képzési program-fejlesztés - címlap |...

27
1 A modul kódja: HVH_VTA_28_1 Alkoss, alakíts, tapints! (II. félév) A modul felhasználási területe: 2–4. évfolyam 1

Upload: phammien

Post on 14-Mar-2019

220 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

1

1

A modul kódja: HVH_VTA_28_1

Alkoss, alakíts, tapints! (II. félév)

A modul felhasználási területe: 2–4. évfolyam

Page 2: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

2

MODULTÉRKÉPA modul kiemelt és általános céljai: A megismerő, érzelmi, társadalmi, etikai területek fejlesztése a művészeten, korosztályunkban rajzos és technikai

tevékenykedtetésen keresztül. Népi hagyományok, ünnepnapok ápolása. Pontos, tiszta, esztétikus munkára nevelés. Tudatos tapasztalatszerzés a környezetünkben található különböző anyagok vizsgálatán és alkalmazásán keresztül. Hasznos és káros anyagok keresése, természetbarát megoldások alkalmazása. Az érzékszervek tudatos működtetése összehasonlítással, megkülönböztetéssel, azonosítással. Az anyagok alakíthatóságának megtapasztalása. Kulturált környezet igényének kialakítása.

Tartalmi fókusz: Szabadidőhöz köthető tevékenységek.Fejlesztési fókuszok:A modul fejleszti a vizuális készséget, térlátást, finom-motorikus mozgást, kreativitást, esztétikai érzéket, szociális kompetenciát, együttműködést, empátiát, mozgáskoordinációt.

A modul kapcsolódik a következő modulokhoz

Téma: Gyúrd, alakítsd!; Gyümölcsnap; Alkoss, alakíts, tapints! (I. félév)Évfolyam: 2–4. évfolyam

A megvalósításához szükséges szakmai kompetenciák

Kreativitás, kimagasló esztétikai érzék, kulturális kompetencia, empátia, nyitottság, segítőkészség, kommunikációs készség, vállalkozókészség.

MODUL CÍME: ALKOSS, ALAKÍTS, TAPINTS

Célok:

2

Page 3: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

3

Magas szintű esztétikai és kulturális élmény nyújtása a gyermekeknek. Pontos, tiszta, esztétikus munkára nevelés. Tudatos tapasztalatszerzés a környezetünkben található különböző anyagok vizsgálatán és alkalmazásán keresztül. Hasznos és káros anyagok keresése, természetbarát megoldások alkalmazása. Az érzékszervek tudatos működtetése összehasonlítással, megkülönböztetéssel, azonosítással. Az anyagok alakíthatóságának megtapasztalása. Kulturált környezet igényének kialakítása.

A modulban fejlesztendő kompetenciák:Kulturális tudatosság és kifejezőkészség, térbeli-vizuális készség, kreativitás, szociális kompetencia.

Tartalmi egységek bemutatása:1. Gyúrd! – Kókuszgolyó (1 óra)2. Ujjammal festek – Esernyő (1 óra)3. Húsvéti tojás flitterekkel (2 óra)4. Jókívánság üveg (1 óra)

A modul összóraszáma: 5 óra

A modul megvalósításához szükséges eszközök/megoldások:

3

Page 4: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

4

Becsült költségekUtazás, szervezés, partnerek bevonása stb.

Tárgyi eszközök 4-5 nagyobb méretű tál 4-5 kisebb méretű tál 4-5 tálca 8-10 papírtányér interaktív tábla vagy laptop ecsetes tál törlőkendő olló ecset fél literes befőttes üvegek golyóstoll grafit ceruza

4

Page 5: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

5

Anyagigény A kókuszgolyó masszájához a hozzávalók: 50 dkg háztartási keksz 10 dkg vaj 2 evőkanál kakaó 20 dkg porcukor 1 mokkáskanálnyi rumaroma 1 csomag kókuszreszelék kevés tej vagy meggybefőtt leve rajzlap esernyő formájú sablon csomagolópapír színes papír írólap szív alakú sablon vízfesték hungarocell tojások 3-4 színű flitter (színenként 3 csomag) 2 doboz kisméretű gombostű 2 méter vékony szalag hurkapálca akrilfesték szalvéta, madzag, 2 doboz dekupázs ragasztó

SZAKIRODALOM 5

Page 6: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

6

1. Gryllus Vilmos: Maszkabál – Banyadalhttps://www.youtube.com/watch?v=eHvpBCxgKWU

2. Gryllus Vilmos: Maszkabál – Katicabogárhttps://www.youtube.com/watch?v=nu4uZ4fgFEs

3. Gryllus Vilmos: Maszkabál – Varázslóhttps://www.youtube.com/watch?v=p-gA4uYP7XE

4. Halász Judit: Csudálatos Maryhttps://www.youtube.com/watch?v=OtY79233V5M

5. Sillye Jenő: Volt egyszer egy királyhttps://www.youtube.com/watch?v=gUmv39wkA9M

6

Page 7: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

7

ALKOSS, ALAKÍTS, TAPINTS!

Ez a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást foglal magába. A modul segítségével havonta egy alkalommal lehet a tanulóknak kézműves foglalkozást tartani. A modult megelőzi az Alkoss, alakíts, tapints! (I. félév) című modul, így ezek az órák februárban kezdődnek, és májusban érnek véget.2-4. osztályos gyermekek jelentkezhetnek a délutáni elfoglaltságra, kb. 20 fő az ideális létszám.

I. FOGLALKOZÁS

Gyúrd! - Kókuszgolyó (február) – 1 óra

Tanterem berendezése: csoportmunkának megfelelően, a tanulók 4-5 fős asztaltársaságokban dolgozzanak.Munkaforma: frontális osztálymunka, önálló munka.

Kellékek: A kókuszgolyó masszájához a hozzávalók: 50 dkg háztartási keksz 10 dkg vaj 2 evőkanál kakaó 20 dkg porcukor 1 mokkáskanálnyi rumaroma 1 csomag kókuszreszelék kis tej vagy meggybefőtt leve

Elkészítése:

7

Page 8: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

8

A kekszet ledaráljuk, elkeverjük a porcukorral, a kakaóval és a szobahőmérsékletű vajjal. A meggybefőtt rumaromával ízesített levéből (vagy tejből) annyit teszünk hozzá, hogy formálható legyen. Nedves kézzel golyókat készítünk belőle, és egyenként megforgatjuk őket a kókuszreszelékben.

Eszközök: 4-5 nagyobb méretű tál – ahány asztaltársaság van (a kókuszgolyó masszájának) 4-5 kisebb méretű tál kókuszreszelékkel 4-5 tálca szalvéta interaktív tábla vagy laptop

A pedagógus a foglalkozás megkezdése előtt a csoportasztalokra helyezi a nagyobb méretű tálat a masszával, a kisebb tálat a kókuszreszelékkel, egy tálcát és szalvétát.

Az óra menete:

1. Motiváció:- Zenehallgatás Gryllus Vilmos: Maszkabál – Banyadalhttps://www.youtube.com/watch?v=eHvpBCxgKWU Gryllus Vilmos: Maszkabál – Katicabogárhttps://www.youtube.com/watch?v=nu4uZ4fgFEs Gryllus Vilmos: Maszkabál - Varázslóhttps://www.youtube.com/watch?v=p-gA4uYP7XE

8

Page 9: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

9

2. Beszélgetőkör Az elmúlt foglalkozáson már életnagyságú jelmezeket terveztetek csomagolópapírra. Melyik ünnepre készültünk ezzel?

(farsang) Mikor kezdődik a farsangi időszak? (vízkereszt után) Meddig tart a farsangi mulatozás időszaka? (hamvazószerdáig) A farsangi jelmezes felvonulást és mulatságot mi jellemzi még? (lakoma, torkoskodás) Mi a farsang jellegzetes csemegéje? (fánk)

3. A kézműves foglalkozás fő része

A mai foglalkozáson mi is egy farsangon is felszolgálható finomságot fogunk elkészíteni, kókuszgolyót alkotunk.

Lépései:9

Page 10: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

10

Elsőként a pedagógus kivetíti az interaktív táblára (vagy előzetesen felírja táblára) a kókuszgolyó hozzávalóit. A tanulókkal közösen, hangosan felolvassák azt. Megbeszéli a gyermekekkel, hogy ezeket a hozzávalókat összegyúrva kapták az asztalaikon látható masszát.

A gyerekek a csoportasztalokra kihelyezett tálakból diónyi nagyságú masszát vesznek, majd gömbölyűvé alakítják. A kókuszgolyót belehengergetik a kókuszreszeléket tartalmazó tálkába. Az elkészült finomságot a tálcára teszik. Ha a tanulók az összes masszát megformázták, törlőruhával letörlik az asztalokat, majd kezet mos mindenki. A munkát közös éneklés zárja. A csoport az Itt a farsang, áll a bál című dalt énekli el.

Itt a farsang, áll a bál,keringőzik a kanál.Csárdást jár a habverő,bokázik a máktörő.Dirreg, durrog a mozsár,táncosra vár a kosár.

A kávészem int neki,míg az őrlő pergeti.Heje-huja vigalom!habos fánk a jutalom.Mákos patkó, babkávé,értük van a parádé.

 

4. BefejezésBefejezésként a gyerekek jóízűen elfogyaszthatják a finomságot.

10

Page 11: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

11

II. FOGLALKOZÁS

Ujjammal festek - Esernyő (március)

Tanterem berendezése: tetszőleges.Munkaforma: frontális osztálymunka.Kellékek: rajzlap esernyő formájú sablon (1. sz. melléklet) vízfesték ecsetes tál törlőkendő olló csomagolópapír interaktív tábla vagy laptop

A pedagógus minden tanuló padjára előzetesen kikészít egy rajzlapot, sablont.

Az óra menete:

1. Motiváció: zenehallgatásHalász Judit: Csudálatos Maryhttps://www.youtube.com/watch?v=OtY79233V5M

11

Page 12: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

12

2. Beszélgetőkör Olvasott vagy hallott-e már valaki Csudálatos Maryről? Mi volt Mary foglalkozása? (nevelőnő) Miért hívják Csudálatos Marynek? (varázslatos képességei voltak) Milyen különleges eszközön utazott ő? (esernyő) Minek a segítségével utazott az esernyőjén? (a szél)

3. A kézműves foglalkozás fő részeA mai foglalkozáson egy színes esernyőt fogunk készíteni. (Bemutatódarab a táblán) Vízfesték segítségével, ujjatokkal, ujjlenyomatokkal fogjátok kifesteni a táblán látható módon.

Lépései:

12

Page 13: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

13

A tanulók az előkészített rajzlap és sablon mellé kikészítik grafit ceruzájukat, ollójukat, vízfestéküket, ecsetes táljukat, törlőkendőjüket.

A gyermekek maguk elé veszik a rajzlapot. Az előre odakészített esernyő alakú sablont körülrajzolják. Az elkészült esernyő alakzatot ollóval kivágják. A rajz és vágás munkafolyamat alatt a pedagógus minden tanuló padjára egy A/4-es méretű csomagolópapír darabot helyez,

majd megtölti a tanulók tálkáit vízzel. Ezután a tanulók az esernyőt ráhelyezik a csomagolópapírra, így a festés folyamata alatt nem lesz festékes a padjuk. Ujjukat belemártják a vízbe, majd a vízfestékbe, és apró ujjlenyomatok egymásutániságával töltik ki a befestendő fehér

felületet az esernyőn. Fontos, hogy az ujjlenyomatok nagyon szorosan kövessék egymást, ne maradjon fehér felület a lapon. A munka végén kidobják a hulladékot, elpakolják eszközeiket és kezet mosnak.

4. BefejezésÉrtékelésként a gyermekek az osztályteremben körbe járva megnézhetik minden társuk munkáját, gyönyörködhetnek benne, megdicsérhetik azt. A foglalkozást követően a kis esernyők tantermi díszítőelemnek is kiválóak.

13

Page 14: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

14

III. FOGLALKOZÁS

Húsvéti tojás flitterekkel (április)

Tanterem berendezése: csoportmunkának megfelelően, a tanulók 4-5 fős asztaltársaságokban dolgozzanak.Munkaforma: frontális osztálymunka, önálló munka.Kellékek: hungarocell tojás (a tanulók létszámának megfelelő mennyiségben) akrilfesték 4-5 kisméretű tálka 3-4 színű flitter (színenként 3 csomag) 8-10 papírtálca 2 doboz kisméretű gombostű 2 méter vékony szalag hurkapálca ecset ecsetes tál törlőkendő interaktív tábla vagy laptop

A pedagógus a csoportasztalokra előzetesen kikészíti a hungarocell tojásokat, kis tálkában az akril festéket, papírtálcán a flittereket, szintén papírtálcán a gombostűket, valamint a hurkapálcákat és a szalagokat.

14

Page 15: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

15

Az óra menete:1. Motiváció: zenehallgatásSillye Jenő: Volt egyszer egy királyhttps://www.youtube.com/watch?v=gUmv39wkA9M

2. Beszélgetőkör Melyik keresztény ünnephez kapcsolható az imént hallott dal? (húsvét) Mire emlékezünk húsvétkor? (Jézus Krisztus kereszthalálára) Mit ünnepelünk húsvétvasárnap? (a keresztre feszített Krisztus feltámadását) Milyen népi szokások jellemzik húsvéthétfőt? (locsolkodás) Mit adunk a bennünket meglocsoló vendégeknek? (hímes tojást)

3. A kézműves foglalkozás fő részeA mai foglalkozáson flitterekkel díszített tojást fogunk alkotni.

15

Page 16: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

16

Lépései: A gyerekek kikészítik ecseteiket, ecsetes tálkáikat. A pedagógus a tálkákba vizet tölt. A tanulók a hungarocell tojást a hurkapálca végére tűzik. Ezután ecsetük segítségével lefestik akrilfestékkel, majd kis ideig száradni hagyják. Míg szárad a tojás, érdemes hurkapálcástól

egy vázába állítani. Ezalatt a tanulók szemügyre vehetik közelebbről a pedagógus által elkészített mintadarabokat, és gondolatban megtervezhetik saját munkadarabjuk mintáját.

Száradás után a flittereket a kis gombostűk segítségével feltűzdelik. Legutolsó mozzanatként az akasztószalagot tűzik rá. A munka végén kidobják a hulladékot, elpakolják eszközeiket és kezet mosnak.

4. BefejezésÉrtékelésként a gyermekek az osztályteremben körbe járva megnézhetik minden társuk munkáját, gyönyörködhetnek benne, megdicsérhetik azt. A flitteres tojások díszíthetik a tantermet barka ágra akasztva, majd később, húsvét ünnepére hazavihetik a gyermekek.

IV. FOGLALKOZÁS

Jókívánság-üveg (május)

Tanterem berendezése: csoportmunkának megfelelően, a tanulók 4-5 fős asztaltársaságokban dolgozzanak.Munkaforma: frontális osztálymunka, önálló munka.Kellékek: fél literes befőttes üveg (a tanulók létszámának megfelelő mennyiségben)

16

Page 17: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

17

2 doboz dekupázs ragasztó ecset a ragasztóhoz tálkák a ragasztóhoz madzag szalvéták (a pedagógus által előre méretre szabva) színes papír (kb. 2 cm széles és 10 cm hosszú szelvényekre vágva) – tanulónként 10-12 szelvény piros színű papír a szíveknek szív alakú sablon (2. sz. melléklet) golyós toll törlőkendő csomagolópapír írólap olló interaktív tábla vagy sablon

A pedagógus minden csoportasztalra előzetesen kikészíti a befőttes üvegegeket, kis tálkába dekupázs ragasztót, szalvétát, sablont, piros színű papírt, csomagolópapírt és a színes cédulákat.

Az óra menete:

1. Motiváció: Anyák napi dalcsokor Orgona ága Fűzzünk, fűzzünk rózsaláncot Serkenj fel, kegyes nép Hajnalban a patak partján

17

Page 18: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

18

Már megjöttünk estére

2. Beszélgetőkör Mikor ünnepeljük anyák napját? Anyák napján kire gondolunk még édesanyánkon kívül? Mit köszönhetünk édesanyánknak? Ne csak anyák napján kedveskedjetek édesanyátoknak! Miben tudnál nap, mint nap segíteni neki, örömet okozni számára?

3. A kézműves foglalkozás fő részeA mai foglalkozáson anyák napi ajándékot fogunk készíteni, egy jókívánság üveget. Az üveget szépen feldíszítitek a mintadarabon látható módon. A végén pedig a kiosztott színes papírokra egy-egy kedves mondatot, gondolatot írsz édesanyád számára.

Lépései: A gyerekek kikészítik ecseteiket, ollóikat és golyós tollukat.

18

Page 19: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

19

A pedagógus minden tanuló padjára egy A/4-es méretű csomagolópapír-darabot helyez, hogy a tanulók ezen végezzék a munkafolyamatot.

A gyermekek maguk elé veszik a piros színű papírt és a szív alakú sablont. Körülrajzolják a szívet a színes papíron, majd kivágják. Következő lépésként ecset segítségével bekenik az üveg teljes külső felületét dekupázs ragasztóval. A ragasztós felületre rásimítják az előre méretre vágott, kikészített szalvétát. Ezután újra bekenik ragasztóval az egész felületet, ekkor már természetesen a szalvétán. Rásimítják az üveg oldalára a piros szívet. A szív alakzatot még egyszer lekenik ragasztóval. Ekkor száradni hagyják a munkát. Ezalatt kidobják a hulladékot, elpakolják a már nem használatos eszközeiket, és kezet mosnak. A száradás hosszabb folyamat, így kézmosás után minden tanuló megfogalmazza kedves szavait édesanyjának a színes

cédulákra. Előtte írólapon megírhatja piszkozatban is. Végül a megszáradt üveg szájára díszítőelemként madzagot kötnek és belehajtogatják a színes kis üzeneteket.

4. Befejezés

Értékelésként a gyermekek az osztályteremben körbe járva megnézhetik minden társuk munkáját, gyönyörködhetnek benne, megdicsérhetik azt. Természetesen az anyák napi ünnepségen ajándékként szolgál az édesanyáknak.

19

Page 20: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

20

20

Page 21: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

21

1. sz. melléklet

2. sz. melléklet21

Page 22: Képzési program-fejlesztés - Címlap | …ofi.hu/sites/default/files/lesson_scripts/2-4_eletvitel... · Web viewEz a kézművesmodul egy részmodulból áll, amely 4 foglalkozást

22

22