gas laws
DESCRIPTION
Gas Laws. Charles’s Law. V 1 x T 2 = V 2 x T 1. As T increases. V increases. At constant Pressure and Amount of gas. 1.54 L x 398 K. V 2 x T 1. =. 3.20 L. V 1. - PowerPoint PPT PresentationTRANSCRIPT
![Page 1: Gas Laws](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022032805/568132aa550346895d99533c/html5/thumbnails/1.jpg)
Gas Laws
![Page 2: Gas Laws](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022032805/568132aa550346895d99533c/html5/thumbnails/2.jpg)
As T increases
V increases
Charles’s LawV1 x T2 = V2 x T1
At constantPressure andAmount of gas
![Page 3: Gas Laws](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022032805/568132aa550346895d99533c/html5/thumbnails/3.jpg)
A sample of carbon monoxide gas occupies 3.20 L at 125°C. At what temperature will the gas occupy a volume of 1.54 L if the pressure remains constant?
V1 = 3.20 L
T1 = 125°C + 273 = 398 K
V2 = 1.54 L
T2 = ?
T2 = V2 x T1
V1
1.54 L x 398 K3.20 L
= = 192 K
V1 x T2 = V2 x T1
*Temperature must always be in Kelvin*
![Page 4: Gas Laws](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022032805/568132aa550346895d99533c/html5/thumbnails/4.jpg)
A sample of carbon dioxide gas occupies 6.91 L at 112°C. What volume will the gas occupy when the temperature is raised to 179°C if the pressure remains constant?
V1 = 6.91 L
T1 = 112°C + 273 = 385 K
V2 = ?
T2 = 179°C + 273 = 452 K
V2 = V1 x T2
T1
6.91 L x 452 K385 K
= = 8.11 L
V1 x T2 = V2 x T1
*Temperature must always be in Kelvin*
![Page 5: Gas Laws](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022032805/568132aa550346895d99533c/html5/thumbnails/5.jpg)
Combined Gas Law
If the initial volume of a gas was 405 mL at 90.0°C and 0.581 atm, what would the volume be at STP?
V2 = P1V1T2 P2T1
T1 = 90.0°C + 273 = 363 K
P1 = 0.581 atm
V2 = (1.00 atm)(363K)
(0.581 atm)(405mL)(273K)
V2 = 177 mL
P1V1T2 = P2V2T1
V1 = 405 mL
T2 = 0 0C + 273 = 273 K
P2 = 1.00 atm
V2 = ?
![Page 6: Gas Laws](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022032805/568132aa550346895d99533c/html5/thumbnails/6.jpg)
Combined Gas Law
If the initial volume of SO2 was 236 L at 75.0°C and 1.25 atm, what would the pressure be when the
volume is raised to 652 L while the temperature is decreased to 25.0°C?P2 = P1V1T2
V2T1
T1 = 75.0°C + 273 = 348 K
P1 = 1.25 atm
P2 = (652 L)(348K)
(1.25 atm)(236 L)(298K)
P2 = 0.387 atm
P1V1T2 = P2V2T1
V1 = 236 L
T2 = 25.00C + 273 = 298 KV2 = 652 L
![Page 7: Gas Laws](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022032805/568132aa550346895d99533c/html5/thumbnails/7.jpg)
Ideal Gas Law
• ideal gas - follows all assumptions of kinetic theory (particles have no volume, no attraction between particles)
• used to find one factor that effects gas when the other 3 factors are known– about the gas at one moment in time (no changing
conditions)
• only law that allows you to determine the amount of gas
• PV = nRT– R is ideal gas law constant
![Page 8: Gas Laws](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022032805/568132aa550346895d99533c/html5/thumbnails/8.jpg)
Ideal Gas Law
PV = nRT
What is the volume (in liters) occupied by 49.8 g of HCl at STP?
PV = nRT
V = nRTP
T = 0°C + 273 = 273 K
P = 1 atm
n = 49.8 g x 1 mol HCl36.45 g HCl
= 1.37 mol
V =1 atm
1.37 mol x 0.08206 x 273 K L•atmmol•K
V = 30.6 L
Remember: n = moles!
R = 0.08206 L•atm/mol•K
![Page 9: Gas Laws](https://reader030.vdocuments.net/reader030/viewer/2022032805/568132aa550346895d99533c/html5/thumbnails/9.jpg)
Ideal Gas Law
PV = nRT
What is the pressure occupied by 28.0 g of O2 at 15.0°C and 2.50 L?
PV = nRT
P = nRTV
T = 15°C + 273 = 288 K
V = 2.50 L
n = 28.0 g x 1 mol O2
32.0 g O2
= 0.875 mol
P =2.50 L
0.875 mol x 0.08206 x 288 K L•atmmol•K
P = 8.27 atm
Remember: n = moles!
R = 0.08206 L•atm/mol•K