HØRSHOLM BIBLIOTEK
LÆRING OG
LÆSELYST - i samarbejde mellem bibliotek og skole
INDHOLD
Forord/booking 3
Kend dit bibliotek 1 5
Genreforståelse: eventyr 6
Kend dit bibliotek 2 7
Forløb om Jakob Martin Strid 8
Forløb om faglitteratur 9
Bogkuffert 10
Hvem styrer din hjerne 11
Smart Parat Svar 12
Book talk 13
Book trailer 14
Oplæsningsworkshop 15
Bibliotekets øvrige tilbud bagsiden
Vi vil gerne give alle børn mulighed for at opleve biblioteket som bå-
de et lære- og værested. Derfor har vi i dette katalog samlet en ræk-
ke forløb, som sætter fokus på læring, viden og læselyst i mødet
med biblioteket.
Vi har rammerne, fagligheden og ressourcerne til at tilbyde jer korte
undervisningsforløb, der er bundet op på de forenklede Fælles Mål.
Orientér jer i kataloget og book et lærerigt besøg på biblioteket. Vi
tilpasser gerne vores læringstilbud i et tæt samarbejde med jer, så
de passer til jeres undervisning og til jeres elevgrupper og kan indgå
naturligt i skolens årshjul.
Vi glæder os til at byde jer velkommen til lærerige timer på bibliote-
ket, hvor vi i fællesskab kan styrke elevernes læring, udvikling og
dannelse.
Booking:
Booking af en aktivitet skal ske senest en måned før ønsket afvikling.
Booking foregår efter først-til-mølle princippet ved at sende en mail
til kontaktpersonen. Se under det enkelte tilbud.
Ved booking oplyses følgende:
Ønsket aktivitet
Dato for afvikling - gerne flere muligheder
Skole, klassetrin og antal elever
Kontaktoplysninger: navn, tlf. nr. og e-mail
Kend dit bibliotek 1
Klassetrin
0. klasse
Indhold
Sammen med børnene taler vi om, hvad et bibliotek er, og hvad det kan bruges til.
Vi tager også eleverne med på en lille rundvisning på biblioteket, alt sammen for at
give eleverne et godt kendskab til bibliotekets faciliteter og muligheder. Vi kan
også tilbyde at facilitere sprogfitnesslege. Målet med legene er at give eleverne
glæde og interesse ved sprog, læsning og læring.
Læringsmål
Gennem et lærerigt besøg på biblioteket får eleverne viden om bibliotekstilbud,
der er relevante både i forhold til skole- og fritidsbrug. Målet er desuden at elever-
ne lærer biblioteket at kende som kulturinstitution. Sprogfitnesslegene under-
støtter især arbejdet med kropslige læringsstile, og stimulerer samarbejde og soci-
ale kompetencer hos de deltagende elever.
Tid
August 2016 – juni 2017
Varighed
1 ½ time
Kontakt og tilmelding
Kristina Krabbe Oksen
[email protected] eller 48 49 57 82
Genreforståelse: eventyr
Klassetrin
0.-1. Klasse
Indhold
Eleverne præsenteres for generelle karakteristika ved genren eventyr. Eleverne
præsenteres for en plakat, der forestiller en stor tom bog. Sammen med eleverne
skal bøgerne fyldes med billeder af de ting, der er karakteristisk for genren. Elever-
ne får læst et eventyr højt, hvor de selv deltager aktivt. Forløbet sluttes af med
højtlæsning, hvor børnene giver hinanden massage.
Læringsmål
At give børnene lyst til at gå på biblioteket og læse bøger. At give eleverne kend-
skab til og sætte fokus på genren eventyr gennem højtlæsning. Eleverne bliver bl.a.
øvet i at forholde sig til tekstens emne, får viden om genretræk ved enkle fortællen-
de og informerende tekster, kan følge forløbet i en fortælling m.m.
Tid
August 2016 – juni 2017
Varighed
2 lektioner
Sted
På den enkelte skole
Kontakt og tilmelding
Kristina Krabbe Oksen
[email protected] eller 48 49 57 82
Kend dit bibliotek 2
Klassetrin
1 - 2. klasse
Indhold
Vi viser eleverne rundt på biblioteket, hvor de bliver repræsenteret for Hørsholm
Biblioteks tilbud. Eleverne får desuden oprettet lånerkort, og vi hjælper dem med at
finde og låne bøger, spil, film, musik m.m.
Læringsmål
Gennem et lærerigt besøg på biblioteket får eleverne viden om bibliotekstilbud, der
er relevante både i forhold til skole- og fritidsbrug. Eleverne får desuden indsigt i,
hvor de finder relevant litteratur til både oplevelseslæsning og faglig læsning. Målet
er desuden at eleverne lærer biblioteket at kende som kulturinstitution.
Eleverne skal medbringe deres gule sundhedskort for at blive oprettet som lånere.
Tid
August 2016 – juni 2017
Varighed
1 time
Sted
Hørsholm Bibliotek
Kontakt og tilmelding
Kristina Krabbe Oksen
[email protected] eller 48 49 57 82
Forløb om Jakob Martin
Strid
Klassetrin
1. - 2. klasse
Indhold
Oplæsning af ”Lille frø” (eller en anden af Strids bøger) med efterfølgende dialog
om bogens handling og især karaktererne i bogen, med referencer til ”Historien om
den store pære”. Bagefter skal eleverne selv tegne tegninger/ lave collager med
inspiration fra JMS’ univers, og lave talebobler til figurerne, evt. med udklippede,
kopierede figurer fra bøgerne. Vi laver efterfølgende en udstilling med de tegnin-
ger, eleverne har lavet, og inviterer både forældre og elever til fernisering den kom-
mende lørdag.
Læringsmål
Forfatterskabslæsning — der arbejdes med indlevelse og forståelse af karakterer og
univers i Jakob Martin Strids bøger ved læsning og dialog. Eleverne skal kunne be-
skrive henholdsvis de billedkunstneriske og litterære elementer, der kendetegner
JMS’ tegninger og fortællestil. Derudover skal de gennem deres egen fortolkning
vise deres fortolkning af elementerne.
Forberedelse
Læse bogen ”Historien om den kæmpestore pære” med klassen.
Tid: August 2016 — juni 2017
Varighed: 3 timer
Sted: Hørsholm Bibliotek
Kontakt og tilmelding
Kristina Krabbe Oksen
[email protected] eller 48 49 57 82
Forløb om faglitteratur
Klassetrin
2. -3. klasse
Indhold
Eleverne får en grundig introduktion til faglitteratur ved samtale og illustration af
faglitteraturens kendetegn både i form og indhold. Her kommer vi ind på klasse-
mærker og opstilling, begreberne indholdsfortegnelse, stikordsregister og faktabok-
se. Derefter skal eleverne arbejde i små grupper med at lave mindmaps over et em-
ne i små grupper, og til sidst finde bøger i fagbogssektionen, der passer til deres
emne og sammenligne deres mindmap med bogens indholdsfortegnelse.
Læringsmål
Eleverne er blevet præsenteret for centrale fagord i forbindelse med faglitteratur,
og kan beskrive nogle af faglitteraturens kendetegn, samt forklare forskellen mel-
lem skøn- og faglitteratur.
Tid
August 2016—juni 2017
Varighed
1 -1 ½ time
Sted
Hørsholm Bibliotek
Kontakt og tilmelding
Cilla Westergaard
[email protected] eller 48495786
Bogkuffert
Klassetrin
5. klasse
Indhold
I første del af bogkuffertforløbet bliver eleverne præsenteret for 30 forskellige bog-
titler. Ved udvælgelsen lægges der vægt på litterær kvalitet, at dække mange gen-
rer, at titlerne tilgodeser både piger og drenge samt at dække alle relevante læseni-
veauer
I anden del af forløbet modtager børnebibliotekarerne de enkelte klasser til biblio-
teksorientering på Hørsholm Bibliotek. Orienteringen indeholder en rundvisning, et
biblioteksorienteringsspil og snak om bogkufferten. Forløbet afsluttes med et for-
fatterarrangement på Hørsholm Bibliotek.
Læringsmål
Formålet er at fremme læselyst og læseinteresse gennem direkte formidling, biblio-
teksorientering og forfatterbesøg.
Tid
Uge 43, 2016 – uge 14, 2017
Varighed
Bogkuffertbesøg i klasserne: 2 lektioner
Biblioteksorientering på biblioteket: 2 lektioner
Forfatterarrangement på biblioteket: 1 ½ time
Sted
De enkelte skoler og Hørsholm Bibliotek
Kontakt og tilmelding
Kristina Krabbe Oksen: [email protected] eller 48 49 57 82
Hvem styrer din hjerne?
Klassetrin
6. klasse
Indhold
Eleverne skal rundt på hele biblioteket og løse en række forskellige opgaver, som
alle har at gøre med nervesystemet og hjernens funktioner. Opgaverne er bl.a.
skriftlige, motoriske, matematiske og sanselige, og de udfordrer dermed eleverne
på meget forskellige områder.
Læringsmål
Hvem styrer din hjerne er et undervisningsforløb, som er udviklet af Københavns
Universitet, og som har til formål at involvere eleverne fagligt i natur og teknologi,
og at gøre dem klogere på hjernen og nervesystemets mange funktioner i dagligda-
gen.
Tid
April 2017
Varighed
2 ½ time
Sted
Hørsholm Bibliotek
Kontakt og tilmelding
Cilla Westergaard
[email protected] eller 48495786
Smart Parat Svar
Klassetrin
6. klasse
Indhold
Smart Parat Svar er en landsdækkende læsequiz for børn i 6. klasse. Det er en hold-
konkurrence med fem deltagere fra hver klasse, der kan supplere hinanden og sam-
arbejde om at finde frem til de rigtige svar.
Ideen med quizzen er, at ”Den gode læser” sættes i spil som en rollemodel, der har
slået ørene ud for den videns- og oplevelsesrigdom, der er i bøgernes verden. Delta-
gerne skal være attraktive rollemodeller for deres jævnaldrende. Det er sejt at læse,
at vide noget, at være ”smart” på øverste etage!
Litteraturen er grundlaget for quizzen, såvel skøn- som faglitteratur. Der medtages
desuden andre emner, hvor man kan vise man er ekspert. Det kan f.eks. være poli-
tik, spil eller sport. Det overordnede mål med projektet er således at fremme og
fastholde større børns læselyst i et bredt perspektiv, men også at vise, at det er sejt
at være ekspert på et område.
Læringsmål
At sætte fokus på læsning og læselyst, og at stimulere samarbejdet mellem bibliote-
ker og skoler.
Sidste tilmeldingsfrist for skoler er 30. september 2016
Kontakt og tilmelding
Kristina Krabbe Oksen
[email protected] eller 48 49 57 82
Tid
Dec 2016 — feb 2017
Varighed
1-4 timer
Sted
Hørsholm Bibliotek
Book talk
Klassetrin
7.klasse
Indhold
Booktalk for 7. klasse er en præsentation af nye spændende bøger – inden for gen-
rerne fantasy, science fiction, socialrealisme og spænding/krimi/gys/kærlighed.
Læringsmål
Formålet er at fremme læselyst og læseinteresse via direkte formidling.
Tid
Januar 2017—maj 2017
Varighed
1 ½ time
Sted
Hørsholm Bibliotek
Kontakt og tilmelding
Cilla Westergaard
[email protected] eller 48495786
Book trailer
Klassetrin
6. -8. klasse
Indhold
Klassen bliver først præsenteret for en række forskellige book trailere, og bliver
gennem diskussion og vurdering af disse, gjort opmærksomme på, hvordan en book
trailer er opbygget og hvordan den adskiller sig fra fx en film trailer.
Læringsmål
Eleverne skal i samarbejde kunne lave et resumé af en roman, og omsætte deres
fortolkning af romanen til en multimodal tekst. Eleverne arbejder med deres for-
tolkning i en remediering af en roman udtrykt i en multimodal fortælling.
Forberedelse
Eleverne skal forinden have læst en roman. Hele klassen skal ikke læse den samme
roman, men da de skal arbejde i par eller grupper á tre, skal de i parrene eller grup-
perne have læst den samme bog.
Tid
efter aftale
Varighed
x antal timer til læsning af roman, 4 timer på Biblioteket
Sted
Hørsholm Bibliotek
Kontakt og tilmelding
Cilla Westergaard
[email protected] eller 48495786
Oplæsningsworkshop
Klassetrin
9-10 klasse
Læringsmål
At gøre eleverne til bedre og sikrere oplæsere, og at forberede dem til den del af
folkeskolens afgangsprøve, der omhandler oplæsning.
Indhold
Eleverne får værktøjer og tips, der gør dem til bedre og sikrere oplæsere. Der vil
blive arbejdet med vejrtrækning, temposkift, stemmeføring mm., og eleverne får
øvet sig i at læse op for andre når de på skift skal op i den varme lænestol og læse
højt. Der vil både være mulighed for at arbejde med kendte og ukendte tekster.
Tid
August 2016—januar 2016
Varighed
1½ time
Sted
Hørsholm Bibliotek
Kontakt og tilmelding
Laust Færch
[email protected] eller 48495783
Biblioteket tilbyder i øvrigt
Levering af materialer
Man kan i vores bemandede åbningstid, dvs mellem 11 og 18 alle hverdage, ringe til
en børnebibliotekar på tlf 48495772 og bestille en kasse bøger eller andre materialer
til brug i undervisningen. Hver torsdag kører vores betjente ud med materialer til
skoler og daginstitutioner, og de kommer også og henter dem igen. Der er 2 måne-
ders udlånstid på disse materialer.
Besøg
Man kan også bestille et skolebesøg på biblioteket hos vores dygtige børnebibliote-
karer, som for eksempel kan komme med anbefalinger af både skøn– og faglitteratur
eller fortælle mere om, hvad man kan bruge biblioteket til.