crc 150 bridging members in a load-bearing wall
DESCRIPTION
verification calculations for light gauge membersTRANSCRIPT
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 1 of 13
Verification Manual
CRC Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 2 of 13
Table of Contents
1. Objective ...........................................................................................................................3
2. Modeling using SteelSmart® System ....................................................................................4
3. Check of Safety ..................................................................................................................5
3.1 Design for Axial Compressive Load ................................................................................5
3.1.1 Allowable Compressive Strength for Global Buckling ................................................5
3.1.2 Check of Safety for Axial Compression .....................................................................8
3.2 Design for Flexural Moment .........................................................................................9
3.2.1 Allowable Flexural Strength for Initiation of Yielding ................................................9
3.2.2 Check of Safety for Flexure ................................................................................... 11
3.3 Check of Combined Axial Force and Flexural Moment .................................................. 12
3.4 Design of Connections ................................................................................................ 12
4. Conclusion ....................................................................................................................... 12
5. Verification of SteelSmart® System ................................................................................... 13
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 3 of 13
1. Objective
The objective of this verification sample is to check the safety of using Cold-Rolled Channel
(CRC150) as a typical bridging system for an exterior load-bearing wall.
This check should be based on the following parameters:
Design Code: 2012 IBC w/ AISI S100-07/ S2-10
Design Method: ASD
Design Load Combination is D + 0.75L + 0.45W
Wall height = 12 ft
Wall stud section: 600S162-33 mil, 33Ksi
Stud spacing = 24 in.
Bridging members are located @ 48 in. o.c.
Lateral bracing spacing is considered equal to the bridging members spacing
Torsional bracing spacing is considered equal to the bridging members spacing
Bridging members are anchored at 12 ft
Wind load intensity (Iw) = 34 psf
Dead load = 400 lbs
Live load = 600 lbs
Figure 1 shows the setup of the load-bearing wall studs with the CRC150 bridging members.
Figure 1 Setup of Wall Studs with CRC 150 Members
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 4 of 13
2. Modeling using SteelSmart® System
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 5 of 13
3. Check of Safety
3.1 Design for Axial Compressive Load
3.1.1 Allowable Compressive Strength for Global Buckling
3.1.1.1 Properties of Section
A = gross area
= 0.1296 in.2
Cw = warping constant
= 0.001038 in.6
Ix = moment of inertia about x-axis
= 0.03899 in.4
J = Saint-Venant torsional constant
= 0.0001384 in.4
Rx = radius of gyration about x-axis
= 0.5485 in.
Ry = radius of gyration about Y-axis
= 0.1449 in.
Ro = polar radius of gyration
= 0.6217 in.
= factor calculated by Equation C4.1.2-3
= 0.8329
3.1.1.2 Nominal Global Buckling Stress (Fn)
KxLx/ Rx = slenderness ratio about x-axis
= 24/0.5485 = 43.755
KyLy/ Ry = slenderness ratio about y-axis
= 24/0.1449 = 165.645
(KL/ R)gov = governing slenderness ratio
= greater of (KxLx/ Rx) and (KyLy/ Ry)
= 165.645
Fe1 = elastic flexural buckling stress
= 2gov
2
RKL
Eπ (Eq. C4.1.1-1)
= 2
2
165.645
29500π = 10.61 ksi
ex = elastic flexural buckling stress about x-axis
= 2xxx
2
RLK
Eπ (Eq. C3.1.2.1-11)
= 2
2
43.755
29500π = 152.08 ksi
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 6 of 13
t = torsional buckling stress
=
2
2
2
1
tt
W
o LK
ECGJ
AR
(Eq. C3.1.2.1-9)
=
2
2
224
0295000.000138411300
0.62170
1 001038.
1296.
π = 41.7 ksi
Fe2 = elastic torsional or flexural-torsional buckling stress
=
tex2
textex σ4βσσσσ2β
1 (Eq. C4.1.2-1)
=
7.108.527.108.527.108.528329.
410.83294414102
1 2 = 39.4 ksi
Fe = minimum of Fe1 and Fe2
= 10.61 ksi
c = e
y
F
F (Eq. C4.1-4)
=61.10
33 = 1.763 > 1.5 (elastic buckling)
Fn = yF
c
2
877.0
(Eq. C4.1-3)
=
33764.1
877.02
= 9.3 ksi
3.1.1.3 Flat Widths of Cross-Section Elements
Considering (B) the flange width, (t) the thickness, (R) the inside bend radius at the corners, and
the rest of dimensions shown in (Figure 3); the flat widths of the elements subjected to
compressive stresses are calculated as follows:
B
A
t
R
W
W
1
2
Figure 2 Elements of the CRC 150 Section
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 7 of 13
W1 = B – (t + R)
= 0.50 - (0.0566+0.0849) = 0.3585 in.
W2 = A – 2 (t + R)
= 1.50 - 2 (0.0566+0.0849) = 1.217 in.
3.1.1.4 Effective Area of Stud at Uniform Stress Fn = 9.30 ksi
Element (1)
Element (1) is classified as a uniformly compressed unstiffened element, thus, the plate buckling
coefficient (K) used for the calculation of the effective width of (W1) is taken in accordance with
Section B3.1 (a) AISI S100-12 as 0.43.
The effective width of (W1) can be calculated in accordance with Section B2.1 (a) AISI S100-12 as
follows:-
Fcr = 2
1
2
W
t
)
EK
2μ(112
(Eq. B2.1-5)
= 2
2
2
0.3585
0.0566
)0.3(112
295000.43
π = 285.77 ksi
= cr
n
F
F (Eq. B2.1-4)
= 285.77
9.30 = 0.18 < 0.673
be-Flange = effective width of (W1)
= W1 (Eq. B2.1-1)
= 0.3585 in.
Element (2)
Element (2) is classified as a uniformly compressed stiffened element, thus, the effective width of
(W2) is determined in accordance with Section B2.1 (a) AISI S100-12 as follows:
K = plate buckling coefficient
= 4
Fcr = 2
22
2
W
t
)μ(112
EK
π (Eq. B2.1-5)
= 2
2
2
217.1
0566.0
30112
295004
).(
π = 230.68 ksi
= cr
n
F
F (Eq. B2.1-4)
= 230.68
9.30 = 0.20 < 0.673
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 8 of 13
be-web = effective width of (W2)
= W2 (Eq. B2.1-1)
= 1.217 in.
Effective Area
Ae = effective area of the section
= gross area = 0.1296 in2
3.1.1.5 Allowable Compressive Strength
Pn = nominal axial compression strength of the CRC 150 member for global buckling
= AeFn (Eq. C4.1-1)
= 0.1296*9.30 = 1.205 kips
Pall = allowable compression strength of the CRC 150 member for global buckling
= Pn/c
= 1.205/1.8 = 0.670 kip
3.1.2 Check of Safety for Axial Compression
Pact-stud = axial force in the wall stud for the (D + 0.75L + 0.45W) load combination
= 400 + 0.75*600 = 850 lbs = 0.85 kip
Pact-sb = axial force in a single brace
= 0.02 Pact-stud (Section B3.1 – AISI S211-07)
= 0.02*0.85 = 0.017 kip
Pact-anchorage = total axial force in the CRC member at anchorage
= 0.5 Pact-sb(L/ Stud Spacing), where L is the distance of anchorage of bridging
members
= 0.5*0.017*(12/2) = 0.051 kip < (Pall = 0.670 kip) OK
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 9 of 13
3.2 Design for Flexural Moment
3.2.1 Allowable Flexural Strength for Initiation of Yielding
3.2.1.1 Effective Widths Calculation - Iteration #1
The effective properties of stud are calculated by loading this stud by a stress gradient (tension-
compression) which has a value of (Fy) at the top fiber of its compression flange (Figure 3).
2
1
F2
F1
F3
M
+
_
Y
F = 50 ksitop
F = 50 ksibot
c.g.0
Figure 3 Stress Distribution on Cross-Section at Initiation of Yielding – Iteration #1
Element (1)
Element (1) is classified as a uniformly compressed unstiffened element, thus, the plate buckling
coefficient (K) used for the calculation of the effective width of (W2) is taken in accordance with
Section B3.1 (a) AISI S100-12 as 0.43.
The effective width of (W1) is then calculated in accordance with Section B2.1 (a) AISI S100-12 as
follows:
Fcr = 2
1
2
W
t
)
EK
2μ(112
(Eq. B2.1-5)
= 2
2
2
0.3585
0.0566
)0.3(112
295000.43
π = 285.77 ksi
f1 = compression stress at the centerline of (W1)
= y
cgo
cgoF
YD
0.5tYD
= 3375.05.1
2/0566.075.05.1
= 31.75 ksi
= crF
f1 (Eq. B2.1-4)
= 285.77
31.75 = 0.333 < 0.673
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 10 of 13
be-Flange = effective width of (W1)
= W1 (Eq. B2.1-1)
= 0.3585 in.
Element (2)
Element (2) is classified as a stiffened element under stress gradient (compression-
compression), thus, the plate buckling coefficient (K) used for the calculation of the effective
width of (W2) is calculated in accordance with Section B2.3 (a) AISI S100-12 as follows:
f1 = compression stress at the upper end of (W2)
= ycgo
cgoF
Y
RtY
= 3375.0
0849.00566.075.0
= 26.774 ksi
f2 = tension stress at the lower end of (W2)
= - ycgo
cgoF
YD
RtYD
= - 3375.05.1
0849.00566.075.05.1
= -26.774 ksi
= |f2/ f1| (Eq. B2.3-1)
= |-26.774/26.744| = 1
K = 4 + 2(1 + )3 + 2(1 + ) (Eq. B2.3-2)
= 4 + 2(1 + 1)3 + 2(1 + 1) = 24.0
The effective width of (W2) is then calculated in accordance with Section B2.1 (a) AISI S100-12 as
follows:-
Fcr = 2
22
2
W
t
)μ(112
EK
π (Eq. B2.1-5)
= 22
1.217
0.0566
)0.3-(112
2950024
2
= 1384.083 ksi
= cr
1
F
f (Eq. B2.1-4)
= 1384.083
26.774 = 0.139 < 0.673
be-web = effective width of (W2) (Eq. B2.1-1)
= W2
= 1.217 in.
3.2.1.2 Effective Section Modulus
Sxe = the effective section modulus
= full section modulus = Sx
= 0.052 in.3
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 11 of 13
3.2.1.3 Strength Increase from Cold-Work of forming
C = flangen compressio of area Total
flangen compressioin corners of Area
= tWtr
tr
mean
mean
1157.0
157.0
= 0566.0*3585.00566.0*)0566.0*5.00849.0(*157.0
0566.0*)0566.0*5.00849.0(*157.0
= 0.331
m = 0.192 (Fuv /Fyv) -0.068 (Eq. A7.2-4)
= 0.192 (45/33) – 0.068
= 0.1938
Bc = 3.69(Fuv /Fyv) -0.819(Fuv /Fyv)2 -1.79 (Eq. A7.2-3)
= 3.69 (45/33) - 0.819 (45/33)2 – 1.79
= 1.718
Fyc =
my v
c
tR
FB (Eq. A7.2-2)
=
0.1938
0.05660.0849
33718.1 = 52.44
Fya = CFyc + (1-C)Fyf (Eq. A7.2-1)
= 0.33152.44+(1-0.331)33
= 39.46 Ksi < Fuv
3.2.1.4 Allowable Flexural Strength
By reloading the section with a stress gradient having a maximum of 39.46 ksi (= Fya), the section
remained fully effective, therefore; the allowable flexural strength can be calculated as follows:
Mn = nominal flexural strength of the CRC 150 member at initiation of yielding
= SxFya (Eq. C3.1.1-1)
= 0.05239.46 = 2.05 kips.in.
Mall = allowable flexural strength of the CRC 150 member at initiation of yielding
= Mn / b
= 2.05/1.67 = 1.23 kips.in.
3.2.2 Check of Safety for Flexure
Mact = actual bending moment on the CRC member for the (D + 0.75L + 0.45W) load
combination
= 1.5 IW (S.F.) WL (S.S.) (B.S.) m (Equation D3.2.1-3, AISI S100-12)
= 1.5 (34/144000)0.4524480.6767
= 0.124 kip.in < (Mall = 1.23 kips.in.) OK
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 12 of 13
3.3 Check of Combined Axial Force and Flexural Moment
1.0 be houldM
M
P
P
all
act
all
anchorage-act S
1.0177.01.23
0.124
0.67
0.051 Safe member
3.4 Design of Connections
Using BridgeClip (1 screw) [attached to bridging member using (1) #10 screw);
Mall-c = allowable flexural strength of clip in resisting the lateral pressure
= 0.18 kip.in.
Mact-c = required allowable flexural strength of clip in resisting the lateral pressure
= 0.124 kip.in. (See Section 3.2.2) < (Mall-c = 0.18 kip.in.) OK
Tall-c = allowable tensile strength of clip
= 0.075 kip
Tact-c = required allowable tensile strength of clip
= Pact-sb
= 0.017 kip (See Section 3.1.2) < (Tall-c = 0.075 kip) OK
(Tact-c/Tall-c) + (Mact-c/Mall-c) = (0.017/0.075) + (0.124/0.18) = 0.915 < 1.0 Safe Clip
Vall-sc = allowable shear strength of the (1) #10 screw connecting the 33-mil clip to the 54-mil
bridging member (calculations not shown)
= 0.376 kip
Vact-sc = actual shear force on the (1) #10 screw connecting the clip to the bridging member
= Pact-sb
= 0.017 kip (See Section 3.1.2) < Vall-sc Safe connection of clip to bridging member
Act/All = Vact-sc/Vall-sc
= 0.017/0.376 = 0.045
4. Conclusion
It is safe to use [CRC150 member + BridgeClip (1 screw)] as a bridging system for this load-
bearing wall.
CRC 150 Bridging Members in an Exterior Load-Bearing Wall SteelSmart® System 7.0 SP2
Page 13 of 13
5. Verification of SteelSmart® System