koloidni rastvori i-3 7čas

3
СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА Разред и одељење: I- 3 Датум: час по реду: 7 Наставни предмет: Хемија Наставна тема: Супстанце. Наставна јединица: Колоидни раствори Тип часа: Обрада Циљ часа: Образовни: Стицање знања о колоидним растворима Васпитни: Развијање одговорности, систематичности, прецизности у раду и позитивног става према учењу. Практични: Повезаност хемије са социо-економским наукама. Наставне методе: Усмено излагање, дискусија, разговор Наставна и техничка средства: Основна, П.С.Е. Облик наставног рада: Фронтални облик рада уз ангажовање ученика у свим фазама часа Објекат наставног рада (локација) Учионица Литература: Хемија за I разред економске школе ТОК ЧАСА: Уводни део часа: (5 мин.) Како делимо дисперзионе системе према величини честица? Шта је дисперзиона фаза? Шта је дисперзионо средство? Централни део часа: (35 мин.) У општем смислу, колоид или колоидна дисперзија јесте супстанца коју сачињавају компоненте које могу бити у једном, два и више различитих агрегатних стања , другим речима, врста смеше која је прелаз између хомогене смеше и хетерогене смеше. Хомогене смеше су оне смеше чији је састав исти (једнак) у свим деловима дате смеше. Препознатљиве су по томе што се њихов састав углавном не може разликовати голим оком. Хетерогене смеше су све оне смеше чији састав се разликује у различитим деловима дате смеше. Хетерогене смеше су препознатљиве по томе што се њихов састав може да се разликује голим оком. Величина честица које сачињавају дисперговану фазу унутар колоида варира од 1 nm до 100 nm. Дисперзије у којима се величина честица креће у овом опсегу се називају колоидним аеросолима, колоидним емулзијама, колоидним пенама, или колоидним суспензијама или дисперзијама. Колоиди могу бити обојени или прозирни услед ефекта расејања светлости која пролази кроз колоид. Колоиди се могу класификовати на следећи начин:

Upload: radica-miljkovic

Post on 28-Nov-2015

35 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

priprema za čas

TRANSCRIPT

Page 1: Koloidni rastvori I-3 7čas

СКИЦА НАСТАВНОГ ЧАСА

Разред и одељење: I- 3 Датум: час по реду: 7Наставни предмет: Хемија Наставна тема: Супстанце.Наставна јединица: Колоидни раствори Тип часа: Обрада

Циљ часа:

Образовни: Стицање знања о колоидним растворима

Васпитни: Развијање одговорности, систематичности, прецизности у раду и позитивног става према учењу.

Практични: Повезаност хемије са социо-економским наукама.

Наставне методе: Усмено излагање, дискусија, разговорНаставна и техничка средства: Основна, П.С.Е.Облик наставног рада: Фронтални облик рада уз ангажовање ученика у свим фазама часа

Објекат наставног рада (локација)

Учионица

Литература: Хемија за I разред економске школеТОК ЧАСА:

Уводни део часа: (5 мин.)Како делимо дисперзионе системе према величини честица?Шта је дисперзиона фаза?Шта је дисперзионо средство?Централни део часа: (35 мин.)

У општем смислу, колоид или колоидна дисперзија јесте супстанца коју сачињавају компоненте које могу бити у једном, два и више различитих агрегатних стања, другим речима, врста смеше која је прелаз између хомогене смеше и хетерогене смеше.Хомогене смеше су оне смеше чији је састав исти (једнак) у свим деловима дате смеше. Препознатљиве су по томе што се њихов састав углавном не може разликовати голим оком.Хетерогене смеше су све оне смеше чији састав се разликује у различитим деловима дате смеше. Хетерогене смеше су препознатљиве по томе што се њихов састав може да се разликује голим оком.

Величина честица које сачињавају дисперговану фазу унутар колоида варира од 1 nm до 100 nm. Дисперзије у којима се величина честица креће у овом опсегу се називају колоидним аеросолима, колоидним емулзијама, колоидним пенама, или колоидним суспензијама или дисперзијама. Колоиди могу бити обојени или прозирни услед ефекта расејања светлости која пролази кроз колоид.

Колоиди се могу класификовати на следећи начин:

  Дисперзиона фазаГас Течност Чврсто стање

Ди

спез

ион

аср

еди

на

ГасНЕМА(Сви гасови су растворљиви)

Течне АеросолиПримери: магла, измаглица

Чврсте АеросолиПримери: дим, прашина

ТечностПенаПримери: павлака

ЕмулзијеПримери: млеко, мајонез

СолПримери: фарбе, мастило, крв

Чврсто стање

Чврста пенаПримери: аерогел, полистиролска пена

ГелПримери: желатин, џем (згуснути течни део), сир, опал стакло

Чврсти солПримери: рибизла стакло, рубинско стакло

Page 2: Koloidni rastvori I-3 7čas

У физици, колоиди су интересантни системи за моделирање система атома. Колоидне честице су довољно велике да би се могле посматрати оптичким техникама попут конфокалне микроскопије. Бројне силе које управљају стањем структуре и понашањем материје, попут интеракције необухваћене запремине или електростатичке силе управљају и понашањем колоидних суспензија. Примера ради, исте технике које се могу користити у моделирању идеалних гасова, могу се користити и у моделирању колоидне суспензије чврстог стања у облику лопте.

Почетком 20. века, пре него што је ензимологија била добро разрађена и проучена, колоиди су сматрани кључним у раду ензима; тј. додавање малих количина ензима у количину воде би, на начин који је тек требало проучити, суптилним начином изменило својства воде тако да би она разложила супстрат специфичан за тај ензим. Штавише, сам живот је био тумачен кроз агрегацију својстава свих колоидних супстанци које чине организам. Како се развијало знање из биологије тако је напредовала и теорија која је колоидну поставку заменила макромолекулском теоријом, која ензим тумачи као скуп идентичних огромних молекула који делују као сићушне машине које се слободно крећу међу молекулима воде у раствору и индивидуално функционишу тако што делују на супстрат, што је свакако мање мистериозно од колоидне поставке која подсећа на фабрику која је пуна различитих машина. Особине воде у раствору се не мењају, осим у смислу осмотских промена које би настале и у присуству било које друге растворене супстанце.

Завршни део часа: (5 мин.)

Шта су колоидне дисперзије?Шта је хетерогена смеша?Шта је хомогема смеша?Наведи примере различитих врста колоидних дисперзија?