Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна ......

7
1 Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна, учитель української мови та літератури Кобеляцького НВК №1 Урок української мови в 5 класі Тема. Синоніми. Мета: сформувати поняття про синоніми; з’ясувати функції даної групи слів у мові; вчити правильно використовувати синоніми у мовленні; удосконалювати навички роботи з довідковою літературою; поширювати знання народних традицій; розвивати інтерес до духовної спадщини наших пращурів. Тип уроку: узагальнення й систематизація знань з лексики. Форма уроку: урок-народознавчий аспект з елементами гри. Обладнання: таблиця «Групи слів за значенням»; тлумачний словник; словник синонімів; орфографічний словник української мови; словник іншомовних слів; ксерокопії окремих сторінок словника синонімів для кожного учня; кратки із завданнями; презентація «Тиждень-Масляна»; опудало Масляної; записи твору Чайковського «Пори року. Лютий. Масляна». Інтелект-карта з теми. Оформлення дошки: 1. Таблиця «Тиждень-Масляна». Понеділок – зустріч Вівторок – загравання Середа – ласуня Четвер – розгуляй П’ятниця – тещині вечори Субота – посиденьки зовиці Неділя – прощений день 2. Підбірка словників 3. Виставка дитячих малюнків по темі:«Масляна» Хід уроку I .Мотивація діяльності Слово вчителя. Добіга зима до краю, Вже на весну всі чекають, Та і нам не відставати, Будем зиму проводжати Наші пращури на межі лютого березня прощалися із зимою і зустрічали весну святкуванням Масляної. Робили це вони протягом

Upload: others

Post on 29-Aug-2019

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна ... fileСлово вчителя. Добіга зима до краю, Вже на

1

Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна, учитель

української мови та літератури Кобеляцького НВК №1

Урок української мови в 5 класі

Тема. Синоніми. Мета: сформувати поняття про синоніми; з’ясувати функції даної

групи слів у мові; вчити правильно використовувати синоніми у мовленні;

удосконалювати навички роботи з довідковою літературою; поширювати

знання народних традицій; розвивати інтерес до духовної спадщини

наших пращурів.

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань з лексики.

Форма уроку: урок-народознавчий аспект з елементами гри.

Обладнання: таблиця «Групи слів за значенням»; тлумачний

словник; словник синонімів; орфографічний словник української мови;

словник іншомовних слів; ксерокопії окремих сторінок словника

синонімів для кожного учня; кратки із завданнями; презентація

«Тиждень-Масляна»; опудало Масляної; записи твору Чайковського

«Пори року. Лютий. Масляна». Інтелект-карта з теми.

Оформлення дошки:

1. Таблиця «Тиждень-Масляна».

Понеділок – зустріч

Вівторок – загравання

Середа – ласуня

Четвер – розгуляй

П’ятниця – тещині вечори

Субота – посиденьки зовиці

Неділя – прощений день

2. Підбірка словників

3. Виставка дитячих малюнків по темі:«Масляна»

Х і д у р о к у

I . М о т и в а ц і я д і я л ь н о с т і

Слово вчителя.

Добіга зима до краю,

Вже на весну всі чекають,

Та і нам не відставати,

Будем зиму

проводжати

Наші пращури на межі лютого –

березня прощалися із зимою і

зустрічали весну святкуванням

Масляної. Робили це вони протягом

Page 2: Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна ... fileСлово вчителя. Добіга зима до краю, Вже на

2

тижня, кожен день мав свою назву, особливість. Простежимо за ходом

цього цікавого дійства!

2. Робота з текстом.

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

Прочитайте текст. Зверніть увагу на виділені слова. Чи схожі вони

між собою, чим ?

Текст.

У дні свят із соломи робили опудало Масляної. Працювали над його

оздобленням. Трудилися, виносячи на гору, де розпочиналося катання на

санях.(Учитель звертає увагу на малюнок опудала Масляної)

I I . А к т у а л і з а ц і я о п о р н и х

з н а н ь

Інтерактивна вправа «Мікрофон» – Що називаємо лексичним значенням слова ?

– Чи знаєте ви, як називаються слова , близькі за значенням ?

– З якою метою вони використовуються в усному й писемному

мовленні?

(Учитель оголошує тему уроку; разом з учнями формулює

завдання, мету за допомогою питань :

– Для чого ми будемо вивчати вище визначену тему ?

– Чи важливо для людини володіти знаннями з лексики ?)

I I I . З а с в о є н н я н о в и х з н а н ь .

I. Слово вчителя.

Page 3: Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна ... fileСлово вчителя. Добіга зима до краю, Вже на

3

М а с л я н а

2 день - Загравання

У вівторок починалися нестримні, веселі і хвацькі ігри, катання, забави. Всі масляні забави і потіхихилилися, по суті справи, до сватання, щоб після Великого посту грати на Червоній гірцівесілля. Гостей приймали-зустрічали біля воріт, біля ґанку. Після частування відпускалипокататися на гори, де братики видивлялися наречених, а сестриці крадькома поглядали на

суджених.

Перший день Масляної називався «Зустріч».

М а с л я н а

1 день - Зустріч

Перший блин у понеділок не їли, а залишали для душ померлих – виносили на

поріг або віддавали жебракам, щоб помолилися

за упокій. У цей день із соломи виліпляли опудало

Масляної , одягали у старий жіночий одяг, насаджували на пакіл, каталися з ним, а

потім ставили на гірку

Зустрінемося й ми з синонімами на сторінках підручника.

Знайомство з таблицею ( с.228)

2. Завдання учням.

1) Розгляньте таблицю. Скажіть, які слова називаються синонімами ?

Знайдіть у таблиці приклади синонімів.

2) Відгадайте загадку. Виберіть синоніми до слова хуртовина та

прикріпіть на гілку нашої ментальної карти.

Хто дід?

З’їжджалися дочки у гості до діда:

Ось там Завірюха санчатами їде,

За нею метелиця слідом мете,

Хурделиця Хугу з собою веде.

А тільки-но вітер у полі завіє,

Як стануть на межі Хуртеча й Завія.

Нарешті, удвох з заметіллю приїхала

Найменша – улюблена донечка Віхола.

(Один учень працює біля дошки,

інші – в зошитах. Учитель

вводить поняття «синонімічний

ряд»

I V . З а к р і п л е н н я

в и в ч е н о г о м а т е р і а л у

Другий день Масляної

називався «Загравання».

Page 4: Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна ... fileСлово вчителя. Добіга зима до краю, Вже на

4

М а с л я н а

4 день - Розгуляй

Один із веселихднів. Опудало

катають на колесі, співають веселі

пісні, колядують.

У цей день проводили різноманітні ігри, розважалися.

Використання інтерактивної вправи «Робота в групах»

Картка 1

Виберіть синонімічні слова та утворіть гілки до ментальної

карти. Яку слово виявилося зайвим?

Радісний, утішний, відрадний, розрадний, зелений.

Гратися, розважатися, плакати, забавлятися, бавитися

Солодощі, ласощі, сльози, лакомини.

Чи належать до однієї частини мови слова одного синонімічного ряду ?

Третій день Масляної – «Ласуня».

Справжніми ласощами для людини, яка хоче знати більше, може

бути інформація різноманітних словників. Назвіть відомі вам словники. (

Учитель демонструє словники синонімів)

Четвертий день – «Розгуляй». У цей день проводилися різноманітні

змагання, кожен демонстрував свою фізичну силу, міць.

Руханка.

Встаньте, діти,

посміхніться,

Вліво, вправо

поверніться.

Нахиліться,

розігніться.(2 р.)

Руки вгору

піднімайте,

Піднімайте,

опускайте (2 р.)

Дуже добре, всі

М а с л я н а

3 день -Ласуня

Найсмачніший день тижня – середа. У всіх

родинах до столу подають вареники із

сиром, млинці, оладки, різні пиріжки.

Page 5: Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна ... fileСлово вчителя. Добіга зима до краю, Вже на

5

М а с л я н а

5 день – Тещині вечори

У цей день зять пригощає тещу

млинцями. Вважається, чим

сильніше зазиває зять тещу, тим більшепошани їй надає.

сідайте.

Інтерактивна вправа «Займи позицію»

Двоє учнів, що виконували вправу на визначення синонімів,

посперечалися: перший говорив, що виділені слова є синонімами. Інший

це заперечував. На чиєму ви боці ? Свою думку аргументуйте.

Висновок. Існує такий вид синонімів, як контекстуальні.

П’ятий день – «Тещині вечори» ( Учитель пояснює, якщо це

необхідно, значення слова «теща»; пропонує ознайомитися за текстом

картки 2 з обрядами, яких дотримувалися цього дня наші пращури.)

Картка 2

Прочитайте текст, вкажіть на недоліки.

У п’ятницю теща йшла гостити до зятя та доньки. ЇЇ там

гостили млинцями, варениками з сиром. Кожному хотілося якомога

краще гостити рідну людину.

Які недоліки ви помітили в тексті? Виправте їх, прочитайте текст..

( Для тих, кому важко впоратися із завданням, пропонується звернутися

до сторінки зі словника

синонімів).

Яке значення

синонімів у мовленні?

У суботу батьки

гостювали в сина і його

дружини (для них-

невістки). Невістка

намагалася показати себе

гарною господинею.

М а с л я н а

6 день – Посиденьки зовиці

Невістка підносить подарункисвоїм золовкам. У цей день проводиться урочистеспалення опудала Масляної, відбувається прощання іззимою. А для того, щоб вліткубув хороший урожай, попілопудала розсіюють по полю.

Page 6: Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна ... fileСлово вчителя. Добіга зима до краю, Вже на

6

Виконайте різнорівневі творчі завдання (картка 3)

(Час на роботу – 5 хвилин). (Завдання виконується в музичному супроводі

: звучить уривок із твору П.І.Чайковського «Пори року. Масляна».)

Картка 3

Виконайте одне із запропонованих завдань

Завдання 1 (4-6 балів)

Спишіть речення, вибираючи з дужок одне слово.

Доброю прикметою вважалося, коли в останній день Масляної

стояла (тиха, спокійна) погода. Люди веселилися, і разом із ними

(веселилася, раділа, святкувала) природа.

Завдання 2 ( 7-9 балів).

З’єднайте синоніми з відповідними словами, позначте на гілках карти

розуму, складіть із утвореними словосполученнями речення.

Піднесений, святковий (одяг, настрій). Задушевний, сердечний

(розмова, друг)

Завдання 3 (10-12 балів)

Складіть розповідь ( 5 речень) про зустріч рідних людей, вживаючи

синоніми до слова говорити, які виростуть на гілках карти мислення.

(Додаток 1) Останній день Масляної – неділя – «Прощений день».

М а с л я н а

7 день – Прощений день

Цього дня люди традиційно ходять до родичів і висловлюють шану батькам. За традицією говорять “Прости мені”, а у відповідь чують “Бог простить – і я

прощаю”. Після цього можнарозпочати постувати з доброю душею,

зосередитися на духовному житті, зчистим серцем зустріти Великдень –

день Неділі Христової.На прощену неділю прийнято їсти

вареники. За народною приказкою, на прощену неділю «і бусурмени

вареники їдять!».

Page 7: Розробку уроку підготувала Уткіна Леся Анатоліївна ... fileСлово вчителя. Добіга зима до краю, Вже на

7

V . П і д б и т т я п і д с у м к і в у р о к у . О ц і н ю в а н н я .

Слово вчителя.

В останній день – прощалися з Масляною, просили вибачення за

колишні образи у близьких та знайомих, бажали: «Хай не заходить сонце

в серці вашому!». І я вам від усієї душі бажаю цього. А ще, щоб у вас

ніколи не згасало бажання вчитися, досягати своєї мети, мрії.

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».

А чи досягли ми мети, яку ставили перед собою на початку

уроку ? Використовуючи синоніми, продовжте речення:

« Я знаю…»,

«Я вмію…».

V I . Д о м а ш н є з а в д а н н я

Складіть розповідь про улюблений місяць весни, використавши синоніми.