kурбанова Зульфия Османовна

40

Upload: nurlan-abilhanov

Post on 14-Jan-2017

792 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 2: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 3: Kурбанова Зульфия Османовна

Апта:Күні:27.01.15

ПәніИнформатика

Мұғалім аты-жөніКурбанова З.О.

Төле би ШЖЖОМ Оқу-ісінің меңгерушісі________Г.Жүніс.

Сабақтың тақырыбы: Нөмірленген және маркерленген тізімдер. Бағандар Сілтеме: 6-сынып оқулығы;Сабақтың мақсаты: Мәтіндік редакторында нөмірленген, маркерленген тізімдермен және бағандармен жұмыс істей білуге үйрету .Күтілетін нәтиже: Оқушылар нөмірленген және маркерлеген тізімдермен, бағандарда компьютерде жұмыс істей алады.Сабақтың түрі: Жаңа сабақӘдіс-тәсілдері: «Еркін жазу», «Басымдылық пирамидасы», деңгейлік тапсырмалар, «Болжам кестесі»

І КІРІСПЕ: Ұйымдастыру кезеңі (4 мин.)Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Ресурстар

Сәлемдесу. Ұйымдастыру. Сабақ барысымен таныстыру. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру Жағымды тілектер айту үш тілде (қазақ, орыс, ағылшын)

Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын

дайындыққа келтіру Оқушылар қазақ, орыс және ағылшын тілінде бір біріне

жағымды тілектер айтадыСыныпты «Кемедегі капитан» әдісі арқылы З топқа бөлемін Еркін жазу» әдісі бойынша әр топ өздерінің топтарының атын қорғауға тапсырма беремін

Оқушылар «Кемедегі капитан» әдісі арқылы WORD, WORD PAD, БЛОКНОТ атты З топқа бөлінеді«Еркін жазу» әдісі бойынша әр топ өздерінің топтарының атын қорғайды

Пазлдар

Үй тапсырмасын тексеру (6 мин.) «Сәйкестендіру тесті» Сәйкестендіру тесті таратылады. Сәйкестендіру тестін толтырылады Кеспе қағаздары

ІІ ТҰСАУКЕСЕР: Мағынаны тану Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталамын

ІІІ НЕГІЗГІ БӨЛІМ: Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті

«Басымдылық пирамидасы» әдісі арқылы З топқа:І топ: «Маркерленген тізімдер»ІІ топ: «Нөмірленген тізімдер»ІІІ топ: «Бағандар» тақырыбын беріп, сабақтың өтілу шартын түсіндіру.Топтағы әрбір оқушының қолына «Бағалау парағын» беру.

Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушыны «Бағалау парағымен» танысады.Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.Топтағы әрбір оқушы тақырыпты бөліп алып оқиды. Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді.

Үлестірмелі парақтарБағалау парағы

Сергіту сәті (2 мин.)

Екі бірдей сурет беріледі. Әр топ сол суреттің он айырмашылығын табу керек

Оқушылар суреттің он айырмашылығын табады Сурет

ІV ҚОРЫТЫНДЫ «Болжам кестесі» (8 мин.)Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті

Деңгейлік тапсырмалар беремін «Болжам кестесі» әдісі бойынша сұрақтар қоямынКері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)

А, В, С деңгейлі оқушылар тапсырмаларды орындайды.«Болжам кестесі» әдісі бойынша түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау сияқты сұрақтарға тереңірек жауап береді

Деңгейлік тапсырмалар

Бағалау (2 мин.)Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті

Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.

Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.

Үйге тапсырма (1 мин.)Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті

«Нөмірленген және маркерленген тізімдер. Бағандар» тақырыбын оқып келу. «Компьютер» тақырыбына ертегі жазып келу

Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.

Рефлексия (2 мин.)Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады.

Page 4: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 5: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 6: Kурбанова Зульфия Османовна

Топқа бөлу:Топқа бөлу:Мәтіндік бағдарламалар

MS WORD WORD PAD

Блокнот

Page 7: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 8: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 9: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 10: Kурбанова Зульфия Османовна

Үй жұмысы Жаңа сабақ

Тапсырмалар Сергіту сәті

Сабақ бекіту

Сабақ барысы

Page 11: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 12: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 13: Kурбанова Зульфия Османовна

Сәйкестендіру тесті:1. MS Word редакторын іске қосу жолы

А. Мәтінді курсивпен жазады

2. Құжатты сақтау командасы В. Файл – Создать (Құру)3. Мәтінді пішімдеу деген не? С. Пуск – Все программы –

Microsoft Office – Microsoft Word

4. Жаңа құжат құру командасы D. <Enter> пернесі5. Мәтінді редакциялау деген не?

E. Файл – Сохранить как.. (Сақтау)

6. MS Word-та абзац қай пернені басумен аяқталады?

F. Мәтіннің пішімін оның параметрлері арқылы қою

7. - батырмасының қызметі қандай?

G. Өңдеу, енгізу, өшіру, орын ауыстыру, құжаттың мазмұнын түзету

Page 14: Kурбанова Зульфия Османовна

ЖАУАПТАРЫ:

1 С2 Е3 Ғ4 В5 G6 D7 A

Page 15: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 16: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 17: Kурбанова Зульфия Османовна

Сабақтың тақырыбы:

Page 18: Kурбанова Зульфия Османовна

Сабақтың мақсаты:

Мәтіндік редакторында нөмірленген, маркерленген тізімдермен және бағандармен жұмыс істей білуге үйрету . Күтілетін нәтиже: Оқушылар нөмірленген және маркерлеген тізімдермен, бағандарда компьютерде жұмыс істей алады.

Page 19: Kурбанова Зульфия Османовна

““БасымдылБасымдылықық

пирамидаспирамидас

ы”ы”І топ:

Нөмірленген тізім

ІІ топ:Маркерленг

ен тізімІІІ топ:

Бағандар

Page 20: Kурбанова Зульфия Османовна

Құжаттың сыртқы түрін жақсарту әрі оның ішкі мағынасын ұғынықты қылу үшін Word - та тізімдерімен жұмыс істеуге арналған арнайы құрал бар. Тізімдердің екі негізгі тұрпатын пайдалануға болады.• Нөмірлеуі бар тізім (списки с нумерацией)• Белгілеуі бар тізім (списки с пометками)Тізімді нөмір жаңа элементті енгізу кезінде автоматты түрде түзетіледі. Тізімдерді сұрыптаудың мүмкіндіктері болады. Пішім мәзіріндегі Тізім командасын орындау арқылы Сұхбат терезесі ашылады.

Page 21: Kурбанова Зульфия Османовна

Тек бір бір деңгейлі тізім жасаңыз немесе тізімнің ішіндегі тізімдерді көрсету үшін көп деңгейлі тізім жасаңыз.Таңбаланған тізім жасаған кезде, келесілердің кез келген біреуін орындауыңызға болады:Қолайлы таңбалауыштар кітапханалары    Тізімдерге әдепкі таңбалауыш мен нөмірлеу пішімдерін қолданыңыз, тізімдерді шертіңіз немесе таңбалауыштар мен нөмірлер кітапханаларынан басқа пішімдерді таңдаңыз.

Page 22: Kурбанова Зульфия Османовна

1. Кесте құру;

Word мәтіндік процессорында кестелерді құру үшін: Меню жолынан “ Вставка ”

батырмасын бассақ терезеден “Таблица ”командасын шертеміз, қосалқы терезеден бағанны мен жолын сұқбаттасу терезесінен орындасақ экранда Вставка таблицы диалогтік терезесі

шығады. (суретте)Число столбцов опциясының өрісіне кесте бағандарының саны енгізіледі. ОК батырсасын шертсек жеткілікті.

Page 23: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 24: Kурбанова Зульфия Османовна

Сергіту сәті:

Page 25: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 26: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 27: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 28: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 29: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 30: Kурбанова Зульфия Османовна

Деңгейлік тапсырмалар

Page 31: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 32: Kурбанова Зульфия Османовна

1.MS Word бағдарламасын іске қос2.Жаңа құжат құр3.Өз тобыңдағы оқушылардың 4. Аты -жөнін нөмірлеп жаз

А деңгейі

Page 33: Kурбанова Зульфия Османовна

1.MS Word бағдарламасын іске қос2.Жаңа құжат құр3.Маркердің көмегімен 4.мұғалімдер аттарын жаз5.Жанына пән аттарын жаз

В деңгейі

Page 34: Kурбанова Зульфия Османовна

1.Құжаттың астына кесте құр2. 3 баған, 6 жолдан тұратын3.Ішін толықтыр.

С деңгейі№ Мұғалім аты-жөні пәні

Page 35: Kурбанова Зульфия Османовна

MS Word – та кестеге жолдар қосу үшін

“Болжам кестесі”Жаңа сабақты бекіту

 MS Word – та кесте құру үшін...

Page 36: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 37: Kурбанова Зульфия Османовна
Page 38: Kурбанова Зульфия Османовна

Бағалау парағыӨзінің бағасы

Стикер бағасы

Мұғалім бағасы

Қортынды

Page 39: Kурбанова Зульфия Османовна

Үйге тапсырма:

Компьютер туралы ертегі құрастырып келу

Page 40: Kурбанова Зульфия Османовна