dilatarea

Upload: danielaalamorean

Post on 14-Oct-2015

14 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect didactic

DISCIPLINA: Fizic

CLASA: a VI-a LOCUL DESFURRII LECIEI: Cabinetul de fizic

SUBIECTUL: Dilatarea solidelorTIPUL DE LECIE: lecie de dobndire de noi cunotine

COMPETENE SPECIFICE VIZATE:

1.2 recunoaterea n activitatea practic a fenomenelor studiate din domeniile: mecanic, cldur, electricitate, optic

1.3 definirea i explicarea fenomenelor fizice folosind termeni specifici

2.1 observarea fenomenelor, culegerea i nregistrarea observaiilor referitoare la acestea

2.2 observarea realizrii unor aplicaii experimentale i a etapelor efecturii acestora

2.4 organizarea, utilizarea i interpretarea datelor experimentale culese

3.2 rezolvarea unor probleme cu caracter teoretic sau aplicativ

4.2 formularea observaiilor proprii asupra fenomenelor studiate

5.1 aplicarea normelor elementare de protecie individual n cursul utilizrii aparaturii i dispozitivelor de laborator

OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciei, elevii trebuie s tie:

O.1. s defineasc dilatarea;

O.2. s identifice factorii care favorizeaz dilatarea unui solid (variaia temperaturii, natura substanei din care este alctuit corpul, dimensiunile corpului);

O.3. s aplice noile cunotine dobndite n rezolvarea de probleme;

INDICATORI DE PERFORMAN:

I1. Completeaz:

Modificarea . unui corp datorat . temperaturii se numete dilatare.I. 2. Stabilete care dintre afirmaiile urmtoare este adevrat i care este fals:

a) Fenomenul de dilatare depinde numai de variaia temperaturii.

b) O tij metalic i mrete, prin nclzire, cel mai mult lungimea.

c) Prin nclzirea unui corp, masa lui crete deoarece volumul lui crete.

*I.3. Alege varianta corect:

Densitatea unui corp care se dilat crete / scade odat cu creterea volumului.

STRATEGII DIDACTICE: 1. METODE DE INSTRUIRE: brainstorming, nvarea prin descoperire dirijat, conversaia euristic, problematizarea, experimentul, rezolvarea de probleme, explicaia2. MIJLOACE DE NVMNT: trusa pentru experimente de fizic (bil din aluminiu, inel cu tij avnd diametrul interior apropiat de diametrul bilei, pirometre cu cadran, seringi, lame bimetalice, stative, spirtiere), alcool tehnic, chibrituri, pahare cu ap, fie de lucru, culegeri de probleme, tabla, marker, fie de evaluare3. FORME DE ACTIVITATE: frontal, n grupe de cte patru elevi, individualEVALUAREA: Modul n care se realizeaz obiectivele stabilite se urmrete prin: observaia direct la clas, autoevaluarea controlat (prin rspunsuri la ntrebri, completarea fielor de lucru, rezolvri de probleme specifice de ctre elevi, fia de evaluare), portofoliul grupei, tema pentru acas.

OBINEREA PERFORMANEI I ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI: Profesorul observ i corecteaz activitatea elevilor, comunicnd nivelul de performan atins.

BIBLIOGRAFIE:

[1] Alfa Vega Modul de fenomene termice i superficiale (Trusa elevului / profesorului liceu / gimnaziu)

[2] Constantin Corega, Dorel Haralamb, Seryl Talpalaru Fizic, manual pentru clasa a VI-a, Teora 1999

[3] Constantin Corega, Dorel Haralamb, Seryl Talpalaru Fizic clasa a VI-a

[4] Florin Mceanu - Fizic, Probleme i teste pentru gimnaziu, Ed. Corint 2007[5] Mihail Sandu, Emanuel Nichita, Tudorel tefan Probleme de fizic pentru gimnaziu, EDP 1982[6] MEC, Consiliul Naional pentru Curriculum Ghid metodologic pentru aplicarea programei de fizic Clasele a VI-a a VIII-a, Bucureti 2001

[7] Luminia Chicina i alii Fizica prin experimente i jocuri, Ed. Eurodidact Cluj - Napoca 2003

DESFURAREA LECIEI:ETAPELE LECIEIObiectiveRESURSE PROCEDURALEEVALUARE

(metode, instrumente, indicatori)

de coninutde timp

(min)forme de organizaremetode i procedeemijloace didactice

1. Captarea atenieiDe ce crap un pahar din sticl cnd turnm n el ceai fierbinte?2frontal problematizareaobservaia direct la clas

rspunsuri parial corecte

2.Anunarea obiectivelorTitlul i obiectivele lecieiMetode de prevenire a incendiilor3frontal expunerea

conversaia Tabl, markerobservaia direct la clas

3. Dirijarea invriiO.1. Dilatarea este

Evidenierea dilatrii unei bile metalice

1. Verific dac bila trece prin inel.

2. nclzete bila.

3. ncearc s treci din nou bila prin inel. Ce observi?

4. Rcete bila n vasul cu ap. Ce crezi c vei observa dup rcirea ei? Verific!3

5frontal brainstorming

experimentul

problematizarea bil din aluminiu;

inel cu tij avnd diametrul interior apropiat de diametrul bilei;

spirtier;

alcool tehnic

vas cu ap receobservaia direct la clas

prob oral

prob practic

Elevii folosesc corect, n siguran, aparatura de laborator

4. Obinerea performaneiO.1.Completeaz:

Prin nclzire, volumul bilei ...................., fapt ce are drept consecin i modificarea diametrului acesteia.

Prin rcire, volumul bilei ...................., diametrul revenind la valoarea iniial.Definiie: Modificarea volumului unui corp datorat variaiei temperaturii se numete dilatare.3individual

frontal problematizarea

conversaia euristictabl, marker, caieteobservaia direct la clas

prob scris

autoevaluarea controlat

Cel puin 75 % dintre elevi completeaz corect toate spaiile libere

3. Dirijarea invriiO.2.Care sunt factorii care favorizeaz dilatarea unui solid?Evidenierea fenomenului de dilatare cu ajutorul pirometrului cu cadran; observarea dependenei dilatrii de natura materialului 210frontaln grupe de cte patru elevi problematizarea experimentul

conversaia euristic pirometre cu cadran

bare din fier

bare din aluminiu seringi alcool tehnic

chibrituri

pahare cu ap

Fia de lucru 1observaia direct la clasprob oral

prob practic

Toi elevii folosesc corect, n siguran, aparatura de laborator

4. Obinerea performaneiO.2.Mrimea dilatrii depinde de variaia temperaturii i de natura materialului din care este alctuit corpul. 2n grupe de cte patru elevi problematizarea conversaia euristic Fia de lucru 1observaia direct la clas

prob scris

autoevaluarea controlat

Cel puin 75 % dintre elevi completeaz corect toate spaiile libere

3. Dirijarea invriiO.2.Studiul dilatrii lamei bimetalice6n grupe de cte patru elevi experimentul

problematizarea lam bimetalic

stativ

alcool tehnic Fia de lucru 2observaia direct la clasprob practicToi elevii folosesc corect, n siguran, aparatura de laborator

4. Obinerea performaneiO.3.La variaia temperaturii, lama bimetalic se curbeaz datorit dilatrii diferite a celor dou lame componente realizate din materiale diferite.2n grupe de cte patru elevi rezolvarea de probleme conversaia euristic Fia de lucru 2observaia direct la clas

prob scris

autoevaluare controlat

Cel puin 75 % dintre elevi completeaz corect toate spaiile libere

5. Asigurarea reteniei i transferul de cunotineO.3.Fi de lucru 3Fi de evaluare55n grupe de cte patru elevi

individual

frontal rezolvarea de probleme

conversaia euristic

explicaia Fi de lucru 3 Fi de evaluareobservaia direct la clas

prob scris

test de evaluare

autoevaluarea controlat

Cel puin 70% dintre elevi rezolv corect problemele

6. ncheierea lecieiO.3.Tem pentru acas:

Constantin Corega, Dorel Haralamb, Seryl Talpalaru Fizic, manual pentru clasa a VI-a, Teora1999 pag 62/5, 6

Tem pentru acas pentru elevii cu aptitudini nalte:

Florin Mceanu, - Fizic, Probleme i teste pentru gimnaziu, Ed. Corint 2007 - pag.168/5, pag.170/52frontal expunerea tabl, markerobservaia direct la clasportofoliul grupei

Fi de lucru 1Experiment: Evidenierea dilatrii unei bare metaliceMateriale la dispoziie:

dou pirometre cu cadran

bar din aluminiu

bar din fier

alcool tehnic

sering Modul de lucru:

1. Identific prile componente ale pirometrului cu cadran:

dou bar metalice (una din aluminiu, iar cealalt din fier); dou suporturi (unul permite fixarea unuia dintre capetele barei, iar cellalt permite alunecarea barei cnd aceasta se dilat);

o tav (n care se pune alcool pentru ncalzirea barei);

un ax continuat cu un ac indicator (acesta permite ca deplasrile captului liber ale barei s poat fi puse n eviden);

cadran gradat.

2. Fixeaz bara metalic (pe fiecare dintre cele dou pirometre) astfel nct s se afle n contact cu axul, iar acul indicator s se gseasc la captul inferior al scalei.

3. Cu ajutorul seringilor toarn cte 5 ml alcool n tvile pirometrelor.

4. Aprinde alcoolul.

5. Observ ce se ntmpl cu acele indicatoare.6. Las flacra s se sting i observ ce se ntmpl cu acul indicator.

7. Completeaz: n timpul nclzirii, lungimile barelor ....................., iar n timpul rcirii, ....................

Mrimea dilatrii depinde de .. temperaturii i de natura .. din care este alctuit corpul. Fi de lucru 2Experiment: Lama bimetalicMateriale la dispoziie:

lam bimetalic (alctuit din dou lame metalice din materiale diferite, prinse una de alta) stativ alcool tehnic

Modul de lucru:

1. Fixeaz n stativ lama bimetalic.2. nclzete lama bimetalic cu ajutorul spirtierei. Ce observi? 3. Explic fenomenul observat.

4. Las lama s se rceasc.

5. Schimb aezarea lamei n stativ, inversnd poziia celor dou lame metalice.

6. Completeaz: La variaia temperaturii, lama bimetalic se . datorit dilatrii . a celor dou lame componente realizate din materiale diferite.Observaie: Lama bimetalic poate fi folosit ca termometru sau ca ntreruptor ntr-un circuit electric.Fi de lucru 3 Probleme

I. O foaie din tabl de aluminiu, avnd forma unui dreptunghi, i modific prin nclzire forma sau dimensiunile?II. Alege varianta corect:Pentru a preveni ruperea cablurilor electrice aeriene la scderea temperaturii, acestea trebuie montate astfel nct lungimea lor s fie:

a) mai mare dect distana dintre stlpi;

b) mai mic dect distana dintre stlpi;

c) egal cu distana dintre stlpi;

d) mai mic dect nlimea stlpilor.

III. Explic n cteva rnduri

De ce diametrul gurii fcute de un glon ntr-o foaie din tabl este mai mic dect diametrul glonului?

Fi de lucru 3 Probleme

(pentru elevii cu aptitudini nalte)I. Explic n cteva rnduri:

De ce diametrul gurii fcute de un glon ntr-o foaie din tabl este mai mic dect diametrul glonului?

II. Rezolv problema 4 de la pag.168 din culegerea de probleme. (Florin Mceanu, - Fizic, Probleme i teste pentru gimnaziu, Ed. Corint 2007)Fi de evaluare

Completeaz:

Modificarea . unui corp datorat . temperaturii se numete dilatare.Stabilete care dintre afirmaiile urmtoare este adevrat i care este fals:

a) Fenomenul de dilatare depinde numai de variaia temperaturii.

b) O tij metalic i mrete, prin nclzire, cel mai mult lungimea.

c) Prin nclzirea unui corp, masa lui crete deoarece volumul lui crete.

*Alege varianta corect:Densitatea unui corp care se dilat crete / scade odat cu creterea volumului.

Jurnal de reflecie: Scrie aici cteva gnduri legate de lecie.

1