gazeta zeri i popullit

Click here to load reader

Post on 08-Mar-2016

306 views

Category:

Documents

6 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Appointment Booking Pro

TRANSCRIPT

 • 1E shtun 3 mars shkurt 2012www.ps.al

  C M Y K

  www.

  ps.al

  mimi: 30 lekE-mail: info@zeri-popullit.comhttp://www.zeri-popullit.com E shtun 3 mars 2012 / Viti 71 i botimit - Nr. 201330 / 526Gazeta e PSSH

  Bima kuruese prproblemet e gjakut

  SIGMAVIENNA INSURANCE GROUP

  Tel: +355 42 258254www.sigma-al.com Fax: +355 42 258253

  Kura popullorepr anemin

  SHENDETESI

  ZERI NDRYSHEZERI NDRYSHEZERI NDRYSHEZERI NDRYSHEZERI NDRYSHE

  Ushqimi q trajtonsmundjet e nervave

  KULTURE

  Pushka e par e 7 prillitHISTORIA

  REUTERS: DSHTIMI REUTERS: DSHTIMI I SHQIPRIS ME I SHQIPRIS ME STATUSIN, SHKAK STATUSIN, SHKAK KORRUPSIONI KORRUPSIONI DHE SISTEMI GJYQSORDHE SISTEMI GJYQSOR

  SKANDALI/ PRESIDENTIT SKANDALI/ PRESIDENTIT I MOHOHET FJALA. I MOHOHET FJALA. BERISHA THYEN BERISHA THYEN BESLIDHJEN E LEZHSBESLIDHJEN E LEZHS

  FYLE S SHPEJTI FYLE S SHPEJTI N TIRAN: N TIRAN: PLOTSONI 12 KRITERETPLOTSONI 12 KRITERETLa Fonteni shqiptar

  EDI RAMA: Nga ana ime do t jem tr jetn krenar prpara do njeriu q ishte n burg politik n fillimvitin 1991, sepse ishandr nismtart e pakt t nj peticioni pr lirimin e gjith t burgosurve politik drejtuar Presidentit komunist Ramiz Alia. Aipeticion jo vetm u refuzua t botohej nga shtypi i sapolindur opozitar, por u b shkak q udhheqsi i athershm dhe igjithhershm i Partis s sapoformuar Demokratike t m akuzonte se krkoja bashk me ca t tjer t nxirrja nga burgullumin e shoqris, t burgosurit politik! Kshtu i quante Sali Berisha t prndjekurit nga maja e Partis s sapoformuarDemokratike, ndrsa un do t jem krenar edhe pr kt tr jetn time.

  Saliu refuzoi lirimin e t Saliu refuzoi lirimin e t burgosurve politik n '91burgosurve politik n '91

  Opozita: Angazhim maksimalpr reformn zgjedhore

  Turp institucional n ditne shnuar pr kombin

  Vjedhje e hapur epensionistve me faturat

  Reagimi/ Heqja e emrit trrugs s dshmorve t 4shkurtit, turpi i Bashs

 • 2 E shtun 3 mars 2012 www.ps.al

  C M Y K

  Reuters: Shqipria dshtonme statusin edhe kt vit

  Ndrsa Serbia ka kaprcyer sfida tmdha pr t prfituar statusin evendit kandidat pr n BE, t cilatndryshe nga vendi yn kan t bjnedhe me cshtje mjaft delikate sidorzimi i t akuzuarve pr krimelufte apo edhe bisedimet me Kosovn,Shqipria vijon pr t tretin vit radhazit mos prmbush dot 12 kushtetbazike t unionit, nj prej t cilaveedhe ai i reformimit t sistemitgjyqsor. N nj analiz tprgjithshme t rrugs s ndjekur prejvendeve t rajonit t Ballkanit printegrim n familjen e madheeuropiane, t br nga agjenciaprestigjioze e lajmeve Reuters,Shqipria shihet me mjaft skepticizmpr t fituar statusin e kandidatit edhekt vit, pr t tretn her radhazi, ekjo pr shkak t korrupsionit n nivelealarmante e krimit t organizuar tcilat lidhen me nj sistem t dobtgjyqsor q funksionon n vend,sidomos koht e fundit kur shtevidentuar edhe mungesa e pavarsiss tij nga politika e urdhrat e politikskur bhet fjal pr hetimin e njerzvet veshur me pushtet. Sipas Reuters,prparimi pr n rrugn e gjat tantarsimit pr Shqiprin shtfrenuar pr shkak t shqetsimeve tshprehura pr krimin e organizuardhe korrupsionit, fusha kto q lidhendrejtprdrejt me sistemin gjyqsor.

  Analiza n fakt pason deklaratatpesimiste dhe ultimative t disazyrtarve t lart t BashkimitEvropian, q kan krkuar ngaShqipria zbatimin e 12rekomandimeve, nse dshiron tprfitoj statusin e kandidatit. Ndryshenga Shqipria, rrjeti prestigjioz ilajmeve vlerson progresin e Serbisn marrjen e statusit t kandidatit.

  N shkrim renditen bashkpunimime Hagn pr kriminelt e lufts, siishte dorzimi s fundmi i RatkoMlladic, reformat n vend, sidomos atoekonomike, si dhe pranimi i kushtevet forta t unionit n bisedimetPrishtin-Beograd, si disa prej arsyeveq ndikuan ne dhnien e nj vendimipozitiv nga Kshilli Evropian, i cilimiratoi statusin e kandidatit prSerbin dy dit m par. Ky shtkonkluzioni q agjencia prestigjiozeReuters i ka br n bllok 7 vendevet rajonit, prfshir ktu edheShqiprin ne nj shkrim t gjat metitull: Perspektiva evropiane prvendet e Ballkanit.

  Alba Aliaj

  N nj autointervist nga Brukseli, ku merr pjesn nj seminar rutin t Partive Popullore, antare es cils sht partia e tij, Berisha n delir t plot umundua t tregonte, se e kishte prkrahur dheprshndetur marrveshjen Serbi- Kosov prfusnotn. Po aty ai nuk mungoi t shprehteentuziazmin e tij pr hyrjen e Serbis n BashkiminEvropian. Si nj lider i prjashtuar nga axhendazyrtare e Brukselit, ai i sht rikthyer srishdiplomacis tradicionale t t shtirurit siproperndimor.

  Se sa larg sht Berisha nga ndrra europianee shqiptarve, e dshmon m s miri rikthimi i tij tekpolitika e grr-mrreve, edhe n ambientet e Brukselitn t cilin bn t pamundurn pr tu dukur siproevropian. Ai theksoi se e vlersoi si pozitivedhnien e statusit pr Serbin, n nj koh q venditt vet, n se e konsideron t till, e kishte ndshkuar,gjat nj lufte politike t pa moral: gjithka pr pushtetindhe asgj pr shtetin.

  Ai nuk mund t lr prshtypje t mir tekeuropiant me faktin q gzohet pr Serbin. Epengojn 12 kriteret e vna nga BE, q nuk po irealizon. Duke prsritur n Bruksel se procesi iantarsimit duhet t bazohet n merita dhe dukeforcuar n Bruksel iden se shqiptart nuk jan gatipr n Bashkimin Evropian, ndrsa serbt emeritojn, ai na tregon se sht i vendosur q tshfrytzoj hapsirat e defiencs demokratike qka krijuar pushteti i tij n Shqipri, tashm t njohuraedhe nga ndrkombtart.

  Pse nuk e pranon Berisha se ai sht fajtori qna la jasht Europs? Fajtori i vetm dhe ivetdijshm? Me far morali prej Kryeministri flet,kur fajin dhe prgjegjs bn popullin shqiptar? Ncilin patriotizm futet deklarata se serbt e meritojnantarsimin n BE kur dihet q jan nj popull joperndimor dhe nuk e meritojn shqiptart ndoshtapopulli m properndimor n Europ? Le t bhetnj referendum dhe le t shikojm se kush nga tdy popujt jan pro dhe kundr perndimit, shqiptart

  Shkak, korrupsioni e sistemi gjyqsor

  Hidhrimi shqiptar dhe gzimi i Berishs pr izoliminapo serbt. Prse nuk pranon Sali Berisha faktin qkryeson nj qeveri antiperndimore ndrsa megjithpresionin rus, Serbia ka nj qeveri properndimore?Me sa duket fatin e popujve tashm po e prcaktojnqeverit. Pra sa t jet kjo qeveri e kryesuar nga SaliBerisha, tashm avokat i Serbis, jemi t dnuar sishqiptar t ecim mbrapsht, drejt lindjes.

  Sot Berisha sht Kryeministr i Shqipris. Aipyetjes se prse nuk i plotson kushtet q Brukseli ika vn Shqipris, disa her i prgjigjet se e ka fajinopozita. Dhe disa her t tjera se shqiptart nuk emeritojn. Ndrsa sht e kundrta. Shqiptart janfajtor se pse nuk e rrzojn nga pushteti. Dhe tpafat q u ka rn pr short nj Kryeministr qgzohet pr antarsimin n BE t Serbis. Dhenuk e ka brengn apo zhgnjimin e nj Kryeminstriq i la ata jasht dyerve t Europs.

  sht e natyrshme t konkludosh se faktet dhedeklaratat e msiperme t Berishs nuk lidhen thjeshtme dhnien e statusit Serbis para Shqipris. Prtejnj vshtrimi t thjesht disa ngjarje duhen rikujtuarpr t freskuar sadopak memorien e shqiptarve, tkancelarive europiane, madje edhe ato tinstitucioneve m t rndsishme t Brukselit. sht injohur fakti se Kryeministri i tanishm i Shqipris kapatur n dor n kto njzet e nj vite fatin politik t mbitre million shqiptarve dhe Shqipris si shtet. Plagtdhe roli i tij negativ jan akoma m t prekshme kurbhet fjala pr t gjetur rrug apo pr ti dhn drejtimshtetit shqiptar drejt Perndimit. Pr kt nuk i duhetbesuar arsyeve q nxjerr ai.

  Shqipris n shekujt e kaluar, fati i keq i vendosipran popuj endacak q erdhn nga vende shumlarg nga Ballkani. Kta u dyndn, krijuan me ekspasiondhun e terror shtetet, madje edhe mbretrin e tyre. Iformuan n kurriz t popujve autokton ku futen edheshqiptart. Sot sht i drejt pretendimi se shqiptartkan qn populli m i viktimizuar i Ballkanit. Shqiptartjan ndar e coptuar sa her q diplomacit e fuqivet mdha dshironin q me tokat e tyre t rregulloninhartat e ktyre shteteve. N kt knd vshtrim shtja

  e pazgjidhur e integrimit t Shqipris po kthehetn nj nyje Gordiane q krkon zgjidhje. Vlersimihistorik jo vetm i ngjarjeve t sotme n kuadr tmarrdhnieve integruese, sht nj detyrim edhepr personalitetet e niveleve t larta t BE-s, tcilve rrethanat u ngarkojn prgjegjsin eprcaktimit t fatit t nj populli. Rasti i Shqiprissht specifik, sepse bhet fjal pr nj popull qpr dhjetvjear e shekuj sht dhunuar dhemarr npr kmb ekstremisht. Integrimi i sajnuk mund t realizohet vetm duke u mbshteturn disa kriter-receta. Sepse historia e Shqiprisnuk ka qn e ngjashme asnjher me popujt etjer t Ballkanit. Pr m tepr q po fati i keq i kadhn nj Kryeministr q sht provuar se prpushtetin e tij e djeg Shqiprin!

  Hamletin, n shprehjen e tij t famshme: trroj apo t mos rroj, tani shqiptarve u duhet taprshtatin n mnyr t prer me iden: MeEuropn apo pa Europn, pr rrjedhoj Pa Salinapo me Salin. Kjo dilem nuk sht epakaprcyeshme n se do t gjendej vullneti politiki opozits dhe mbar shqiptarve, pr t kuptuarse sot domosdoshmrisht pr politikn por edhenjerzit e thjesht sht lufta pr t rrzuar nj qeveriq fajson opozitn dhe popullin, q do t thotluft pr shtet n gjirin e BE-s dhe jo luft prpushtet. Sot sht e qart se prpjekjet e opozitspr t ardhur n pushtet (kur Sali Berisha po na lpa shtet,) do t ishin irealizm prball prioriteteveurgjente prball t cilave ndodhet Shqipria. Dot ishte humbje kohe e muar n se do tkmbngulet n zhvillimin e nj debati institucionalkonstruktiv apo ndonj bashkpunim me pushtetine Berishs. N t gjitha kuptimet, koncepti politik sotduhet t jet, Shqipri n Europ pastaj t tjerat.Politika opozitare ka sot nevoj m shum se kurrq urtsin, pjekurin, zemrn dhe shpirtin e saj tavr n funksion t integrimit t Shqipris.

  Pllumb N. Meani

  Fyle s shpejti n Tiran: Plotsoni 12 kriteret!Pas nj konference shpjeguese

  mbi Serbin dhe Kosovn, dhenjoftimit pr nj vizit n Prish-tin gjat muajit mars, komision-eri pr Zgjerim, Shtefan Fyle upyet nse po planifikon t bj

  ndonj vizit edhe n Shqipri. Nfakt po. Dje pata nj diskutimshum t mir me ministrin e Jash-tm shqiptar dhe a