Jill sold 2 tubs of Oatmeal Cookie Dough. How much did she ... viewGrade 3 Problem Solving. Chocolate Chip Cookie Dough. $5. a. tub. ... Mark sold 3 tubs of Oatmeal Cookie Dough and 4 tubs of Peanut Butter Cookie Dough

Download Jill sold 2 tubs of Oatmeal Cookie Dough. How much did she ...  viewGrade 3 Problem Solving. Chocolate Chip Cookie Dough. $5. a. tub. ... Mark sold 3 tubs of Oatmeal Cookie Dough and 4 tubs of Peanut Butter Cookie Dough

Post on 14-Feb-2018

215 views

Category:

Documents

2 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

<p>Grade 3 Problem Solving</p> <p>Chocolate Chip Cookie Dough</p> <p>$5 a tub</p> <p>Peanut Butter Cookie Dough</p> <p>$4 a tub</p> <p>Oatmeal Cookie Dough</p> <p>Your text here</p> <p>$3 a tub</p> <p>1. Jill sold 2 tubs of Oatmeal Cookie Dough. How much did she raise? Answer = $ ______</p> <p>2. Sue sold 1 tub of Oatmeal Cookie Dough and 1 tub of Chocolate Chip Cookie Dough. How much did she raise? Answer = $ ______</p> <p>3. Adam sold 2 tubs of Peanut Butter Cookie Dough and 2 tubs of Chocolate Chip Cookie Dough. How much money did he raise in all? Answer = $ ________</p> <p>4. Mark sold 3 tubs of Oatmeal Cookie Dough and 4 tubs of Peanut Butter Cookie Dough. How much money did he raise in all? Answer = $ ________</p> <p>5. Jade only sold Peanut Butter Cookie Dough. She raised $32 in all. How many tubs did she sell? Answer = ________</p> <p>6. Jerrys mother loves Oatmeal Cookie Dough. She has $20 to spend. How many tubs can she buy? Answer = ________ </p> <p> If she has any change, how much will it be? Answer = ________</p> <p>7. How much would it cost to buy 3 tubs of Peanut Butter Cookie Dough, 4 tubs of Chocolate Chip Cookie Dough and 3 tubs of Oatmeal Cookie Dough? Answer = $ ________</p> <p>Chocolate Chip Cookie Dough</p> <p>$5 a tub</p> <p>Peanut Butter Cookie Dough</p> <p>$4 a tub</p> <p>Oatmeal Cookie Dough</p> <p>Your text here</p> <p>$3 a tub</p> <p>Challenge</p> <p>8. If I buy 11 tubs of Chocolate Chip Cookie Dough, 6 tubs of Peanut Butter Cookie Dough and 6 tubs of Oatmeal Cookie Dough, how much change will I receive from $100? Answer = $ ______</p> <p>9. Is it cheaper to buy 15 tubs of Oatmeal Cookie Dough or 9 tubs of Chocolate Chip Cookie Dough? What is the difference in price? Answer = $ ______</p> <p>10. I spent $33 buying 10 tubs of cookie dough. I only bought Peanut Butter Cookie Dough and Oatmeal Cookie Dough. How many tubs did I buy of each? Answer = _______________________________________________</p> <p>11. I spent $74 buying 16 tubs of cookie dough. I only bought Chocolate Chip Cookie Dough and Peanut Butter Cookie Dough. How many tubs did I buy of each? Answer = ________________________________________________</p> <p>Super Challenge</p> <p>12. How much would it cost to buy 172 tubs of Chocolate Chip Cookie Dough, 186 tubs of Peanut Butter Cookie Dough and 293 tubs of Oatmeal Cookie Dough? Answer = $ ____________</p> <p>13. If it took Chris 1 days to eat 4 tubs of Chocolate Chip Cookie Dough, how many days would it take to eat 68 tubs of Chocolate Chip Cookie Dough? Answer = ______________</p> <p>29</p>