case study 1 (q3)
DESCRIPTION
case study 1 (Q3)TRANSCRIPT
CASE STUDY 1:
Group members:Nor Faezah Baba 0914092Nor Zawani Nor Adnan 0917466Nur Syazana Mohd Zahir 0918594Siti Rokiah Mohamad Hadzri 0911724Nur Syahidatul Aswani Mohd Rozin 0913604
QUESTION 3
Mr TEC, 62 years old Chinese man was admitted to
oncology ward due to metastatic adenocarcinoma neck
cancer. He was on radiotherapy. Initially, patient was able
to eat orally. However, recently he experienced poor oral
intake due to dysphagia. Therefore, he was referred to
dietitian for nutritional support. Patient’s height is 172 cm
and his weight before admission was 68 kg, but since
admission, he had lost 5 kg due to poor appetite and poor
oral intake. Plan for this patient’s EN regime.
A) INTRODUCTION
Terms Description
Metastasis Adenocarcinoma neck cancer
Adenocarcinoma neck cancer usually begins in the squamous cells that line the moist, mucosal surfaces inside the head and neck. These squamous cell cancers are often referred to as squamous cell carcinomas of the head and neck Head and neck cancers can also begin in the salivary glands, but salivary gland cancers are relatively uncommon
- The most important risk factors for head and neck cancers are alcohol and tobacco use. These risk factors are particularly important for cancers of the oral cavity, oropharynx, hypopharynx, and larynx. People who use both tobacco and alcohol are at greater risk of developing these cancers than people who use either tobacco or alcohol alone.
dysphagia Condition in which swallowing is difficult or painful
B) NUTRITIONAL STATUS ASSESMENT
1. SUBJECTIVE DATANAME MR TEC
AGE 62 YEARS OLD
SEX MALE
RACE CHINESE
2. ANTHROPOMETRY DATAHeight 172 cm
Weight 63 kg
BMI 21.3 kg/m (normal)
B) NUTRITIONAL STATUS ASSESMENT
3. BIOCHEMICAL DATAParameter Data Reference
RangeIndication Explaination
Sodium 125 mmol/L 135 - 145 mmol/L
Low Indication of overhydration
Potassium 3.6 mmol/L 3.5 – 5.1 mmol/L
Normal -
Urea 2.7 mmol/L 2.9 - 7.9 mmol/L
Low Indication of malnourish. Also due to low total protein
Creatinine 77 mmol/L 35 - 132 mmol/L Normal -Albumin 28 g/L 35- 50 g/L Low Indication of malnourish
Total Protein 62 g/L 64 - 83 g/L Low Indication of malnourish
Bilirubin (Total)
11 μmol/L 5 – 29 μmol/L Normal -
ALT 20 U/L 8 - 45 U/L Normal -ALP 74 U/L 30 – 130 U/L Normal -
B) NUTRITIONAL STATUS ASSESMENT
4. CLINICAL DATAMetastatic adenocarcinoma neck cancer
Dysphagia
Loss of appetite
Poor oral intake
Loss 5 kg after admission•Percentage of weight loss
= 68- (68-5) x 100 = 7% 68
B) NUTRITIONAL STATUS ASSESMENT
5. EXTRA INFO
Was on radiotherapy
B) NUTRITIONAL STATUS ASSESMENT
C) DIAGNOSIS
PES statement
Poor oral intake related to dysphagia as evidence by loss of 5 kg of body weight
Objectives Principles1. To provide adequate calorie
intake to prevent further weight loss
•Introduce suitable enteral feeding 6 times per day
2. To provide doses of nutrients compatible with existing metabolism.
•CHO = 50 - 60%•Prot = 15 - 20 % (1.5 – 2.0g/kg/day)> To ensure adequate protein to avoid malnutrition•Fat = ≤ 30%
3. To avoid or manage complications related to the technique of nutritional delivery.
•Increase the amount of formula regime gradually.•Introduce modular products one by one.
4. To attain and maintain optimal biochemical status/value
• ensure optimum value of biochemical status and prevent electrolyte imbalance
D) INTERVENTION
D) INTERVENTION
1. Calculation of Energy Requirements
BMI= 21.3 kg/m2 Weight = 63kg Age= 62 years old 1. Quick method
ER = 63 kg x 35 kcal/kg* = 2205 kcal/day
* = we use 35kcal/kg because he is slightly hypermetabolic
D) INTERVENTION1. Calculation of Energy Requirements
BMI= 21.3 kg/m2 Weight = 63kg Age= 62 years old
2. Harris – Benedict calculations BEE = 66.47 + 13.75(W) + 5.0(H) – 6.76(A) = 66.47 + 13.75(63) + 5.0(172) – 6.76(62) = 1373.6 kcal/day TEE = BEE X AF (normal) X IF (Cancer px)
=1373.6 x 1.3 X 1.5=2678.52 kcal
AVERAGE CALORIE INTAKE = 2678.52+ 2205 2 = 2441.76 kcal/day ~ 2442 kcal/day
D) INTERVENTION
2. Calculation requirement ofPRO CHO FAT
1.5 g/kg/day x 63 kg = 94.5 g/day94.5 d/day x 4 kcal =378 kcal 378 x 100 kcal = 15.48 % 2442≈ 15.5So, we choose 16 % of protein/day
57 x 2442 kcal = 1391.9 kcal100 4
= 348 g/day
27 x 2442 kcal = 659.3 kcal 100 9
= 73.3 g/day
D) INTERVENTION2. Recommendation
Specialize formula
rich in EPA and high level of protein and calories
Therapeutic nutrition for people experiencing unwanted weight loss
Clinically shown to promote weight gain, increase lean body mass and strength, enhance physical activity.
Improve quality life of people with cancer
Nutritional information (per scoop)
Recommendation
Energy 33 kcal 2442/ 33 kcal = 74 scoops
CHO 5.4 g 74 scoops x 5.4 g = 399.9 g
Protein 1.8 g 74 scoops x 1.8g = 133.2 g
Fat 0.7 g 74 scoops x 0.7 g= 51.8 g
Dilution 1 scoop : 21 ml of water
D) INTERVENTION
Step Dilution MODULAR PRODUCT
STEP 1 2 scoops + 40 ml of water -
STEP 2 4 scoops + 90 ml of water -
STEP 3 8 scoops + 170 ml of water Carborie *
STEP 4 12 scoops + 260 ml of water Carborie + myotein**
D) INTERVENTION
* glucose polymer for person with increase energy need or unable to achieve sufficient energy** for people with increase protein needs or patient that cannot achieve sufficient protein
Calories Protein CHO FAT
= 2 scp X 33 kcal = 66 kcal x 6 F= 396 kcal
= 2 scp x 1.8 g = 3.6 g x 6 F= 21.6 g
=2 scp x 5.4 g= 10.8 g x 6 F= 64.8 g
= 2scp x 0.7 g= 1.4 g x 6 F= 8.4 g
If pt can tolerate 2 feeding, go to step 2. Before and after feeding flush with 30ml of water
D) INTERVENTION
STEP 1 : 2 scoops + 40 ml of water ( 4 hrly/6 x/
day)
D) INTERVENTION
STEP 2 : 4 scoops + 90 ml of water ( 4 hrly/6 x/
day)Calories Protein CHO FAT
= 4 scp X 33 kcal = 132 kcal x 6 F= 792 kcal
= 4 scp x 1.8 g = 7.2 g x 6 F= 43.2 g
=4 scp x 5.4 g= 21.6 g x 6 F= 129.6 g
= 4scp x 0.7 g= 2.8 g x 6 F= 16.8 g
If pt can tolerate 2 feeding, go to step 3. Before and after feeding flush with 30ml of water
STEP 3 : 8 scoops + 170 ml of water ( 4 hrly/6 x/ day)
If pt can tolerate 2 feeding, go to step 4. Before and after feeding flush with 30ml of water
Calories Protein CHO FAT
= 8 scp X 33 kcal = 264 kcal x 6 F= 1584 kcal
= 8 scp x 1.8 g = 14.4 g x 6 F
= 86.4 g
=8 scp x 5.4 g= 43.2 g x 6 F
= 259.2 g
= 8scp x 0.7 g= 5.6 g x 6 F
= 33.6 g
Introduce carborie
+ 3 scoops carborie + 24 kcal - +5.7 g CHO -
TOTAL 1608 kcal 86.4 g 264.9 g 33.6 g
D) INTERVENTION
1 scoop of Carborie : = 8 kcal/ ml=1.9 g of CHO
Calories Protein CHO FAT
= 12 scp X 33 kcal = 396 kcal x 6 F
= 2376 kcal
= 12 scp x 1.8 g = 21.6 g x 6 F
= 129.6 g
=12 scp x 5.4 g= 64.8 g x 6 F
= 388.8 g
= 12 scp x 0.7 g= 8.4 g x 6 F
= 50.4 g
Introduce1.+ 4 scoops carborie
2. +2 tbsp myotein
+ 32 kcal
+ 38.2 kcal
-
6.0 g
+7.6 CHO
-
-
-
TOTAL 2376 + 32+ 38.2 =2446.2 kcal
129.6 + 3.0= 132.6 g
388.8 + 7.6 = 396.4 g = 50.4 g
STEP 4 : 12 scoops + 260 ml of water ( 4 hrly/6 x/
day
1tbsp of MYOTEIN : = 19.1 kcal/ml=3g of Protein
GOAL 2442 kcal 133.2 g 399.9 g 51.8 g
ImplementationFlush 20 – 30 ml of water before and after feeding.
Confirm that the tip of the feeding tube is properly positioned.
Elevate the head of bed 30 - 45° during feedings and 30 – 60 mins after bolus feedings.
6 times daily, for every 4 hours.
D) INTERVENTION
E) ADDITIONAL INFO