400 – 168.78
= 231.22 MTS
METHOD TO FIND OUT RADIUS WHEN
CIRCUMFERENCE OF THE CURVES
KNOWN
NUMBER OF CURVES IS TWO
LENGTH OF ONE CURVE =115.61 MTS
LENGTH OF TWO CURVES 115.61 + 115.61
= 231.22 MTS
R = 36.80 MTS
= 36.7998 MTS
R = 231.22/ 2* 3.14159 = 231.22/ 6.28318
^ = 3.14159
CIRCUMFERENCE = 231.22 MTS
R = CIRCUMFERENCE / 2^
FORMULA OF FINDING THE
RADIUS
CIRCUMFERENCE OF CURVES
= 231.22 MTS
STRAIGHT LENGTH = 84.39 +
84.39 = 168.78 MTS
RADIUS OF CURVES = 36.80 MTS
LANES MARKING
1.21-1.23mts
1.21-1.23mts
1.21-1.23mts
PYTHEGORUS THEOREM OR BI – SECTOR
3 - 4 – 5
6 -8 – 10
9 – 12 – 15
BASE+ PERPENDICULAR = HYPOTENUSE
A + B = C
3 + 4 5
9 + 16 = 25
25
PYTHEGORUS THEOREM FORMULA
PA
O
3 MTS
4 M
TS
4 M
TS
3 MTS
BI- SECTOR METHOD
84.39MTS4
2.2
6M
TS9.7
6M
TS
36
.50
MT
S
400 MTS STANDARD TRACK
Method of pegging the nails
for accurate measurement
LANE 2 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ) 2^
W = 1.22 MTS
N = 2
^ = 3.14159
= [ 1.22 ( 2 – 1 ) – 0.10 ] 2 * 3.14159
= [ 1.22 *1 – 0.1O ] * 6.28318
= 1.12 * 6.28318
= 7.04 MTS
LANE 1 = NO STAGGER
LANE 3 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ) 2^
W = 1.22 MTS
N = 3
= [ 1.22 ( 3 – 1 ) – 0.10 ] 2 * 3.14159
= [ 1.22 *2 – 0.1O ] * 6.28318
= [ 2.44 – 0.10 ] * 6.28318
= 2.34 * 6.28318
= 14.70 MTS
LANE 4 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ) 2^
W = 1.22 MTS
N = 4
= [ 1.22 ( 4 – 1 ) – 0.10 ] 2 * 3.14159
= [ 1.22 *3 – 0.1O ] * 6.28318
= [ 3.66 – 0.10 ] * 6.28318
= [ 3.66 – 0.10 ] * 6.28318
= 22.37 MTS
LANE 5 = [ W ( N -1 ) – 0.10 ] 2 ^
W = 1.22 MTS
N = 5
= [ 1.22 * 4 – 0.10 ] * 6.28318
= [ 1.22 ( 5 – 1 ) – 0. 10 ] 2 * 3.14159
= 30 .03 MTS
= 37 .70 MTS
= [ 1.22 * 5 – 0. 10 ] 2 * 3.14159
= [ 1.22 ( 6 – 1 ) – 0. 10 ] 2 * 3.14159
N = 6
W = 1.22 MTS
LANE 6 = [ W ( N – 1) – 0. 1O ] 2 ^
LANE 7 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ] 2 ^
W = 1.22 MTS
N = 7
= [ 1.22 ( 7 – 1 ) - 0 .10 ] 2 * 3.14159
= [ 1.22 * 6 – 0.10 ] * 6.28318
= 45.36 MTS
53.03 MTS
= 1.22 * 7 – 0.10 ] 2* 3.14159
= [ 1.22 ( 8 – 1 ) - 0 .10 ] 2 * 3.14159
N = 8
W =1.22 MTS
LANE 8 = [ W ( N – 1 ) – 0.10 ] 2 ^
THE FORMULA FOR FINDING THE HALF STAGGER
HALF STAGGER = FULL STAGGER / 2
LANE NO STAGGER
1 0.00MTS
2 3.52MTS
3 7.35MTS
4 11.18 MTS
5 15.01 MTS
6 18.85MTS
7 22.68MTS
8 26.51MTS
400 M STANDARD TRACK
0.0mts
7.04mts
14.70mts
22.37mts
30.03mts
37.70.mts
45.36mts
53.03mts
TO BE CONTINUE......