Sana:________“___” Odam va uning salomatligi fani Sinf: 8-a8-b8-v
1- Mavzu.Kirish. Odam va uning salomatligi – odam anatomiyasi, fizilologiyasi va
gigiyenasi haqidagi fan ekanligi. I.Darsning maqsadi:a)ta’limiy maqsad: O’quvchilarga odam va uning salomatligi – odam anatomiyasi, fiziologiyasi va gigiyenasi haqidagi fan ekanligi, uning rivojlanish tarixi haqidagi dastlabki bilimlarni berish.b)tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni shaxsiy gigiyenaga amal qilishga undash, ekologik, iqtisodiy, ilmiy va huquqiy tarbiya berish.c)rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning darslik va qo`shimcha adabiyotlar ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish.d) shakllantiriladigan tayanch va fanga oid kompetensiyalar: Tk-1, Tk-2, Tk-3, Tk-4, Tk-5, Tk-6, Xk-1, Xk-3
II.Darsning turi: Amaliy, nazariy, aralash, noan`aviy, ananaviy.
III.Darsning usuli: . Aqliy hujum, savol-javob, guruhlarda ishlash.
IV.Darsning jihozi: Darslik ,ko’rgazmali qurollar.
V.Didaktik jihoz: Tarqatma materiallar, slaydlar ,bukletlar.
VI.Texnik jihoz: Kadoskop,kampyuter, diaproyektor ekran.
VII.Darsuchun talab etiladigan vaqt: 45 minut:
Darsning texnolgik xaritasiDars bosqichlari Vaqt
Tashkiliy qism. Yangi mavzuni boshlashga hozirlikYangi mavzuni yoritishGuruhlarda ishlash. Yangi mavzuni tahlil qilishDarsni yakunlashUyga beriladigan topshiriqlar
VIII.Darsning borishi (reja):1.Tashkiliy qism: a)Salomlashish, b)tozalikni aniqlash, d)davomatni aniqlash c) darsga tayyorgarlik ko`rish va dars rejasi
2. Uyga vazifani so`rab baholash: a) og`zaki so`rov b) daftarni tekshirish v) tarqatma materiallar orqali g) misollar yechish e) amaliy. IX.Yangi mavzu bayoni:
Yangi mavzuni mustahkamlash:1. „Odam va uning salomatligi“ fani nimani o‘rgatadi?2. „Salomatlik—tuman boylik“, „Sog‘lom tanda — sog‘ aql“ kabi maqollarning ma’nosini qanday tushunasiz?Mashhur tabib Ibn Sinoni „Sharq tabobatining otasi“ deyish mumkinmi? Javobingizni asoslab bering.
Uyga vazifa: Mavzuni o`qib o`rganib kelish _______________________
Foydalanilgan adabiyotlar: 8-sinf darsligi, qo`shmcha adabiyotlar.Fan o`qituvchisi: ______________________________________________
O`quv ishlari bo’yicha direktor o’rinbosari: ________________________________
Sana:________“___” Odam va uning salomatligi fani Sinf: 8-a8-b8-v
2- Mavzu.Odam tanasining tuzilishi va funksiyasi. Hujayralar shakli, tuzilishi va
ko`payishi.I.Darsning maqsadi:a)ta’limiy maqsad: O’quvchilarga odam tanasining tuzilishi va funksiyasi, hujayra shakli, tuzilishi va ko`payishi haqida umumiy tushunchalarni berish.b)tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni shaxsiy gigiyenaga amal qilishga undash, ekologik, iqtisodiy, ilmiy va huquqiy tarbiya berish.c)rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning darslik va qo`shimcha adabiyotlar ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish.d) shakllantiriladigan tayanch va fanga oid kompetensiyalar: Tk-1, Tk-2, Tk-3, Tk-4, Tk-5, Tk-6, Xk-1, Xk-3
II.Darsning turi: Amaliy, nazariy, aralash, noan`aviy, ananaviy.
III.Darsning usuli: . Aqliy hujum, savol-javob, guruhlarda ishlash.
IV.Darsning jihozi: Darslik ,ko’rgazmali qurollar.
V.Didaktik jihoz: Tarqatma materiallar, slaydlar ,bukletlar.
VI.Texnik jihoz: Kadoskop,kampyuter, diaproyektor ekran.
VII.Darsuchun talab etiladigan vaqt: 45 minut:
Darsning texnolgik xaritasiDars bosqichlari Vaqt
Tashkiliy qism.
Yangi mavzuni boshlashga hozirlikYangi mavzuni yoritishGuruhlarda ishlash. Yangi mavzuni tahlil qilishDarsni yakunlashUyga beriladigan topshiriqlar
VIII.Darsning borishi (reja):1.Tashkiliy qism: a)Salomlashish, b)tozalikni aniqlash, d)davomatni aniqlash c) darsga tayyorgarlik ko`rish va dars rejasi
2. Uyga vazifani so`rab baholash: a) og`zaki so`rov b) daftarni tekshirish v) tarqatma materiallar orqali g) misollar yechish e) amaliy. IX.Yangi mavzu bayoni:
Yangi mavzuni mustahkamlash:
Uyga vazifa: Mavzuni o`qib o`rganib kelish _________________________
Foydalanilgan adabiyotlar: 8-sinf darsligi, qo`shmcha adabiyotlar.Fan o`qituvchisi: _____________________________________________O’quv ishlari bo’yicha direktor o’rinbosari: ______________________________ Sana:________“___” Odam va uning salomatligi fani Sinf: 8-a8-b8-v
3- Mavzu.To`qimalar.A`zo va a`zolar sistemasi. I.Darsning maqsadi:a)ta’limiy maqsad: O’quvchilarga to`qimalari, organ va organlar sistemasi haqidagi dastlabki bilimlarni berish.b)tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni shaxsiy gigiyenaga amal qilishga undash, ekologik, iqtisodiy, ilmiy va huquqiy tarbiya berish.c)rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning darslik va qo`shimcha adabiyotlar ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish.d) shakllantiriladigan tayanch va fanga oid kompetensiyalar: Tk-1, Tk-2, Tk-3, Tk-4, Tk-5, Tk-6, Xk-1, Xk-3
II.Darsning turi: Amaliy, nazariy, aralash, noan`aviy, ananaviy.
III.Darsning usuli: . Aqliy hujum, savol-javob, guruhlarda ishlash.
IV.Darsning jihozi: Darslik ,ko’rgazmali qurollar.
V.Didaktik jihoz: Tarqatma materiallar, slaydlar ,bukletlar.
VI.Texnik jihoz: Kadoskop,kampyuter, diaproyektor ekran.
VII.Darsuchun talab etiladigan vaqt: 45 minut:
Darsning texnolgik xaritasi
Dars bosqichlari VaqtTashkiliy qism. Yangi mavzuni boshlashga hozirlikYangi mavzuni yoritishGuruhlarda ishlash. Yangi mavzuni tahlil qilishDarsni yakunlashUyga beriladigan topshiriqlar
VIII.Darsning borishi (reja):1.Tashkiliy qism: a)Salomlashish, b)tozalikni aniqlash, d)davomatni aniqlash c) darsga tayyorgarlik ko`rish va dars rejasi
2. Uyga vazifani so`rab baholash: a) og`zaki so`rov b) daftarni tekshirish v) tarqatma materiallar orqali g) misollar yechish e) amaliy.
IX.Yangi mavzu bayoni:
Yangi mavzuni mustahkamlash:
Uyga vazifa: Mavzuni o`qib o`rganib kelish ______________________
Foydalanilgan adabiyotlar: 8-sinf darsligi, qo`shmcha adabiyotlar.Fan o`qituvchisi: _____________________________________________O’quv ishlari bo’yicha direktor o’rinbosari: _______________________________ Sana:________“___” Odam va uning salomatligi fani Sinf: 8-a8-b8-v
4- Mavzu.Organizm va tashqi muhit. Epidemiologik favqulotda vaziyatlar.
I.Darsning maqsadi:a)ta’limiy maqsad: O’quvchilarga organizm va tashqi muhit bog`liqligi haqida dastlabki bilimlarni berish.b)tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni shaxsiy gigiyenaga amal qilishga undash, ekologik, iqtisodiy, ilmiy va huquqiy tarbiya berish.c)rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning darslik va qo`shimcha adabiyotlar ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish.
d) shakllantiriladigan tayanch va fanga oid kompetensiyalar: Tk-1, Tk-2, Tk-3, Tk-4, Tk-5, Tk-6, Xk-1, Xk-3
II.Darsning turi: Amaliy, nazariy, aralash, noan`aviy, ananaviy.
III.Darsning usuli: . Aqliy hujum, savol-javob, guruhlarda ishlash.
IV.Darsning jihozi: Darslik ,ko’rgazmali qurollar.
V.Didaktik jihoz: Tarqatma materiallar, slaydlar ,bukletlar.
VI.Texnik jihoz: Kadoskop,kampyuter, diaproyektor ekran.
VII.Darsuchun talab etiladigan vaqt: 45 minut:
Darsning texnolgik xaritasiDars bosqichlari Vaqt
Tashkiliy qism. Yangi mavzuni boshlashga hozirlikYangi mavzuni yoritishGuruhlarda ishlash. Yangi mavzuni tahlil qilishDarsni yakunlashUyga beriladigan topshiriqlar
VIII.Darsning borishi (reja):1.Tashkiliy qism: a)Salomlashish, b)tozalikni aniqlash, d)davomatni aniqlash c) darsga tayyorgarlik ko`rish va dars rejasi
2. Uyga vazifani so`rab baholash: a) og`zaki so`rov b) daftarni tekshirish v) tarqatma materiallar orqali g) misollar yechish e) amaliy.
IX.Yangi mavzu bayoni:
Yangi mavzuni mustahkamlash:
Uyga vazifa: Mavzuni o`qib o`rganib kelish _______________________
Foydalanilgan adabiyotlar: 8-sinf darsligi, qo`shmcha adabiyotlar.Fan o`qituvchisi: ______________________________________________
O`quv ishlari bo’yicha direktor o’rinbosari: ________________________________
Hamkorlik va takliflar yuzasidan biz bilan bog’laning
Bizning rasmiy sayt: maktabim.uzHamkor sayt: azamat.moy.suTelegram manzilimiz: @maktabimuzAdmin bilan aloqa: @ziyokor