kablosuz haberleşmenin faydaları

of 21 /21
Kablosuz Haberleşme Sistemi

Upload: isaoztas

Post on 08-Jan-2017

190 views

Category:

Technology


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Kablosuz Haberleşme Sistemi

Page 2: Kablosuz haberleşmenin faydaları
Page 3: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Maliyet Analizi

TTVPN Kullanıldığı Takdirde Yıllık Maliyet Analizi40 Mbit TTVPN Bağlantı Ücreti 3.000TL8 Adet Dış Birim İçin Ücret 24.000TL3 Adet Park 9.000TLAylık Toplam 33.000TLYıllık Toplam 396.000TL

Kablosuz Haberleşme Sistemi Yaklaşık Kurulum Maliyeti8 Birim - 3 Park İçin Yaklaşık Maliyet

90.000 TL

Page 4: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Kablosuz Haberleşme Sisteminin Faydaları

Page 5: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Merkezi Bilboard YönetimiBu sistem sayesinde ilçede bulunan bilboardlar tek bir noktdan yönetilebilir. Her bir bilboard için ayrı internet bağlantısına gerek kalmaz. Maliyetler düşerken, işlevsellik artar.

Page 6: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Merkezi Telefon SantraliDış birimlere telefon santrali kurma ihtiyacı kalmaz. Tüm telefonlar IP Telefon ve Santral teknolojisini kullanarak, kurulacak kablosuz sistem ile merkezle tamamen ücretsiz haberleşir. Bu sayede 444 yahut 0850li hizmet numaraları, çağrı merkezi yönetimi, faks sunucu gibi hizmetler merkezi olarak yönetilebilir hale gelir.

Page 7: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Log YönetimiTüm dış birimler aynı networkte olacağı için, log yönetimi de merkezileşmiş olur. Ekstra bağlantı ve cihaz yatırımları gerekmeden, tüm sistem merkezde loglanabilir.

Page 8: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Güvenlik DuvarıMerkez binaya yapılan güvenlik duvarı yatırımı, tüm binaları kapsar. Dolayısıyla her dış birim için binlerce dolar güvenlik duvarı yatırımı yapma ihtiyacı ortadan kalkmış olur.

Page 9: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Güvenlik Kamerası YönetimiTüm dış birimlerdeki ve parklardaki güvenlik kameraları, merkezden izlenebilir ve kayıt alınabilir hale gelir. Harita üzerinden görüntü yayınlama gibi vatandaşa yönelik katma değerli hizmetler de kullanıma sunulabilir.

Page 10: Kablosuz haberleşmenin faydaları

UzaktanTeknik DestekBu sistem ile teknik destek birimleri uzak noktalara sanki aynı binadaymış gibi, hiç yerinden kalkmadan teknik destek sağlayabilir. Arızaların çözümleri hızlanır, personel giderleri düşer.

Page 11: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Merkezi Dosya Sunucuları - Ortak KlasörlerDış birimlerdeki kullanıcılar da dosyalarını ortak klasörlere sanki aynı binadaymış gibi koyabilir. Ufacık yazılar için dahi birimler arası araba tahsis etmek, gitmek gelmek işleri böylelikle son bulur. Hem yakıttan, hem zamandan tasarruf edilmiş olur.

Page 12: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Merkezi Bilişim EnvanteriBilgi işlem personeli belli programlar vasıtasıyla, tüm dış birimlerin envanterini çıkarabilir. Aynı network üzerinde olmasından dolayı sürekli takip edip, gerekli kontrollerini yapabilir.

Page 13: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Uzaktan Kapı Açma, Röle Kontrol,Enerji KesmeUzak noktaların, depoların kapıların merkezden kontrol edilebilir, enerji açıp kapatmak gereken yerlerde uzaktan, mobilden, cep telefonu üzerinden enerji kesme yapılabilir, kontrol edilmesi gereken röleler, merkezden kontrol edilebilir.

Page 14: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Merkezi Personel Takip SistemiDış birimlerdeki personeller de merkez binadaki takip sistemine dahil edilebilir, tüm personeller tek noktadan kontrol edilebilir. Böylelikle tüm personel arasında adil bir sistem kurulmuş olur.

Page 15: Kablosuz haberleşmenin faydaları

FKM MerkeziFelaket Kurtarma Merkezi için TürkTelekom’a binlerce liralık kiralık hat bedelleri ödenmez. TürkTelekom’dan alınacak hızın çok çok daha fazlası bu sistem sayesinde alınabilir. Felaket durumunda sistem sürekliliğinin sağlanması için en ideal yöntemlerden biridir. Mevcut fiber hatta yedek olarak da yine kablosuz sistem kullanılabilir.

Page 16: Kablosuz haberleşmenin faydaları

StreamTüm dış birimlerdeki kameralar, hiç bir performans sorunu yaşanmadan internetten yayınlanabilir. Her kamera için ayrı ayrı internet bağlantısı almak durumunda kalınmaz.

Page 17: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Anons SistemiSu depoları, röle istasyonları, telsiz merkezleri gibi erişilmesi zor noktalara kamera sisteminin yanına merkezi anons sistemi de yapılabilir. Bir tehlike durumunda, herhangi bir telefon üzerinden, saldırgana gerekli uyarılar yapılabilir.

Page 18: Kablosuz haberleşmenin faydaları

İnternet HizmetiŞehrin her bir noktasına ücretsiz internet hizmeti verilebilir. Standart bir sistemden çok daha ucuza gelecek bu yapıda, aynı zamanda merkezdeki üst seviye güvenlik duvarı da uç noktalarda kullanılarak güvenlik en üst seviyeye çıkarılmış olur.

Page 19: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Merkezi MonitoringTüm birimlerdeki cihazlar, merkezi monitoring yazılım ile takip edilebilir. Böylelikle bir cihazda arıza olması durumunda, herkesten önce bilgi işlem personelinin haberi olur ve olaya anında müdahale eder.

Page 20: Kablosuz haberleşmenin faydaları

Masaüstü SanallaştırmaMasaüstü sanallaştırma projeleri bu yapıyla çok kolay kurulabilir. Böylelikle dış biriler için teknik servis giderleri minimuma inmiş olur.