Download - урок з використанням компютерної технології
Урок у 4 класі з української мови
з використанням комп’ютерних технологій
Тема. Використання прикметників з описовою метою.
Мета. Узагальнити вивчене про прикметник, вчити помічати ознаки зимової природи,будувати художні описи,нестандартно мислити,правильно і вільно висловлювати свої думки,розвивати творчі здібності,виховувати любов до прекрасного,бажання словами змалювати красу навколишнього світу.
Слайд №1
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Знову лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе усіх на незвичний урок.
В класі сьогодні гостей є багато.
Всі ми зібралися,наче на свято.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Є така народна оповідка:одного разу маленька дівчинка загубилася на базарі,і стала розшукувати свою маму. Навколо неї зібралися люди,і почали розпитувати,яка в неї мама,щоб допомогти дівчинці. І з’ясувалося,що руки у мами — найніжніші, очі — найдобріші, обличчя — найкрасивіше, голос — наймиліший. І взагалі, її мама — найкраща у світі. Яким же було здивування людей, коли мама врешті знайшлася: звичайна жінка, з натрудженими руками, у якої просте обличчя, з втомленими від безсоння очима, проста зачіска. Радості маляти не було меж, мама теж плакала від щастя. Чому дитина так описала свою маму?
2-3 дитини читають твори-описи про своїх матусь.
Яка краса важливіша: внутрішня чи зовнішня?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Якщо ви прочитаєте вислів за стрілочками, то дізнаєтесь, яка тема сьогоднішнього уроку.
Слайд №2
Сьогодні на уроці ми будемо використовувати прикметники для опису предметів.
Отже, вільно висловлюйте свої думки, помічайте прекрасне і словами змальовуйте красу навколишнього світу за допомогою прикметників.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Що ви знаєте про прикметник?
На дошці сніжинки, на яких записані питання.
*Що означає прикметник?
*На які питання відповідає прикметник?
*Як змінюється прикметник?
*З якою частиною мови пов’язаний прикметник?
*Прикметники-синоніми: мужній -…
*Прикметники – антоніми:високий -…
*Яким членом речення найчастіше виступає прикметник?
*Що спільного між прикметником та іменником?
*Чим відрізняється прикметник та іменник?
*На що вказують закінчення прикметника?
А тепер перевірте свої відповіді.
Слайд №3
V. Закріплення знань про прикметник.
Де найчастіше зустрічаються прикметники?
У загадках, прислів’ях, народних прикметах,у фразеологізмах, описах, художніх текстах, віршах…
Зараз ми з вами поспостерігаємо за цим.
Вправи для закріплення.
Слайд №4
Синоніми
Кумедний –
Здібний –
Сміливий –
Слайд №5
Антоніми
Балакучий –
Чистий –
Мілкий –
Слайд №6
Фразеологізми
Бистрий на розум –
Водою не розлити –
Відверта душа - … вдача.
Слайд №7
Прислів’я
Грудень … та … - хліб буде … і … .
Слайд №8
Асоціативні загадки
Спогади, волосся, душа, день –
Лінія, ніс, мова, кут –
Перемога,ноша, хода, атлетика –
VІ. Каліграфічна хвилинка.
ень груд хмур студ грудень хмурень студень
Які слова ми можемо прочитати?
Назва «грудень» походить від характеру місяця. Із настанням заморозків розбита кіньми дорога перетворювалась на суцільне груддя. З цього приводу казали: «Грудень на возі витрусить не лише сіно, а й душу».
Ще цей місяць називали «ворота зими».
VІІ. Народні прикмети.
Слайд №9
на, Лапатий, негоду, сніг –
місяць -, Яскравий, ясної, до, погоди
Запишіть у зошит речення про сніг і визначте рід, число і відмінок прикметника.
VІІІ. Хвилинка відпочинку.
Закрийте очі і уявіть зимовий ліс.
Хлопчик грає на скрипці ніжну мелодію.
Слайд №10
Чи таку картину зимової природи ви уявили?
ІХ. Робота у групах.
Зараз ви будете редакторами художніх описів. Поширте речення прикметниками.
1. От і прийшла … зима. Пішов … сніг. Він сипався … пластівцями. Всі поля запорошила … зима, вкрила … килимом, річку скувала … кригою. Повітря … і … . Дерева стоять у снігу, немов … яблуні в цвіту. І тільки де-не-де видніються … кетяги горобини.
2. Нам здається, що у … лісі панує спокій і тиша. Але це тільки на перший погляд. На … снігу, як на … аркуші, чітко видніються … сліди звірів і птахів. Дерева стоять у … шапках, і зрідка з верхівок зривається вниз … пил. А на … гілки дерев зима одягла … рукавички. Шкода, що … дні, але все одно, зима – наша … пора року.
3. Ми потрапляємо у… казку. … дуби, мов парубки чубаті , стоять у … шапках , з під яких визирають кучері торішнього листя. … ялини у … шалях, у … светриках, стоять у … снігу по коліна. Принишкли … наречені – берізки, … красуні – сосни під … шапками. … сніжинки дрібними зграйками сідають на … дерева, … кущі. Замислившись, сидить … красень – снігур.
Х. Складання сенкану.
Слайд №11
1. Іменник.
2. Два прикметники.
3. Три дієслова.
4. Ваше відношення.
5. Синонім (висновок).
1 група – Віхола.
2 група – Сніжинка.
3 група – Грудень.
4 група – Вітер.
5 група – Іній.
ХІ. Гра «Порожній стілець».
Слайд №12
Взимку ми уважно прислухаємося до дзвінкого свисту червоногрудих снігурів у засніженому лісі.
Діти по черзі сідають на порожній стілець і скорочують речення по одному слову.
ХІІ. Дебати.
Слайд №13
Я люблю зиму, тому що …
Я не люблю зиму, тому що…
ХІІІ. Жарти.
Слайд №14
Якого каміння не має в річці?
В яку бочку не можна налити воду?
Під яким кущем сидить зайчик, коли йде дощ?
ХІV. Підсумок уроку.
Слайд №15
Вірш, який складається тільки з прикметників.
Яке значення прикметників у мовленні?
Вони роблять наше мовлення багатим, яскравим, точним, образним, красивим, мелодійним…
Сьогодні на уроці ми описували красу людини, насолоджувалися прекрасною мелодією, описували красу природи, милувалися красою поезії. І все це завдяки прикметнику.
Я хочу побажати усім вам, щоб у вашому житті було багато краси: щоб вас оточували прекрасні люди, щоб ви читали мудрі красиві книги, щоб мали вірних красивих друзів, щоб у вас були красиві думки і почуття!
ХІV. Підсумок уроку.
Слайд №15
Вірш, який складається тільки з прикметників.
Яке значення прикметників у мовленні?
Вони роблять наше мовлення багатим, яскравим, точним, образним, красивим, мелодійним…
Сьогодні на уроці ми описували красу людини, насолоджувалися прекрасною мелодією, описували красу природи, милувалися красою поезії. І все це завдяки прикметнику.
Я хочу побажати усім вам, щоб у вашому житті було багато краси: щоб вас оточували прекрасні люди, щоб ви читали мудрі красиві книги, щоб мали вірних красивих друзів, щоб у вас були красиві думки і почуття!