Şcoala cu clasele i-viii nr a ii-a/educatie... · web viewjoc didactic de ascultare...
TRANSCRIPT
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 21 „VINCENŢIU BABEŞ” TIMIŞOARA
PROIECT DE LECŢIE
Clasa: a II- a
Unitatea de învăţare: Interpretarea
Obiectul: Educaţie muzicală
Subiectul lecţiei: Interpretarea. Nuanţe: tare, încet, mediu
Propunător: inst. Ilchi Mioara
Obiective de referinţă:
să evidenţieze prin mişcare elementele de limbaj muzical întâlnite în melodia cântecului;
să diferenţieze în cântare calităţile sunetelor muzicale (intensitate, durată, înălţime);
să utilizeze nuanţa adecvată în cântarea colectivă, potrivit conţinutului de idei şi caracterului melodiei;
să îşi exprime impresia faţă de muzica audiată, prin utilizarea mijloacelor de exprimare specifice altor discipline.
Obiective operaţionale:
Să respire corect costo – diafragmatic şi să execute exerciţiile de respiraţie şi cultură vocală;
Să intoneze corect şi expresiv melodiile, în nuanţele adecvate conţinutului de idei şi
caracterului acestora şi să pronunţe corect cuvintele;
1
Să perceapă şi să recunoască nuanţele în care sunt interpretate cântecele sau piesele
muzicale;
Să reprezinte grafic şi să intoneze corespunzător intensitatea sunetelor muzicale din anumite
cântece;
Să justifice alegerea anumitor nuanţe în interpretarea cântecelor: „tare”, „potrivit de tare”,
„încet”;
Să cânte, în grup şi individual, cu acompaniamentul instrumental muzical mânuit de către
cadrul didactic, respectând nuanţele;
Să audieze cu plăcere muzică, rezolvând anumite sarcini didactice
Tipul lecţiei : de consolidare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor muzicale
Metode şi procedee : instructajul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, descrierea, demonstraţia,
problematizarea, audiţia muzicală, jocul didactic, analiza;
Mijloace didactice: camerton, planşe, instrument muzical (ex. orgă electronică), cântece înregistrate pe CD – uri, computer, televizor mare pe post de monitor, tabla, creta; fişe, trianglu ( sau alte jucării sonore, pentru susţinerea ritmului), „Rapsodia I”, George Enescu ( pentru audiţie), cântece (Cântec de leagăn, de W. A. Mozart; Soldaţii, de G. Breazul şi N. Saxu; Cântec leagăn, de J. Bramhs; Răţuşca , Tonic; Copăcelul, de C. Mereş; Iepuraş, coconaş; Cocoşul, de Marcel Botez).Cântec propus spre învăţare: Cântec de leagăn, de Corneliu Mereş;
2
Bibliografie: M.Ed.C. / C.N.C. - PROGRAME ŞCOLARE REVIZUITE PENTRU CLASELE I – a II-
a / - educaţie muzicală, BUCUREŞTI, 2003; Georgeta Aldea, Gabriela Munteanu – Didactica educaţiei muzicale în învăţământul primar,
E.D.P., Bucureşti, 2001; Alexandru - Chirilă Stanciu, Emilia Stanciu - Abecedar muzical, pentru clasa a II-a, Ed.
Corint, Bucureşti, 1997; Ana Motora Ionescu - Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I – IV, E.D.P.,
Bucureşti, 1978; Anastasia Bălan, Mioara Popa, Corina Chirilă, Daniela Bălan, Marcela Peneş, Sonia Opaiţ, -
Educaţie muzicală, elemente de cultură muzicală, sugestii pentru repertoriul de cântece, culegere de cântece pentru clasele I-IV, Ed. Ana, Bucureşti.
Managementul timpului: în funcţie de nivelul clasei ( nivelul dezvoltării priceperilor şi deprinderilor muzicale pentru această perioadă a prenotaţiei muzicale), lecţia se va desfăşura într-o oră sau în două ore de consolidare.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Secvenţele lecţiei
Activitatea de învăţare Metode şi procedee
Mijloace de
învăţământEvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevilor
1.Activităţi introductive
Moment organizatoric
Elevii sunt atenţi la propunerile învăţătorului şi le execută.
Aşezarea copiilor în bănci; elevii de serviciu au aerisit clasa în timpul pauzei ( un geam poate rămâne deschis şi în timpul orei)
Corectarea ţinutei
conversaţia
3
Pregătirea vocilor pentru cânt
a) Exerciţii de respiraţie: Propun elevilor să-şi
imagineze o situaţie plăcută şi relaxantă (ex.,că se afla la malul unui râu), apoi le cere să execute câteva exerciţii de respiraţie;
Inspiraţie - expiraţie: suflăm, pentru a ţine frunza în aer cât mai mult. Se inspiră profund, punând o mână pe abdomen
( trebuie să simţim cum îşi măreşte volumul cavitatea abdominală)
Inspiraţie - expiraţie:expirăm cu un uşor sâsâit, fără să dăm drumul la aer deodată.
Suflarea fulgilor de păpădie!
Demonstrează, execută concomitent cu elevii.
corporale: spatele drept, privirea înainte şi braţele, fie atârnând pe lângă corp, fie pe bancă.
Elevii execută.
Elevii suflă, după ce au recepţionat ceea ce a demonstrat învăţătorul.
Observă, execută.
Conversaţia
ExplicaţiaDemonstraţiaObservaţiaExerciţiul
Versuri
Evaluare frontală, dar şi individuală
4
b)Exerciţii de dicţie:„ Într-un lift, pe covoraş, Un pui mic de iepuraş Plânge că n-are curaj Să se urce la etaj.”Citeşte. Cere elevilor să repete după el cât mai clar, cât mai corect.c) Exerciţii de omogenizare,emisie vocală:
Claxonul maşinii:(pe aceleasi note)
Ti ti ti ti tiCântă, se poate ajuta de instrumentul muzical.
a._______________ e._______________ o._______________ mi _______________ mu ______________
sau: do, re, mi, re, do, do; sol, fa, mi, re, do, do; do, mi, sol, do; do, sol, mi, do.
Observă, execută.Elevii repetă în cor după învăţător fiecare vers. Apoi, încă o dată, tot mai tare ( încet – potrivit de tare– tare).
Ascultă, apoi execută.
Exerciţiul
ExplicaţiaDemonstraţiaObservaţiaExerciţiul
ObservaţiaExerciţiul
ExplicaţiaDemonstraţia
orga electronică
Exerciţiu-joc
Evaluare frontală, dar şi individuală
Aprecieri frontale
5
Captarea atenţiei
Pe versuri:„ – Cine e-n pădure?” ( cânt pe o linie melodică,).„ – Ursul e la mure!”
Joc didactic de ascultare „Vânătorii”: cu ochii închişi, copiii ascultă concentraţi, să „vâneze” cu auzul cât mai multe sunete sau zgomote ( de la cele mai slabe, încete – pe care le aud în clasă sau afară – până la cele mai puternice, tari, apropiate sau depărtate, urmând, ca ulterior să le descrie ca „trofee de vânătoare”).
Anunţ titlul lecţiei şi obiectivele operaţionale propuse, pe înţelesul elevilor.
Voi propune spre audiţie un colaj de cântece şi anume:
1. Cântec de leagăn, de W. A. Mozart;
Ascultă intonaţia,apoi cântă.
Ascultă linia melodică.Răspund pe aceeaşi linie melodică, respectând nuanţa cântată de mine:(1 – tare;2 – încet;3 – potrivit de tare)
Ascultă cu ochii închişi, concentrându-se.
Descriu ce sunete au sesizat. Precizează care sunete s-au auzit tare, care s-au auzit încet şi care s-au auzit potrivit de tare.
Exerciţiul
Exerciţiul
ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul
DescriereaExplicaţia
Exerciţiu-joc
Aprecieri frontale / pe grupe
Aprecieriindividuale
6
2. Consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor muzicale
2. Soldaţii, de G. Breazul şi N. Saxu;
3. Cântec leagăn, de J. Bramhs;
4. Răţuşca , Tonic;5. Copăcelul, de C.
Mereş Se va audia încă o dată colajul
de cântece, atenţionând elevii să sesizeze în care dintre cântece
s-a cântat tare, încet sau potrivit de tare.
Port o scurtă conversaţie despre cele învăţate în ora trecută despre nuanţe:- Care este cântecul pe
care l-am învăţat în ora trecută şi pe care l-aţi recunoscut între cântecele audiate? (Copăcelul, de C. Mereş)- Care sunt termenii de
nuanţe pe care i-am învăţat în ora trecută la Educaţie muzicală?
( forte – tare;piano – încet;
Ascultă. Pot adăuga şi ei alte obiective.
Ascultă cântecele.
Răspund.
Răspund.
Conversaţia
Audiţia muzicală
Problematizarea
ConversaţiaExplicaţia
Computer, CD cu aceste cântece.
CD,
Evaluare frontală,
dar şi individuală
Evaluare
7
mf - potrivit de tare, mediu) - Ce aţi înţeles voi că sunt nuanţele?Propun cântarea acestei melodii, cu acompaniament.
- Cum se cântă prima parte a refrenului? ( tare)
- Cum se cântă a doua parte a refrenului? (încet)
- Ce alt cântec aţi mai recunoscut din cele audiate, cântec învăţat în orele trecute, respectând nuanţele? (Soldaţii, de G. Breazul şi N. Saxu; → se cântă şi acest cântec.
- Când mersul melodic este suitor, cu ce nuanţă vom cânta, în general?
- Când mersul melodic este coborâtor, cu ce nuanţă vom cânta, în general?
Se ascultă anumite linii melodice şi se recunoaşte nuanţa, după mersul melodic: - (Iepuraş, coconaş,A fugit peste imaş…)- (Cine-i domnul tip, tip, tap,
Precizează nuanţele învăţate
Răspund.
Elevii cântă, în cor, respectând nuanţele.
Răspund.
Elevii cântă, în cor, apoi pe grupe – băieţi, fete - respectând nuanţele.Apoi, câţiva elevi cântă individual.
Conversaţia
Conversaţia
Exerciţiul
ConversaţiaExplicaţiaDemonstraţia
ExerciţiulProblematizarea
Explicaţia
computer,Orga electronică
Orga electronică
individuală
Evaluare individuală
Evaluare frontală,
dar şi individuală
8
Cu găteli roşii la cap… din cântecul Cocoşul, de Marcel Botez).- Se cere să exemplifice şi ei,
dacă pot, asemenea linii melodice ( cu ajutor din partea mea).
- Exerciţii de cântare după desen:a) ●f
●mf ●mf
●p ●p La la la
Do do do Mi mi mi
Exemplific, apoi dau tonul elevilor, pe fiecare silabă.
Elevii răspund.
Recunosc nuanţa, după linia melodică
Exemplifică pe anumite linii melodice.
Elevii intonează după model, respectând nuanţele.
DemonstraţiaExplicaţiaProblematizarea
ExerciţiulDemonstraţia
Explicaţia
DemonstraţiaExerciţiul
camerton
Planşă
Evaluare frontală,
dar şi individuală
Evaluare frontală,
dar şi individuală
9
b) ●f ●f
●mf ●mf ●mf
●p ●p ●p Silabe propuse de elevi.
Elevii intonează după model, respectând nuanţele.
ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul
planşăEvaluare frontală,
dar şi individuală
Pentru care cântece se potriveşte nuanţa „tare”?
Dar nuanţa „încet”? Azi, la ora de educaţie
muzicală, vom învăţa un cântec duios, căruia i se potriveşte, în cântare, nuanţa „încet”.
Melodia se numeşte „Cântec de leagăn”, de
Elevii răspund.
Elevii ascultă.
ConversaţiaEvaluare frontală,
dar şi individuală
10
Corneliu Mereş. Cui se poate cânta un
cântec de leagăn? Cum cântă mama copilului
ei ca să poată adormi? Prezint elevilor câteva
imagini legate de titlul şi conţinutul cântecului, cerându-le să motiveze pentru ce am selectat asemenea imagini.
Pe tablă şi pe fişe individuale sunt scrise versurile acestui cântec.
Voi intona model cântecul. Se va audia şi cu acompaniament.
Se învaţă cântecul cu întreaga clasă. Voi cânta împreună cu elevii primele două versuri ale primei strofe, apoi următoarele două versuri. Se va proceda la fel şi cu strofa a doua, apoi se vor cânta împreună cele două strofe. Se procedează la fel şi pentru a treia strofă, apoi se cântă
Elevii răspund.
Elevii urmăresc imaginile pe ecranul mare al televizorului
Elevii ascultă.
Elevii cântă.
Conversaţia
ObservaţiaProblematizareaExplicaţia
Demonstraţia
DemonstraţiaExplicaţiaExerciţiul
imagini
fişecamerton
Evaluare frontală,
dar şi individuală
Aprecierifrontale
11
împreună toate cele trei strofe. Se explică, dacă este necesar, cuvintele „a aţipi”, „gâze”.
Voi propune elevilor să cânte cu acompaniament;
Voi propune elevilor să cânte conform cerinţelor:
1. tare (forte); 2. încet (piano); Care interpretare vi s-a
părut mai potrivită cu mersul melodic şi cu conţinutul cântecului?
Voi propune elevilor să cânte cu acompaniament şi cu respectarea nuanţelor potrivite. Apoi, le propun să cânte astfel:
- Grupa 1 – cântă pe cuvinte prima strofă;Un elev din grupă – acompaniază ritmic pe trianglu;Alt elev – merge ritmic;Dirijorul – dirijează:↓ ↑…( în măsura de doi timpi).- Grupa 2 – cântă pe
Elevii cântă.
Interpretează, conform cerinţelor.
Răspund.
Elevii cîntă conform cerinţelor.
Exerciţiul
Exerciţiul
Problematizarea
Exerciţiul
Problematizarea
Acompania-ment
Aprecierifrontale
şiindividuale
Evaluare frontală, pe
grupe,dar şi
individuală
12
3. Obţinerea performanţelor şi
evaluarea
4. Încheierea lecţiei
cuvinte a doua strofă, cu aceleaşi cerinţe;
- Strofa a treia este cântată de ambele grupe.
Reluarea cântării cu nuanţele potrivite.
Joc didactic muzical: „ Eu cânt tare, tu încet!” ( eu cânt diferite fragmente muzicale, pe care elevii le repetă în nuanţa contrastantă) Apoi, pot fi inversate rolurile.
Audiţie muzicală:
1. Cântec de leagăn, de W. A. Mozart;
2. Rapsodia 1, de George Enescu (fragment)
Elevii au ca sarcină identificarea nuanţelor în piesele propuse spre audiere.
Se cere părerea elevilor asupra modului de participare la oră, prin jocul „ Scaunul participantului”:
Elevii cântă.
Elevii execută, conform cerinţelor.
Elevii ascultă, ridicând braţele în sus, când se cântă tare şi pe lângă corp, când se cântă încet ( este posibilă şi varianta pentru „mf”- mâinile pe bancă).
Exerciţiul
Exerciţiul
ExerciţiulProblematizarea CD,
computer,
Evaluare frontală,
dar şi individuală
Evaluare frontală,
dar şi individuală
13
câte un elev vine, pe rând, se aşează pe scaunul din faţa clasei şi spune ce i-a plăcut cel mai mult în lecţie şi ce nu i-a plăcut şi de ce. Se fac aprecieri generale asupra angajării elevilor în activitate şi asupra practicii muzicale a întregiiclase. Acord calificative individuale.
Elevii îşi spun părerea sincer cu privire la modul în care s-au angajat să participe la oră.
Elevii ascultă şi părerea mea de pe acelaşi scaun al participantului la lecţie.
Analiza
AnalizaAprecieri generale;
Calificative individuale,Recoman-
dări
14