Download - Rph Literasi & Numerasi
NKRA Pendidikan : Literasi dan Numerasi (LINUS)
SULIT
CONFIDENTIAL AND PROPRIETARYAny use of this material without specific permission is strictly prohibited
MESYUARAT PELAPORAN ZONSABAH W.P LABUAN
DAN SARAWAK
2
KPI for 2011: 95% K-1.90% K - 2
2
Objektif sub-NKRA Literasi dan Numerasi
NKRA – Peluasan akses kepada pendidikan berkualiti dan berkemampuan
Setiap kanak-kanak* menguasai kemahiran asas literasi dan numerasi selepas 3 tahun mengikuti pendidikan rendah pada akhir tahun 2012
*Kanak-kanak berkeperluan khas – didefinisikan sebagai murid bermasalah pembelajaran, masalah pendengaran, masalah pertuturan, masalah penglihatan, terencat akal, mempunyai pelbagai kecacatan, dan kurang upaya secara fizikal. Kurikulum khas literasi dan numerasi dibentuk untuk kanak-kanak berkeperluan khas
Apa itu Program LINUS?
LINUS ialah akronim kepada Saringan Literasi dan Numerasi (Literacy and Numeracy Screening)
LINUS ialah satu program pemulihan yang direka bentuk untuk memastikan murid menguasai kemahiran asas literasi (Bahasa Malaysia) dan numerasi di akhir 3 tahun persekolahan pada pendidikan rendah
LINUS disasarkan kepada murid yang mempunyai masalah dalam 3M iaitu Membaca, Menulis dan Mengira
3
KPI for 2011: 95% K-1.90% K - 2
Modul Pengajaran dan Pembelajaran:
Objektif /Kepentingan:
Menyediakan bahan intervensi bagi Program LINUS dalam membantu guru melaksanakan literasi dan numerasi dari aspek skop kandungan dan contoh pengajaran dan pembelajaran.
4
KPI for 2011: 95% K-1.90% K - 2
Modul Pengajaran dan Pembelajaran:
Proses:
1.Menyediakan modul Guru dan MuridAsas 1 (Tahun 1)Asas 2 (Tahun 2)Asas 3 (Tahun 3)
2.Pembinaan modul berasaskan keupayaan murid untuk mempastikan penguasaan literasi dan numerasi bagi mengupayakan setiap murid yang terlibat dapat mengikuti proses P&P di arus perdana kelak.
5
KPI for 2011: 95% K-1.90% K - 2
Rancangan Pelajaran Harian:
1. Mata Pelajaran: Matematik2. Tajuk/Tema: Nombor dan Operasi3. Masa: 60 Minit4. Standard Pembelajaran: 1.1 (a, b, c)5. Objektif Pembelajaran: 6. Aktiviti Pembelajaran7. Bahan Bantu Belajar8. EMK9. Refleksi10.Tindak susulan
6
KPI for 2011: 95% K-1.90% K - 2
Objektif Pembelajaran:
Menyatakan Kuantiti secara Perbandingan Banyak atau sedidik.
Aktiviti Pembelajaran
6.1 Murid PerdanaMurid membuat dua kumpulan objek Maujud Tanpa Membilang.
6.2 Murid LINUS
Guru Membuat dan kumpulan
7
KPI for 2011: 95% K-1.90% K - 2
7. Bahan Bantu Belajar:
Odio - Bunyi gendang
Hands On – Bahan Manipulatif
Visual – Bahan Grafik
Writing – Membaca cerita / menulis cerita.
8
KPI for 2011: 95% K-1.90% K - 2
8. Elemen Merentas Kurikulum: + ENT
Menggunakan Laras Bahasa yang tepat dan betul –
9. Refleksi:
Secara kuantitatif – 5 daripada 35 murid masih belum menguasai
10. Tindak Susul:
5 orang murid berkenaan akan diberikan bimbingan secara individu sebelum mula kelas akan datang.
9
KPI for 2011: 95% K-1.90% K - 2
Fokus dan Keutamaan Mata Pelajaran:
Matematik• Prinsip Pembelajaran Matematik.• Visi Pendidikan Matematik
Bahasa Melayu
• VAKT• Objektif Utama • Objektif Sekunder