matematik rph.doc
TRANSCRIPT
1
1.0 PENGENALAN
Rancangan mengajar atau persediaan mengajar boleh didefinisikan sebagai suatu
rancangan pelajaran yang mengandungi unsur-unsur seperti pengetahuan sedia ada
murid, objektif pelajaran, media pengajaran, kaedah dan teknik pengajaran, set
induksi, perkembangan, penilaian dan penutup untuk satu atau dua waktu
pengajaran.
Faktor penting yang perlu dipertimbangkan oleh guru semasa menyediakan
rancangan mengajar adalah tujuan utama atau matlamat yang mahu dicapai dari
pengajaran yang hendak disampaikan serta impaknya terhadap penerimaan isi
pelajaran dan pemahaman murid.Kemahiran dalam reka bentuk instruksional sangat
perlu bagi guru dan pembina bahan instruksional.Ia dapat membantu guru
merancang pembinaan dan penggunaan media dan kaedah yang sesuai.
Model Reka Bentuk instruksional ASSURE, (Heinich, 1982) bertujuan
menyediakan panduan merancang dan mengendalikan pengajaran yang
memerlukan penggunaan media. Justeru itu penyesuaian ini dapat dilakukan
berasaskan Model Reka Bentuk tersebut bagi memilih dan menggunakan media
pengajaran secara umum.
Terdapat enam komponen dalam model ini iaitu A – Analisa Pelajar (Analyze
Learners) adalah analisis tentang ciri umum pelajar seperti peringkat umur, tahap
persekolahan, tahap kemahiran intelektual, stail pembelajaran dan
sebagainyasebelum sesuatu media dipilih dan digunakan. S – Menyatakan Objektif
(State Objective) merupakan pernyataan objektif prestasi dalam merancang sesuatu
pengajaran untuk menentukan jenis bahan multimedia yang ingin digunakan iaitu
mengenalpasti kebolehan atau prestasi yang akan dipelajari atau ditunjukkan oleh
pelajar selepas mengikuti pelajaran. S – Memilih Kaedah, Media dan Bahan (Select
Methods, Media and Materials) iaitu memilih bahan sama ada menepati kehendak
dan keperluan objektif atau mengubahsuai bahan multimedia agar menepati objektif,
ciri-ciri pelajar dan pendekatan yang akan digunakan serta kekangan yang mungkin
dihadapi sesuai dengan objektif pembelajaran. U – Menggunakan Media dan Bahan
(Utilize Media and Materials) adalah guru harus terlebih dahulu mengadakan
pratonton media tersebut sama ada manual penggunaanya, laporan, lampiran atau
2
melihat sendiri sama ada melalui paparan komputer atau mendengar audio atau
membaca teksnya supaya sesuai dengan objektif pembelajaran. R – Memerlukan
Penyertaan Pelajar (Require Learner Participation) adalah media pengajaran yang
baik membolehkan penyertaan respon pelajar dalam berinteraksi dengan bahan
yang disediakan serta mendapatkan maklumbalas.Penglibatan pelajar boleh berlaku
secara individu atau berkumpulan.E – Menilai dan Mengulangkaji (Evaluate and
Revise) ialah penilaian perlu dibuat secara berterusan dan bersepadu serta
menyeluruh disemua peringkat untuk memberi gambaran sejauhmana
keberkesanan media yang dipilih terhadap prestasi pelajar serta bertepatan dengan
objektif atau hasil pembelajaran yang dikehendaki (Heinich, 1982).
3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Kelas : 3 ABU BAKAR
Masa : 8.45-9.45
Bil. Murid : 27 orang
Bidang :Nombor dan operasi
Tajuk : Tambah dalam lingkungan 10 000
Standard kandungan : Menambah sebarang tiga nombor
Standard pembelajaran : Murid berupaya untuk:
Menambah sebarang tiga nombor tanpa dan kumpul
semula
Objektif pembelajaran :Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat menambah
tiga nombor sehingga 10 000 dalam bentuk lazim.
Pengetahuan Sedia Ada:
Murid-murid sudah mengetahui:
i) Mengira hasil tambah dua nombor sehingga 10 000.
ii) Mengira hasil tambah dua nombor sehingga 10 000 dalam bentuk lazim.
Nilai: Kerjasama
Bahan Pembelajaran: Tayangan slaid power point , tayangan video, bahan 2-
dimensi dan lembaran kerja.
Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pembelajaran Media
Pengajaran
Set Induksi Mencongak
hasil tambah
i) Guru menampal kad-kad
imbasanpada papan hitam.
i) Kad imbas
4
( 5 minit ) dua nombor
sehingga 1000.
ii) Murid dipilih secara rawak
dan diminta membaca
nombor yang ditunjukkan.
“Apakah nombor yang yang
terdapat pada kertas
berwarna merah?”
iii) Guru menyuruh murid
mencongak hasil tambah
dua nombor dengan
menyebut warna kertas.
Dalam masa yang sama
guru menggalakkan proses
persaingan antara murid.
“Sekarang, cikgu akan
menyebut dua warna kertas
dan kamu dikehendaki
mencongak hasil tambah
dua nombor tersebut. Siapa
yang cepat akan diberi
ganjaran”
Contoh:
- Merah (531) dan Kuning
(320)
- Biru (420) dan Oren (67)
- Hijau (91) dan Ungu (301)
1(15 minit) Mengira hasil
tambah dua
nombor
sehingga 1000.
i. Murid-murid telah diberikan
lembaran kerja yang
mengandungi beberapa
soalan.
“Murid-murid, sila baca
soalan-soalan di atas
i. Tayangan
video
ii. Lembaran
kerja
5
lembaran kerja yang telah
cikgu berikan, kamu
dikehendaki menjawab
soalan-soalan semasa
menonton video ini”
ii. Muridmurid dikehendaki
menonton video “Cerita
seorang petani”.
iii. Murid diberikan masa
tambahan selama 2 minit
untuk menjawab soalan-
soalan.
“Murid-murid, kamu
diberikan masa 2 minit untuk
menjawab soalan-soalan”.
iv. Gurubersama murid-murid
membincangkan lembaran
kerja yang diberikan.
v. Guru memilih murid-murid
secara rawak untuk
menjawab.
2 ( 15 minit ) Mengira hasil
tambah tiga
nombor dalam
bentuk lazim.
i. Guru membuat 5 soalan di
papan hitam dan menyuruh
murid mengira hasil tambah
dua nombor dalam bentuk
lazim.
ii. Beberapa murid dipanggil
untuk menjawab soalan-
soalan tersebut.
Contoh:
6
iii. Guru mengajarkan murid
cara penambahan 3 nombor
dalam bentuk lazim
sehingga 10 000 di papan
hitam
iv. Kemudian guru menyuruh
murid membuat soalan
berdasarkan soalan yang
telah diberikan.
Contoh:
3 (20 minit) Mengira hasil
tambah
sehingga 10 000
i. Murid-murid dibahagikan
kepada empat kumpulan.
ii. Guru memaparkan
tayangan slaid yang
mengandungi soalan
objektif dan soalan
penyelesaian masalah.
iii. Setiap kumpulan
dikehendaki menjawab
soalan-soalan yang
dikhususkan untuk setiap
Tayangan slaid
1) 673 + 1462) 280 +5613) 473 + 5074) 307 + 1975) 178 +372
2351
1017
+ 2031
5399
7
kumpulan yang terdapat di
tayangan slaid.
iv. Soalan yang dijawab
dibincangkan di dalam kelas
bersama guru.
v. Guru memanggil setiap
wakil kumpulan untuk
menjawab soalan-soalan
yang diberikan.
8
Penutup
(5 minit)
Rumusan i. Guru merumuskan tajuk
pembelajaran pada hari ini.
Refleksi:
9
2.0 ANALISIS MEDIA PENGAJARAN MENGGUNAKAN MODEL ASSURE
Tajuk Pengajaran : Nombor Bulat
Nama Guru : YUSRI BIN ABU BAKAR
Kelas : 3 ABU BAKAR
Kandungan Pengajaran : Hasil Tambah Nombor Bulat.
Masa : 08.45-09.45
Bil.Komponen-
kompenen Huraian
1 A – Analyze Learner
(Analisis Pelajar)
i. Kelas ini terdiri daripada 27 orang murid, di mana 11
orang daripadanya ialah murid lelaki dan 16 orang lagi
murid perempuan. Mereka terdiri daripada pelbagai
kaum dan budaya iaitu 27 berbangsa melayu .
ii. Mereka merupakan murid-murid yang sederhana cerdas
daripada segi mental dan sosial serta tiada kecacatan
fizikal. Walau bagaimanapun, terdapat beberapa orang
murid yang berpotensi untuk menonjol sekiranya diberi
galakan berterusan.
iii. Mereka juga berasal daripada keluarga yang mempunyai
taraf ekonomi yang sederhana dan berada. Secara
umumnya, murid-murid kelas ini tidak menghadapi
masalah dalam menyediakan kelengkapan untuk belajar.
iv. Bagi mempelajari tajuk ini, murid-murid berpengetahuan
untuk mengira dan mencongak hasil tambah dua nombor
sehingga 10 000.
10
v. Kebanyakan murid lebih suka belajar melalui aktiviti yang
menarik, bersesuaian dengan minat mereka berbanding
belajar secara formal. Mereka juga lebih suka belajar
dengan berpusatkan murid (student-centered).
vi. Terdapat tiga jenis gaya pembelajaran, iaitu gaya
pembelajaran visual, gaya pembelajaran auditori dan
gaya pembelajaran kinestetik. Secara keseluruhannya,
30% murid-murid dalam kelas 3 Kenanga ini belajar
dengan gaya pembelajaran kinestetik, 30% daripadanya
belajar secara audio dan 40% lagi belajar dengan gaya
pembelajaran visual. Perkara ini dapat dilihat apabila
mereka lebih tertarik untuk menonton sesuatu yang
dipaparkan berbanding mendengar sahaja ataupun
melakukan pergerakan aktif.
1. Bilangan murid: 30 orang
- 12 Lelaki
- 18 Perempuan
2. Purata umur: 9 tahun
3. Etnik
- Melayu: 25
- Cina: 3
- India: 2
4. Gaya Pembelajaran
- Kinestatik: 30%
- Audio: 30%
- Visual: 40%
11
12
3 S – Select
Methods, Media
and Materials
(Pilih Kaedah,
Media Dan
Bahan)
Bahan 2-Dimensi (2D)
i. Tujuan:
Bahan 2D ini merupakan kad imbasan yang digunakan
semasa set induksi.Sebagai bahan yang digunakan
untuk merangsang murid, guru membuat kad imbasan
ini di atas kertas yang berwarna-warni serta
menggunakan dua bentuk yang berbeza bagi setiap
warna tersebut, iaitu bentuk segi empat tepat dan
bulatan. Manakala warna kertas pula terdiri daripada
kuning, merah, merah jambu, biru, jingga, hijau, ungu
dan hijau muda. Oleh itu guru menyediakan 16 kad
imbasan, di mana guru akan menampal nombor-
nombor yang mudah di atas setiap kad imbasan
tersebut. Guru menggunakan pelbagai warna dan
bentuk bagi menarik minat murid-murid melibatkan diri
dalam aktiviti ini. Tambahan pula, penggunaan kad
imbasan adalah lebih efektif jika dibandingkan dengan
cara guru menulis secara langsung pada papan hitam.
ii. Cara-cara:
Guru akan menampal kad imbasan tersebut di papan
hitam dan meminta murid mengira nombor, dengan
menyebut warna dan bentuk kertas. Murid perlulah
melakukan pengiraan secara congak.Jika murid yang
dipilih tidak dapat menjawab dengan betul, guru boleh
meminta murid lain membantu.
iii.Objektif pembelajaran:
Murid dapat melakukan pengiraan secara congak.
Walau bagaimanapun, jawapan yang diberikan oleh
murid tidak semestinya tepat. Memadailah jika jawapan
mereka menghampiri jawapan yang betul.
13
iv.Adakah ia akan menarik minat murid-murid?
Penggunaan bahan 2-Dimensi ini dapat menarik
perhatian murid-murid kerana penggunaan kertas yang
berwarna-warni, di samping guru dapat mewujudkan
unsur suspen dalam kalangan murid kerana mereka
perlu peka dengan warna dan bentuk kertas yang
disebutkan oleh guru.
v. Cara Media Diperoleh:
Bahan 2D ini diperoleh dengan membuatnya sendiri.
Pada mulanya nombor-nombor dibuat dan tersebut
dan dicetak di atas kertas putih sebelum ditampal di
atas kertas-kertas berwarna. Tujuannya adalah untuk
memastikan nombor-nombor tersebut dapat
dipaparkan dengan lebih jelas.
Tayangan Slaid
i. Tujuan:
Tujuan bahan ini digunakan adalah untuk menyediakan
latihan pengukuhan kepada murid-murid dengan cara
yang lebih menarik. Guru cuba berusaha
menggunakan pendekatan ICT berbanding
penggunaan cara lama yang hanya menggunakan
papan hitam atau papan putih.
ii. Cara-cara:
Media ini digunakan secara menyeluruh di dalam kelas
semasa langkah ketiga. Guru akan memaparkan
soalan-soalan Matematik berkaitan dengan objektif
pengajaran dengan mengunakan perisian Microsoft
Power Point. Kemudian, guru akan meminta murid
untuk menjawab soalan tersebut di hadapan dengan
klik pada jawapan yang mereka dapat.
14
iii.Objektif pembelajaran:
Melalui media ini, guru mengharapkan agar murid-
murid berupaya melakukan operasi penambahan
empat digit nombor dengan tepat. Sekiranya murid-
murid tidak dapat menjawab dengan betul, guru boleh
menunjukkan cara yang betul untuk mengira dalam
bentuk lazim ataupun guru boleh meminta murid lain
untuk menulis jalan pengiraan di hadapan kelas dalam
bentuk lazim.
iv.Adakah ia menarik minat murid-murid:
Paparan soalan dengan menggunakan ICT ini akan
lebih menarik perhatian murid-murid selain sesi
pengajaran juga akan menjadi lebih efektif.
v. Bagaimana ia dihasilkan:
Tayangan slaid ini telah dihasilkan dengan membuat
sendiri soalan Matematik dengan berpandukan buku
teks Matematik Tahun 3. Gambar-gambar yang
menarik telah dimasukkan sebagai latar belakang dan
animasi-animasi yang dirasakan sesuai turut
dimasukkan sebagai cara untuk menarik minat murid-
murid untuk menjawab soalan-soalan yang terdapat di
dalam slide PowerPoint ini.
4 U – Utilize
Media and
Materials
(Penggunaan
Media Dan
Material)
i. Semakan Media
Bahan 2D
Idea untuk membuat bahan 2D ini telah dikemukakan
kepada pensyarah pembimbing dan beliau telah
mempersetujuinya kerana melalui cara tersebut, guru
dapat menerapkan cara pembelajaran secara visual
(mengenali warna dan bentuk kertas).Selain itu, bahan
2D ini turut ditunjukkan kepada rakan guru pelatih dan
15
mereka dapati bahan ini menarik kerana murid harus
peka dengan arahan yang diberikan oleh guru.
Tayangan Slaid
Tayangan slaid juga telah ditunjukkan kepada
pensyarah pembimbing dan beliau memberi pendapat
supaya peka dengan gambar latar belakang slaid. Hal
ini bagi memastikan gambar tersebut tidak
menenggelamkan tulisan yang sepatutnya menjadi
fokus dalam slide yang dipaparkan. Rakan guru pelatih
pula berpendapat beberapa kesan suara perlu
dimasukkan terutamanya apabila murid dapat
menjawab dengan betul atau ketika murid memberi
jawapan yang salah.
ii. Bahan/persekitaran
Bahan 2D
Bagi penggunaan bahan 2D ini, guru perlu
menggunakan papan hitam. Selain itu, guru juga perlu
memastikan murid-murid duduk secara bedua-dua dan
menghadap ke hadapan untuk memudahkan guru
melihat mereka. Selain itu, guru akan meminta mereka
untuk berdiri terlebih dahulu dan murid yang dapat
menjawab dengan betul akan dibenarkan duduk.
Tayangan Slaid
Untuk tujuan penggunaan tayangan slaid, guru turut
memerlukan projektor, skrin layar putih dan pembesar
suara serta papan hitam. Papan hitam di sini akan
digunakan apabila murid tidak dapat menjawab soalan
dngan betul. Guru atau murid lain akan menunjukan
jalan perngiraan yang betul serta menerangkan operasi
penambahan dengan menggunakan bentuk lazim. Di
sini, guru seharusnya turut mementingkan murid-murid
16
duduk secara berpasangan. Namun, rombakan
mungkin akan dibuat sekiranya guru dapati terdapat
murid yang tinggi fizikalnya duduk di bahagian
hadapan kerana mereka akan menghalang penglihatan
murid lain.
iii.Pengalaman Pembelajaran
Bahan 2D
Bagi menggunakan bahan 2D ini, murid-murid
seharusnya sudah mempunyai pengetahuan untuk
mencongak dua nombor mudah sehingga angka 1000.
Selain itu, murid-murid perlulah mengenali pelbagai
warna yang ada serta bentuk-bentuk asas yang telah
mereka pelajari seperti bentuk segi empat dan bulat.
Tayangan Slaid
Memandangkan tayangan slaid ini digunakan pada
langkah ketiga, guru perlulah memastikan murid-murid
mampu menguasai penambahan 2 atau tiga nombor
sehingga 10 0000 semasa proses Pengajaran &
Pembelajaran dalam langkah 2.
5 R – Require
Learner
(Penglibatan
Pelajar)
Bahan 2D
Kad imbasan nombor ini akan ditampal di hadapan kelas.
Pada mulanya, guru akan meminta semua murid berdiri.
Kemudian guru memanggil nama seorang murid dan
memintanya mencari hasil tambah 2 nombor yang
ditampal di hadapan secara congak. Guru akan menyebut
warna dan bentuk kertas, bukan nombor kertas. Jika murid
tersebut dapat menjawab dengan betul, dia dibenarkan
duduk. Namun, jika jawapan yang diberikan salah, guru
akan meminta murid lain menjawab dengan mengangkat
tangan mereka terlebih dahulu.
17
Tayangan Slaid
Tayangan slaid dipaparkan di hadapan kelas. Pada
mulanya guru menunjukkan contoh bagaimana tayangan
slaid tersebut akan digunakan. Kemudian, seorang murid
akan dipanggil untuk menjawab soalan. Sekiranya
jawapan yang diberikan salah, guru perlulah menunjukkan
langkah pengiraan yang betul. Guru juga boleh meminta
murid lain menunjukkan langkah pengiraan yang betul.
Tayangan slaid ini mempunyai dua bahagian. Oleh itu,
guru perlu menetapkan 5 minit untuk setiap bahagian.
6 E – Evaluate
and Revise
(Penilaian dan
Revise)
Pada akhir pembelajaran, murid-murid seharusnya mampu
untuk menjawab soalan dalam lembaran kerja yang
diberikan dengan melakukan operasi penambahan tiga
nombor sehingga 4-digit dalam bentuk lazim. Bagi
penilaian bahan-bahan media, murid-murid perlu mengisi
borang penilaian yang disediakan dan guru akan membuat
kesimpulan daripada penilaian murid.
18
4.0 PENUTUP
Bagi semester ini saya telah mempelajari subjek Teknologi dalam Pengajaran
dan Pembelajaran.Melalui subjek ini, saya memahami bahawa teknologi
bukan semata-mata suatu ilmu pengetahuan dan buka juga alat, sebaliknya
proses, kaedah dan idea bagi memastikan penggunaan sesuatu ilmu dan alat
atau bahan itu mencapai kejayaan.
Selain itu, saya turut diberi pendedahan mengenai keberkesanan
pengajaran guru bukan sahaja mampu memproses maklmat dan memperoleh
maklumat, malah pelajar mampu memproses maklumat dan
mengaplikasikanya sehingga mendorong pembinaan tingkah laku yang baru.
Sehubungan itu, saya telah diberi tugasan yang berkaitan dengan
konsep teknologi yang telah saya pelajari. Tugasan tersebut mengkehendaki
saya untuk membuat perancangan pengajaran pembelajaran berdasarkan
Model ASSURE kerana melalui model tersebut, saya dapat mempelajari cara
yang baik untuk merancang pengajaran yang mengaplikasikan penggunaan
median. Sebelum itu, saya perlu memahami enam ciri yang terkandung dalam
Model ASSURE.
Berdasarkan Model ASSURE tersebut, saya dikehendaki pula
merancang satu rancangan pengajaran harian untuk murid sekolah
rendah.Saya diberi kebebasan untuk memilih mana-mana huraian sukatan
pelajaran untuk sekolah rendah.Apa yang penting, saya perlu memahami
tajuk yang dipilih dan objektif yang menjadi matlamat dalam pengajaran
tersebut.
Selain itu, saya perlu mengaplikasikan teknologi dalam penyediaan
rancangan pengajaran pembelajaran tersebut, bersesuaianlah dengan subjek
ini sendiri.Saya harus memastikan sekurang-kurangnya dua bahan media
digunakan dalam rancangan pengajaran tersebut.
Sebagai kesimpulannya, tugasan pada kali ini memberi banyak
pendedahan kepada guru pelatih untuk memahami konsep teknologi dan
menggunakan teknologi yang ada pada masa kini dengan sebaik-baiknya
supaya gaya pengajaran kita dapat dipertingkat dari semasa ke semasa.