Download - Rph Pend. Islam Tahun 3
0
KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN 1
TAJUK
KUMPULAN
A 112 PJJ
DISEDIAKAN OLEH
NAMA NO. ID NO. TELEFON
NOR AISHAH BINTI ALI D20112052499 013-4606479
NAMA TUTOR E-LEARNING: DR. ROSMA BINTI OSMAN
TARIKH SERAH: 3 MEI 2012
PORTFOLIO
1
ISI KANDUNGAN
Halaman
1.0 BAHAN PENGAJARAN PEMBELAJARAN:
1.1 Jadual Penentu Kandungan 2-3
1.2 Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harian Objektivesme 4-16
Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivesme 17-31
1.3 Satu set soalan objektif Aras Taksonomi Bloom 32-34
2.0 ESEI ILMIAH 35-43
Jelaskan beserta contoh bagaimanakah seseorang guru ingin
melaksanakan model ASSURE.
3.0 Lampiran
3.1 Lampiran 1 44
3.2 Lampiran 2 45
3.3 Lampiran 3 46
4.0 Rujukan 47
2
i. Berdasarkan satu topik / tajuk dalam mata pelajaran major / minor anda, sediakan
Jadual Penentu Kandungan.
Mata pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun : Tahun 3
Tajuk : Adab dalam kehidupan harian
Pecahan tajuk : 1. Adab bercakap dengan rakan
2. Kebaikan / Faedah mengamalkan adab bercakap dengan
rakan.
3. Akibat tidak mengamalkan adab bercakap dengan rakan.
Unit
Pengetahuan Kemahiran
Fakta Konsep/
Istilah Generalisasi Kognitif Psikomotor Sosial
UNIT 1
Adab
bercakap
dengan
rakan.
Berbual
tentang
sesuatu
perkara
tentang
kehidupan
seharian
dengan
mengguna-
kan
ungkapan,
ayat,
sebutan,
intonansi
dan nada
yang sesuai.
Definasi
‘rakan’
-Rakan
ialah kawan
atau
kenalan
yang saling
mengenali
antara satu
sama lain.
Menyatakan
sesuatu
panggilan
lain, selain
rakan
-sahabat
-kawan
Menyatakan
dengan
jelas adab-
adab
bercakap
dengan
rakan.
Melakukan
simulasi:
Perbualan
bersama
seorang
rakan
dengan
rakannya
yang lain.
Menerima
teguran
secara
terbuka
sekiranya
terjadi
perbuatan
atau tingkah
laku yang
boleh
menjejaskan
perhubu-
ngan dengan
rakan.
3
UNIT 2
Kebaikan
atau faedah
beradab
dengan
rakan.
Mendengar
dialog yang
dibaca
berkaitan
tajuk.
Definisi
kebaikan
beradab
ketika
bercakap
dengan
rakan.
Mencari
contoh-
contoh lain
yang
berkaitan.
Menyebut
satu
persatu
faedah
beradab
ketika
bercakap
dengan
rakan.
Menyiapkan
lembaran
kerja.
Perbinca-
ngan tentang
jawapan
bagi
lembaran
kerja.
UNIT 3
Akibat tidak
mengamalkan
adab
bercakap
dengan
rakan.
Mendengar
dan
menghayati
nasyid yang
bertajuk
‘Kaulah
sahabat,
kaulah
teman’.
Maksud
akibat tidak
beradab
ketika
bercakap
dengan
rakan.
Menyenarai-
kan isi-isi
utama
berkaitan
dengan tajuk
yang diajar.
Meng-
Klasifikasi-
kan antara
kebaikan
beradab
dan
keburukan
tidak
beradab.
Berinteraksi
dengan lebih
baik semasa
di dalam
kelas dan
kumpulan.
Bernasyid
bersama-
sama.
4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( OBJEKTIVESME )
UNIT 1
MINGGU : 07
HARI : Isnin
TARIKH : 13 Februari 2012
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun / Masa : 3 Potensi 8. 45 – 9.15 pagi
Bilangan murid : 32 orang
Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian
3.3.3 Adab bercakap dengan rakan
Objektif Pengajaran
dan Pembelajaran
:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Aras 1 : Menyatakan pengertian “rakan” dengan betul.
Aras 2 : Menerangkan tentang adab-adab yang betul ketika
bercakap dengan rakan.
Aras 3 : Memberi contoh yang betul mengenai adab bercakap
seperti yang dianjurkan Islam dalam kehidupan seharian.
Pengetahuan Sedia
Ada Pelajar
: 1. Murid mempunyai rakan sekelas yang baik.
2. Selalu bercakap dengan rakan-rakan.
Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan
buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas
Konsep : 1. Menghargai peranan rakan atau sahabat.
5
2. Penggabung jalinan Bahasa Arab
Bahan Bantu
Mengajar
: Laptop, LCD, slaid, papan hitam
Nilai : Berakhlak mulia, bertanggung jawab dan bersopan santun
Refleksi :
- Menilai pemahaman murid.
- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah
memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan
pembelajaran berikutnya.
6
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Pendahuluan
( 1 Minit )
Doa belajar 1.Guru meminta murid
menadah tangan
untuk berdoa.
1.Murid menadah
tangan dan berdoa
beramai-ramai.
Nilai:
-Khusyuk
-Merendah
diri
Set induksi
( 4 minit )
Gambar
3 orang
individu
sedang
berbual.
1.Guru menayangkan slaid
yang menunjukkan gambar
tiga orang murid sedang
berbual-bual.
2.Guru meminta beberapa
orang murid memberi
pendapat tentang apa
yang sedang dilakukan
oleh individu-individu di
dalam gambar tersebut.
3. Guru mencungkil idea
murid dan mengaitkan
jawapannya dengan tajuk
yang akan diajar oleh guru.
1.Murid melihat dan
memberi tumpuan
yang sepenuhnya.
2.Beberapa orang
murid berdiri
menjawab soalan
yang dikemukakan
oleh guru.
Nilai:
-Berani
-Bekerjasama
BBM:
-Laptop
-Slaid
Langkah 1
( 5 minit )
Pengertian/
maksud
’rakan’ atau
’sahabat’
dalam
bahasa
Arab
1.Guru menayangkan slaid
berkaitan maksud ”rakan”.
2.Guru meminta murid
membaca secara kelas
maksud ’rakan’ seperti
yang ditayangkan.
3.Guru menerangkannya
dengan lebih terperinci
pengertian ’rakan’ atau
’sahabat’ ( dalam bahasa
Arab)
1. Murid membaca
beramai-ramai
seperti yang
diarahkan.
2.Murid mendengar
penerangan guru
dengan teliti.
Nilai:
-Bekerjasama
BBM:
-Slaid
-Laptop
Langkah 2 Perbinca- 1.Guru bersoal jawab 1. Murid bangun Nilai:
7
( 7 minit ) ngan
-Lampiran 1
dengan murid mengenai
adab-adab bercakap
dengan rakan seperti yang
diamalkan dalam
pergaulan seharian.
2. Guru memberi penerang
berpandukan slaid yang
dipaparkan tentang adab-
adab seperti yang
dianjurkan Islam.
3. Guru meminta murid
membaca slaid tersebut
bergilir-gilir.
memberi pendapat
masing-masing
berdasarkan
pengetahuan sedia
ada murid.
2. Murid mendengar
penerangan guru.
3. Murid bergilir-gilir
membaca slaid
tersebut.
-Bekerjasama
BBM:
-Laptop
- LCD
Langkah 3
( 8 minit )
Kuiz ber-
kumpulan
1. Soalan kuiz dibaca oleh
guru berkaitan tajuk /
kemahiran yang diajar.
2. Murid dikehendaki
menjawab mengikut
kumpulan masing-masing.
3. Setiap jawapan yang
betul diberi markah.
1. Murid menjawab
soalan-soalan kuiz
yang diberi oleh guru.
Nilai:
Bersungguh-
sungguh
BBM:
1. Papan
hitam
Penutup
( 5 minit )
Rumusan
-Sentiasa
menjaga
tutur kata.
1. Guru membuat rumusan
tentang sikap yang perlu
ada pada diri setiap
individu muslim
2. Penerapan nilai-nilai
murni.
1. Murid mendengar
nasihat guru dengan
khusyuk dan
menginsafi diri.
Nilai:
-Rajin
-Taat
Refleksi:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( OBJEKTIVESME )
8
UNIT 2
MINGGU : 07
HARI : Selasa
TARIKH : 14 Februari 2012
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun / Masa : 3 Potensi 7. 45 – 8.15 pagi
Bilangan murid : 32 orang
Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian
3.3.3 Adab bercakap dengan rakan
Objektif Pengajaran
dan Pembelajaran
:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Aras 1 :Menyebut dengan betul adab-adab bercakap dengan rakan
seperti yang telah dipelajari.
Aras 2 : Menjelaskan cara-cara menjaga tutur kata ketika bersama-
sama rakan.
Aras 3 : Menyebut kebaikan mengamalkan adab yang betul ketika
bercakap dengan rakan.
Pengetahuan Sedia
Ada Pelajar
: 1. Murid mempunyai rakan sekelas yang baik.
2. Selalu bercakap dengan rakan-rakan sekelas.
Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan
buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas
Konsep : Konsep persahabatan
9
Bahan Bantu
Mengajar
: Teks dialog, LCD, Laptop, slaid, Lembaran kerja
Nilai : Berakhlak mulia, bertanggung jawab dan bersopan santun
Refleksi :
- Menilai pemahaman murid.
- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah
memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan
pembelajaran berikutnya.
Langkah / Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
10
Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Pendahuluan
( 1 Minit )
Doa belajar 1.Guru meminta murid
menadah tangan
untuk berdoa.
1.Murid menadah
tangan dan berdoa
beramai-ramai.
Nilai:
-Khusyuk
-Merendah
diri
Set induksi
( 4 minit )
Bersoal
jawab
secara
lisan.
1. Guru memulakan
pelajaran pada hari ini
dengan sesi bersoal
jawab dengan murid
berkaitan rakan-rakan
murid.
2.Guru meminta murid
menyebut nama rakan-
rakan baik masing-
masing.
1. Murid bangun
menyebut nama rakan
masing-masing.
Nilai:
-Bekerjasama
Langkah 1
( 5 minit )
Dialog 1. Guru meminta 2 orang
murid tampil ke hadapan
untuk membaca dialog
yang disediakan oleh
guru.
2. Dialog hendaklah
dibaca menggunakan
intonasi yang betul.
3. Dialog guru berkisar
kepada adab semasa
bercakap dengan rakan.
1. 2 orang murid tampil
secara sukarela dan
melakonkan dialog yang
diberi guru
menggunakan intonasi
yang betul.
2. Murid-murid lain
memberi tumpuan.
Nilai:
-Berani
-Bekerjasama
BBM:
-Teks dialog
Langkah 2
( 7 minit )
Nota
-Lampiran
2
1. Guru menayangkan
slaid yang bertajuk:
Kebaikan / Faedah
mengamalkan adab
bercakap dengan rakan.
1. Murid memberi
perhatian pada slaid
yang ditayangkan.
2. Membaca secara
bergilir-gilir.
Nilai :
-Bekerjasama
BBM:
11
2. Guru meminta murid
membaca secara bergilir-
gilir berkenaan isi tajuk
yang dipaparkan.
3. Guru memberi
penerangan dengan
lebih terperinci lagi.
4. Guru menyebut
contoh-contoh yang
berkaitan.
-Slaid
Langkah 3
( 8 minit )
Lembaran
kerja
-individu
1. Guru mengedarkan
lembaran kerja berkaitan
kemahiran yang baru
dipelajari.
2. Guru menerangkan
cara-cara menjawab
soalan-soalan tersebut.
1. Murid menjawab
soalan-soalan tersebut
dengan berhati-hati.
Nilai:
Tekun
BBM:
-Lembaran
kerja
Penutup
( 5 minit )
Perbinca-
ngan
jawapan
dari
lembaran
kerja.
1. Guru memberikan
jawapan bagi semua
soalan yang diberi di
samping membuat
pengukuhan terhadap
kemahiran yang
dipelajari.
1. Murid membaca
jawapan bagi soalan-
soalan lembaran kerja
seorang demi seorang.
Nilai:
-Memberi per-
hatian.
Refleksi:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( OBJEKTIVESME )
12
UNIT 3
MINGGU : 07
HARI : Rabu
TARIKH : 15 Februari 2012
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun / Masa : 3 Potensi 9. 15 – 9.45 pagi
Bilangan murid : 32 orang
Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian
3.3.3 Adab bercakap dengan rakan
Objektif Pengajaran
dan Pembelajaran
:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Aras 1: Menerangkan sebab-sebab perlu bercakap dengan sopan
ketika bercakap dengan rakan.
Aras 2: Menyebut satu persatu akibat tidak mengamalkan adab
bercakap dengan rakan.
Aras 3: Mengklasifikasikan antara kebaikan atau hikmah beradab
ketika bercakap dengan rakan dan akibat tidak mengamalkannya.
Pengetahuan Sedia
Ada Pelajar
: Murid selalu berinteraksi dengan rakan mengikut adab yang
betul.
Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan
buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas
Konsep : 1. Menghargai nilai persahabatan.
13
Bahan Bantu
Mengajar
: LCD, slaid, laptop, senikata nasyid, papan hitam, kertas A4 dan
lembaran kerja.
Nilai : Berakhlak mulia, berbudi pekerti dan bertanggung jawab
Refleksi :
- Menilai pemahaman murid.
- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah
memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan
pembelajaran berikutnya.
14
Langkah /
Masa
Isi
Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Pendahuluan
( 1 Minit )
Doa belajar 1.Guru meminta murid
menadah tangan
untuk berdoa.
1.Murid menadah
tangan dan berdoa
beramai-ramai.
Nilai:
-Khusyuk
-Merendah
diri
Set induksi
( 4 minit )
Nasyid 1. Guru menayangkan
dan memperdengarkan
sebuah nasyid dari
Kumpulan Hijjaz yang
bertajuk ”Kaulah sahabat
kaulah teman”.
2. Guru meminta murid
bernasyid bersama-
sama.
3. Guru mengaitkan
nasyid dengan tajuk
pada hari ini.
1. Murid mendengar
nasyid dengan sepenuh
perhatian.
2. Bernasyid bersama-
sama.
Nilai:
-
Langkah 1
( 5 minit )
Slaid
’Sebab-
sebab
perlu
bercakap
seperti
yang
dituntut
oleh Islam’.
-Lampiran
2
1. Guru memaparkan
slaid berkaitan dengan
tajuk yang diajar.
2. Guru meminta murid
bangun dan membaca
nota yang dipaparkan
pada slaid.
3. Penerangan dari guru
satu persatu.
1. Murid melihat slaid
yang ditayangkan.
2. Murid membaca
seorang demi seorang.
Nilai:
-Bekerjasama
BBM:
Slaid
Langkah 2
( 8 minit )
Perbinca-
ngan
1. Guru membahagikan
murid kepada beberapa
1. Murid membentuk
kumpullan kecil.
Nilai:
-Bekerjasama
15
secara ber-
kumpulan.
’Akibat
tidak
mengamal-
kan adab
bercakap
dengan
rakan’.
kumpulan kecil.
2. Guru menulis tajuk di
papan hitam.
3. Guru meminta murid
berbincang bersama ahli
kumpulan masing-
masing.
4. Guru menyediakan
beberapa kertas A4
berwarna mengikut
kumpulan yang dibentuk.
5. Murid dikehendaki
menulis jawapan di
kertas A4 tersebut.
6. Selesai perbincangan,
murid diminta mem -
bentangkan hasil kerja
kumpulan masing-
masing.
2. Perbincangan secara
berkumpulan.
3. Menulis isi-isi
penting.
4. Membuat per –
bentangan hasil kerja
kumpulan masing-
masing.
-Rajin
-Berani
BBM:
-Papan hitam
-Kertas A4
Langkah 3
( 7 minit )
Latihan
dari
lembaran
kerja.
-Lampiran
3
1. Guru menngedarkan
lembaran kerja.
2. Murid diminta
mengklasifikasikan
antara kebaikan / hikmah
beradab ketika bercakap
dengan rakan dan
keburukan tidak
mengamalkannya.
3. Guru memantau murid
ketika mereka menjawab
soalan-soalan tersebut.
4. Apabila selesai
1. Murid menjawab
soalan-soalan yang
diberi oleh guru.
2. Murid menanda
kertas jawapan rakan
berpandukan jawapan
guru.
Nilai:
-Yakin pada
diri sendiri
BBM:
-Lembaran
kerja
16
menjawab, guru meminta
murid menukar kertas
dengan rakan di sebelah
untuk menanda jawapan
sama ada betul atau
salah.
5. Guru memberikan
jawapan yang betul.
Penutup
( 5 minit )
Rumusan,
penerapan
nilai dan
penguku-
han
1. Guru menyoal murid
mengenai apa yang
murid dapat atau fahami
dari tajuk yang diajar.
2. Guru membuat
penerapan nilai dan
pengukuhan iaitu:
setiap perbuatan
yang baik akan
mendapat pahala
dan dijanjikan
syurga oleh Allah
dan sebaliknya.
Allah Maha
Melihat dan
Maha
Mendengar.
1. Murid menjawab
soalan guru.
2. Murid mendengar
nasihat guru.
Nilai:
-Beradab
sopan
-Baik hati
-Prihatin
Refleksi:
17
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVESME )
UNIT 1
MINGGU : 07
HARI : Isnin
TARIKH : 13 Februari 2012
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun / Masa : 3 Potensi 8. 45 – 9.15 pagi
Bilangan murid : 32 orang
Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian
3.3.3 Adab bercakap dengan rakan
Objektif Pengajaran
dan Pembelajaran
:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Aras 1 : Menyatakan pengertian “rakan” dengan betul.
Aras 2 : Menerangkan tentang adab-adab yang betul ketika
bercakap dengan rakan.
Aras 3 : Memberi contoh yang betul mengenai adab bercakap
seperti yang dianjurkan Islam dalam kehidupan seharian.
Pengetahuan Sedia
Ada Pelajar
: 3. Murid mempunyai rakan sekelas yang baik.
4. Selalu bercakap dengan rakan-rakan.
Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan
buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas
Konsep : 1. Menghargai peranan rakan atau sahabat.
18
2. Penggabung jalinan Bahasa Arab
Bahan Bantu
Mengajar
: Laptop, slaid, LCD dan papan hitam
Nilai : Berakhlak mulia, bertanggung jawab dan bersopan santun
Refleksi :
- Menilai pemahaman murid.
- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah
memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan
pembelajaran berikutnya.
19
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Pendahuluan
( 1 Minit )
Doa belajar 1.Guru meminta murid
menadah tangan
untuk berdoa.
1.Murid menadah
tangan dan berdoa
beramai-ramai.
Nilai:
-Khusyuk
-Merendah
diri
Set induksi
( 4 minit )
Gambar
3 orang
individu
sedang
berbual.
1.Guru menayangkan slaid
yang menunjukkan gambar
tiga orang murid sedang
berbual-bual.
2.Guru meminta beberapa
orang murid memberi
pendapat.
3. Guru mengaitkan
jawapan dengan tajuk.
1.Murid melihat slaid
yang ditayangkan
oleh guru dan
memberi tumpuan
yang sepenuhnya.
2.Beberapa orang
murid berdiri
menjawab soalan
yang dikemukakan
oleh guru dengan
memberi pendapat
atau pandangan
masing-masing
berdasarkan slaid
yang dipaparkan oleh
guru.
Nilai:
-Berani
-Bekerjasama
BBM:
-Laptop
-Slaid
Langkah 1
( 5 minit )
Pengertian/
maksud
’rakan’ atau
’sahabat’
dalam
bahasa
Arab
1.Guru menayangkan slaid
berkaitan maksud ”rakan”.
2.Guru meminta murid
membaca.
3.Penerangan dari guru.
1. Murid membaca
maksud atau
pengertian ’RAKAN’
beramai-ramai
secara kelas seperti
yang diminta oleh
guru.
2.Murid mendengar
penerangan guru
dengan teliti.
Nilai:
-Bekerjasama
BBM:
-Slaid
-Laptop
Langkah 2 Perbinca- 1.Guru bersoal jawab 1. Beberapa orang Nilai:
20
( 7 minit ) ngan
”Adab
bercakap
dengan
rakan”
dengan murid tentang
adab dengan rakan.
2. Guru memberi
penerangan.
3. Murid diminta membaca
bergilir-gilir.
murid bangun
memberi pendapat
masing-masing
berdasarkan
pengetahuan sedia
ada murid tentang
adab semasa
bercakap dengan
rakan seperti yang
diamalkan dalam
pergaulan seharian.
2. Murid mendengar
penerangan dari
guru.
3. Murid bergilir-gilir
membaca slaid yang
ditayangkan satu
persatu.
-Bekerjasama
BBM:
-Laptop
- LCD
Langkah 3
( 8 minit )
Kuiz ber-
kumpulan
1.Guru membaca soalan
kuiz .
2. Murid dikehendaki
menjawab mengikut
kumpulan masing-masing.
3. Setiap jawapan yang
betul diberi markah.
1. Murid dibahagikan
kepada beberapa
kumpulan kecil.
2. Murid menjawab
soalan-soalan kuiz
yang diberi oleh guru
mengikut kumpulan
masing-masing.
3. Kumpulan yang
dapat menjawab
dengan betul akan
diberikan markah.
Nilai:
Bersungguh-
sungguh
BBM:
1. Papan
hitam
Penutup Rumusan 1. Guru membuat 1. Murid mendengar Nilai:
21
( 5 minit )
-Sentiasa
menjaga
tutur kata.
rumusan.
2. Penerapan nilai-nilai
murni.
rumusan guru
berkaitan kemahiran
yang dipelajari pada
hari ini.
2. Murid mendengar
nasihat guru melalui
penerapan nilai-nilai
murni yang diberi
dengan khusyuk dan
merasa insaf.
-Rajin
-Taat
Refleksi:
22
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVESME )
UNIT 2
MINGGU : 07
HARI : Selasa
TARIKH : 14 Februari 2012
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun / Masa : 3 Potensi 7. 45 – 8.15 pagi
Bilangan murid : 32 orang
Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian
3.3.3 Adab bercakap dengan rakan
Objektif Pengajaran
dan Pembelajaran
:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Aras 1 :Menyebut dengan betul adab-adab bercakap dengan rakan
seperti yang telah dipelajari.
Aras 2 : Menjelaskan cara-cara menjaga tutur kata ketika bersama-
sama rakan.
Aras 3 : Menyebut kebaikan mengamalkan adab yang betul ketika
bercakap dengan rakan.
Pengetahuan Sedia
Ada Pelajar
: 1. Murid mempunyai rakan sekelas yang baik.
2. Selalu bercakap dengan rakan-rakan sekelas.
Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan
buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas
23
Konsep : Konsep persahabatan
Bahan Bantu
Mengajar
: Teks dialog, laptop, slaid, LCD dan lembaran kerja
Nilai : Berakhlak mulia, bertanggung jawab dan bersopan santun
Refleksi :
- Menilai pemahaman murid.
- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah
memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan
pembelajaran berikutnya.
24
Langkah /
Masa
Isi
Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Pendahuluan
( 1 Minit )
Doa belajar 1.Guru meminta murid
menadah tangan
untuk berdoa.
1.Murid menadah
tangan dan berdoa
beramai-ramai.
Nilai:
-Khusyuk
-Merendah
diri
Set induksi
( 4 minit )
Bersoal
jawab
secara
lisan.
1. Guru bersoal jawab
dengan murid berkaitan
rakan-rakan murid.
2.Guru meminta murid
menyebut nama rakan-
rakan baik masing-
masing.
1. Murid-murid bangun
bergilir-gilir menjawab
soalan guru dengan
menyebut nama rakan
masing-masing.
2. Murid menyebut
dengan bangganya
nama rakan-rakan
mereka yang paling
rapat dan paling baik.
Nilai:
-Bekerjasama
Langkah 1
( 5 minit )
Dialog 1. Guru menyediakan
dialog dan meminta
murid membaca.
2. Dialog hendaklah
dibaca menggunakan
intonasi yang betul.
3. Dialog guru berkisar
kepada adab semasa
bercakap dengan rakan.
3.Guru meminta murid
menyebut semula adab
yang terdapat di dalam
dialog.
1. 2 orang murid tampil
secara sukarela ke
hadapan kelas dan
mengambil skrip dialog
daripada guru dan
melakonkan dialog
tersebut dengan
menggunakan intonasi
ayat yang betul.
2. Semua murid
bekerjasama dengan
memberi perhatian
terhadap lakonan rakan
mereka.
3. Semua murid
menyebut kembali
Nilai:
-Berani
-Bekerjasama
25
adab-adab yang
terdapat di dalam dialog
tersebut satu persatu.
Langkah 2
( 7 minit )
Nota
’Kebaikan /
Faedah
mengamal
kan adab
bercakap
dengan
rakan’.
1. Guru menayangkan
slaid.
2. Guru meminta murid
membaca secara bergilir-
gilir slaid yang dipapar-
kan.
3. Guru memberi
penerangan dengan
lebih terperinci lagi.
4. Guru menyebut
contoh-contoh yang
berkaitan.
1. Murid melihat slaid
yang ditayangkan oleh
guru di hadapan kelas.
2. Murid membaca nota
yang terdapat pada
slaid yang ditayangkan
tersebut secara seorang
demi seorang.
3. Murid mendengar
dengan khusyuk
penerangan secara
lebih terperinci dari guru
mengenai tajuk tersebut
termasuklah contoh-
contoh yang berkaitan
kemahiran tersebut.
Nilai :
-Bekerjasama
BBM:
-Slaid
Langkah 3
( 8 minit )
Lembaran
kerja
-individu
1. Guru mengedarkan
lembaran kerja.
2. Guru menerangkan
cara-cara menjawab
soalan-soalan tersebut.
1. Murid mengambil
kertas lembaran kerja
yang diedarkan oleh
guru.
2. Murid mendengar
arahan-arahan dari guru
tentang cara-cara
menjawab soalan
tersebut .
3. Murid menjawab
soalan-soalan yang
diberikan oleh guru
Nilai:
Tekun
BBM:
-Lembaran
kerja
26
dengan berhati-hati.
Penutup
( 5 minit )
Perbinca-
ngan
jawapan
dari
lembaran
kerja.
1. Guru memberikan
jawapan yang betul.
2. Pengukuhan.
1. Murid diminta oleh
guru untuk membaca
jawapan bagi setiap
soalan dari lembaran
kerja tersebut.
2. Seorang demi
seorang murid bangun
dengan yakin membaca
jawapan-jawapan yang
ditulis oleh mereka.
3. Murid mendengar
rumusan guru dengan
membuat pengukuhan
berdasarkan jawapan-
jawapan yang dibaca
oleh murid.
Nilai:
-Memberi per-
hatian.
Refleksi:
27
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVESME )
UNIT 3
MINGGU : 07
HARI : Rabu
TARIKH : 15 Februari 2012
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun / Masa : 3 Potensi 9. 15 – 9.45 pagi
Bilangan murid : 32 orang
Tajuk : 3.3 Adab dalam kehidupan harian
3.3.3 Adab bercakap dengan rakan
Objektif Pengajaran
dan Pembelajaran
:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Aras 1: Menerangkan sebab-sebab perlu bercakap dengan sopan
ketika bercakap dengan rakan.
Aras 2: Menyebut satu persatu akibat tidak mengamalkan adab
bercakap dengan rakan.
Aras 3: Mengklasifikasikan antara kebaikan atau hikmah beradab
ketika bercakap dengan rakan dan akibat tidak mengamalkannya.
Pengetahuan Sedia
Ada Pelajar
: Murid selalu berinteraksi dengan rakan mengikut adab yang
betul.
Persediaan Pelajar : Murid sudah dibiasakan menyediakan buku teks, buku aktiviti dan
buku latihan di atas meja sebelum guru masuk ke kelas
28
Konsep : 1. Menghargai nilai persahabatan.
Bahan Bantu
Mengajar
: LCD, slaid, laptop, senikata nasyid, papan hitam, kertas A4 dan
lembaran kerja.
Nilai : Berakhlak mulia, berbudi pekerti dan bertanggung jawab
Refleksi :
- Menilai pemahaman murid.
- Menilai semula kelemahan guru dan langkah– langkah
memperbaiki kelemahan guru untuk sesi pengajaran dan
pembelajaran berikutnya.
29
Langkah /
Masa
Isi
Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Pendahuluan
( 1 Minit )
Doa belajar 1.Guru meminta murid
menadah tangan
untuk berdoa.
1.Murid menadah
tangan dan berdoa
beramai-ramai.
Nilai:
-Khusyuk
-Merendah
diri
Set induksi
( 4 minit )
Nasyid 1. Guru menayangkan
dan memperdengarkan
sebuah nasyid dari
Kumpulan Hijjaz yang
bertajuk ”Kaulah sahabat
kaulah teman”.
2. Guru meminta murid
bernasyid bersama-
sama.
3. Guru mengaitkan
nasyid dengan tajuk
pada hari ini.
1. Murid melihat
senikata nasyid yang
ditayangkan .
2. Murid mendengar
nasyid yang dialunkan
oleh Kumpulan Hijjaz
dengan sepenuh
perhatian dan penuh
minat.
3.Murid bernasyid
bersama-sama secara
kelas dengan penuh
minat mengikut
senikata lagu yang
ditayangkan dan
diperdengarkan oleh
guru.
4. Murid mengetahui
tajuk yang akan
dipelajari pada hari ini.
Nilai:
-
Langkah 1
( 5 minit )
Slaid
’Sebab-
sebab
perlu
bercakap
seperti
1. Guru memaparkan
slaid di hadapan kelas.
2. Murid diminta
membacanya.
3. Penerangan dari guru
satu persatu.
1. Murid melihat slaid
yang ditayangkan di
hadapan kelas.
2. Seorang demi
seorang murid bangun
membaca nota yang
Nilai:
-Bekerjasama
BBM:
Slaid
30
yang
dituntut
oleh Islam’.
terdapat pada slaid
tersebut.
3. Murid mendengar
dengan teliti dan
memberi perhatian yang
sepenuhnya terhadap
penerangan dari guru
untuk memahami isi
kemahiran yang diajar.
Langkah 2
( 8 minit )
Perbinca-
ngan
secara ber-
kumpulan.
’Akibat
tidak
mengamal-
kan adab
bercakap
dengan
rakan’.
1. Guru memberi tajuk
dan murid dikehendaki
berbincang di dalam
kumpulan..
2. Murid dikehendaki
menulis jawapan di
kertas A4 yang
disediakan dan membuat
perbentangan.
1. Murid diminta
membentuk kumpulan
kecil .
2. Perbincangan secara
berkumpulan mengikut
tajuk yang diberikan
oleh guru.
3. Murid dikehendaki
menulis isi-isi penting di
atas kertas A4 yang
disediakan oleh guru.
4. Apabila selesai
berbincang sesama ahli
kumpulan, murid
diminta membuat per –
bentangan hasil kerja
kumpulan masing-
masing.
5. Sesi perbentangan
berjalan dengan lancar
dan semua murid
memberi tumpuan.
Nilai:
-Bekerjasama
-Rajin
-Berani
BBM:
-Papan hitam
-Kertas A4
31
Langkah 3
( 7 minit )
Latihan
dari
lembaran
kerja.
1. Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
murid dan memantau
aktiviti mereka.
2. Guru meminta murid
menyemak jawapan.
1. Murid menjawab
soalan-soalan dari
lembaran kerja yang
diberi oleh guru .
2. Murid dikehendaki
mengklasifikasikan
antara kebaikan
beradab sopan ketika
bercakap dengan rakan
atau akibat tidak
mengamalkan adab
yang baik.
3. Menjawab dengan
berhati-hati.
4. Murid diminta
menanda kertas
jawapan rakan ber-
pandukan jawapan yang
diberikan oleh guru.
Nilai:
-Yakin pada
diri sendiri
BBM:
-Lembaran
kerja
Penutup
( 5 minit )
Rumusan,
penerapan
nilai dan
penguku-
han
1. Guru menyoal murid
mengenai apa yang
murid dapat atau fahami
dari tajuk yang diajar.
2. Guru membuat
rumusan, penerapan nilai
dan pengukuhan.
1. Murid menjawab
soalan guru dengan
memberitahu apa yang
mereka fahami dari
kemahiran yang diajar.
2. Murid mendengar
rumusan, penerapan
nilai dan pengukuhan
dari guru berkisarkan
kekuasaan Allah yang
bersifat Maha Melihat
dan Maha Mendengar .
Nilai:
-Beradab
sopan
-Baik hati
-Prihatin
Refleksi:
32
iii. Bagi topik / tajuk pengajaran tersebut, sediakan satu set soalan objektif yang
merangkumi kesemua aras taksonomi Bloom.
UNIT 1-Adab-adab bercakap dengan rakan
BIL. ARAS SOALAN
1. Pengetahuan 1.Apakah maksud ‘rakan’ ?
a. orang yang tinggal berdekatan dengan rumah kita.
b. orang yang lebih tua daripada kita.
c. kawan atau kenalan yang saling mengenali antara satu sama lain.
2. Kefahaman 2. Nyatakan salah satu daripada adab bercakap dengan rakan.
a. bercakap dengan lemah lembut.
b. memandang ke arah lain apabila rakan bercakap.
c. membiarkan rakan bercakap seorang diri.
3. Aplikasi 3. Bagaimanakah cara bercakap dengan rakan seperti yang
dianjurkan oleh Islam?
a. bercakap dengan suara yang kuat.
b. tidak memberi peluang kepada rakan bercakap.
c. sebelum bercakap hendaklah dimulakan dengan salam.
4. Analisis 4.Apakah faktor yang menyebabkan dua sahabat baik bergaduh
dan bermasam muka?
a. mereka bercakap sambil menengking.
b. mereka bercakap menggunakan bahasa yang sopan.
c. mereka saling menerima pandangan dan nasihat rakan.
5. Sintesis 5.Senaraikan contoh perlakuan baik yang patut diamalkan
oleh seseorang ketika bercakap dengan rakan.
a.hormat dan baik hati
b.iri hati dan bermasam muka
c.sombong dan kedekut
6. Penilaian 6.Pada pendapat anda, apakah adab-adab yang perlu ada ketika
bercakap dengan rakan?
a.menggunakan bahasa yang kasar
b.tidak menerima teguran rakan
c.bermanis muka
33
UNIT 2- Faedah mengamalkan adab bercakap dengan rakan
BIL. ARAS SOALAN
1. Pengetahuan 1. .Bilakah seseorang itu memerlukan seorang ‘rakan’?
a.ketika bergaduh
b.ketika susah dan senang
c.ketika makan dan minum
2. Kefahaman 2. Mengapakah kita perlu mengamalkan adab-adab bercakap
dengan rakan?
a. untuk mengeratkan perhubungan
b. untuk mendapat ramai musuh
c. untuk mencetuskan pergaduhan
3. Aplikasi 3. Bagaimanakah cara untuk mendapatkan rakan yang baik?
a. apabila bercakap gunakanlah bahasa yang kesat.
b. memanggil rakan dengan panggilan yang tidak disukainya.
c. mengamalkan sikap hormat-menghormati apabila bercakap
dengannya.
4. Analisis 4. Pilih jawapan yang salah tentang faedah bersopan santun ketika
bercakap dengan rakan.
a. mewujudkan suasana yang tegang.
b. mewujudkan suasana yang harmoni dalam pergaulan.
c. mendapat pahala.
5. Sintesis 5. Susun perkataan yang diberi agar menjadi ayat yang betul
tentang salah satu faedah beradab ketika bercakap dengan rakan.
a. masyarakat, disayangi, oleh, dan, rakan
b. rakan, dan, masyarakat, disayangi, oleh
c. disayangi, oleh, rakan, dan, masyarakat
6. Penilaian 6. Pilih kenyataan yang betul tentang kebaikan mengamalkan adab
yang sopan ketika bercakap dengan rakan.
a. Rakan tidak akan suka bercakap dengan kita.
b. Kita akan menjadi contoh kepada orang lain.
c. Kita akan dibenci oleh masyarakat.
34
UNIT 3 – Akibat tidak mengamalkan adab bercakap dengan rakan
BIL ARAS SOALAN
1. Pengetahuan 1. Apakah balasan sekiranya kita tidak menjaga tutur kata?
a. mendapat pahala
b. mendapat dosa
c. mendapat anugerah
2. Kefahaman 2. Berikan maksud “akhlak yang tidak baik” ?
a. Perbuatan yang disukai orang
b. Sikap yang dituntut Islam
c. Perbuatan yang tidak disukai Allah
3. Aplikasi 3. Bagaimanakah perasaan kamu sekiranya mempunyai rakan yang
tidak menjaga tutur kata?
a. akan merasa gembira
b. akan menjaga hatinya
c. akan merasa sedih dan kecewa
4. Analisis 4. Yang manakah antara berikut merupakan akibat tidak
mengamalkan adab bercakap dengan rakan?
a. disayangi oleh rakan
b. merenggangkan perhubungan
c. mendapat pahala
5. Sintesis 5. Mempunyai sikap suka membanggakan diri sendiri ketika
bercakap dengan rakan akan........
a. disukai rakan
b. dirahmati Allah
c. disenangi oleh orang ramai
6. Penilaian 6. Pada pendapat kamu, apakah yang akan berlaku sekiranya kamu
suka mengejek-ngejek rakan kamu?
a. merenggangkan perhubungan dengannya
b. disukai oleh rakan
c. disenangi dan disayangi oleh masyarakat
35
v. Esei Ilmiah
Jelaskan beserta contoh bagaimanakah seseorang guru ingin melaksanakan model
ASSURE.
Pengaplikasian kaedah dan model pengajaran adalah penting supaya sesuatu objektif
pengajaran dan pembelajaran dapat dicapai. Reka bentuk pengajaran bilik darjah melibatkan
tugas guru merancang, memilih serta menilai media pengajaran yang mahu digunakan. Bagi
melaksanakan tugas ini , guru boleh mengaplikasikan beberapa model yang sesuai.
Sesuatu pengajaran yang dirancang dengan rapi akan menghasilkan pembelajaran
yang menarik dan berkesan. Pengajaran berasaskan media tidak terkecuali daripada
memerlukan perancangan yang rapi dan tersusun.Perancangan yang dimaksudkan ialah susun
atur pengajaran agar pembelajaran dapat berlaku secara berstruktur. Gagne (1985)
menyatakan pembelajaran berlaku sebagai satu proses yang berkembang secara berperingkat.
Justeru itu penyampaian pengajaran perlu disusun secara berperingkat-peringkat.
Peringkat-peringkat berkenaan adalah
1. Tarik perhatian pelajar.
2. Beritahu objektif pembelajaran.
3. Cungkil dan kaitkan pengetahuan sedia ada pelajar.
4. Sampaikan isi pelajaran/ bahan pemgajaran dan pembelajaran.
5. Bimbing pembelajaran pelajar.
6. Uji penguaswaan pembelajaran pelajar melalui aktiviti.
7. Beri maklum balas tentang penguasaan pembelajaran pelajar.
8. Taksir pencapaian pelajar.
9. Tingkatkan ingatan dan pemidahan pembelajaran.
Model pengajaran ASSURE amat sesuai digunakan untuk membantu guru mengajar dan
menyampaikan serta menyalurkan maklumat kepada pelajar dengan lebih jelas dan berkesan
supaya objektif pembelajaran dan pengajaran guru dapat dicapai. Terdapat banyak bahan yang
boleh digunakan untuk membantu guru untuk menjelaskan konsep dan memberi penerangan
kepada pelajar agar mesej yang ingin disampaikan jelas dan tepat.Proses pengajaran dan
pembelajaran akan menjadi lebih sempurna dan dapat mencapai objektif pembelajaran dengan
adanya perancangan yang lengkap dan sistematik. Sebagai seorang guru, saya perlu
mengetahui perkara yang hendak dilaksanakan sebelum, semasa dan selepas proses
pengajaran dan pembelajaran. Mereka memerlukan satu perancangan yang rapi untuk
36
memastikan pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran dilakukan dan dijalankan agar lebih
efisien dan berkesan.
Model ASSURE boleh dijadikan panduan untuk merancang penggunaan media dan
teknologi dalam instruksi secara sistematik (Heinich, Molenda, Russell dan Smaldino,1993 ) .
Menurut Gagne ( 1985 ), pembelajaran berlaku sebagai satu proses perkembangan secara
berperingkat. Dalam model ASSURE terdapat enam langkah seperti yang ditunjukkan dalam
Rajah 1 di bawah. Ia merupakan singkatan akronim ASSURE yang bermaksud:
Rajah 1
A = Analyse learner (Analisis pelajar).
S=State objectives (Nyatakan objektif).
S = Select, modify or make media (Pilih, baiki atau buat media)
U = Use media (Gunakan media)
R = Require learner response (Perlukan tindak balas pelajar).
E = Evaluate materials (Menilai dan menyemak semula bahan)
37
LANGKAH 1: ANALISIS PELAJAR ( ANALYZE LEARNERS)
Model ASSURE bermula dengan analisis pelajar. Menganalisis kumpulan sasaran atau pelajar
adalah sangat penting untuk membantu guru merancang pengajaran dan pembelajaran yang
sesuai bagi mereka. Pelajar dapat dianalisis berdasarkan aspek-aspek berikut iaitu:
a. Ciri-ciri umum pelajar.
b. Pengetahuan dan pengalaman sedia ada pelajar.
c. Gaya belajar
a.Ciri-ciri umum pelajar
Ciri-ciri umum pelajar termasuklah deskripsi tentang umur pelajar, jantina, bakat, gaya
pembelajaran, kelas, latar belakang, sosioekonomi dan sebagainya. Maklumat yang dinyatakan
di atas boleh dijadikan asas dalam pemilihan media. Maklumat tersebut boleh diperolehi
dengan meneliti rekod pelajar dan berinteraksi secara langsung dan pengajar akan dapat
mengetahui harapan, sikap dan latar belakang pelajar.
Ciri-ciri umum ini boleh juga diperolehi semasa sesi sua i k ena l an ta r a gu ru
dengan mur i d pada ha r i pe r tam a per sek o lahan dan daripada pemerhatian guru
semasa proses pengajaran dan pembelajaran. Jika pelajar berasal dari satu kumpulan
etnik yang sama, pemilihan bahan bolehlah berasaskan unsur budaya etnik
berkenaan.
b. Pengetahuan dan pengalaman sedia ada pelajar
Setiap orang pelajar mempunyai pengalaman yang berbeza. Analisis pengetahuan dan
pengalaman sedia ada pelajar dapat membantu guru menyediakan pengajaran yang
bermanfaat kepada pelajar. Guru boleh mengenalpasti pengetahuan sedia pelajar melalui ujian
pra unit yang akan dipelajarinya, mengkaji pencapaian pembelajaran unit terlebih dahulu dan
mengadakan sesi soal jawab di dalam kelas. Apabila guru mempunyai maklumat tentang
pengetahuan dan kemahiran tentang topikyang akan dipelajari, mudahlah bagi guru untuk
memilih pengisian sumber pembelajaran dan kaedah yang sesuai yang akan
digunakan.Kemudian barulah guru boleh beralih ke langkah yang seterusnya.
38
c. Gaya pembelajaran pelajar
Pelajar mempunyai gaya pembelajaran yang tersendiri. Gaya pembelajaran individu merujuk
kepada cara yang paling sesuai dan berkesan untuk individu itu menguasai pembelajaran.
Pengetahuan tentang gaya pembelajaran pelajar dapat membantu guru merancang pengajaran
dan pembelajaran yang lebih efektif.Terdapat beberapa contoh model gaya pembelajaran
antaranya ialah Model Dunn dan Dunn, model Honey dan Mumford dan model Mutiple
Intelligence Gadner. Gaya pembelajaran individu mempengaruhi cara individu memproses
maklumat, membentuk persepsi merupakan faktor motivasi dan tingkah laku belajar.
LANGKAH 2: NYATAKAN OBJEKTIF ( STATE OBJECTIVES )
Objektif pembelajaran perlu dinyatakan dengan jelas supaya guru dapat lebih fokus kepada
perkara yang sepatutnya dipelajari dan dikuasai oleh pelajar dan sesuai dengan kehendak
pelajar serta menetapkan perubahan tingkah laku yang akan berlaku kepada pelajar. Setiap
aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang dirancang adalah untuk menyampaikan maklumat
berdasarkan objektif pembelajaran. Penggunaan kaedah dan media yang bersesuaian dapat
dipilih kerana guru telah fokus terhadap pengetahuan, kemahiran dan sikap baru yang perlu
dikuasai oleh pelajar. Objektif pembelajaran berfokuskan kepada apakah pengetahuan,
kemahiran dan sikap yang baru untuk dipelajari. Setiap aktiviti pengajaran dan pembelajaran
yang dirancang adalah untuk menyampaikan maklumat berdasarkan objektif pembelajaran.
Penggunaan kaedah dan media yang bersesuaian dapat dipilih kerana guru telah fokus
terhadap pengetahuan, kemahiran dan sikap baru yang perlu dikuasai oleh pelajar. Objektif-
objektif pembelajaran secara khusus perlu dinyatakan dengan jelas bagi memastikan aplikasi
yang akan dibangunkan mempunyai hala tuju yang terpimpin dan menepati kehendak
guru.Contohnya, objektif untuk topik ini ialah:
i. Murid dapat menyebut dengan jelas maksud ‘rakan’.
ii. Murid dapat menyenaraikan adab-adab ketika bercakap dengan rakan.
iii. Murid dapat mengklasifikasikan antara kebaikan beradab dan keburukan tidak beradab
ketika bercakap dengan rakan.
LANGKAH 3 : MEMILIH KAEDAH, MEDIA DAN BAHAN SUMBER ( SELECT METHODS,
MEDIA AND MATERIALS )
39
Setiap perancangan pengajaran yang baik akan memerlukan pemilihan media, kaedah dan
bahan sumber yang dibuat secara sistematik dan terancang. Dalam proses pemilihan,
membaiki atau mengubah suai media, guru perlu berdasarkan kepada tingkat kebolehan pelajar
dan objektif pembelajaran yang ingin dicapai. Terdapat 3 perkara yang perlu dilakukan dalam
langkah ini:
a. Memilih kaedah pengajaran yang paling sesuai.
Pelbagai kaedah berbeza akan diaplikasi untuk disesuaikan dalam aktiviti pengajaran dan
pembelajaran yang dipilih oleh guru seperti set induksi yang menarik, pengenalan untuk
konsep, aktiviti berkumpulan,aktiviti individu, lakonan, dialog dan latihan. Guru menarik
perhatian pelajar dengan memulakan set induksi dan diikuti dengan kaedah perbincangan,
latihan dan latih tubi dan sebagainya untuk mempelajari sesuatu pengetahuan yang baru.
b. Memilih format media yang sesuai
Pemilihan media adalah mengenai bentuk format media yang akan digunakan merupakan
antara faktor yang membolehkan mesej atau maklumat disampaikan secara bermakna. Media
yang dipilih ialah tayangan slaid, video nasyid dan tayangan komputer multimedia. Format
media yang dipilih perlu sesuai dengan keupayaan pelajar.
c. Memilih bahan sumber pengajaran dan pembelajaran
Pemilihan bahan sumber pengajaran dan pembelajaran sebenarnya merujuk kepada isi
pelajaran yang menjadi fokus pembelajaran guru. Bahan yang dipilih ialah buku teks Pendidikan
Islam Tahun 3, nota, dan buku latihan. Mengikut pendekatan sistem, media adalah satu
kompenan dalam pembentukan pengajaran. Untuk memuatkan media dalam pengajaran,
pengajaran guru perlu dirancangkan dengan sistematik terlebih dahulu supaya pengajaran lebih
tersusun. Berdasarkan pendekatan sistem juga peranan media dikaji, dilaksanakan, dinilai dan
kemudian dibaiki mengikut keperluan pelajar dan objektif pembelajaran.
LANGKAH 4 : MENGGUNAKAN MEDIA DAN BAHAN (UTILIZE MEDIA AND MATERIALS)
Media dalam bidang pendidikan telah dihubungkan terus dengan benda-benda, alat-alat,
perkakas dan bahan-bahan pendidikan dan pengajaran.
Menurut R.M.W Travers (1970), "istilah media biasanya digunakan untuk mewakili satu
edaran komunikasi yang mempunyai ciri-ciri tertentu. Oleh itu kita menyebut tentang
media televisyen atau media filem bergerak. Mungkin media pendidikan mewakili
sesuatu yang lebih sedikit dari golongan bahan-bahan mendidik."
40
Menurut B.J Enright (1972) pula, "media ialah ikhtiar-ikhtiar untuk memperolehi,
memproses atau menyusun kembali maklumat pandang dan dengar atau gabungan
maklumat pandang dan dengar dengan cara grafik, fotografik, elekronik ataupun cara
mekanik".
Jadi fungsi media kepada guru ialah untuk memperolehi, memproses atau menyusun
kembali maklumat pandang dan dengar ataupun gabungan dua jenis maklumat ini.
Yusuf Hashim (1997) menyatakan bahawa "media pengajaran yang biasa digunakan
dalam pengajaran dan latihan terbahagi kepada lapan iaitu:
Media tayang kaku (transparensi, slaid, mikrofilem dan lain-lain)
Media tayang gerak (video, filem, cakera dan lain-lain)
Grafik (lukisan, poster, kartun dan lain-lain)
Gambar kaku (gambar foto, kad imbasan, poskad dan lain-lain)
Media pameran (model, boneka, diorama dan lain-lain)
Media paparan (papan kapur, papan flanel, papan berita dan lain-lain)
Media audio (tutur, pita audio, cakera padat dan lain-lain)
Media cetak (modul pengajaran, buku teks, akhbar, majalah dan lain-
lain)
Model ASSURE memberi fokus kepada perancangan pengajaran dan pembelajaran
berasaskan media dalam bilik darjah. Model ini dapat membantu guru merancang pengajaran
berasaskan media dalam bilik darjah masing-masing. persoalan pentingadalah bagaimana
sesuatu media dan bahan sumber dapat dimanfaatkan oleh gurudan pelajar. Terdapat
beberapa langkah yang perlu dibuat dan disusun oleh guru sebelum media dan bahan sumber
boleh digunakan dalam proses pengajaran dan pembelajaran di dalam kelas. Antara langkah-
langkah tersebut ialah, perlu dilakukan semak, pratonton dan kaji bahan
sumber s ebe lum ia d igunak an , sed iak an bahan dengan be tu l , l engk ap dan
c uk up i , r anc ang penggunaan bahan sumber, sediakan persekitaran yang sesuai
dengan menyusun bahan dan sumber agar mudah dicapai serta menggunakan
bahan sumber secara optimum dan proses pengajaran dan pembelajaran. Ini dapat
membantu guru memastikan bahan tersebut yang hendak digunakan benar -benar
sesuai dengan kumpulan pelajar mengikut objektif pengajaran dan pembelajaran.
41
Proses pengajaran dan pembelajaran yang dijalankan guru dalam topik ini, guru telah
menggunakan internet dalam menyediakan bahan pengajaran iaitu dalam bentuk nota dan
latihan. Buku teks Pendidikan Islam Tahun 3 Bahagian Adab dan Akhlak juga telah digunakan. .
Media dan bahan yang telah dipilih oleh guru juga akan menyediakan persekitaran yang sesuai
untuk pembelajaran pelajar. Selain itu pemilihan bahan dan media tersebut adalah bersesuaian
dengan pengalaman pelajar, jadi akhirnya dapat mendatangkan manfaat kepada para pelajar
dan menjimatkan masa.
LANGKAH 5 : PENGLIBATAN PELAJAR DALAM PEMBELAJARAN ( REQUIRE LEARNER
PARTICIPATION )
. Bagi memastikan proses pembelajaran berlaku, pelajar perlu terlibat secara aktif dalam aktiviti
pembelajaran seperti perbincangan, gerak kerja kumpulan, kuiz, pemerhatian, simulasi, latihan,
latih tubi dan sebagainya bagi menghasilkan perubahan tingkah laku yang kekal seperti yang
diharapkan oleh guru di bahagian objektif atau hasil pembelajaran serta diamalkan dalam
kehidupan seharian. Ini disokong oleh semua teori pembelajaran seperti teori behavioris dan
juga teori kognitif. Pengalaman rasa berjaya pelajar akan dapat mengekalkan motivasi pelajar
terhadap aktiviti pembelajaran. Latihan dalam bentuk perbincangan berkumpulan, latih tubi,
latihan bertulis, lakonan dialog dan sebagainya dapat terus mengekalkan penglibatan pelajar
dalam aktiviti pembelajaran
Penyediaan media dan bahan sumber yang sesuai sebenarnya dapat membantu dan
mengekalkan penglibatan pelajar dalam proses belajar, gambar foto,slaid gambar bersiri power
point, video dapat mencetuskan perbincangan dalam kumpulan, dapat menjana idea dan juga
aktiviti penyelesaian masalah.
Pengukuhan serta merta perlu diberikan atas tindak balas pelajar yang betul. Dalam
topik pengajaran ini, pelajar dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil untuk membuat
perbincangan dan perbentangan tentang adab-adab ketika bercakap dengan rakan seperti yang
dianjurkan oleh Islam. Selepas itu, latihan struktur juga diberikan kepada pelajar.
Pembelajaran di dalam kelas berlaku apabila terdapat perubahan tingkahlaku pelajar.
Dengan melihat tayangan slaid dari power point dan media lain pelajar terangsang untuk
belajar dengan lebih tekun. Ini melahirkankan rasa seronok kepada pelajar kerana persekitaran
bilik darjah adalah selesa. Oleh kerana seronok melihat atau mendengar media pengajaran
tersebut, perubahan tingkah laku pelajar akan lebih mudah terhasil dan seterusnya
pembelajaran pun berlaku.
42
LANGKAH 6 : PENILAIAN / SEMAK SEMULA BAHAN ( EVALUATE / REVIEW )
Penilaian ialah proses untuk melihat keberkesanan keseluruhan proses P&P mahupun program
pendidikan yang dilaksanakan. Penilaian dan pengubahsuaian, sesuatu sesi pengajaran dan
pembelajaran perlu dinilai bagi mendapatkan maklum balas dari pelajar dan keberkesanannya.
Oleh itu, sesuatu refleksi guru bersama pelajar-pelajar perlu dijalankan bagi
membolehkan murid-muird memberikan respon terhadap sesi pengajaran dan
pembelajaran yang telah dijalankan secara individu. Ia adalah bertujuan bagi memasti dan
mengenalpasti kelemahan yang terdapat dalam sesuatu sesi pengajaran dan
pembelajaran agar penambahbaikan dapat dilakukanpada masa akan datang
Setelah tamat aktiviti pengajaran dan pembelajaran, penilaian perlu dijalankan untuk
melihat kekuatan kelemahan yang terdapat dalam sesi pengajaran dan pembelajaran tersebut
supaya penambahbaikan dapat dilakukan pada masa akan datang serta keberkesanan media
secara menyeluruh agar penambahbaikan dapat dilakukan untuk mendapatkan kesan
penggunaan media yang maksimum dalam pengajaran. Penilaian ialah proses membuat
pertimbangan nilai tentang sesuatu perkara. Keputusan penilaian akan mempengaruhi
keputusan yang diambil terhadap perkara yang dinilai. . Dalam penilaian tersebut, soalan
berikut harus difikirkan:
a. Adakah objektif-objektif pembelajaran tercapai?
b. Adakah alat /bahan media yang digunakan membantu proses pengajaran dan
pembelajaran?
c. Adakah kesemua pelajar menggunakan alat /bahan media dengan cara yang betul?
d. Adakah suasana pembelajaran selesa dan kodusif ?
e. Adakah peluang-peluang pemerhatian individu diberi?
REFLEKSI
Daripada tugasan kerja kursus KPD 3016 Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 1 yang telah
saya terima dan telah saya selesaikan, saya telah memperoleh pelbagai
pengetahuanmengenai kebaikan model reka bentuk pengajaran ASSURE. Antaranya
ialah, sebelum m e m u l a k a n s e s u a t u s e s i p e n g a j a r a n , s e s e o r a n g g u r u
p e r l u t e r l e b i h d a h u l u m e n g a n a l i s i s p e l a j a r - p e l a j a r n y a . Perkara inilah
43
yang sering terlupa atau diabaikan oleh guru-guru di sekolah pada masa sekarang. Langkah
menganalisis pelajar penting kerana dari situ seseorang guru dapat mengetahui tahap
keupayaan seseorang pelajarnya serta ciri-ciri yang terdapat pada dirinya. Hal ini seterusnya
dapat membantu guru merancang cara-cara atau strategi-strategi pengajaran yang
lebih berkesan kepada pelajar-pelajarnyanya agar tiada seorang pun daripada mereka yang
tercicir daripada mendapat ilmu pengetahuan.
S e l a i n d a r i p a d a i t u , s a y a j u g a m e n d a p a t s e d i k i t p e n g e t a h u a n
m e n g e n a i k e p e n t i n g a n p e n g g u n a a n b a h a n s u m b e r d a l a m p r o s e s
pengajaran dan pembelajaran. Model reka bentuk pengajaran ASSURE amat menekankan
penggunaan bahan sumber dalam sesi pengajaran dan pembelajaran. Hal ini adalah kerana
bahan sumber dapat menjadikan sesuatu proses pengajaran guru menjadi lebih
menarik, berkesan serta dapat memberi kelainan kepada para pelajar agar tidak
merasa bosan.
Sesungguhnya, keenam-enam langkah yang terdapat dalam model ASSURE
adalah sangat penting dan boleh dijalankan oleh guru dalam setiap pengajaran hariannya di
dalam kelas. Bagi saya, penggunaan model reka bentuk pengajaran ASSURE adalah l e b i h
b a i k b e r b a n d i n g m o d e l - m o d e l y a n g l a i n k e r a n a i a n y a l e b i h
l e n g k a p d a n b e r s i s t e m a t i k . Diharapkan agar selepas ini, saya dapat
mempraktikkan penggunaan model reka bentuk pengajaran ASSURE di sekolah
dan di dalam kelas terutamanya.Secara kesimpulannya dapatlah dikatakan
bahawa, setiap guru perlulah mengguna dan mempraktikkan model reka bentuk
pengajaran ASSURE di dalam kelas.
44
LAMPIRAN 1
45
LAMPIRAN 2
46
LAMPIRAN 3 Klasifikasikan gambar di bawah sama ada ‘kebaikan beradab ketika bercakap dengan rakan’ atau ‘akibat tidak beradab ketika bercakap dengan rakan’.
------------------------------------------ -------------------------------------- ------------------------------------------ --------------------------------------
------------------------------------------ ---------------------------------------
------------------------------------------ ---------------------------------------
----------------------------------------- --------------------------------------- ----------------------------------------- -----------------------------------------
47
RUJUKAN
Aimi Hamzah, Zulkifli Husin dan rakan-rakan. (2010). Buku teks Pendidikan Islam Tahun 3.
Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
Bloom, B.S. (1989). Taksonimi Objektif Pendidikan , Buku Pedoman 1: Domain Kognitif (ed).
Dewan Bahasa dan Pustaka.
Fuad Ismail, Suhaila dan rakan-rakan. ( 2008). Pendidikan Islam Tahun 3 Kaedah j-QAF. Kuala
Lumpur: Penerbitan Fargoes Sdn. Bhd.
Khadijah Rohani Mohd Yunus, Mahani Razali dan Ramlah Jantan. (2008). HBEF 2103
Psikologi Pendidikan . Fakulti Pendidikan dan Bahasa,OUM.
Mokhtar Ismail. (1998). Penilaian di Bilik Darjah. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
Nurulhuda Abd. Rahman et al (Eds). (2011). Manual Instruksi KPD 3016 dan KPD .
3026.Tanjung Malim: Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia, UPSI.