kształtowanie szybkości specjalnej w okresie startowym w treningu z akcentem doskonalenia techniki...

6
KONSPEKT JEDNOSTKI TRENINGOWEJ Temat: Ksztaltowanie szybkości specjalnej w okresie startowym w treningu z akcentem doskonalenia techniki strzalu. Czas: 90 min. Grupa wiekowa: U 18 Ilość ćwiczących: 12 + 2 Przybory: - 24 - 4 - 2 - 2 - 12 Prowadzący: Mariusz Luc Treść ćwiczenia Czas trwania Uwagi Część wstępna: 1. Rozbieganie z pilkami I Ćwiczący podzieleni są na cztery trzyosobowe grupy. Każda posiada pilkę i ustawiona jest w malym kwadracie 15 x 15 m. Zawodnicy poruszają się w truchcie wymieniając pomiędzy sobą podania pilki po podlożu wykonywane dowolnym sposobem. 2. Rozbieganie z pilkami II Przebieg jak wyżej. Zawodnicy każdej grupy poruszają się dowolnie w dużym kwadracie, przy zalożeniu, że zawodnicy danej grupy starają się przebywać w tym samym czasie w innym malym kwadracie /zwiększenie odleglości pomiędzy ćwiczącymi/. Możliwość stosowania podań górnych. /rys. 1/ 3. Rozgrzewka grupowa z pilkami z akcentem koordynacji ruchowej i elementami techniki indywidualnej. Podzial zawodników na cztery grupy. Przebieg rozgrzewki angażuje w jej wykonanie równocześnie czterech zawodników. Rozpoczyna ją jeden z zawodników z grupy ustawionej po lewej stronie wykonaniem podania pilki określonym sposobem /RR, NN/ do partnera ustawionego na wprost. Po podaniu wykonuje zwrot z przejściem do truchtu, polączonego z wykonywaniem ćwiczenia koordynacji ruchowej. Po dobiegnięciu do 2’ 2’ 12’ Ustawienie pola – duży kwadrat 30 x 30 m. podzielony na cztery mniejsze o boku 15 m. Oznaczenie zawodników poszczególnych zespolów kolorowymi znacznikami rys. 1 Wykorzystanie trzech pilek. Dwa powtórzenia danego zestawu ćwiczeń. Zachowanie plynności

TRANSCRIPT

Page 1: Kształtowanie szybkości specjalnej w okresie startowym w treningu z akcentem doskonalenia techniki strzału

KONSPEKT JEDNOSTKI TRENINGOWEJ

Temat: Kształtowanie szybkości specjalnej w okresie startowym w treningu z akcentem

Część wstępna: 1. Rozbieganie z piłkami I

Ćwiczący podzieleni są na cztery trzyosobowe grupy. Każda posiada piłkę i ustawiona jest w małym kwadracie 15 x 15 m. Zawodnicy poruszają się w truchcie wymieniając pomiędzy sobą podania piłki po podłożu wykonywane dowolnym sposobem.

2. Rozbieganie z piłkami II Przebieg jak wyżej. Zawodnicy każdej grupy poruszają się dowolnie w dużym kwadracie, przy założeniu, że zawodnicy danej grupy starają się przebywać w tym samym czasie w innym małym kwadracie /zwiększenie odległości pomiędzy ćwiczącymi/. Możliwość stosowania podań górnych. /rys. 1/

3. Rozgrzewka grupowa z piłkami z akcentem koordynacji ruchowej i elementami techniki indywidualnej. Podział zawodników na cztery grupy. Przebieg rozgrzewki angażuje w jej wykonanie równocześnie czterech zawodników. Rozpoczyna ją jeden z zawodników z grupy ustawionej po lewej stronie wykonaniem podania piłki określonym sposobem /RR, NN/ do partnera ustawionego na wprost. Po podaniu wykonuje zwrot z przejściem do truchtu, połączonego z wykonywaniem ćwiczenia koordynacji ruchowej. Po dobiegnięciu do

2’

2’

12’

Ustawienie pola – duży kwadrat 30 x 30 m. podzielony na cztery mniejsze o boku 15 m. Oznaczenie zawodników poszczególnych zespołów kolorowymi znacznikami rys. 1 Wykorzystanie trzech piłek. Dwa powtórzenia danego zestawu ćwiczeń. Zachowanie płynności

talerzyka otrzymuje podanie /dorzut/ piłki od zawodnika kolejnej grupy. W zależności od wersji rozgrzewki odgrywa piłkę określonym sposobem z powietrza i wykonuje kolejne ćwiczenie w truchcie /wersja A/, bądź przyjmuje piłkę z powietrza i prowadzi ją określonym sposobem na miejsce dorzucającego /wersja B/. Zawodnik dorzucający piłkę po podaniu zmienia pozycję wykonując w truchcie ćwiczenie koordynacji ruchowej lub sprawności ogólnej. /rys. 2/

4. Ćwiczenia strechingu. Ustawienie zawodników w czterech grupach. Każdy zawodnik z danej grupy prezentuje po dwa ćwiczenia, które wykonują wszyscy pozostali partnerzy.

4’

wykonania. rys. 2

Część główna: 5. Kształtowanie szybkości w ćwiczeniu techniki indywidualnej I.

Ustawienie zawodników w czterech grupach w narożnikach kwadratu o boku 15 m. Piłki posiadają drudzy zawodnicy każdej grupy. Na sygnał trenera pierwsi ćwiczący każdego zespołu wykonują start do wierzchołka małego kwadratu, a następnie po wykonaniu zwrotu w prawo kontynuują go w kierunku kolejnego rzędu. Po otrzymaniu podania piłki od partnera wykonują element techniki indywidualnej - w wersji A podanie bez przyjęcia piłki, w wersji B prowadzenie po przyjęciu. Kolejne powtórzenie wykonują zawodnicy podający piłkę. /rys. 3/

6. Kształtowanie szybkości w ćwiczeniu techniki indywidualnej II. Ustawienie j.w. Piłki posiadają pierwsi zawodnicy każdej grupy. Na sygnał trenera wykonują prowadzenie jej w kierunku wierzchołka małego kwadratu, gdzie zatrzymują ją podeszwą w miejscu. Po zatrzymaniu wykonują start w prawo, gdzie przejmują piłkę zatrzymaną przez partnera i prowadzą ją w kierunku przeciwnego rzędu /wersja A/, bądź wykonują podanie do pierwszego zawodnika przeciwnego rzędu ze startem na jego miejsce /wersja B/ - rys. 4

5’

5’

Wewnętrzny mały kwadrat o boku 5 m. Po cztery starty w każdej wersji ćwiczenia. rys. 3 Wewnętrzny mały kwadrat o boku 5 m. Wykonanie dwóch wersji ćwiczenia, po cztery starty w każdej.

7. Kształtowanie szybkości specjalnej w ćwiczeniach techniki strzału I. Ćwiczenie wykonywane jest równocześnie na dwie bramki na połowie boiska przez zawodników podzielonych na cztery grupy /dwie środkowe i dwie skrajne/. Każdy z zawodników posiada piłkę. Ćwiczenie rozpoczynają zawodnicy grup środkowych wykonaniem prowadzenia piłki /1/ w kierunku środka boiska z wykonaniem określonego zwodu /2/ przed ustawionym „manekinem”. Po krótkim prowadzeniu wykonują zatrzymanie piłki podeszwą w miejscu oraz szybki obieg /3/ drugiego manekina zakończony oddaniem strzału na jedną z bramek /4/. Po strzale wykonują zwrot ze startem w kierunku przeciwnej bramki /5/, na którą oddają strzał z pełnego biegu /7/ po otrzymaniu podania kontrującego /6/ od partnera ustawionego obok bramki. /rys. 5/

8. Kształtowanie szybkości specjalnej w ćwiczeniach techniki strzału II Ustawienie zawodników j.w. Ponownie ćwiczenie rozpoczynają równocześnie zawodnicy grup środkowych wykonaniem prowadzenia piłki /1/ w kierunku środka boiska z określonym zwodem /2/ przed ustawionym „manekinem”. Kontynuują prowadzenie zmieniając kierunek przy drugim manekinie /4/ kończąc go oddaniem strzału na bramkę /5/. Po strzale wykonują zwrot ze startem w kierunku przeciwnej bramki /6/, gdzie po otrzymaniu podania kontrującego /7/ rozgrywają pojedynek indywidualny /8/ z atakującym współpartnerem /7’/. Całość ćwiczenia kończą oddaniem drugiego strzału na bramkę. /rys. 6/

10’

10’

rys. 4 Przenośna bramka ustawiona jest na linii środkowej boiska. Manekiny można zastąpić tyczkami. rys. 5 Początkowo obrońca działa półaktywnie, następnie może przejść do aktywnego odbioru piłki.

9. Kształtowanie szybkości specjalnej w ćwiczeniach techniki strzału III Podobnie jak poprzednie ćwiczenie wykonywane jest na równocześnie na dwie bramki przez zawodników podzielonych na cztery grupy /trzy ustawione na liniach końcowych, jedna na środku/. Rozpoczyna je zawodnik grupy A krótkim prowadzeniem piłki /1/, z wymianą podania /2, 3/ z partnerem B, po której oddaje strzał na bramkę. Zawodnik B po wykonaniu podania /3/ do A przechodzi do szybkiego startu /4/ w kierunku środka boiska, gdzie otrzymuje podanie od współpartnera C /5/, po którym oddaje strzał na drugą bramkę. Całość ćwiczenia kończy zawodnik C wykonaniem startu do środka pola /6/ z ominięciem tyczki i oddaniem strzału na bramkę po otrzymaniu podania kontującego /7/ od partnera grupy D. /rys. 7/

10. Kształtowanie szybkości specjalnej w ćwiczeniach techniki strzału IV Ustawienie zawodników i zasady wykonania ćwiczenia j.w. Rozpoczyna je zawodnik grupy A krótkim prowadzeniem piłki /1/ z wykonaniem podania po podłożu do /2/ do partnera B ustawionego na wprost. Po podaniu wykonuje zwrot do środka boiska ze startem w kierunku przeciwnej bramki /4/. Otrzymuje podanie skośne /3/ od zawodnika grupy C, po którym oddaje strzał na bramkę z pełnego biegu. W tym samym czasie zawodnik grupy B zagrywa otrzymaną piłkę po skosie do środka pola /3/, do której dobiega /4/ zawodnik C oddając strzał na drugą z bramek. Ćwiczący B po podaniu piłki do C wykonuje szybki start /5/ w kierunku przeciwnej bramki, gdzie po otrzymaniu podania kontrującego /6/ rozgrywa pojedynek indywidualny /7/ z atakującym go zawodnikiem D /6’/, kończąc ćwiczenie oddaniem trzeciego strzału na bramkę.

10’

10’

rys. 6 Zwracamy uwagę na synchronizację działań poszczególnych zawodników i zachowanie rytmu wykonania ćwiczenia. rys. 7

rys. 8

Część końcowa: 11. Gra uproszczona „12 bramek”

Grę przeprowadzamy w dwóch zespołach sześcioosobowych na połowie boiska na dwie bramki bronione przez bramkarzy. Wewnątrz pola równomiernie rozstawionych jest ze talerzyków dodatkowych 12 przelotowych bramek o szerokości 2 m. Zadaniem poszczególnych zespołów jest zdobycie gola po strzale na bramkę bronioną przez bramkarza zespołu przeciwnego bez przyjęcia piłki. Dodatkowo podczas przygotowywania i przeprowadzenia ataku zawodnicy zespołu posiadającego piłkę muszą wykonać start przez jedną z małych bramek podczas wyjścia na pozycję, bądź po podaniu piłki do partnera. Zawodnik, który nie zrealizował założenia karany jest wykonaniem ćwiczenia dodatkowego /np. 10 wyskoków w górę ze wzniosem NN do klatki piersiowej/ poza polem gry, co powoduje, że zespół przeciwny gra przez określony czas w przewadze liczbowej.

12. Ćwiczenia rozluźniające i rozciągające.

12’

3’

Ilość przelotowych bramek jest równa licznie zawodników biorących udział w grze. Ustawienie w rozsypce.

Dodatkowe wersje ćwiczeń do wykorzystania w prezentowanej jednostce treningowej.