izricanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti

13
Osnovna škola Ivana Granđe Soblinečka 68, 10 360 Sesvete Mentor: Maja Božić Pripravnica: Veronika Rožman Čorak PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA HRVATSKOGA JEZIKA (KOMISIJA) Nastavno područje: Hrvatski jezik Nastavna tema: Glagoli Ključni pojmovi: Prošlost, sadašnjost, budućnost Nastavna jedinica: Izricanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti 1

Upload: marko-corak

Post on 14-Feb-2015

382 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Priprava iz hrvatskog jezika za 4. razred

TRANSCRIPT

Osnovna škola Ivana Granđe

Soblinečka 68, 10 360 Sesvete

Mentor: Maja Božić

Pripravnica: Veronika Rožman Čorak

PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

HRVATSKOGA JEZIKA

(KOMISIJA)

Nastavno područje: Hrvatski jezik

Nastavna tema: Glagoli

Ključni pojmovi: Prošlost, sadašnjost, budućnost

Nastavna jedinica: Izricanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti

Obrazovna postignuća: Prepoznati prošlu, sadašnju i buduću glagolsku radnju

Razredni odjel: 4.b

Nadnevak održavanja nastavnog sata: 5.4.2013.

Tip sata: Ponavljanje i utvrđivanje gradiva

Mjesto izvođenja sata: učionica

1

1. CILJ NASTAVNE JEDINICE:Ponoviti i utvrditi pravilno izricanje prošlog, sadašnjeg i budućeg vremena.

2. ZADAĆE NASTAVNE JEDINICE:a) Materijalne:

Ponoviti vrste riječi glagole i imenice. Utvrditi razliku između prošlog, sadašnjeg i budućeg vremena. Obogatiti učenikov jezični i stilski izraz usvajanjem novih riječi. Razvijati govornu i pisanu komunikaciju.

b) Funkcionalne:Razvijati sposobnost uočavanja, prepoznavanja i pravilnog izricanja glagolskih vremena. Poticati sposobnost primjene znanja na nizu primjera i u različitim situacijama. Razvijati sposobnost logičkog mišljenja i zaključivanja. Razvijati kreativno mišljenje.

c) Odgojne: Razvijati korektnu i smirenu jezičnu komunikaciju. Poticati učenike na međusobnu usmenu komunikaciju i razvijati prijateljski i suradnički odnos sa suučenicama i suučenicima. Isticati važnost razlikovanja prošlog, sadašnjeg i budućeg vremena u svakidašnjoj komunikaciji. Poticati i razvijati osobine samostalne i stvaralačke ličnosti. Njegovati urednost, točnost i preglednost u pisanju.

3. KLJUČNI POJMOVI: prošlost, sadašnjost budućnost

4. OBRAZOVNA POSTIGNUĆA: Prepoznati prošlu, sadašnji i buduću glagolsku

radnju.

5. RAZVOJ KOMPETENCIJA: čitalačke, analitičke, recepcijske, komunikacijske kompetencije

6. METODIČKI SUSTAVI: problemsko – stvaralački korelacijsko – integracijski

7. KOMUNIKACIJA učiteljica – učenik učiteljica – učenici učenik – učiteljica učenik – učenici

8. NASTAVNE METODE

2

metoda razgovora metoda usmenog izlaganja metoda slušanja metoda čitanja i pisanja stvaralačka metoda metoda promatranja i zapažanja

9. OBLICI NASTAVE: frontalni individualni rad u skupini

10. NASTAVNI IZVORI I SREDSTVA knjige (literatura) računalo crteži

11. KORELACIJA

a) Međupredmetna – Likovna kultura-crteži, Priroda i društvo-vrijemeb) Unutarpredmetna - jezično izražavanje, pravopis, pravogovor, medijska kultura

PRILAGODBA METODA, SREDSTAVA I OBLIKA RADA ZA UČENIKA S INDIVIDUALIZIRANIM ODGOJNO – OBRAZOVNIM PROGRAMOM

građa lagana za čitanje - pojednostavljivanje i vizualizacija teksta samostalno pisanje temeljem zadanih odrednica (slike, riječi)

praktičan rad uz podršku

nastavna sredstva pročišćena od detalja, usmjerena na zadatak (crteža, shema)

individualizirani nastavni listići (zadaci), prilagođavanje tiska (povećani razmaci između riječi, rečenica, redova teksta, uvećanje tiska)

samostalnost učenika: stupnjevito pružanje podrške pri samostalnom radu npr. čitanje umjesto učenika, pomoć pri čitanju

prostor: sjedenje učenika na mjestu koje mu najbolje odgovara, u blizini učitelja zbog lakšeg nadziranja i pružanja podrške u radu

uspostavljanje pozitivnog i dobronamjernog odnosa, pohvala truda koji učenik ulaže, fizičko približavanje učeniku kod zadavanja zadataka

LITERATURA

3

a) Bežen, A., Budinski, V., Kolar, M. (2006). Hrvatski za tebe i mene, radna bilježnica iz hrvatskoga jezika za četvrti razred osnovne škole. Profil. Zagreb

b) Babić, S., Finka, B., Moguš M. (1996). Hrvatski pravopis. Školska knjiga. Zagreb

c) Stančić, Z.; Ivančić, Đ. (2004) Moje dijete u školi, priručnik za roditelje djece s posebnim edukacijskim potrebama. Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i Hrvatska udruga za stručnu pomoć djeci s posebnim potrebama IDEM. Zagreb

d) Težak,S.; Babić,S. (2000): Gramatika hrvatskoga jezika. Školska knjiga, Zagreb

e) Vican, D., Milanović Litre, I. (2006). Nastavni plan i program za osnovnu školu. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. Zagreb

4

12. STRUKTURA NASTAVNOG SATA:

I. nastavna situacija: UVODNI (MOTIVACIJSKI) RAZGOVOR

Na početku sata igrom pantomime pokazujemo radnje koje učenici pogađaju i otkrivaju u

kojem su vremenu izrečene. Razgovorom dolazimo i do ponavljanja ostalih glagolskih

vremena.

II. nastavna situacija: NAJAVA ZADAĆE NASTAVNOG SATA

Najavljujemo današnju temu. Danas ćemo ponavljati glagole, odnosno izricanje prošlosti,

sadašnjosti i budućnosti. Otkrivam naslov na ppt prezentaciji.

III. nastavna situacija: PONAVLJANJE I VJEŽBANJE GRAMATIČKO-

PRAVOPISNOG GRADIVA

Ponavljanje osnovnih jezičnih činjenica vezanih uz glagole. Učenici dobivaju zadatak da od dobivene

imenice svatko za sebe osmisli po jednu rečenicu u zadanom glagolskom vremenu (prilog 1).

IV. nastavna situacija: ZADACI ZA VJEŽBANJE I PONAVLJANJE

Učenici u skupinama promatraju i opisuju dobivene crteže koristeći sva tri glagolska vremena

(prilog 2).

V. nastavna situacija: USUSTAVLJIVANJE JEZIČNIH SADRŽAJA

Kraćim sintetizirajućim razgovorom dovodimo učenike do uopćavanja znanja i početnog

oblikovanja pojedinih pojmova zadanih nastavnim programom/sadržajem nastavne jedinice.

VI. nastvna situacija: DOMAĆA ZADAĆA

Učenici dobivaju nastavni listić (prilog 3).

5

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

NASTAVNA

ETAPA

Korelacija s

nastavnim

područjima i

predmetima

Nastavne

metode,

izvori i

sredstva

Sadržaji nastavne situacije

Zadaća

nastavne

situacije

Nastavna situacija

1. UVODNI (MOTIVACIJSKI) RAZGOVOR ILI ZADATAK

HJ- jezično izražavanje

Priroda i društvo

-metoda demonstra-cije

-metoda slušanja

-metoda razgovora

-metoda usmenog izlaganja

Sat započinjem pozdravom.Igrom pantomime prikazujemo radnje. Učenik dobiva uputu o tome što treba raditi (glumi pisanje). Ostali učenici pogađaju što radi. Drugi učenik također kroz igru prikazuje radnju spavanja. Učenici opet pogađaju što radi. Na isti način prikazujemo još i radnje češljanja i trčanja. Zaključujemo da su sve radnje izrečene u sadašnjem vremenu. Pitam učenike što su radili tijekom praznika. Učenici odgovaraju nakon čega zaključujemo da su to bile radnje izrečene u prošlom vremenu. Kažem učenicima kako za sljedeći vikend napokon najavljuju lijepo vrijeme i pitam ih što će raditi. Nakon nekoliko odgovora zaključujemo da su radnje izrečene u budućem vremenu.

-stvoriti ugodno radno ozračje

-motivirati učenike za rad

-poticati izražavanje učenika

2.NAJAVA ZADAĆE NASTAVNOG SATA

-metoda usmenog izlaganja

-metoda pisanja

Najavljujem današnju temu -ponavljanje glagola, odnosno izricanja prošlog, sadašnjeg i budućeg vremena.Na ppt prezentaciji prikazujem naslov: "Izricanje prošlosti, sadašnjosti i budućnost“. Učenici prepisuju naslov u bilježnice.

-potaknuti učenike na pažljivo slušanje

PRIPOMENE:

6

NASTAVNA

ETAPA

Korelacija s

nastavnim

područjima i

predmetima

Nastavne

metode,

izvori i

sredstva

Sadržaji nastavne situacije

Zadaća

nastavne

situacije

Nastavna situacija

3. PONAVLJANJE I VJEŽBANJE GRAMATIČKO-PRAVOPISNOG GRADIVA

HJ-pravopis

HJ- jezično izražavanje

-metoda usmenog izlaganja

-metoda slušanja

-metoda pisanja

-bilježnice

-metoda čitanja-metoda slušanja

Uz pomoć ppt prezentacije ponavljamo osnovne jezične činjenice vezane uz glagole, npr. što su glagoli, što njima izričemo. Usput ponovimo i što su imenice jer će nam osvješćivanje tog znanja pomoći u sljedećem zadatku.Prinosim učenicima kutijicu koja sadrži 30 papirića s imenicama. Svaki učenik uzima jedan papirić (1 imenicu) od koje mora napisati rečenicu u određenom glagolskom vremenu. Učenici u redu do prozora imat će za zadatak osmisliti rečenicu u prošlom vremenu, red u sredini osmislit će rečenicu u sadašnjem vremenu, a red do vrata osmislit će rečenicu u budućem vremenu.

Učenici čitaju rečenice koje su osmislili.

-razviti usmjereno slušanje

promišljanje u unutarnjem monologu

4. ZADACI ZA

VJEŽBANJE I

PONAVLJANJE

HJ- jezično izražavanje

Likovna kultura

-metoda razgovora

-metoda

pisanja

-bilježnice

Učenici se dijele na šest skupina po četiri učenika. Svaka skupina dobiva po jednu sliku. Na slikama se nalaze junaci serije Asterix i Obelix. Kratko analiziramo likove (što znaju o njima, što piju, zašto je Obelix uvijek jak,itd.). Svi su crteži različiti. Zadatak je osmisliti unutar skupine rečenice kojima će opisati crtež, a da sadrži prošlo, sadašnje i buduće vrijeme.Rečenice pišu u bilježnice.Obilazim ih, sugeriram i/ili ispravljam rečenice.

promišljanje u dijalogu unutar skupine

PRIPOMENE:

7

NASTAVNA

ETAPA

Korelacija s

nastavnim

područjima i

predmetima

Nastavne

metode,

izvori i

sredstvaSadržaji nastavne situacije

Zadaća

nastavne

situacije

Nastavna situacija

5. USUSTAVLJI-

VANJE JEZIČNIH

SADRŽAJA

HJ- jezično

izražavanje

HJ-pravopis

-metoda usmenog izlaganja

-metoda slušanja

-metoda razgovora

-metoda govorenja-metoda čitanja

Odabiremo predstavnike skupina. Predstavnici skupina dolaze pred ploču i čitaju što su napisali u prethodnoj etapi. Učenici slušaju jedni druge. Crtež skupine koja je na redu za čitanje pokazuje se na ppt prezentaciji kao bi ga cijeli razred mogao vidjeti.

Ispravljamo pogreške. Kraćim sintetizirajućim razgovorom dovodimo učenike do uopćavanja znanja i početnog oblikovanja pojedinih pojmova zadanih nastavnim programom/sadržajem nastavne jedinice.

-potaknuti učenike na iznošenje vlastitih misli

6. DOMAĆA

ZADAĆA

HJ-pravopis

metoda usmenog izlaganja

metoda slušanja

Dijelim učenicima nastavne listiće za vježbu (prilog 3).Učenici ih lijepe u bilježnice. Objašnjavam zadatke. Učenici slušaju.

-razviti usmjereno slušanje

PRIPOMENE:

8

PLAN PLOČE

ZABILJEŠKE MENTORA

9

OCJENA

10