eminescu proiect

3
PROIECT DIDACTIC Scoala Gimnaziala ,, Nicolae Balcescu’’, Baia Mare Clasa: I B Domneniul de incadrare a activitatii: activitate extrascolara Tema: Opera lui Mihai Eminescu Data: 15.01.2015 Obiective operationale: O1- sa cunoasca biografia si opera scriitorului O2 – sa cunoasca poezia ,, Somnoroase pasarele’’ O3 – sa selecteze din text elemente ce apartin naturii O4 – sa coloreze aceste elemente 05- sa realizeze un colaj cu aceste elemente Metode si procedee : Conversatia Explicatia Demonstratia Observatia Munca independenta Exercitiul Mijloace didactice: Tabla Fisa pentru decupat Plansa Laptop (ppt-ul) Tipul lectiei : de dobandire de noi cunostinte; Etapele lectiei Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor

Upload: joshua-martin

Post on 11-Nov-2015

240 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnaziala ,, Nicolae Balcescu, Baia MareClasa: I BDomneniul de incadrare a activitatii: activitate extrascolaraTema: Opera lui Mihai EminescuData: 15.01.2015Obiective operationale:

O1- sa cunoasca biografia si opera scriitorului

O2 sa cunoasca poezia ,, Somnoroase pasarele

O3 sa selecteze din text elemente ce apartin naturii

O4 sa coloreze aceste elemente 05- sa realizeze un colaj cu aceste elemente

Metode si procedee :

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Observatia

Munca independenta

Exercitiul

Mijloace didactice:

Tabla

Fisa pentru decupat Plansa

Laptop (ppt-ul)Tipul lectiei : de dobandire de noi cunostinte;

Etapele lectieiActivitatea invatatoareiActivitatea elevilor

1Moment organizatoric;

2. Verificarea cunostintelor;

3. Captarea atentiei;

4. Anuntarea temei;

5. Dirijarea invatarii;

6. Evaluarea;

7. Incheiere.Asigurarea unui climat optim bunei desfasurari a lectiei;

Arat elevilor o imagine cu Mihai Eminescu. Ii intreb daca il recunosc si daca stiu ceva despre acesta.Se proiecteaza un filmulet PPT cu viata si cateva date despre opera scriitorului. Sunt selectate cele mai importante date.

Se anunta tema. Dupa vizionarea materialului.

Se vor discuta noile informatii, pentru a se observa atentia elevilor acordata materialulului.Se citeste poezia ,, Somnoroase pasarele de trei ori. Este reluata fiecare strofa in parte. Se extrag elementele ce tin de cadrul natural, de natura. Acestea se scriu pe tabla.

Impart elevilor imagini cu aceste elemente: luna (stele), codru, pasari, ramurele, izvoare, flori, lebada, trestii. Fac aprecieri asupra modului in care s-a lucrat, modului in care s-a desfasurat ora.Elevii se pregatesc pentru curs.Elevii raspund intrebarilor invatatoarei.Elevii urmaresc acest filmulet.Elevii raspund intrebarilor.

Elevii selecteaza din fiecare stofa aceste elemente.

Elevii coloreaza aceste imagini, le decupeaza, iar apoi sunt lipite plansa in mijlocul careia se gaseste scrisa poezia.