caprioara

19
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: Vănoagă-Andrei Andreea DATA: 07.01.2015 CLASA: a V-a OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: Căprioara de Emil Gârleanu (receptarea textului) TIPUL LECŢIEI: receptare a unui text literar DURATA: 50’ COMPETENŢE GENERALE: 1.receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 3.receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1.- identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia; 1.3.-sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în scopul clarificării acestora; 3.3.-identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text narativ. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 – să citească expresiv textul; O 2 – să construiască mesaje orale şi scrise pornind de la textul literar; O 3 –să construiască enunţuri cu elementele lexicale noi ale textului; O 4 –să identifice figuri de stil învăţate în textul studiat; O 5 – să dovedească pasiune pentru lectură; O 6 – să-şi exprime punctul de vedere clar, concis, argumentându-şi răspunsurile STRATEGIA DIDACTICĂ RESURSE: -capacităţi normale de învăţare ale elevilor -loc de desfăşurare: sala de clasă

Upload: andreea-vanoaga-andrei

Post on 16-Sep-2015

17 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

caprioara

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICPROFESOR: Vnoag-Andrei AndreeaDATA: 07.01.2015 CLASA: a V-aOBIECTUL: Limba i literatura romnSUBIECTUL LECIEI: Cprioara de Emil Grleanu (receptarea textului)TIPUL LECIEI: receptare a unui text literarDURATA: 50COMPETENE GENERALE:

1.receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare3.receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE:

1.1.- identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al acestuia;

1.3.-sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;

3.3.-identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text narativ.OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 s citeasc expresiv textul;O2 s construiasc mesaje orale i scrise pornind de la textul literar;O3 s construiasc enunuri cu elementele lexicale noi ale textului; O4 s identifice figuri de stil nvate n textul studiat; O5 s dovedeasc pasiune pentru lectur;O6 s-i exprime punctul de vedere clar, concis, argumentndu-i rspunsurileSTRATEGIA DIDACTICRESURSE:

-capaciti normale de nvare ale elevilor-loc de desfurare: sala de clasMETODE I PROCEDEE:

-lectura expresiv, conversaia, exerciiul, problematizarea, nvarea prin descoperireMATERIALE I MIJLOACE:

-manual, fie de lucruFORME DE ORGANIZARE:

-frontal, pe grupeFORME DE EVALUARE:

-oral, scris (test formativ)BIBLIOGRAFIE:

-Limba i literatura romn, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2005

-Sofia Dobra Ghid de limba i literatura romn pentru clasa a V-a a VIII-a, Ed. Plus, 2005

-Valeriu Marinescu Metodica predrii limbii i literaturii romne, , Ed. Fundaiei Romnia de mine, Bucureti, 2002;MOMENTE I OBIECTIVE OPERAIONALETIMPCONINUTUL LECIEISTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

FORME DE ORG.RESURSE MAT. I PROCED.

Moment organizatoric3-organizarea clasei i asigurarea climatului necesar desfurrii activitii

-verificarea temei pentru acasFrontal Conversaia

Caietele elevilorVerificarea modului n care elevii au alctuit tema pentru acas i corectarea eventualelor greeli

Captarea ateniei5Profesorul propune elevilor rezolvarea unui rebus, pentru a afla titlul noii lecii. (Anexa 1)Frontal Exerciiul Fia de lucruRezolvarea rebusului

Anunarea subiectului leciei i enumerarea obiectivelor2Profesorul noteaz la tabl titlul noii lecii i enumer obiectivele operaionale.

Frontal

Conversaia

Caietele elevilorElevii noteaz titlul n caiete.

Conducerea nvrii i asigurarea feed-back-uluiO1, O5O2, O3O4

51510

Profesorul realizeaz lectura model a textului, dup care sunt solictai elevii (2-3 elevi) s citeasc expresiv textul.

Elevii sunt apoi mprii n patru grupe i li se mpart fie de lucru cu exerciii viznd forma literar a unor cuvinte, explicarea modului n care s-au format unele cuvinte, sinonime, antonime, sensuri diferite ale unor cuvinte.(Anexa 2)Elevilor li se mparte apoi cea de-a doua fi de lucru (Anexa 3), cu cerine ce vizeaz nelegerea textului.

Frontal Pe grupe Pe grupe Lectura expresiv Conversaia ExerciiulDescoperirea

Conversaia

Exerciiul

Problematizarea

Descoperirea

Citirea expresiv a textului.Rezolvarea sarcinilor de pe fia de lucru: identificarea formei literare a unor cuvinte, explicarea modului n care s-au format unele cuvinte, gsirea de sinonime, antonime, alctuirea de enunuri cu sensuri diferite ale unor cuvinte.Rezolvarea sarcinilor de lucru: identificarea unor comparaii, nelegerea corect a sensului unor comparaii i a unor fragmente de text.

SCENARIUL DIDACTICConsolidarea cunotinelor

O67Elevii primesc o fi cu un test formativ, n care li se cere s-i exprime prerea n legtur cu sentimentele pe care le triete cititorul. (Anexa 4)Individual Exerciiul Fia de lucruExprimarea propriei opinii i argumenatrea sumar a acesteia.

Asigurarea reteniei i a transferului3TEM PENTRU ACAS:Alctuii o compunere n care s v imaginai un alt final al textului Cprioara de E. Grleanu

ANEXA 2GRUPA I

CPRIOARA

de Emil Grleanu

Fi de lucru

Se d textul:

Pe muchiul gros, cald ca o blan a pmntului, cprioara st jos, lng iedul ei. Acesta i-a ntins capul cu botul mic, catifelat i umed pe spatele mamei lui i, cu ochii nchii, se las dezmierdat. Cprioara l linge i limba ei subire culc uor blana moale, mtsoas a iedului. Mama l privete i n sufletul ei de fugarnic ncolete un simimnt struitor de mil pentru fiina fraged creia i-a dat via, pe care a hrnit-o cu laptele ei, dar de care trebuia s se despart chiar azi, cci vremea nrcatului venise de mult nc. i cum se uit aa, cu ochii ndurerai, din pieptul cprioarei scap ca un muget nbuit de durere; iedul deschide ochii.

1. Indicai forma literar a cuvntului simimnt.2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: a ncoli, ndurerat.3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: catifelat, fraged, ndurerai, scap.4. Precizai cte un antonim pentru: gros, umed, nchii, venise.5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a ncoli: a rsri din pmnt (plante) a aprea (idei, sentimente)

a nconjura din toate prile

a prinde pe cineva la strmtoare

ANEXA 2GRUPA II

CPRIOARA

de Emil Grleanu

Fi de lucru

Se d textul:

Cprioara se mbrbteaz, sare n picioare i pornete spre ancurile de stnc din zare, printre care vrea s-l lase rtcit. Acolo, sus, e pzit i de dumnia lupului i de iscusina vntorului, cci pe muchiile prpastiilor acelora numai ele, caprele, puteau a se ncumeta. Acolo l-ar fi tiut ca lng dnsa. Dar pn la ele erau de strbtut locuri pline de primejdii. Cprioara i azvrle picioarele n fug fulgertoare, n salturi ndrznee, s ncerce puterile iedului. i iedul i se ine voinicete de urm; doar la sriturile ameitoare se oprete o clip, ca i cum ar mirosi genuna, apoi se avnt ca o sgeat i, behind vesel, zburd de bucurie pe picioarele subiri ca nite lugere.

1. Indicai forma literar a cuvntului prpastii.2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: dumnie, voinicete.3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: se mbrbteaz, pornete, dumnia, a se ncumeta.4. Precizai cte un antonim pentru: se mbrbteaz, pornete, dumnia, acolo.5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a ncerca: a proba ceva a-i msura forele cu cineva a-i da silina... a fi cuprins de un sentiment

ANEXA 2

GRUPA IIICPRIOARA

de Emil Grleanu

Fi de lucru

Se d textul:

Dar trebuie s scoboare, s strbat o pdure, ca s urce din nou spre ancuri. Cprioara contenete fuga; pete ncet, prevztoare. Trece din poian n poian, intr apoi supt boli de frunze, pe urm prin hrube adnci de verdea, pn ce ptrunde n inima ntunecat, ca un iad, a pdurii. i-au mers mult aa, pn ce au dat n sfrit de lumini. Iedul, bucuros, o ia nainte, srind. Dar n aceeai clip cprioara se oprete, ca de-o presimire, adulmecnd. n faa ei, de supt o cetin, ochii lupului strluceau lacomi. Un salt, i iedul ar fi fost sfiat.

1. Indicai forma literar a cuvntului scoboare.2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: lumini, presimire.3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: s strbat, contenete, bucuros, adulmecnd.4. Precizai cte un antonim pentru: s urce, contenete, mult, bucuros.5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a strbate: a ptrunde prin... a traversa a parcurge a trece pe undeva cu greu a reui, a izbuti

ANEXA 2

GRUPA IV

CPRIOARA

de Emil Grleanu

Fi de lucru

Se d textul:

Atunci cprioara d un zbieret adnc, sfietor, cum nu mai scosese nc i, dintr-un salt, cade n mijlocul luminiului. Lupul, vznd prada mai mare, uit iedul i se repede la ea...

Prbuit n snge, la pmnt, supt colii fiarei, cprioara rmne cu capul ntors spre iedul ei. i numai cnd acesta, nspimntat, se topete n adncul pdurii, cprioara simte durerea, iar ochii i se turbur de apa morii.

1. Indicai forma literar a cuvntului se turbur.2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: sfietor, nspimntat.3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: adnc, salt, nspimntat, se topete.4. Precizai cte un antonim pentru: atunci, cade, uit, durere.5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a cdea: a pica (un obiect) a se desprinde

a se mbolnvi

a nu reui

ANEXA 3 GRUPA I

Fi de lucru1. Identificai n textul citat o comparaie.2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:

muchiul gros, cald ca o blan a pmntului*puiul avea picioarele subiri ca tulpinele

unor flori

ca un muget nbuit de durere*iedul se avnt dup mama lui iute i uor

ca sgeata

se oprete... ca i cum ar mirosi genuna*adncul pdurii aprea ntunecat i plin

de primejdii

se avnt ca o sgeat*mugetul ei ascundea durerea reinut a

cprioarei

picioarele subiri ca nite lugere*iedul se oprete temtor pe marginea

prpastiei ca i cum ar mirosi-o

inima ntunecat ca un iad al pdurii*muchiul care acoperea pmntul era gros

i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:a) n inima cprioarei ncolete un simimnt struitor de mil pentru c: trebuia s se despart de puiul ei; puiul era nc mic i neajutorat;

puiul n-o mai asculta;

venise de mult vremea nrcatului.

b) vremea nrcatului venise de mult semnific: mama amnase momentul despririi de pui;

puiul trebuia s-i poarte singur de grij;

desprirea nu mai putea fi evitat;

venise vremea s triasc mpreun cu celelalte capre.

c) din pieptul cprioarei scap un muget nbuit de durere pentru c: trebuia s se despart de puiul ei drag i mic;

nu voia s-i arate durerea ca s nu-l ntristeze;

se lovise la un picior;

nu putea s-l mai ocroteasc de primejdiile din jurul lui.

ANEXA 3

GRUPA II

Fi de lucru

1. Identificai n textul citat o comparaie.2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:

muchiul gros, cald ca o blan a pmntului*puiul avea picioarele subiri ca tulpinele

unor flori

ca un muget nbuit de durere*iedul se avnt dup mama lui iute i uor

ca sgeata

se oprete... ca i cum ar mirosi genuna*adncul pdurii aprea ntunecat i plin

de primejdii

se avnt ca o sgeat*mugetul ei ascundea durerea reinut a

cprioarei

picioarele subiri ca nite lugere*iedul se oprete temtor pe marginea

prpastiei ca i cum ar mirosi-o

inima ntunecat ca un iad al pdurii*muchiul care acoperea pmntul era gros

i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:

a) Cprioara se mbrbteaz... i pornete spre ancurile de stnc pentru c: vrea s-l lase rtcit, fcnd desprirea mai uoar;

se hotrte s se despart de el, fiindc aa era legea firii;

puiul trebuia s urce singur;

pe stncile greu accesibile, iedul ar fi fost ferit att de dumnia lupului ct i de iscuina vntorului.

b) Cprioara i azvrle picioarele n fug fulgertoare , n salturi ndrznee deoarece: vrea s-i fac iedului o bucurie;

se jucau;

voia s ncerce puterile iedului;

voia s verifice dac este pregtit s nfrunte primejdiile de unul singur.

c) Iedul i se ine voinicete de urm... behind vesel...zburd de bucurie pentru c: iedul ia totul ca pe o joac;

este bucuros de aceast fug avntat;

puiul nu se poate ine de mama lui;

dei se teme uneori, el o urmeaz voinicete.

ANEXA 3

GRUPA III

Fi de lucru

1. Identificai n textul citat o comparaie.2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:

muchiul gros, cald ca o blan a pmntului*puiul avea picioarele subiri ca tulpinele

unor flori

ca un muget nbuit de durere*iedul se avnt dup mama lui iute i uor

ca sgeata

se oprete... ca i cum ar mirosi genuna*adncul pdurii aprea ntunecat i plin

de primejdii

se avnt ca o sgeat*mugetul ei ascundea durerea reinut a

cprioarei

picioarele subiri ca nite lugere*iedul se oprete temtor pe marginea

prpastiei ca i cum ar mirosi-o

inima ntunecat ca un iad al pdurii*muchiul care acoperea pmntul era gros

i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:

a) cprioara contenete fuga, pete ncet, prevztoare sugereaz: cprioara a obosit;

ea presimte primejdia;

cprioara, tiind cte pericole ascunde pdurea, merge ncet, atent;

cprioara caut s-l nvee i pe ied s se fereasc de primejdii.

b) cprioara se oprete, ca de-o presimire, adulmecnd pentru c: a auzit un zgomot n lumini;

a vzut ochii lupului strlucind lacomi;

i-a dat seama c iedul ar fi fost sfiat;

simind primejdia, s-a oprit nfricoat.

c) un salt i iedul ar fi fost sfiat semnific: un singur salt ar mai fi trebuit, iar iedul ar fi fost prins de lupul lacom;

lupul mai face doar un singur salt;

printr-un singur salt cprioara salveaz puiului su;

ultimul salt al iedului.

ANEXA 3

GRUPA IV

Fi de lucru

1. Identificai n textul citat o comparaie.2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:

muchiul gros, cald ca o blan a pmntului*puiul avea picioarele subiri ca tulpinele

unor flori

ca un muget nbuit de durere*iedul se avnt dup mama lui iute i uor

ca sgeata

se oprete... ca i cum ar mirosi genuna*adncul pdurii aprea ntunecat i plin

de primejdii

se avnt ca o sgeat*mugetul ei ascundea durerea reinut a

cprioarei

picioarele subiri ca nite lugere*iedul se oprete temtor pe marginea

prpastiei ca i cum ar mirosi-o

inima ntunecat ca un iad al pdurii*muchiul care acoperea pmntul era gros

i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:

a) cprioara d un zbieret adnc, sfietor i dintr-un salt, cade n mijlocul luminiului semnific: vrea s-l avertizeze pe ied asupra primejdiei;

cade rpus de oboseal;

i ia rmas bun de la ied zbiernd sfietor cu inima plin de durere;

se ofer ca prad ca s-l salveze pe ied.

b) prbuit n snge, la pmnt, supt colii fiarei, cprioara rmne cu capul ntors spre iedul ei: ea vrea s-l mai vad pentru ultima dat;

nu se poate liniti pn nu-l vede plecnd;

nu se mai putea mica;

inima ei de mam vrea s-l vad salvat.

c) numai cnd acesta se topete n adncul pdurii, cprioara simte durerea, iar ochii i se turbur de apa morii sugereaz: linitit c i-a vzut puiul salvat, cprioara moare;

ea are puterea s lupte cu moartea pn i vede puiul scpat de pericol;

cprioara este sfiat de lup;

cprioara nu mai vede limpede.

ANEXA 4

TEST FORMATIV

SPUNEI-V PREREA:

Alegei variantele potrivite i argumentai n cteva rnduri sentimentele cititorului:

durere

emoie

regret

admiraie

nepsare

nelegere

ANEXA 1

A B1. Figura de stil prin care se altur doi termeni, cu scopul de a-l evidenia pe primul se numete.................

2. Imaginile vizuale, auditive sunt imagini.....................................

3. Figura de stil prin care se atribuie trsturi omeneti unor fiine necuvnttoare, lucruri, obiecte se numete...........................

4. Comparaia, personificarea sunt....................(3 cuvinte)

5. Cuvintele cu form diferit i sens asemntor se numesc...........................

6. Este alctuit din dou sau mai multe versuri

7. Potrivirea sunetelor finale de la sfritul versurilor dintr-o strof poart numele de.................

8. Un rnd dintr-o strof

9. Cuvintele cu form diferit i sens opus se numesc........................................