divinylbenzene equipment design
TRANSCRIPT
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
1/20
CHAPTER 5EQUIPMENT DESIGNING
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
2/20
20
5.1 Process Design of Benzene Distillation Column
In Benzene column, a product stream from reactor is coming which consists of benzene,
ethyl benzene & some amount of di-ethyl benzene. Since it is more than two component
case, hence we will perform multicomponent distillation in order to separate benzene and
ethyl benzene from mixture.
DEB 1.5129 KMOLE
EB 0.0824 KMOLE
BENZENE 0.1069 KMOLE
EB 0.0824 KMOLE
BENZENE 0.1069 KMOLE
DEB 1.5129 KMOLE
Here Benzene is light key component and EB is heavy key component. The column is operating at 1 atm.
Now first of all we will calculate bubble point & dew point temperature.
Table 6
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
3/20
21
BUBBLE POINT CALCULATION:-
Take T=456.82 K (183C)
COMPONENT Pi( mmHg) Ki=Pi/760 Xi Xi*Ki
BENZENE 10911.88464 14.35774295 0 0EB 3151.533924 4.146755164 0 0
DEB 767.8215491 1.010291512 1 1.010292
TOTAL 1.010292
Therefore,bubble point temperature=456.8 K
DEW POINT CALCULATION:-
Take T=388 K(115C)
COMPONENT Pi( mmHg) Ki=Pi/760 Yi Yi/Ki
BENZENE 2074.458326 2.729550429 0.5647 0.206884
EB 413.1979536 0.543681518 0.4352 0.800469
DEB 63.90478783 0.084085247 0 0
TOTAL 1.007353
Therefore,dew point temperature=388 K
CALCULATION OF MINIMUM REFLUX RATIO (Rm):-
For a liquid feed, q = 1
From trial & error
=1.54
COMPONENT Xf Xd Ki iBENZENE 0.0628 0.5647 1.12 5.741
EB 0.0484 0.4352 0.196 1.000
DEB 0.8887 0 0.036 0.1836
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
4/20
22
Rm+1=1.242
Rm=0.242
Calculation of Operating Reflux Ratio:-
Ro=1.5Rm=0.363
Calculation of number of ideal plates at operating reflux:-
By Gilliland correlation:
(Ro - Rm )/( Ro +1)= 0.0974
(N-Nmin)/(N+1)=0.55 (from perrys engineering handbook 8th
edt. pg-13-26)(a)
Now,Nmin= [ln{(xdi /xb i)/(xd j/xbj )}] / [ln ( avg)]
On calculating,
Nmin=8
Now putting value in equation (a) we get,
N=19
Thus,we need 19 stages ideally.
Flow Rates:
Average molar mass of feed.
Mav = xi Mi
= (78*0.0628) + (106*0.484) + (134*0.8887) = 175.2888 kg/kmol
F = 1.7022 kmol/hr
D = 0.1839 kmol/hr
B = 1.5129 kmol/hr
Now molar flow rates of vapor & liquid at top in enriching section:
L = R * D = 0.363 * 0.1839 = 0.0667 kmol/hr
V = (R+1) * D = (0.363 +1) * 0.1839 = 0.2506 kmol/hr
Molar flow rates of vapor & liquid in stripping section:
L = L + F * q
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
5/20
23
= 0.0667 + 1.7022 * 1 = 1.7689 kmol/hr
V = F*(q-1) + V = 1.7022*(1-1) + 0.2506 = 0.2506 kmol/h
Calculation of tower diameter:
(a) Tower diameter required at top:
Operating pressure at the top of column = 1 atm = 101.325 kpa
V = 0.2506 kmol/hr
L = 0.0667 kmol/hr
Here total condenser is used,
hence Lw/Vw = L/V = 0.0667/0.2506 = 0.2661m
Density of vapor:
v = (p* Mav)/(R*T) = (49.177*273)/(388*22.414) = 1.5437 kg/m3 ( Mav = xi Mi =49.177)
Density of liquid at top:
l = 879 kg/m3
Liquidvapor flow factor at top:
Flv = (Lw/Vw)*(v/ l)^0.5 = 0.226*(1.5437/879)^0.5 = 0.146
Tray spacing = 0.3 m
Corresponding Cf = 0.06
(from Introduction to Process Engineering & Design by S.B. Thakore & B.I Bhatt, Chapter 6,
Process Design of distillation column, Page no. 448)
Now flooding velocity:
vf = Cf * (/0.02)0.2 * {(l v)/v}^0.5
(where = surface tension of liquid, N/m = ixi)
(assumed)
= 0.06 * (22.267*10-3/0.02)0.2 * {(879-1.5437)/1.5437}^0.5
= 1.126 m/sec.
Now actual velocity:
v = 0.85 * vf = 0.85 * 1.1126
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
6/20
24
= 0.946 m/sec.
Volumetric flow rate of liquid at top:
Q = (V* Mav)/v = (0.2506*49.177)/1.5437 = 332.79 m3/hr = 0.0924 m3/sec
Net area required at top:
An = Q/v = 0.0924/0.946 = 0.0973 m2
Let downcomer area Ad,
Ad = 0.12* Ac
(Ac = internal cross-sectional area of tower)
& An = AcAd = Ac0.12*Ac = 0.88 Ac
Ac = An/0.88 = 0.0973/0.88 = 0.11 m2
Inside diameter of column required at top:
Di = {(4*Ac)/}0.5 = 0.375 m
Similarly on calculating diameter at bottom we get Di=0.4m
Checking for weeping:
Minimum vapor velocity through holes to avoid the weeping given by following equation:
vh, min = [{K0.9(25.4dh)}/(v)0.5]
K constant can be obtained from Fig 8.19 (Introduction to Process Engineering & Design by
S.B. Thakore &
B.I Bhatt, Chapter 6, Process Design of distillation column, Page no. 449) or Fig. 4 of
appendix. ,is a function of (hw + how),
where
weir height (hw) = 50 mm
hole diameter(dh) = 5 mm
Plate thickness (t) = 5mm
(a) For enriching section :
height of liquid crest over the weir
how = 750 (Lm/l*lw)
Lm = 0.7*L*Mav
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
7/20
25
= 0.172 kg/sec
lw = 0.77* Di
= 0.77* 0.375
= 0.2885
Now putting all the values ,
how = 6.075 mm
Thus (hw + how) = 56.075 mm
corresponding K value from graph of K vs(hw + how)
K = 30.2
Thus finally
vh,min = 4.62 m/sec
Actual vapor velocity holes at actual vapor flow rate :
vh,a = (0.7* Qv)/ Ah .(b)
Now Ad = 0.12 * Ac = 0.12 * 0.11 = 0.0132 m2
Active area Aa = Ac2Ad = 0.112(0.12)(0.11) = 0.0836 m2
Thus hole area, Ah= 0.00836 m2
Now putting it in equation (b) we get,
vh,a = 7.74 m/sec
Since vh,a >> vh,min
Thus in enriching section minimum operating rate is well above weep point.
(b) For Stripping section:
height of liquid crest over the weir
how = 750 (Lm/l*lw)
Lm = 0.7*L*Mav
= 0.259 kg/sec
lw = 0.77* Di
= 0.77* 0.400 =0.308
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
8/20
26
l = 879 kg/m3
Now putting all the values ,
how = 23.19 mm
Thus (hw + how) = 75.19 mm
corresponding K value from graph K vs (hw + how)
K = 30.68
Thus finally
vh,min = 5.8533 m/sec
Actual vapor velocity holes at actual vapor flow rate :
vh,a = (0.7* Qv)/Ah .(c)
Now Ad = 0.12 * Ac = 0.01488 m2
Active area Aa = Ac2Ad = 0.09424 m2
Thus hole area, Ah= 0.009424 m2
Now putting it in equation (c) we get,
vh,a = 6.3 m/sec
Since vh,a >> vh,min
Thus in stripping section minimum operating rate is well above weep point.
Tray pressure drop:
(a) For enriching section:
Dry plate pressure drop:
hd = 51(vh/C)^2*(v/l)..(d)
vh = Qv/Ah = 0.0924/0.00836 = 11.053 m/sec
considering
Plate thickness / hole diameter = 1
Ah/Ap = Ah/Aa =0.1
( Ap is perforated area which is slightly less than active area.)
Thus corresponding C = 0.8422 (from graph of C vs Ah/Ap )
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
9/20
27
Now putting all the values in equation (d)
hd = 26.58 mm
Maximum height of liquid of crest over the weir:
how = 750 (Lm/l*lw)
= 750{(0.172/0.7)/(867*0.288)}
= 23.36 mm
Residual Pressure drop:
hr = (12.5*103)/l = (12500/867) = 14.41 mm
Total tray pressure drop:
ht = hd + hw + how + hr
= 26.58 + 50 + 23.36 +14.41
= 114.16 mm
(b) For stripping section:
Dry plate pressure drop:
hd = 51(vh/C)^2*(v/l)vh = Qv/Ah = 0.0752/0.009424 = 7.979 m/sec
now,
Plate thickness / Plate Area = 1
Ah/Ap = Ah/Aa =0.1
( Ap is perforated area which is slightly less than active area.)
Thus corresponding C = 0.8422
Now putting all the values in equation (c)
hd = 23.43 mm
Maximum height of liquid of crest over the weir:
how = 750 (Lm/l*lw)
= 9.74 mm
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
10/20
28
Residual Pressure drop:
hr = (12.5*103)/l = (12500/879) = 14.22 mm
Total tray pressure drop:
ht = hd + hw + how + hr
= 23.43 + 50 + 9.74 +14.22
= 97.39 mm
Checking of downcomer design:
Type of downcomer: Straight & segmental downcomerarea, Ad = 0.12Ac (for both sections)
(a) For enriching section:
hdc = 166 (Lmd/l*Am)
where Lmd = Liquid flow rate through downcomer, kg/sec
= L*Mav
= (0.0667*49.177)/3600
= 0.065 kg/sec
Am = Ad or Aap whichever is smaller
Aap = hap*lw = (hw10)*lw = (50 -10)*0.288 = 0.1152 m2
Ad = 0.0836 m2
Since Aap
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
11/20
29
(lt + hw)/2 = (300 + 50)/2 = 175 mm
Since hb < (lt + hw)/2
Thus downcomer area & spacing are acceptable.
Checking for residence time :
r = (Ad*hb*l)/Lmd = (0.0836*0.170*867)/0.065 = 189.56 sec
which is greater than 3 sec. thus it is satisfactory.
(b) For stripping section:
hdc = 166 (Lmd/l*Am)
where Lmd = Liquid flow rate through downcomer, kg/sec
= L*Mav
= 0.259 kg/sec
Am = Ad or Aap whichever is smaller
Aap = hap*lw = (hw10)*lw = 0.01232 m2
Ad = 0.09424 m2
Since Aap
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
12/20
30
Checking for residence time :
r = (Ad*hb*l)/Lmd = (0.09424*0.162*879)/(0.259/0.7) = 189.56 sec
which is greater than 3 sec. thus it is satisfactory.
Checking for entrainment:
(a) For enriching section:
Vapor velocity based on net area (vn) = Q/ An = 0.0924 / 0.973 = 0.95 m/sec.
% Flooding
Flv = 0.146
From graph of vs Flv
= 0.11
or 11%
Since % > 10% , thus higher efficiency will be obtained.
= (vn/vf)*100 = 85.35%
(b) For stripping section:
% Flooding = 85%
Flv = 0.0785
From fig 8.18:
= 0.053
or 5.43%
Since % < 10% , thus higher efficiency will be obtained.
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
13/20
31
5.2 Mechanical Design of Benzene Distillation Column
Shell Thickness:
Diameter = 400mm (taken for designing)
Operating pressure = 760mmHg
Taking 10% allowance Pd = 684mm Hg
Operating average temperature = 116C
Design temperature = 150 C
Material used is carbon steel
Specific gravity of carbon steel = 7.7
Permissible tensile stress = 950 kg/cm2
(up to 250 C)
Insulation material is mineral wood , 75mm thick , density = 130kg/m3
Shell minimum thickness ts
ts = Pd Di/(2f tJ-Pd) + C take C = 3mm
ts = (0.9x400/2x950x1 -0.9) +3 = 3.20
but for high vessels under external pressure take shell thickness ts= 8mm
Head:-
Torispherical heads
Let thickness = 8mm same as shell
t = P dRc Cs/[2f tJ + Pd(Cs-0.2)]
Cs = [3 + (Rc/Rk)0.5]
Take Rc = 400 mm ; J = 1
On solving Cs = 71.24
Therefore Rk = 5.026x10-3mm
But Rk > 0.06Rc ; therefore Rk = 24mm
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
14/20
32
Shell Thickness at different Height:-
At a distance X m from the top of shell the stress are
(a) Axial stress:-
fap = Pd Di/4(ts-C) on substituting values
fap = 18 kg/cm2
(b) Stresses due to dead load :
(i) Compressive stress due to weight of shell (fds):-
= 7.7x10 -6X kg/cm2
(ii) Compressive stress due to weight of insulation(fdi):-
Dm = Dins = (0.4 + 0.375)/2 = 0.3875 m
fdi = 3.22x10 -5X kg/cm2
(iii) Compressive stress due to liq. In the column up to height X
fd,liq= 2.134x10 -3X kg/cm2
(iv) stress due to attachement (f d, att)
wt. of attachements = 150 kg/m
therefore fd = 11.46x10 -3X kg/cm2
(c) Stress due to wind load:- fwx
fwx=(1.4PwX2)/(3.14*Dm(ts-C))
wind pressure = 125 kg/m2
= 125x10 -6 kg/mm2
fwx = 1.34x10 -6X2 kg/cm2
Neglecting seisemic load
equating all the stresses to zero
fwx( fdx + fd,liq + fdi + fds )fap = 0
solving for X ;
X = 17.6
Hence thickness taken as 8mm is sufficient as column ht. is 11.7m
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
15/20
33
Support:-
(a) stress due to dead weight:
Skirt diameter = 400 mm (Ds)
Dead weight attachments = 46000 kg (W)
Fbs=460000/(3.14*(Ds+ts)ts)(a)
(b) stress due to wind load Mw = 0.7PwDoX
fws=4 *Mw/(3.14(Ds+ts)ts).(b)
now,
total compressible stress= (a) + (b)..(c)
also fs(max)=( 0.125*E*ts*cos)/Ds ;cylindrical support so cos=1
E=19.5*10^3 kg/mm2 (d)
Substuting values of (d) in equation (c)
fs(max)= 4.875*10^6*ts
At ts=8mm fcompressible
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
16/20
34
5.3 REACTOR DESIGN (Dehydrogenator):-
Reactor Process design Figure
Reactor Schematic diagram:-
notations:-
11-External shell
12-Inlet header
13-Exit header
14-Feed supply line
16-Tubes
17-Fuel inlet line
18-Fired gas heater
19-Exhaust line
24-Heater nozzle
28-Heat exchanger
INLET (Kmol/hr)
DEB 1.5129 (REACTANT)
STEAM 27.075
OUTLET (Kmol/hr)
DVB 0.6051 (PRODUCT)
DEB 0.6051
HYDROGEN 1.8156
STEAM 27.075
DEB 0.3025
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
17/20
35
Reaction temperature =600C ( 873 K)
Catalyst: Ferrous Oxide (FeO)
Density of catalyst particle: 4292.008 kg/m3
Catalyst porosity : 0.3
Type of reactor: Fixed bed catalytic reactor
Reaction is endothermic: It is carried out in isothermal manner.Heat is supplied by internal
electric heaters.
(FAo) Inlet of reactant, diethyl benzene to the reactor= 1.512912Kmoles/hr = 203.065
Kg/hr..(from Mass Balance calculations)
(CAo) Intial concentration of reactant diethyl benzene = 0.533 kmoles/m
3
Product Divinyl benzene of desired grade in outlet of reactor=0.6051 Kmoles/hr =78.7916
Kg/hr..(from Mass Balance calculations)
Mass of catalyst:
W/FAO= 1/(-ra)(1)
where,
k=4.3*10^-3 kmole/hr-kg
a=1.8 atm-1
b=39 atm-1
PE=Partial pressure of diethyl benzene at 873K=3.7299 atm
Po=Partial pressure of Oxygen at 873K=28.3676 atm
putting values in equ. ofr we get,
-r=0.0286 Kmole/hr-kg
putting values in equation (1) we get mass of catalyst as
W= 52.898 Kg
Volume of solid catalyst = mass of catalyst/ density of catalyst
=52.898/4292.008
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
18/20
36
= 0.01232 m3
Porosity of catalyst bed = 0.3
Bulk volume occupied by the catalyst= 0.2326/(1-0.3)
= 0.0176 m3
Now residence time
=5.55 kg/hr(ref:- Journal of catalysis 34,7-12 (1974))
now,
/CAo=V/FAo
On calculation we get,volume of reactor
V=15.611 m3
Diameter and length of reactor:-
L/D= 10.4.(1)( Data from US Patent no: 6781024 B2)
L= length of reactor
D= diameter of reactor
assuming reactor to be cylindrical,
V = (3.14/4)*D^2*L(2)
solving equation (1) & (2) we get,
D = 1.2412 m
L = 12.908 m
Tube design for reactor
Assume Superficial velocity of vapour inlet = 0.55 kg/m2.s
Total cross sectional area of catalyst of tubes= (203.065/3600)/0.55
= 0.0310 m2
MOC of tube = Stainless steel
Tube OD = 50.8mm
Tube ID = 43.28 mm
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
19/20
37
Total number of tube required
nt = 0.0310/(3.14 /4)(0.04328)^2 =21.08
=22 tubes
Length of tube required
L= net vol. of catalyst/nt (3.14 /4) di^ 2
= ( 0.01232 *4)/(22*3.14)*(0.04328)^2
= 0.3808m
Aav = nt*3.14*do*L
= 22*3.14*0.0508*0.038
= 0.1333 m2
5.4 Mechanical design for Reactor:-
Shell thickness
Material= carbon steel
Number of shells=1
Number of passes=1
Fluid=diethyl benzene & steam
Working pressure=0.2 N/mm2
Design pressure=0.25 N/mm2
Inlet temperature=600C
Outlet temperature=600C
Shell thickness:
t s =PD/(2fJ+P)
= 0.25*1200/((2*87*0.85)+0.52)
= 2.02 mm
-
7/31/2019 divinylbenzene equipment design
20/20
38
Including corrosion allowance.
Use 8 mm thickness.
5.5 Recommended MOC for the process equipments
SR.NO EQUIPMENT MOC1 Flash Drum carbon steel (A285A)
2 Distillation Column D-1 carbon steel (A285A)
3 Distillation Column D-2 SS-316
4 Reactor SS-316
5 Condenser (Hydrogen Separator) SS-316
6 Centrifugal Pump carbon steel (A285A)
7 Pump Seals Viton fluoroelastomerO-ring with carbon face seal
8 Gaskets Teflon resin
9 Piping Carbon steel with teflon
coating
10 Storage Tank black iron