igiena pielii, parului si unghiilor -...

19
PROIECT DIDACTIC Profesor: Pănoiu Mariana Jenica Şcoala : Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Brăila Clasa : a VII-a A (d.m.m.) Data : 09.12.2010 Obiectul : Anatomia şi fiziologia omului Unitatea de învǎţare : Organe de simţ - Pielea Tema : Igiena pielii, părului şi a unghiilor Tipul lecţiei: Mixtă Scopul : Cunoaşterea de către elevi a principalelor reguli de igienă ce trebuie aplicate şi respectate pentru menţinerea integrităţii morfofuncţionale a pielii şi producţiilor sale. Obiective de referinţǎ : Să identifice organe şi sisteme de organe ale corpului uman; Să exerseze aplicarea normelor de igienă individuală (corporală, a organelor de simţ) ; Să exerseze utilizarea unor surse de informare diverse. Obiective operaţionale : Obiective cognitive : O 1 : - Sǎ găsească reguli de igienă a pielii, părului şi a unghiilor utilizând informaţiile din manual şi explicând importanţa respectării lor pentru asigurarea funcţionării normale a pielii şi producţiilor sale ;

Upload: others

Post on 18-Jan-2020

83 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Pănoiu Mariana JenicaŞcoala : Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă BrăilaClasa : a VII-a A (d.m.m.)Data : 09.12.2010Obiectul : Anatomia şi fiziologia omuluiUnitatea de învǎţare : Organe de simţ - PieleaTema : Igiena pielii, părului şi a unghiilor

Tipul lecţiei: Mixtă

Scopul : Cunoaşterea de către elevi a principalelor reguli de igienă ce trebuie aplicate şi respectate pentru menţinerea integrităţii morfofuncţionale a pielii şi producţiilor sale. Obiective de referinţǎ :

Să identifice organe şi sisteme de organe ale corpului uman; Să exerseze aplicarea normelor de igienă individuală (corporală,

a organelor de simţ) ; Să exerseze utilizarea unor surse de informare diverse.

Obiective operaţionale : Obiective cognitive :

O1 : - Sǎ găsească reguli de igienă a pielii, părului şi a unghiilor utilizând informaţiile din manual şi explicând importanţa respectării lor pentru asigurarea funcţionării normale a pielii şi producţiilor sale ;

O2 : - Sǎ recunoască obiecte de igienă personală a pielii, părului şi unghiilor, evidenţiind rolul lor, în păstrarea stării de sănătate corporală;

O3 : - Să recunoască comportamentele pozitive/negative deduse din respectarea / nerespectarea normelor de igienă ;

O4 : - Să aplice noţiunile descoperite pe parcursul orei la rezolvarea sarcinilor din fişa de evaluare şi a rebusului;

Obiective psihomotorii : - Să scrie ordonat şi lizibil pe fişe şi în caiete;- Să lucreze în ritm antrenant atât individual, cât şi în perechi;

Obiective afective : - Sǎ lucreze cu plăcere dorind să fie apreciaţi şi notaţi;

Strategii didactice : Metode şi procedee didactice : observaţia, explicaţia, conversaţia, jocul didactic,

învǎţarea prin descoperire, problematizarea, munca independentă, lucrul în prechi, ştiu /vreau să ştiu /am învăţat ;

Mijloace de învǎţâmânt: fişe de lucru, fişe de evaluare, rebus, manual, computer, C.D.,imagini suport ppt.;

Forme de organizare - frontal ; - pe grupe; - în perechi; - individual.

Locul de desfăşurare: Cabinet de ştiinţe ale naturii

Bibliografie : Ciurghea,M, Ciolac-Russu,A, Ion I - “Metodica predării ştiinţelor biologice” E.D.P., Buc., 1983Lazăr V, Nicolae M. – “ Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare- învăţare – evaluare la disciplina biologie”, Arves, 2007Strunga , C.- ‘’Evaluarea şcolarǎ’’, 1999Todor, V.& colab – “ Metodica predării biologiei la clasele V-VIII” , E.D.P.,Bucureşti, 1982

DESFǍŞURAREA LECŢIEI :

SECVENŢELE LECŢIEI

ObOp

CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE ŞI PROCEDEE

MIJLOACE DIDACTICE

FORME DE ORGANIZARE

Organizarea colectivului de elevi-1 min.

-Notează absenţele în catalog-Crează condiţiile optime desfăşurării activităţii-Aranjază materialul didactic necesar pentru desfăşurarea lecţiei

Elevii îşi pregătesc cărţile şi caietele

-Exerciţiul organizatoric-Conversaţia

Activitate frontalǎ

Reactualizareacunoştinţeloranterioare (necesare asimilării noului conţinut)- 10 min.

Propune elevilor jocul “Ce este? Cum este?”Leagă un elev la ochi. Îi pune într-o mână un clopoţel şi în cealaltă o portocală.Îi cere să identifice obiectele şi să argumenteze cum le-a identificat. Distribuie grupei 1 o fişă şi explică sarcina de lucru.

Chestionează oral elevii grupei 2 folosind imagini suport dintr-un ppt :- Care e structura pielii?

- Din ce este alcătuită

Elevul legat la ochi recunoaşte şi le descrie pe baza simţurilor

Elevii grupei 1 rezolvă sarcina de lucru.Elevii grupei 2 rǎspund :- Pielea e formată din epidermă,dermă şi hipodermă.- Epiderma e

ConversaţiaJocul didactic“Ce este? Cum este?”

Observaţia Exerciţiul

ObservaţiaConversaţia

EşarfăClopoţelPortocală

Anexa 1 –pag1

ComputerImagini ppt.cu secţiune prin piele

Activitate frontală

Activitate pe grupe-grupa 1

-grupa 2

-oralǎ

-scrisă

-oralǎ

epiderma?

-Care sunt producţiile pielii?

-De ce nu ne doare când ne tundem părul sau ne tăiem unghiile?

- Care sunt funcţiile pielii?

alcătuită dintr-un strat cornos cu celule moarte şi un strat mucos cu celule vii .- Producţiile pielii sunt: firul de păr, unghia, glandele sebacee şi glandele sudoripare.-Nu simţim durere pentru că tulpina firului de păr sau a unghiei este formată din celule moarte.- Funcţiile pielii sunt: de protecţie,de reglare a temperaturii, de excreţie şi de organ de simţ.

Problematizarea

Imagini ppt.cu firul de păr, unghia, glandele sebacee şi sudoripare

grupa 2 -oralǎ

Captarea atenţiei elevilor-1 min.

Prof. propune o ghicitoare .” Ce-ncăpere are cadă,Apă rece, apă caldă.Şi în care de-ai intrat Ieşi mai şi alb şi mai curat”

Elevii dezleagǎ ghicitoarea ( baia).

- Conversaţia Ghicitoare despre baie

Activitate frontalǎ

-oralǎ

Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei

O1

O2

O3

Prof.anunţă titlul lecţiei şi informeazǎ elevii cǎ aşteaptă ca ei să indice principalele

Elevii notează titlul lecţiei în caiete şi ascultă obiectivele

- Explicaţia Activitate frontalǎ

-3 min reguli de igienă a pielii şi producţiilor sale şi să sublinieze importanţa respectării lor pentru funcţionarea normală a pielii; să recunoască obiectele de igienă explicându-le rolul şi să diferenţieze comportamentele igienice de cele neigienice, ce duc la boli ale pielii.

enunţate de profesor.

Desfǎşurarea activitǎţii de învǎţare- 15 min.

O1

O2

Cere elevilor grupei 1 să rezolve cealaltă parte a fişei, explicându-le sarcinile.Notează la tablă tabelul: STIU VREAU

SĂ ŞTIU

AM ÎNVĂŢAT

Întreabă :-Cum trebuie să fie pielea ca să-şi poată îndeplini funcţiile?Prof.notează la rubrica stiu răspunsul elevilor.Întreabă:- Ce trebuie să ştim pentru a îngriji şi păstra pielea curată?Notează în rubrica VREAU SĂ ŞTIU – reguli de igienă pielii,

Elevii grupei 1 lucrează pe fişă.

Elevii grupei 2 notează tabelul în caiete.Elevii răspund:-Pielea trebuie îngrijită şi păstrată curată.Elevii notează şi ei.Elevii răspund:- Să cunoştem şi să aplicăm reguli de igienă.Elevii notează în

-Explicaţia-Exerciţiul-Munca independentă

-Explicaţia

-Conversaţia

Anexa 1-pag.2

Anexa 3- Tabel’’Ştiu / Vreau să ştiu / Am învăţat’’

Activitate pe grupe -gupa1

- grupa 2

-scrisă

-scrisă

-oralǎ

O1

O2

O3

a părului şi a unghiilor.Solicită elevii să descopere singuri ce trebuie notat în rubrica AM ÎNVĂŢAT, folosind manualul.

Împarte elevii grupei 2 în perechi.Cere perechilor de elevi să deschidă manualul la pag 40. Solicită prima pereche să găsească şi să citească regulile de igienă a pielii.Cere perechii a doua să identifice regulile de igienă a părului, iar perechii a treia regulile de igienă a unghiilor.Prof.prezintă imagini pe computer. Cere elevilor să recunoască comportamente pozitive, igienice cât şi comportamente negative, neigienice având drept consecinţă apariţia bolilor de piele.

tabel.

Elevii lucrează în perechi şi identifică regulile de igienă , le citesc şi apoi le notează în rubrica AM ÎNVĂŢAT.

Elevii observă imaginile şi argumentează răspunsurile.

-Explicaţia

-Învǎţare prin descoperire-Observaţia dirijatǎ-Explicaţia

-Observaţia dirijatǎ- Conversaţia

Manual- pag.40-41

ComputerImagini ppt.cu comp. igienice /neigienice şi boli de piele

Activitate în perechi

Activitate frontalǎ

-oralǎ-apreciere verbală-autoevaluare

-oralǎ- apreciere verbală

Obţinerea performanţei elevilor(feedback-ului)-5 min.

O1

O2

O3

-Inventariază principalele informaţii şi observaţii cerând elevilor să dea răspunsuri rapide, clare, concrete.

Răspund la întrebări observând imaginile proiectate

-Observaţia- Conversaţia

ComputerImagini ppt.

Activitate frontalǎ

-oralǎ

Evaluarea performanţei-5 min.

O1

O2

O3

O4

Împarte elevilor grupei 2 fişe de evaluare şi le cere să rezolve itemii.Cere elevilor grupei 1 să răspundă oral la întrebarea 2 din partea a doua a fişei

Elevii grupei 2 completeză fişaElevii grupei 1 răspund:Copilul este în baie. Se spală cu apă şi săpun până la brâu.

-Explicaţia-Conversaţia-Exerciţiul

Anexa 2

Anexa 1-pag.2

Activitate individualǎ şi pe grupe

-scrisă

-orală

Fixarea cunoştinţelor şi transferul- 4 min.

O1

O2

O3

O4

Propune elevilor un rebus şi le cere să-l rezolve individual.Solicită elevii să schimbe între ei rebusul rezolvat şi să corecteze eventualele greşeli.

Elevii rezolvă rebusul .Corectează rebusul colegului.

-Explicaţia-Exerciţiul

Anexa 4 Activitate individualǎ

-scrisăautoevaluarea

Aprecierea şi notarea elevilor- 1 min.

Prof. apreciazǎ activitatea şi noteazǎ elevii pentru activitatea individualǎ, în perechi şi de grup

Elevii ascultă cu atenţie aprecierea .

Activitate frontalǎ

-apreciere verbală

Numele elevului………………………… (Anexa 1)

FIŞĂ DE LUCRU – grupa 1 Localizează organele de simţ .

nas___________ ochi_________________ limbă__________________ureche____________________ piele______________

1.Colorează săpunul galben , prosopul albastru şi pieptenele verde. 2.Unde este copilul? Ce face?

Numele elevului………………………… (Anexa 2)

FIŞĂ DE EVALUARE – grupa 2( Igiena pielii, părului şi a unghiilor)

1.Identifică articolele de igienă de mai jos .

1)…………………. 2)……………………. 3)……………………….

4)…………................ 5)…………………. 6)…………………

7)………………. 8)……………………. 9)……………..2. Aranjează în tabel articolele de igienă de mai sus, după folosinţa lor.

Ingrijirea pielii Ingrijirea părului Ingrijirea unghiilor………………………….…………………………

…………………………..…………………………….……………………………………………………………………………………………………………………

………………………..………………………..……………………….

3.Completează spaţiile punctate.Curăţirea pielii se face prin…………………… .. cu……….şi………………dimineaţa şi seara, sau ori de câte ori e nevoie.

După ..............săptămânală şi....................zilnic,ne ştergem cu un......................... curat.

Dimineaţa şi seara , ne spălăm pe ...................; ...............;..................; .........................................; ..................................................

(Anexa 3)

SCHEMA : ŞTIU / VREAU SĂ ŞTIU / AM ÎNVĂŢAT

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT

Pielea trebuie îngrijită şi păstrată curată.

Reguli de :- igiena pielii

- igiena părului

- igiena unghiilor

Spălare zilnică cu apă şi săpun - dimineaţa - pe mâini, faţă şi până la brâu;- seara - pe mâini, faţă, brâu şi picioare;- înainte de fiecare masă - pe mâini;- după folosirea toaletei - pe mâini;- zilnic - duş ;- săptămânal – baie.Ştergere cu un prosop curat.

Spălare săptămânală cu apă fierbinte şi şampon, urmată de ştergere cu un prosop curat;Periere şi pieptenare zilnică.

Spălare cu apă şi săpun a spaţiilor de sub unghii şi cutelor din jurul unghiilor;Tăiere scurtă.

(Anexa 4)REBUS

ORIZONTAL

1. Pe mâini mă spăl întotdeauna cu……………………...

2. Mă perii cu ……………………….

3. Unghiile le tai cu ………………...................

VERTICAL 4. Eu de…………..nu mă tem. 4.

1. 2. 3.