Download - Calorimetry
![Page 1: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/1.jpg)
CALORIMETRY
R W Grime Ripon Grammar School
![Page 2: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/2.jpg)
1 g of water
Energy required =
4.18 J
1 ºC hotter
= 8.36 J
1 g of water
Energy required =
2 x 4.18 J
2 ºC hotter
![Page 3: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/3.jpg)
1 g of water
Energy required =
4.18 J
1 ºC hotter
= 20.9 J
5 g of water
Energy required =
5 x 4.18 J
1 ºC hotter
![Page 4: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/4.jpg)
1 g of water
Energy required =
4.18 J
1 ºC hotter
= 125.4 J
3 g of water
Energy required =
3 x 10 x 4.18
10 ºC hotter
![Page 5: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/5.jpg)
1 g of copper
Energy required =
0.39 J
1 ºC hotter
= 19.5 J
10 g of copper
Energy required =
10 x 5 x 0.39
5 ºC hotter
![Page 6: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/6.jpg)
Energy required (q) =
mass heated (m) x
energy needed to make 1 g of substance 1ºC hotter
x temperature rise (∆T)
![Page 7: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/7.jpg)
Energy required (q) =
specifc heat capacity (c)
mass heated (m) x
x temperature rise (∆T)
![Page 8: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/8.jpg)
q = m c ∆T
![Page 9: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/9.jpg)
2 moles of ethanol burned
Energy given out =
2734 kJ
Energy given out by 1 mole =
2734 kJ 2
= 1367 kJ
∆H = –1367 kJ mol-1
![Page 10: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/10.jpg)
q moles in
reaction
∆H =
![Page 11: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/11.jpg)
![Page 12: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/12.jpg)
![Page 13: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/13.jpg)
![Page 14: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/14.jpg)
![Page 15: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/15.jpg)
![Page 16: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/16.jpg)
![Page 17: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/17.jpg)
1) In an experiment, 0.60 g of propane (C3H8) was completely burned in air. The heat evolved raised the temperature of 100 g of water by 64.9C. Use this data to calculate the enthalpy of combustion of propane (the specific heat capacity of water is 4.18 J g-1 K-1).
q = mc∆T m = 100
q = 100 x 4.18 x 64.9 = 27130 J
∆H = q / mol
moles of propane = mass / Mr
= 0.60 / 44.0 = 0.01364
∆H = –27.13 / 0.01364
∆T = 64.9c = 4.18
= -1990 kJ mol-1 (3 sig fig)
![Page 18: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/18.jpg)
2) In an experiment, 1.00 g of propanone (CH3COCH3) was completely burned in air. The heat evolved raised the temperature of 150 g of water from 18.8C to 64.3C. Use this data to calculate the enthalpy of combustion of propanone (the specific heat capacity of water is 4.18 J g-1 K-1).
q = mc∆T m = 150
q = 150 x 4.18 x 45.5 = 28530 J
∆H = q / mol
moles of propane = mass / Mr
= 1.00 / 58.0 = 0.01724
∆H = –28.53 / 0.01724
∆T = 45.5c = 4.18
= -1650 kJ mol-1 (3 sig fig)
![Page 19: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/19.jpg)
3) In an experiment, 1.00 g of hexane (C6H14) was completely burned in air. The heat evolved raised the temperature of 200 g of water from 293.5 K to 345.1 K. Use this data to calculate the enthalpy of combustion of hexane (the specific heat capacity of water is 4.18 J g-1 K-1).
q = mc∆T m = 200
q = 200 x 4.18 x 51.6 = 43140 J
∆H = q / mol
moles of propane = mass / Mr
= 1.00 / 86.0 = 0.01163
∆H = –43.14 / 0.01163
∆T = 51.6c = 4.18
= -3710 kJ mol-1 (3 sig fig)
![Page 20: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/20.jpg)
4) In an experiment, 1.56 g of propan-1-ol (CH3CH2CH2OH) was completely burned in air. The heat evolved raised the temperature of 0.250 dm3 of water from 292.1 K to 339.4 K. Use this data to calculate the enthalpy of combustion of propan-1-ol (the specific heat capacity of water is 4.18 J g-1 K-1).
q = mc∆T m = 250
q = 250 x 4.18 x 47.3 = 49430 J
∆H = q / mol
moles of propane = mass / Mr
= 1.56 / 60.0 = 0.02600
∆H = –49.43 / 0.02600
∆T = 47.3c = 4.18
= -1900 kJ mol-1 (3 sig fig)
![Page 21: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/21.jpg)
5) 50 cm3 of 1.0 mol dm-3 hydrochloric acid was added to 50 cm3 of 1.0 mol dm-3 sodium hydroxide solution. The temperature rose by 6.8C. Calculate the enthalpy of neutralisation for this reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1.
q = mc∆T m = 100
q = 100 x 4.18 x 6.8 = 2842 J
∆H = q / mol
Mol HCl = conc x vol
∆H = –2.842 / 0.050
∆T = 6.8c = 4.18
= -56.8 kJ mol-1 (3 sig fig)
= 1.0 x 50/1000 = 0.050
Mol NaOH = conc x vol = 1.0 x 50/1000 = 0.050
HCl + NaOH → NaCl + H2O
![Page 22: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/22.jpg)
6) 25 cm3 of 2.0 mol dm-3 nitric acid was added to 25 cm3 of 2.0 mol dm-3 potassium hydroxide solution. The temperature rose by 13.7C. Calculate the enthalpy of neutralisation for this reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1.
q = mc∆T m = 50
q = 50 x 4.18 x 13.7 = 2863 J
∆H = q / mol
Mol HNO3 = conc x vol
∆H = –2.863 / 0.050
∆T = 13.7c = 4.18
= -57.3 kJ mol-1 (3 sig fig)
= 2.0 x 25/1000 = 0.050
Mol KOH = conc x vol = 2.0 x 25/1000 = 0.050
HNO3 + KOH → NaNO3 + H2O
![Page 23: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/23.jpg)
7) 50 cm3 of 2.0 mol dm-3 hydrochloric acid was added to 50 cm3 of 2.0 mol dm-3 ammonia solution. The temperature rose by 12.4C. Calculate the enthalpy of neutralisation for this reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1.
q = mc∆T m = 100
q = 100 x 4.18 x 12.4 = 5183 J
∆H = q / mol
Mol HCl = conc x vol
∆H = –5.183 / 0.100
∆T = 12.4c = 4.18
= -51.8 kJ mol-1 (3 sig fig)
= 2.0 x 50/1000 = 0.100
Mol NH3 = conc x vol = 2.0 x 50/1000 = 0.100
HCl + NH3 → NH4Cl
![Page 24: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/24.jpg)
8) 50 cm3 of 1.0 mol dm-3 nitric acid was added to 20 cm3 of 1.0 mol dm-3 barium hydroxide solution. The temperature rose by 7.9C. Calculate the enthalpy of neutralisation for this reaction (per mole of nitric acid reacting). Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1.
q = mc∆T m = 70
q = 70 x 4.18 x 7.9 = 2312 J
∆H = q / mol
Mol HNO3 = conc x vol
∆H = –2.312 / 0.040
∆T = 7.9c = 4.18
= -57.8 kJ mol-1 (3 sig fig)
= 1.0 x 50/1000 = 0.050
Mol Ba(OH)2 = conc x vol = 1.0 x 20/1000 = 0.020
2 HNO3 + Ba(OH)2 → Ba(NO3)2 + 2 H2O
XS
![Page 25: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/25.jpg)
9) 100 cm3 of 0.20 mol dm-3 copper sulphate solution was put in a calorimeter and 2.0 g of magnesium powder added. The temperature of the solution rose by 25.1C. Work out which reagent was in excess and then calculate the enthalpy change for the reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. Ignore the heat capacity of the metals.
q = mc∆T m = 100
q = 100 x 4.18 x 25.1 = 10490 J
∆H = q / mol
Mol CuSO4 = conc x vol
∆H = –10.49 / 0.020
∆T = 25.1c = 4.18
= -525 kJ mol-1 (3 sig fig)
= 0.20 x 100/1000 = 0.020
Mol Mg = mass / Mr = 2.0 / 24.3 = 0.0823
CuSO4 + Mg → MgSO4 + Cu
XS
![Page 26: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/26.jpg)
10)25 cm3 of 1.00 mol dm-3 copper sulphate solution was put in a calorimeter and 6.0 g of zinc powder added. The temperature of the solution rose by 50.6C. Work out which reagent was in excess and then calculate the enthalpy change for the reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. Ignore the heat capacity of the metals.
q = mc∆T m = 25
q = 25 x 4.18 x 50.6 = 5288 J
∆H = q / mol
Mol CuSO4 = conc x vol
∆H = –5.288 / 0.025
∆T = 50.6c = 4.18
= -212 kJ mol-1 (3 sig fig)
= 1.0 x 25/1000 = 0.025
Mol Zn = mass / Mr = 6.0 / 65.4 = 0.0917
CuSO4 + Zn → ZnSO4 + Cu
XS
![Page 27: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/27.jpg)
11)50 cm3 of 0.10 mol dm-3 silver nitrate solution was put in a calorimeter and 0.2 g of zinc powder added. The temperature of the solution rose by 4.3C. Work out which reagent was in excess and then calculate the enthalpy change for the reaction (per mole of zinc that reacts). Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. Ignore the heat capacity of the metals.
q = mc∆T m = 50
q = 50 x 4.18 x 4.3 = 898.7 J
∆H = q / mol
Mol AgNO3 = conc x vol
∆H = –0.8987 / 0.005
∆T = 4.3c = 4.18
= -178 kJ mol-1 (3 sig fig)
= 0.1 x 50/1000 = 0.005
Mol Zn = mass / Mr = 0.2 / 65.4 = 0.00306
2 AgNO3 + Zn → ZnNO3 + 2 Ag
XS
![Page 28: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/28.jpg)
12)3.53 g of sodium hydrogencarbonate was added to 30.0 cm3 of 2.0 mol dm-3 hydrochloric acid. The temperature fell by 10.3 K. Work out which reagent was in excess and then calculate the enthalpy change for the reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1.
q = mc∆T m = 30
q = 30 x 4.18 x 10.3 = 1292 J
∆H = q / mol
Mol HCl = conc x vol
∆H = 1.292 / 0.0420
∆T = 10.3c = 4.18
= +30.8 kJ mol-1 (3 sig fig)
= 2.0 x 30/1000 = 0.060
Mol NaHCO3 = mass / Mr = 3.53 / 84.0 = 0.0420
HCl + NaHCO3 → NaCl + H2O + CO2
XS
![Page 29: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/29.jpg)
13) The combustion of 1.00 g of octane, C8H18, raised the temperature of a calorimeter and contents by 6.2 K. The heat capacity of the calorimeter and its contents is 7560 J K-1. Calculate the enthalpy of combustion of octane.
q = mc∆T mc = 7560
q = 7560 x 6.2 = 46870 J
∆H = q / mol
∆H = –46.87 / 0.008772
∆T = 6.2
= -5340 kJ mol-1 (3 sig fig)
Mol C8H18 = mass / Mr = 1.00 / 114.0 = 0.008772
![Page 30: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/30.jpg)
14) The combustion of 2.00 g of cyclohexane, C6H12, raised the temperature of a calorimeter and contents by 12.5 K. The heat capacity of the calorimeter and its contents is 7.238 kJ K-1. Calculate the enthalpy of combustion of cyclohexane.
q = mc∆T mc = 7.238
q = 7.238 x 12.5 = 90.48 kJ
∆H = q / mol
∆H = –90.48 / 0.02381
∆T = 12.5
= -3800 kJ mol-1 (3 sig fig)
Mol C6H12 = mass / Mr = 2.00 / 84.0 = 0.02381
![Page 31: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/31.jpg)
15) The combustion of 1.35 g of propan-1-ol, CH3CH2CH2OH, raised the temperature of a calorimeter and contents by 37.7 C. The heat capacity of the calorimeter and its contents is 746 J K-1. Calculate the enthalpy of combustion of propan-1ol.
q = mc∆T mc = 746
q = 746 x 37.7 = 28120 J
∆H = q / mol
∆H = –28.12 / 0.0225
∆T = 37.7
= -1250 kJ mol-1 (3 sig fig)
Mol C3H8O = mass / Mr = 1.35 / 60.0 = 0.0225
![Page 32: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/32.jpg)
16) A calorimeter was calibrated by burning 1.00 g of ethanol (CH3CH2OH) whose enthalpy of combustion is -1367 kJ mol-1. The temperature of the calorimeter rose by 19.6C. The same calorimeter was used to measure the enthalpy of combustion of cyclohexanol. 1.00 g of cyclohexanol (C6H11OH) raised the temperature by 24.4C. Calculate the heat capacity of the calorimeter and then the enthalpy of combustion of cyclohexanol.
q = mc∆T
∆H = q / mol
Mol C2H5OH = mass / Mr = 1.00 / 46.0 = 0.02174
q = ∆H x mol
q = ∆H x mol = 1367 x 0.02174 = 29.72 kJ
mc = q/∆T = 29.72 / 19.6 = 1.516 kJ K-1
![Page 33: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/33.jpg)
16) A calorimeter was calibrated by burning 1.00 g of ethanol (CH3CH2OH) whose enthalpy of combustion is -1367 kJ mol-1. The temperature of the calorimeter rose by 19.6C. The same calorimeter was used to measure the enthalpy of combustion of cyclohexanol. 1.00 g of cyclohexanol (C6H11OH) raised the temperature by 24.4C. Calculate the heat capacity of the calorimeter and then the enthalpy of combustion of cyclohexanol.
q = mc∆T mc = 1.516
q = 1.516 x 24.4 = 36.99 kJ
∆H = q / mol
∆H = –36.99 / 0.0100
∆T = 24.4
= -3700 kJ mol-1 (3 sig fig)
Mol C6H11OH = mass / Mr
= 1.00 / 100.0 = 0.0100
![Page 34: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/34.jpg)
17) A calorimeter was calibrated by burning 2.00 g of methanol (CH3OH) whose enthalpy of combustion is -715 kJ mol-1. The temperature of the calorimeter rose from 19.6C to 52.4C. The same calorimeter was used to measure the enthalpy of combustion of propan-2-ol. 1.50 g of propan-2-ol CH3CH(OH)CH3 raised the temperature by from 19.8C to 56.2C. Calculate the heat capacity of the calorimeter and then the enthalpy of combustion of propan-2-ol.
q = mc∆T
∆H = q / mol
Mol CH3OH = mass / Mr = 2.00 / 32.0 = 0.0625
q = ∆H x mol
q = ∆H x mol = 715 x 0.0625 = 44.69 kJ
mc = q/∆T = 44.69 / 32.8 = 1.363 kJ K-1
![Page 35: Calorimetry](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022033003/55cf8fce550346703ba00c1a/html5/thumbnails/35.jpg)
17) A calorimeter was calibrated by burning 2.00 g of methanol (CH3OH) whose enthalpy of combustion is -715 kJ mol-1. The temperature of the calorimeter rose from 19.6C to 52.4C. The same calorimeter was used to measure the enthalpy of combustion of propan-2-ol. 1.50 g of propan-2-ol CH3CH(OH)CH3 raised the temperature by from 19.8C to 56.2C. Calculate the heat capacity of the calorimeter and then the enthalpy of combustion of propan-2-ol.
q = mc∆T mc = 1.363
q = 1.363 x 36.4 = 49.61 kJ
∆H = q / mol
∆H = –49.61 / 0.0250
∆T = 36.4
= -1984 kJ mol-1 (3 sig fig)
Mol C3H7OH = mass / Mr
= 1.50 / 60.0 = 0.0250