fata babei si fata mosneagului dlc+dos2

32
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ „CĂLĂTORIE DE POVESTE!” DATA: 10.05.2011 GRĂDINIŢA: Program Normal Osoi, Comarna PROPUNĂTOR: Corciovă Lidia-Anişoara NIVELUL: II (5-7 ani) TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CE ŞI CUM VREAU SĂ FIU?” SUBTEMA: „Dacă aş fi fost… (erou de poveste)” TEMA ZILEI ŞI A ACTIVITĂŢII: „Călătorie de poveste!” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: ADP – activităţi de dezvoltare personală: Întâlnirea de dimineaţă Rutine: „Mă pregătesc pentru activitate” „Servirea gustării” Tranziţii: „Dacă vesel se trăieşte” – joc cu text şi cânt „Coroana” – joc cu text şi cânt „O lume a basmelor” – cântec „Tot ce e pe lume” - cântec ALA 1 activităţi pe centre de interes: Artă: - „Tăviţa cu plăcinte”; „Hrană pentru copiii Sfintei Duminici” (modelaj) - „Podoabe pentru fata babei”; „Şiragul căţeluşei” (înşirare) Construcţii: - „Casa Sfintei Duminici”; „Casa fetei moşului”; „Cuptorul”; „Fântâna”

Upload: wwwguraurenata

Post on 29-May-2017

446 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„CĂLĂTORIE DE POVESTE!”

DATA: 10.05.2011

GRĂDINIŢA: Program Normal Osoi, Comarna

PROPUNĂTOR: Corciovă Lidia-Anişoara

NIVELUL: II (5-7 ani)

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CE ŞI CUM VREAU SĂ FIU?”

SUBTEMA: „Dacă aş fi fost… (erou de poveste)”

TEMA ZILEI ŞI A ACTIVITĂŢII: „Călătorie de poveste!”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:

ADP – activităţi de dezvoltare personală:

Întâlnirea de dimineaţă

Rutine: „Mă pregătesc pentru activitate”

„Servirea gustării”

Tranziţii: „Dacă vesel se trăieşte” – joc cu text şi cânt

„Coroana” – joc cu text şi cânt

„O lume a basmelor” – cântec

„Tot ce e pe lume” - cântec

ALA1 – activităţi pe centre de interes:

Artă: - „Tăviţa cu plăcinte”; „Hrană pentru copiii Sfintei Duminici”

(modelaj)

- „Podoabe pentru fata babei”; „Şiragul căţeluşei” (înşirare)

Construcţii: - „Casa Sfintei Duminici”; „Casa fetei moşului”; „Cuptorul”;

„Fântâna”

Biblioteca: Reconstituire de imagini din povestea Fata babei şi fata

moşneagului (puzzle)

ADE – activităţi pe domenii experienţiale:

DLC (educarea limbajului): repovestire Fata babei şi fata moşneagului, scrisă

de Ion Creangă

DOS (activitate practică): asamblare „Harta poveştii Fata babei şi fata

moşneagului”

Page 2: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

ALA2 – jocuri şi activităţi recreative:

„Fata babei şi fata moşneagului” – dramatizare

„Hai la hora mare!” - euritmie

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe, priceperi şi

deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII: dezvoltarea capacităţii de exprimare orală clară, corectă şi

expresivă, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale;

educarea copiilor în spiritul promovării unor trăsături pozitive de caracter;

consolidarea deprinderilor şi abilităţilor practice în vederea executării unor lucrări cu

materiale cunoscute de copii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADP: O1 - să utilizeze formula de salut adecvată momentului zilei;

O2 - să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;

O3 - să descrie caracteristicile vremii;

O4 - să marcheze, prin simboluri adecvate, elementele din calendarul naturii;

O5 – să coopereze pe parcursul întregii activităţi;

O6 - să interpreteze cântece cunoscute;

ALA1: Artă

O1 – să realizeze, prin modelaj şi înşirare, elemente inspirate din poveste;

Construcţii

O1 – să realizeze diverse forme şi efecte prin îmbinarea pieselor LEGO;

O2 – să găsească utilitatea potrivită construcţiei realizate;

Biblioteca

O1– să descrie imaginea din poveste;

O2 – să reconstituie imagini din piese de puzzle;

ADE: DLC şi DOS (educarea limbajului şi activitate practică):

O1 – să precizeze ordinea corectă a desfăşurării evenimentelor din povestea „Fata

babei şi fata moşneagului”;

O2 – să redea, cu ajutorul imaginilor, conţinutul poveştii;

O3 – să descrie aspectele caracteristice ale personajelor întâlnite în poveste;

O4 – să răspundă în propoziţii clare şi corecte la întrebările adresate de către

educatoare;

2

Page 3: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

O5 – să conştientizeze efectele (pozitive sau negative) pe care le au acţiunile unor

personaje din poveste;

O6 – să exemplifice, cu ajutorul proverbelor, o serie de trăsături ale personajelor;

O7 – să rezolve cerinţele diamantului şi ale cubului;

O8 – să utilizeze corect materialele de lucru puse la dispoziţie;

O9 – să asambleze corect elementele lucrării;

O10 – să formuleze păreri critice şi autocritice referitoare la lucrarea realizată;

ALA2: O1 – să interpreteze roluri inspirate din povestea Fata babei şi fata moşneagului;

O2 – să execute paşi de dans în ritmul melodiei interpretate pe suport audio;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, povestirea,

instructajul verbal, exerciţiul, Piramida, Cubul, problematizarea, jocul de rol,

dramatizarea;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

1. ADP: calendarul naturii, fotografii ale copiilor, plic, imagine sugestivă,

panou;

2. ALA1: coşuleţe, plastilină, planşete, mărgele, sârmuliţe, imagini,

puzzle, joc LEGO, recompense;

3. ADE: imagini din poveste, panouri, cub, plicuri, coşuleţe, polistiren,

siluete ale personajelor, crenguţe, hârtie glasse, lipici, carton ondulat;

4. ALA2: elemente de decor, costume populare, suport audio;

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontal, pe grupe;

RESURSE:

UMANE: grupa de copii;

DE TIMP: o zi;

BIBLIOGRAFIE:

Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela, Metode interactive de

grup - ghid metodic pentru învăţământul preşcolar, Ed. Arves, Bucureşti, 2002

*** Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – volumul I, Editura.

DPH., Bucureşti, 2009

*** Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti, 2008

*** Revista Învăţământul Preşcolar – Nr. 3-4 / 2010, Editura Arlequin, Bucureşti,

2010

3

Page 4: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

SCENARIUL ZILEI

La Întâlnirea de dimineaţă, copiii aşezaţi în semicerc, pe scăunele, vor fi salutaţi

după cum urmează: „Dimineaţa a sosit, / Toţi copiii au venit, / În semicerc să ne-adunăm /

Apoi să ne salutăm! / Bună dimineaţa pici, / Şi mai mici, şi mai voinici, / Începe o nouă zi, /

Bună dimineaţa, copii!”. Copiii se salută între ei, spunându-şi pe nume, după care îşi vor

aşeza la panoul întâlnirii de dimineaţă fotografia, pentru a se verifica prezenţa. Se vor stabili

„hărnicuţii zilei”, ţinându-se cont de ordinea alfabetică a numelor înscrise în catalog („Astăzi

suntem la litera …, iar hărnicuţii/hărnicuţele zilei vor fi …”), după care se va completa

calendarul naturii, folosindu-se cifre şi imagini corespunzătoare.

Noutatea zilei: la panoul întâlnirii de dimineaţă, copiii găsesc un plic mare în care se

află un mesaj de la Zâna Poveştilor, însoţit de imaginea acesteia. Zâna îi provoacă pe copii să

încheie călătoria în lumea basmelor într-un mod deosebit, invitându-i să se alăture, pentru o

zi, personajelor dintr-o poveste preferată. Pentru aceasta, ea a pregătit 4 plicuri cu surprize ce

vor fi desfăcute pe rând, numai după îndeplinirea sarcinilor din plicul anterior. Primul plic

conţine un joc („Ghiceşte, dacă poţi!”), la sfârşitul căruia copiii vor afla destinaţia „călătoriei”

lor. Imaginea care sugerează titlul poveştii va fi „ascunsă” sub câteva ilustraţii ce corespund

unor cuvinte lipsă dintr-o poezie: „Zice-se c-a fost odată / Un moşneag ce-avea o …fată… /

Fata moşului, frumoasă,/ Era de nădejde-n …casă… / Baba a dat-o afar’ pe uşă / Şi-ntâlneşte-

o …căţeluşă… etc. Imaginea descoperită o înfăţişează pe Sfânta Duminică împreună cu fata

moşului şi, pentru că a fost rezolvată corect sarcina de lucru, se va deschide al doilea plic ce

conţine câteva indicaţii pentru copiii care doresc să însoţească personajul principal în

„aventura” sa şi să ia parte la evenimentele din poveste. Acestora li se explică faptul că

trebuie să dea dovadă de hărnicie şi să lucreze cu spor pentru realizarea unor elemente din

poveste: să modeleze plăcinţele, să înşire mărgele pentru şiragul căţeluşei şi podoabele fetei

babei, să îmbine piese din trusă pentru a obţine casa Sfintei Duminici, a fetei moşului,

cuptorul şi fântâna, să reconstituie imagini din poveste din piese de puzzle.

Tranziţie 1: momentul de înviorare (jocul cu text şi cânt „Coroana”) va preceda

activitatea copiilor la centrele de interes din cadrul ALA1. La terminarea lucrului, se va face

ordine, şi se va deschide lada fetei moşului care însoţeşte al doilea plic şi care conţine lădiţe

ecuson divers colorate, drept răsplată pentru munca lor.

Tranziţie 2: copiii aşezaţi în semicerc, în faţa scăunelelor, vor cânta „Dacă vesel se

trăieşte”, după care se vor grupa în funcţie de culorile lădiţelor. Astfel se asigură trecerea la

activităţile pe domenii experienţiale ADE (DLC şi DOS) şi se deschide al treilea plic ce

4

Page 5: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

conţine sarcini de lucru: repovestirea textului Fata babei şi fata moşneagului pe baza unor

imagini ce trebuie aranjate în ordinea desfăşurării evenimentelor, descoperirea diamantului

poveştii şi îndeplinirea cerinţelor de pe fiecare faţă a cubului.

Tranziţie 3: încheierea activităţii de educare a limbajului se va realiza cu ajutorul

cântecului „Tot ce e pe lume”, iar la revenirea în sala de grupă a copiilor se va da citire

mesajului din cel de-al patrulea plic. Ultima cerinţă este aceea de a realiza o machetă care să

ilustreze harta poveştii, folosind materialele pe care copiii le vor găsi pe mese (crenguţe,

frunze, flori şi pere din hârtie glasse, carton ondulat, siluete ale personajelor, lipici). Se va

lucra pe grupe, iar în final vor fi valorificate şi elemente obţinute în cadrul activităţii ALA1

(casele, cuptorul, fântâna ş.a.). În final, copiii îşi vor evalua lucrările şi vor intona cântecul „O

lume a basmelor”.

Rutina: servirea gustării;

ALA2: copiii revin în sala de grupă pentru a dansa şi pentru a dramatiza povestea Fata

babei şi fata moşneagului, încheind astfel „călătoria de poveste”. În finalul activităţii copiii

vor primi plăcinţele, drept răsplată pentru hărnicia de care au dat dovadă.

5

Page 6: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

6

Page 7: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

Secvenţele activităţii

Ob. op. Conţinut instructiv - educativ

Strategii didactice

Evaluare Metode şi procedee

Material didactic

Forme de organizare

Moment organizatoric

Introducerea în activitate (ADP)

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

O1,

O2,

O3,

O4

O5.

Se asigură condiţiile optime de desfăşurare a activităţii.

Se va realiza prin intermediul Întâlnirii de dimineaţă, moment în care copiii se vor saluta, vor completa calendarul naturii şi vor stabili cine sunt „hărnicuţii” zilei;

Noutatea zilei: se va citi mesajul primit de la Zâna Poveştilor, acesta conţinând invitaţia de a petrece o zi alături de personajele dintr-o poveste preferată. Pentru aceasta, ea a pregătit 4 plicuri cu surprize ce vor fi desfăcute pe rând, numai după îndeplinirea sarcinilor din plicul anterior. Primul plic conţine un joc („Ghiceşte, dacă poţi!”), la sfârşitul căruia copiii vor afla destinaţia „călătoriei” lor. Imaginea care sugerează titlul poveştii va fi „ascunsă” sub câteva ilustraţii ce corespund unor cuvinte lipsă dintr-o poezie: „Zice-se c-a fost odată / Un moşneag ce-avea o fată. / Fata moşului, frumoasă,/ Era de nădejde-n casă; / Baba a dat-o afar’ pe uşă / Şi-ntâlneşte-o căţeluşă, / Până ajunge la stăpână, / Ea-ntâlneşte şi-o fântână! / Mai departe, pe cărare, / îngrijeşte-un pom în floare; / Fata le-ngrijeşte-ntâi / Fără să-i pese de mâini./ Cu o inimă de aur / Fata spală şi balauri! / Când se-ntoarce apoi stăpâna, / Casa şi ograda-s lună…/ Mulţumită, o sfătuieşte: / Mergi în podul casei, dragă, / Să-ţi alegi de-acolo o ladă!

Copiii vor preciza faptul că imaginea descoperită face parte din povestea Fata babei şi fata moşneagului, scrisă de Ion Creangă şi o înfăţişează pe Sfânta Duminică împreună cu fata moşului şi, pentru ca a fost rezolvată corect sarcina de lucru, se va deschide

Conversaţia

Proble matizarea

Conversaţia

Explica ţia

Calenda rul naturii

Ecusoane

Plicuri colorate

Imaginea Zânei

Panou

Ilustraţii

Frontal

Apreciez corectitudinea răspunsurilor

7

Page 8: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

Reactualizarea cunoştinţelor(ALA1, DLC)

O6

O1

O2

O3

O4

al doilea plic ce conţine câteva indicaţii pentru copiii care doresc să ia parte la evenimentele din poveste. Acestora li se explică faptul că trebuie să dea dovadă de hărnicie şi să lucreze cu spor pentru realizarea unor elemente din poveste: să modeleze plăcinţele, să înşire mărgele pentru şiragul căţeluşei şi podoabele fetei babei, să îmbine piese din trusă pentru a obţine casa Sfintei Duminici, a fetei moşului, cuptorul şi fântâna, să reconstituie imagini din poveste din piese de puzzle.

Tranziţie 1: momentul de înviorare (jocul cu text şi cânt „Coroana”) va precede activitatea copiilor la centrele de interes din cadrul ALA1. La terminarea lucrului, se va face ordine, şi se va deschide lada fetei moşului care însoţeşte al doilea plic şi care conţine lădiţe - ecuson divers colorate, drept răsplată pentru munca lor. Tranziţie 2: copiii aşezaţi în semicerc, în faţa scăunelelor, vor cânta „Dacă vesel se trăieşte”, după care se vor grupa în funcţie de culorile lădiţelor. Astfel se asigură trecerea la activităţile pe domenii experienţiale ADE (DLC şi DOS), după care se deschide al treilea plic ce conţine alte sarcini de lucru: aranjarea imaginilor din poveste în ordinea desfăşurării întâmplărilor, redarea conţinutului acesteia, descoperirea diamantului şi rezolvarea sarcinilor de pe cub. In timpul repovestirii se va interveni cu o serie de întrebări menite să-i ajute pe copii să reconstituie firul acţiunii:„- Cine sunt personajele din imagine?” „- Cum era fata babei? Dar fata moşneagului?”„-Ce puteţi spune despre moşneag? Dar despre babă?”„- Ce a hotărât moşneagul? Ce credeţi că era în inima fetei atunci când a plecat de acasă?”„- Cu cine s-a întâlnit fata moşului pe drum? Cum s-a

Explica ţia

Demons traţia Exerciţiul

Conversaţia Exerci ţiul

Problematizarea

Coşuleţe, planşete plastilină mărgele sârmuliţe puzzle Lego

Ecusoane

Ilustraţii

Pe grupe

Frontal

Apreciez modul de lucru şi corectitudinea şi ingeniozitatea lucrărilor

Capacitatea de exprimare corectă, clară şi expresivă

8

Page 9: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

Fixarea cunoştinţelor

O5

O6

O7

comportat? „- La cine a ajuns fata în cele din urmă? Ce a trebuit să facă? Ce răsplată a primit? „- De ce nu a mai rămas fata moşului la Sfânta Duminică?”„ – Ce s-a întâmplat la întoarcere?” „Cum au întâmpinat-o moşul, baba şi fata babei?”„- Ce au hotărât baba şi fiica acesteia? De ce? Care a fost atitudinea fetei babei faţă de căţeluşă, păr, cuptor şi fântână? Dar faţă de Sfânta Duminică?” Daţi exemplu de un proverb despre „lene” sau „omul leneş” („Leneşul la toate, spune că nu poate.”)„-Ce fel de ladă şi-a ales? A meritat ea acest lucru? Ce a dovedit fata babei prin comportamentul său? Exemplificaţi cu un proverb despre lăcomie. „- Cum s-au comportat celelalte personaje faţă de fata babei? Ce s-a întâmplat când a ajuns acasă fata babei? Ce proverb se potriveşte acestui final? („După faptă şi răsplată”).

Momentul repovestirii este urmat de cel al „Diamantului fetei moşului”. La panou sunt aşezate pătrate colorate aranjate corespunzător metodei amintite, care ascund imagini ce vor fi descoperite treptat, după cum urmează: Personaj pozitiv principal al poveştii (fata moşului) Două cuvinte pentru a denumi recompensa în alimente primită de fata moşului (pere, plăcinte). Trei cuvinte care arată însuşiri ale fetei moşului şi care încep cu sunetele: A, F, H (ascultătoare, frumoasă, harnică). Patru personaje pozitive personificate (însufleţite) care apar în poveste (căţeluşa, părul, fântâna, cuptorul). Trei rude ale fetei moşului (moşul, baba, fata babei). Două cuvinte pentru a denumi obiecte de preţ primite drept răsplată (salbă, pahare) Personajul care lipseşte din diamant (Sfânta Duminică).

Imagini Panou

Corectitudinea răspunsurilor

Capacitatea de a argumenta răspunsul dat

Corectitudinea răspunsurilor

Capacitatea de sinteză a informaţiilor

9

Page 10: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

Obţinerea performanţei

Asigurarea retenţiei şi a transferului(DOS)

Evaluarea performanţei(ALA2)

O7

O8

O9

O10

O1

O2

Următoarea etapă constă în rezolvarea sarcinilor Cubului. Copiii, grupaţi în funcţie de culorile lădiţelor – ecuson primite de la Sfânta Duminică (roşu, galben, portocaliu, albastru, verde şi violet), îşi vor alege câte un reprezentant care va răspunde după cum urmează:Roşu: descrie personajul „fata moşneagului”’Galben: compară comportamentul fetei moşului cu cel al fetei babei;Portocaliu: asociază comportamentul tău cu cel al fetei moşului;Albastru: analizează modul în care s-a comportat fata babei în casa Sfintei Duminici;Verde: interpretează rolul căţeluşei sau al cuptorului;Violet: argumentează – „Omul muncitor, de pâine nu duce dor”

Tranziţie 3: încheierea activităţii de educare a limbajului se va realiza cu ajutorul cântecului „Tot ce e pe lume”, iar la revenirea în sala de grupă a copiilor se va da citire mesajului din cel de-al patrulea plic. Ultima cerinţă este aceea de a realiza o machetă care să ilustreze harta poveştii, folosind materialele pe care copiii le vor găsi pe mese (crenguţe, frunze, flori şi pere din hârtie glasse, carton ondulat, siluete ale personajelor, lipici). Se va lucra pe grupe, iar în final vor fi valorificate şi elemente obţinute în cadrul activităţii ALA1 (casele, cuptorul, fântâna ş.a.). În final, copiii îşi vor evalua lucrările şi vor intona cântecul „O lume a basmelor”.

Copiii revin în sala de grupă pentru a dansa („Hai la hora mare!” – melodii ale Sofiei Vicoveanca) şi pentru a dramatiza povestea Fata babei şi fata moşneagului, încheind astfel „călătoria de poveste”.

Jocul de rol

Explica ţia Exerci ţiul

Dramati zareaExerci ţiul

Cub ilustrat

Lipici, coşuleţe, crenguţe,Hartie glasse, carton, siluete

Elemente de decorCostume populareSuport audio

Coş cu

Pe grupe

Pe grupe

Frontal

Corectitudinea şi originalitatea răspunsurilor

Respectarea etapelor de lucruCapacitatea de a se evalua şi de a analiza produsele obţinute

Originalitatea interpretării

10

Page 11: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

Încheierea activităţii

În finalul activităţii copiii vor primi plăcinţele, drept răsplată pentru isteţimea lor, pentru hărnicia de care au dat dovadă pe tot parcursul zilei şi pentru faptul că îndrăgesc poveştile.

„plăcin ţele”

11

Page 12: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

ANEXAFATA BABEI ŞI FATA MOŞNEAGULUI

TABLOUL I: curtea unei case; decor simplu marcat doar de un panou reprezentând un colţ dintr-o casă. Pe două scăunele stau moşneagul şi baba, îmbrăcaţi în costume naţionale. Fata moşneagului trebăluieşte prin ogradă, în timp ce fata babei se priveşte în oglindă, foarte gătită cu mărgele, cercei, funde, brăţări la mâini. Apar prezentatorii:

PREZENTATOR 1:

Numai în poveşti găseşti

Eroi ce poţi să-i îndrăgeşti:

Prinţese, zâne, şi pitici,

Feciori frumoşi, buni şi voinici…

Şi-un biet moşneag, nu prea bogat,

Ce-avea o babă rea pe cap.

Povestea moşului cu-o fată

V-o prezentăm acum, îndată…

Şi-o veţi cunoaşte şi pe babă

Ce-avea o fată alintată.

PREZENTATOR 2:

Fata moşului muncea

Nici un pic nu se-odihnea.

Frumoasă, bună din fire,

Nu avea parte de iubire…

Însă cea mai alintată

Era doar a babei fată,

Cea mai rea şi mai urâtă,

Cu ochii doar în oglindă!

BABA (se ridică înfuriată, cu mâinile în şolduri şi o ceartă pe fata moşului):

Leneşă şi somnoroasă,

Mai nimic nu faci prin casă

Ba te-nvârţi, nu-ţi termini treaba,

Pierzi mereu timpul degeaba!

12

Page 13: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

Numai fata mea-i frumoasă,

Harnică şi respectuoasă!

MOŞUL (încearcă să o împace pe babă):

Babo, babo, nu fi rea,

N-o certa pe fata mea!

Nu vezi tu că ea munceşte,

Spală, calcă şi găteşte?

BABA (supărată foc):

Măi, moşnege, ce-ai păţit?

Nu auzi ce am vorbit?

Eu nu pot s-o mai înghit

Că nu face mai nimic!

FATA MOŞULUI (cu blândeţe):

Nu mă mai certa, mămucă!

Eu nu mă feresc de muncă…

Şi nu-mi spune de plecare,

Să mă duc în lumea mare!

FATA BABEI:

Leneşă şi mincinoasă,

Tu să stai cu mine-n casă?!

Repede să pleci acum

Şi să nu-mi mai stai în drum!

MOŞNEAGUL (deznădăjduit):

Nu pot să mă cert cu ele Vreau să-ţi dau un sfat acum:

Că la suflet sunt prea rele… Când porneşti pe un nou drum

Pleacă-n lume, fata mea, Bună fii, oriun-te-ai duce,

Dumnezeu ţi-o ajuta! Harnică, cu vorbă dulce!

FATA MOŞNEAGULUI (suspinând):

13

Page 14: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

De bine m-ai învăţat

Şi-am să urmez al tău sfat!

Rămâi, tătucă, cu bine,

O să-mi fie dor de tine!

(Se îmbrăţişează şi fata pleacă).

TABLOUL AL II-LEA: decor rustic; pe un drum de ţară se află o căţeluşă, un păr, o fântână şi un cuptor. Fata moşneagului merge abătută.

CĂŢELUŞA (slabă şi bolnavă):

Fată harnică, frumoasă,

De-ai o inimă miloasă,

Te rog, ai grijă de mine,

Să mă vindec, să fiu bine!

FATA MOŞNEAGULUI (cu bunătate):

Căţeluş drag, te iubesc

Şi vreau să te îngrijesc!

CĂŢELUŞA:

M-ai îngrijit şi-ţi mulţumesc,

Eu numai bine îţi doresc!

PĂRUL:

Fată harnică, frumoasă,

De-ai o inimă miloasă,

Te-aş ruga, dacă doreşti,

De-omizi să mă primeneşti,

Să-mi rupi crengile uscate,

Să fac pere mari şi coapte!

FATA MOŞNEAGULUI:

Cu plăcere, cu plăcere,

Să te umpli iar de pere!

14

Page 15: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

FÂNTÂNA:

Fată dragă, te-aş ruga

Să m-ajuţi din mila ta:

Să mă cureţi de noroi,

S-arunci pietrele apoi,

Că, poate, şi eu, cândva,

Te-oi ajuta cu ceva!

FATA MOŞNEAGULUI:

Te ajut, dragă fântână,

Să ai mereu apă bună!

CUPTORUL:

Daca nu prea te grăbeşti,

Te-aş ruga să mă lipeşti

Şi-un foc bun să-mi pregăteşti

Şi poate te-oi ospăta

Cândva, din plăcinta mea!

FATA MOŞNEAGULUI:

Te lipesc, îţi fac şi-un foc

Şi apoi o iau din loc!

CUPTORUL (după ce fata îl lipeşte):

Îţi doresc numai noroc!

(Fata pleacă mai departe şi iese din scenă. Încet ies, pe rând, căţeluşa, părul, fântâna, cuptorul.

Intră Sfânta Duminică şi se aşază pe un scăunel în faţa căsuţei. În acest timp apar

prezentatorii).

PREZENTATOR 3:

Singură şi supărată,

De acasă alungată,

N-a lăsat făr-ajutor

15

Page 16: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

Şi-a sărit cu mare zor,

S-aline, să facă bine,

Când o roagă orişicine.

PREZENTATOR 4:

Cei ce-ajută din iubire

Parte au de fericire.

Sfânta cea cu suflet bun

O va răsplăti acum

Pe fata moşneagului,

Bună, cum o alta nu-i…

SFÂNTA DUMINICĂ:

Cine eşti, fată frumoasă,

Şi de ce-ai plecat de-acasă?

Nu te-ai rătăcit, cumva?

Sau cauţi pe cineva?

De-aş putea, te-aş ajuta

Doar să-mi spui durerea ta!

FATA MOŞNEAGULUI:

Bună ziua, mătuşică, De m-ai lua la dumneata.

Sunt o fată singurică Vreau la treburi să te-ajut

Si tare m-aş bucura Şi nu-ţi cer să-mi dai prea mult!

(Sfânta Duminică pleacă şi fata se apucă de lucru: şterge praful, matură, spală şi hrăneşte ursuleţii de pluş. Bătrâna se întoarce, priveşte în jur, mângâie ursuleţii şi iepuraşii, apoi merge în spatele căsuţei şi aduce câteva cutii, mai mari şi mai mici).

SFÂNTA DUMINICĂ:

Mulţumită-s, fata mea,

Şi văd hărnicia ta!

Haide, vino-acum cu mine,

16

Page 17: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

Să-ţi alegi, cum se cuvine

Ce lădiţă îţi doreşti

De la mine să primeşti.

FATA MOŞNEAGULUI (cu modestie):

Mulţumesc, eşti tare bună,

Dar nu-mi trebuie prea mult,

Iau această ladă mică…

Mi-e de-ajuns, şi-acum mă duc!

SFÂNTA DUMINICĂ:

Mult noroc, fată frumoasă,

Lada s-o deschizi acasă!

(Îşi iau rămas bun şi fata porneşte spre casă. Pe drum apar cuptorul, fântâna, părul şi căţeluşa).

CUPTORUL, PĂRUL, FÂNTÂNA ŞI CĂŢELUŞA:

Bine-ai venit! Bine-ai venit!

Stai un pic, c-ai obosit!

CUPTORUL (îi întinde o plăcintă caldă):

Plăcinte-aş vrea să primeşti,

Cu ele să te hrăneşti!

FÂNTÂNA (îi întinde un pahar cu apă):

Haide, bea din apa mea,

Ca să-ţi potoleşti setea!…

PĂRUL (îşi apleacă crengile cu pere coapte):

Pere galbene, zemoase,

Gustă, sunt tare gustoase!

17

Page 18: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

CĂŢELUŞA (îşi scoate de la gât un şirag de mărgele):

Eu îţi dăruiesc mărgele,

Să te-mpodobeşti cu ele!

FATA MOŞNEAGULUI (primeşte toate darurile):

Din suflet vă mulţumesc,

Dar acum la drum pornesc,

Numai bine vă doresc!

TABLOUL AL III-LEA (Acelaşi decor, reprezentând curtea unei case. Moşneagul stă pe un scăunel, cu capul în mâini, supărat. Baba îşi alintă fata. Intră fata moşului, iar moşneagul sare plin de bucurie şi o îmbrăţişează).

MOŞNEAGUL:

Fata tatii cea frumoasă,

Te-ai întors cu bine-acasă?!…

Nu mai vreau să lăcrimez,

Vino să te-mbrăţişez!…

BABA (indignată):

Oof, moşnege, ce noroc! Hai, fetiţo, să stai jos!

Vezi că n-a plecat de tot? Lada, ce-ai adus pe drum,

Ţi-a adus şi-un dar frumos… Deschide-o cu noi acum!

(Fata moşneagului deschide lădiţa plină cu bănuţi, mărgele, nestemate).

BABA ŞI FATA BABEI:

Vai de noi! Vai de noi!

Numai aur, galbeni noi!

MOŞNEAGUL (îşi îmbrăţişează fata):

Cu tot ce ai câştigat,

De necazuri ne-ai scăpat!

(Fata moşneagului şi moşul se minunează de bogăţiile din lădiţă, în timp ce baba şi fata acesteia privesc cu ciudă şi invidie. Apar prezentatorii).

PREZENTATOR 5:

Moşu-i tare fericit,

18

Page 19: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

Fata-acasă i-a venit,

I-a adus daruri bogate,

Are moşu-acum de toate…

De necaz băbuţa moare,

Vrea şi ea o ladă mare!

PREZENTATOR 6:

Fata o trimite-n lume

După bogăţii anume…

Cu atenţie ascultaţi

Şi îndată o să aflaţi

Dacă bunul Dumnezeu

Îl ajută pe cel rău.

(Se retrag prezentatorii).

BABA (îşi mângâie fata):

Fata mea cea alintată,

Vreau să pleci şi tu îndată.

Să-i aduci mamii o ladă

Să ajung şi eu bogată!

FATA BABEI (indignată):

Nu vreau, mamă, să mă duc,

Nici nu ştiu pe un’ să apuc…

Şi mi-e frică singură…

Treaba nu mă bucură…

O să obosesc, să ştii,

Însă plec, dac-aşa-mi spui!

(Pleacă văicărindu-se):

Aoleu! Ce-o să mă fac,

Că nimic nu mi-e pe plac

Şi nimic nu ştiu să fac!

19

Page 20: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

TABLOUL AL IV-LEA :

CĂŢELUŞA, PĂRUL, FÂNTÂNA ŞI CUPTORUL:

Fată harnică, frumoasă,

De-ai o inimă miloasă,

Te-am ruga, dacă doreşti,

Pe noi să ne îngrijeşti!

CĂŢELUŞA:

Vrei să ai grijă de mine

Să mă vindec, să fiu bine?

PĂRUL:

Te-aş ruga, dacă doreşti,

De-omizi să mă primeneşti!

FÂNTÂNA:

N-are cin’ mă curăţa,

Vrei să m-ajuţi cu ceva?

CUPTORUL:

Te-aş ruga să mă lipeşti,

Şi-un foc bun să-mi pregăteşti,

Dacă nu te prea grăbeşti!…

FATA BABEI (nervoasă):

Cum să-mi zgârii mâinile Nici nu vreau să vă aud,

Curăţându-ţi rănile Pe nimeni nu vreau s-ajut!

Şi rupându-ţi crengile? Pentru asta am venit?!!…

SFÂNTA DUMINICĂ:

Bun venit, copila mea!

Pot să te-ajut cu ceva?

20

Page 21: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

FATA BABEI (cu îndrăzneală):

Vreau să te ajut la treabă

Şi să-mi dai şi mie-o ladă…

Prea greu nu vreau să muncesc

Şi să ştii, mă cam grăbesc!

SFÂNTA DUMINICĂ (cu blândeţe):

Dacă munca-ţi va fi dragă

Îţi voi da încă o ladă!

(Sfânta Duminică pleacă, iar fata babei roboteşte puţin în silă, se întinde, cască).

FATA BABEI:

N-am să mă omor cu treaba! Pe-asta mare şi frumoasă!!!

O să stau mai mult degeaba… De-acum rămâi sănătoasă!

Vine baba… Ia s-o-ntreb:

Nu-mi dai lada, ca să plec?

(Pe drum se întâlneşte cu fântâna, cuptorul, căţeluşa şi părul şi doreşte să guste din bunătăţi).

FATA BABEI:

Vreau şi eu plăcintă bună! (cuptorul o arde)

Să beau apă cristalină! (fântâna o stropeşte)

Pere rumene, zemoase! (părul îşi fereşte crengile)

Vreau şi mărgele frumoase! (căţeluşa o muşcă)

CUPTORUL, FÂNTÂNA, PĂRUL ŞI CĂŢELUŞA:

Nu ai vrut să ne-ngrijeşti,

Pleacă fără să cerşeşti!

BABA:

Te-ai întors? Eşti sănătoasă?

Vino repede în casă!

Adu lada să vedem

Câte bogăţii avem!

21

Page 22: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

BABA ŞI FATA:

Săriţi, oameni, fiţi miloşi,

Balauri, şerpi veninoşi

Ne mănâncă, ne omoară…

Nimeni chiar nu vrea să sară?!…

PREZENTATOR 5:

Răutatea şi mândria,

Lenea şi cu lăcomia

Niciodată nu te-ajută

Ba ţi-aduc pagubă multă

PREZENTATOR 6:

Baba cea nemulţumită,

Fata rea şi prea gătită

Ajutor n-au vrut să dea

Şi-au primit pedeapsă grea!

PREZENTATOR 5 ŞI 6:

Să ştiţi: cine lăcomeşte,

Tot ca ele pătimeşte!

- SFÂRŞIT -

22

Page 23: Fata Babei Si Fata Mosneagului Dlc+Dos2

23