jÁtÉk a fŐnevekkel - oktatas.hu...4 2’ ii. fŐ rÉsz 1. célkitűzés: a főnevekről már...
TRANSCRIPT
1
„A gyerek játék közben tanul.
És a legfontosabb, hogy megtanul játszva tanulni.”
O. Fred Donaldson
Játékpedagógia a tanítási folyamatban
JÁTÉK A FŐNEVEKKEL
Óraterv
4. évfolyam
Szada, 2018.11.21.
2
„A játék olyan tevékenység, amelyet nem lehet elég komolyan venni.”
Jacques-Yves Cousteau
A pedagógus neve: Tari Anikó
Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom
Tantárgy: magyar nyelv
Osztály: Szadai Székely Bertalan Általános Iskola 4.a osztálya
Az óra témája: Játék a főnevekkel
Az óra cél-és feladatrendszere: A főnév, mint szófaji csoport felismerése, megkülönböztetése más szófajoktól.
A főnevek csoportosítása, nyelvtani ismeretek alkalmazása a játékpedagógia módszerein keresztül.
Beszédfejlesztési, anyanyelvi kompetenciák fejlesztése.
Szociális, kooperatív és kognitív készségek erősítése.
Digitális és vizuális kompetenciák fejlesztése.
Az óra didaktikai feladatai: ismereteket gyakorló, rendszerező, készségfejlesztő óra.
Tantárgyi kapcsolatok: magyar irodalom, ének-zene, vizuális nevelés.
Felhasznált források: Saját készítésű digitális tananyag (diák a Mellékletben megtalálhatók, a PPT-ből vetíthetők).
Digitális tananyaghoz összeállított fénymásolt feladatlapok (a Mellékletből nyomtathatók).
Sebő Ferenc – Cseh Tamás – Sebestyén Márta: Ugrótáncot jókedvemből…
Forrás: https://www.youtube.com/watch?v=waDydkEQjJU
Dátum: 2018. 11. 21.
3
Időkeret
Az óra menete
Nevelési-oktatási stratégia
Megjegyzés
Módszerek
Tanulói
munkaformák
Eszközök
I. BEVEZETŐ RÉSZ
1. Szervezési feladatok.
laptop,
digitális
tananyag,
feladatkosarak
A heterogén csoportok kialakítása
előzőleg már megtörtént. A gyerekek
asztalára kis kosarakban helyezem el az
általam összeállított, differenciált
gyakorlásra alkalmas feladatlapokat
(feladatkosárnak nevezzük), melyek
megegyeznek a digitális tananyag diáinak
nyomtatott változatával (Melléklet).
2’
2. Vendégek köszöntése verssel, felelősök
jelentése.
Kivetítőn a digitális tananyag 1. diája.
hangolódás
gyakoroltatás
frontális
munkaforma
„Magyar házban a vendéget
szeretettel várják,
pirosra sült friss cipóval
szívesen kínálják.
Ha nincs kalács, ha nincs cipó,
mit tehet az ember?
Köszönti a vendégeket
meleg szeretettel.”
1’
3. Artikulációs gyakorlat csoportköszöntő
verssel.
„Titkos-nyelv” játék.
Kivetítőn a digitális tananyag 2. diája.
gyakoroltatás
motiválás
csoportmunka
A versnek csak a magánhangzóit
hangoztatjuk.
4
2’
II. FŐ RÉSZ
1. Célkitűzés: a főnevekről már sokat
tanultunk az előző órákon, a mai órán a
főnevekkel fogunk játszani.
2. ”Riporter” játék.
Kivetítőn a digitális tananyag 3. diája.
ismeretek
rögzítése,
gyakoroltatás
frontális
munkaforma
A riporter mikrofonnal a kezében körbe
jár a gyerekek között és kérdez:
Pl.: Mit neveznek meg a főnevek?
Milyen két nagy csoportját ismerjük?
Hogyan kérdezünk rájuk?
Mondj példát a tulajdonnevekre! stb.
1’
3. ”Lári-fári” játék. A főnevekről való
állítások igazságtartalmának eldöntése.
Kivetítőn a digitális tananyag 4. diája.
A feladatok megoldása közben az 5. dia látszik.
játék
gyakorlás
frontális
munkaforma
Hamis állításnál: „Lári-fári!”
Igaz állításnál: „Valóban!” választ kell
adniuk a gyerekeknek.
Pl.: A főnevek élőlényeket és tárgyakat
neveznek meg. – „Lári-fári!”
A tulajdonneveket mindig nagy
kezdőbetűvel írjuk. – „Valóban!” stb.
3’
4. ”Főnév-párosító” játék.
Kivetítőn a digitális tananyag 6. diája.
játék
ellenőrzés
értékelés
frontális,
páros
munkaforma
szókártyák
A szókártyákon található köznevek és
tulajdonnevek egymáshoz rendelése.
Pl.: autó- Opel, kutya-Bundás stb.
A szókártyákat a terem különböző
pontjain rejtettem el (függönyre tűzve,
könyvek mögött, szekrény tetején). Aki
megtalálta a szókártyát, megkeresi azt a
társát, akinél a szókártya párja van.
5
10’
5. CSOPORTOK FELADATAI:
Piros csoport:
„Személynév-keresgető” játék.
Kék csoport:
„Főnév-olvasztó” játék.
Zöld csoport:
„Anagramma” játék.
Sárga csoport:
„Eszperente”-játék.
Narancs csoport:
„Mosolygós”-játék
„Csak arra mosolyogj, akitől a szólánc
folytatását várod!”
gyakorlás,
ismeretek
alkalmazása,
rögzítése,
játék
csoportos
munkaforma
Digitális anyag
8. számú
diájának
nyomtatott
változata
feladatlapon.
Digitális anyag
11. számú
diájának
nyomtatott
változata
feladatlapon.
Digitális anyag
13. számú
diájának
nyomtatott
változata
feladatlapon.
Digitális anyag
15. számú
diájának
nyomtatott
változata
feladatlapon.
Betűrácsban személynevek keresése.
A „lap” szó főnevekbe való beillesztése.
Főnevekben a helyes betűsorrend
meghatározása.
Betűrejtvény csak „e” magánhangzós
szavakkal.
Szófaji sor létrehozása meghatározott
mássalhangzó kezdéssel.
Pl.: madár (főnév) - mekeg (ige) - mély
(melléknév)
6
18’
5. Csoportok feladatainak ellenőrzése.
Kivetítőn az adott csoport feladatának megfelelő
diakép. (8., 9., 11., 13., 15., 16.)
A helyes megfejtéseket a tanulók írják
táblafilccel a kivetítő táblára. (A diákat
mindvégig írható táblára vetítem ki, így a
megfejtés számára üresen hagyott részekre a
gyerekek tudnak írni, illetve a „Személynév-
keresgető” játéknál össze tudják kötni a
betűket.)
ellenőrzés,
értékelés,
előadás,
megbeszélés,
bemutatás
csoportos és
frontális
munkaforma
projektor,
laptop,
digitális anyag,
feladatlapok,
táblafilc
Piros csoport: 8.-9. dia
Megfejtések: Bendegúz, Zoltán, Hanna,
Ferenc, Beáta, Miklós, Olga, Huba, Milán,
Tímea, Dóri, Zoé
Kék csoport: 11. dia
Megfejtések: kalap, hírlap, írólap,
talapzat, alap, lapát
Zöld csoport: 13. dia
Megfejtés: Budapest, Tisza, Kincsem,
Románia, Rumini, Gábor
Sárga csoport: 15. dia
Megfejtés: fejtörő, fázom, kecske,
esernyő, ébresztőóra
Függőlegesen a megjelölt sorszámú betűk
összeolvasásával: EMESE
Narancs csoport: 16. dia
Játék bemutatása.
5’
III. BEFEJEZŐ RÉSZ
1. ”Fül-hegyező” játék.
A tanóra hangulati lezárása, akusztikai figyelem
fejlesztése.
Kivetítőn a digitális tananyag 17. diája.
megfigyelés,
memorizálás,
játék,
hangulati
lezárás
frontális
munkaforma
CD-lejátszó,
zenei anyag,
hangszórók,
laptop
Sebő Ferenc – Cseh Tamás – Sebestyén
Márta: Ugrótáncot jókedvemből című zenei
műben a tulajdonnevek megkeresése. A
gyerekek ismerik a zeneművet, éneklünk,
táncolunk, és közben együtt számláljuk meg a
dalban elhangzó tulajdonneveket.
Pl.: Fehérvár, Rozika, Terike, Marcsa,
Kisbelényes, Nagyszalonta stb.
7
3’
2. Házi feladat kijelölése.
3. Tanóra értékelése osztályzattal Kivetítőn a digitális tananyag 18. diája.
megbeszélés,
magyarázat,
utasítás
értékelés,
önértékelés
frontális
munkaforma
feladatlap
értékelőkártyák
(csoportjutalmaz
ó kártyák
kiosztása)
Ismert közmondásokban, szólásokban a
főnevek kikeresése.
A tanulók a tanórát, csoportjuk és saját
maguk órai munkáját értékelik
osztályzattal. Az osztályzatot felemelt
kezükkel mutatják az iskolai érdemjegyek
mintájára 1-5-ig terjedő értékskálán.
8
MELLÉKLET
1. 2. 3.
4. 5. 6.
9
7. 8. 9.
10. 11. 12.
13. 14. 15.
10
16. 17. 18.
19.
11
Csendkártya és csoportjutalmazó kártya
A kooperatív és csoportmunkák során előszeretettel alkalmazom ezt a magatartást és órai munka aktivitását értékelő rendszert. Csak csendben az
illető gyermek elé helyezem a kis kártyát az asztalára, így nem zavarom fegyelmezéssel a tanóra menetét, nem bontom meg az óra folytonosságát.
A gyerekek örülnek, ha elismerést, dicsérő kártyát kapnak tőlem, ezzel is buzdítom, ösztönzöm őket a további aktív feladatvégzésre. A csendjelzést
ritkán kell alkalmaznom, megszokták a csoportban történő kooperatív munkát, fegyelmezetten, hatékonyan, egymást segítve, becsülve tudnak
együtt tevékenykedni, együttműködni.