numer 249.pdf

Download Numer 249.pdf

Post on 21-Nov-2015

188 views

Category:

Documents

1 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • Gabimet q bni n prdorimin e vajit t

  ullirit

  Dorashkat, aksesori m "cool"

  i dimrit

  Si t kujdeseni pr flokt e dekoloruar

  shndetsi

  mod

  estetik psikologjiFQ17

  FQ20

  FQ21

  FQ19

  Drejtor i prgjithshm: Ismet Drishti / Redaktore prgjegjse: Gerilina Kodheli / Redaktore: Ela Agaraj

  Beren, e lodhur nga gazetart

  William Levy dhe Elizabeth Gutierrez

  ndahen. Shkaku J.Lo?

  FQ11

  FQ11

  FQ5

  N Karadayi

  Vllai i Ferides

  vdes

  Meli deklaron se Fitz e ka tradhtuar

  FQ2,3Rikthimi i

  Meryem Uzerli...Jasemin

  dhe Sinan ndahen

  N Bidaai

  Sadna njihet me prindrit

  e Sonias

  FQ7

  N Pasion i rrmbyer

  Hoakin vetvritet, l letrn e shptimit

  pr Alehandron

  FQ4

  N kurti dhe sura

  Seit sheh Suran n kraht e

  Pedros

  FQ6

  Hyrrem prballet me

  vdekjen

  N Sulejmani i MadhrishmFQ6

  Synimi i Griselds sht djali i Kenedit

  N Vejusha e zezFQ5

  N Shtpiake T DshpruaraFQ4

  far duan meshkujt dhe nuk guxojn ta

  shprehin?

  FQ7

 • 2 e shtun13 dhjetor 2014 INTERVIST

  Rikthimi i Meryem Uzerli...

  I ka qndruar larg pr nj koh relativisht t gjat ekranit, por tani bukuroshja me sy bojqielli vendosi t

  rikthehet. Meryem Uzerli, e njohur edhe si Sulltanesha

  Hyrrem n serialin e famshm Sulejmani i Madhrishm sht

  kthyer n Turqi pasi nnshkroi nj kontrat me 03, kompanin turke t produksionit t kanalit televiziv m t madh n botn arabe, MBC. N vend q t organizonte nj ceremoni nnshkrimi pr kontratn n Dubai, Uzerli u takua me nj grup t vogl gazetarsh gjat nj darke n hotelin Les Ottomans n Stamboll. Shefi ekzekutiv i MBC, Fadi smail, partnert turk t O3 Production, Saner Ayar dhe Onur Gvenatam, ishin gjithashtu n pranishm n dark. Pushimi prej nj viti e gjysm

  ka qen i domosdoshm pr Meryem. Si gjithmon, ajo u shfaq e ngroht, pozitive dhe energjike. N fytyrn e saj nuk shfaqen gjurm t lodhjes. Ajo sht tashm nj Meryem e rinovuar dhe e karikuar, gati pr tu kthyer n Turqi dhe n dramat televizive. Meryem jeton ende n Berlin, por po planifikon t transferohet n Stamboll n fund t janarit. Ajo jetoi n nj dhom hoteli pr dy vjet gjat xhirimeve t Sulejmani i Madhrishm. Kt her krkesa m e madhe e saj ishte nj shtpi me kopsht pr vajzn e saj, Lara. Lara sht nj versioni n miniatur i Meryemit, me sy t thell blu dhe flok t verdh.

  Prgatiti: Ornela agaraj

  far do t ndodh nse seriali nuk sht i suk-

  sesshm? Jeta vazhdon. Ka gjra n jet q jan

  m t rndsishme se tele-vizioni dhe biznesi yn

 • 3e shtun13 dhjetor 2014INTERVIST

  Nuk do ta lejoja at q t aktronte n nj film tregtar edhe sikur t m ofrojn 100 milion euro. Qllimi im i vetm n Stamboll sht t rris Laran larg prozhektorve. Tema qndrore e serialit t ri ku protagoniste do t jet aktorja turko-gjermane sht nj histori moderne dashurie me Stambollin n prapavij. Xhirimet do t fillojn n fund t shkurtit dhe do t transmetohet n fund t Marsit. Nj dark prej 500 mij eurosh Meryem s fundmi mori nj ftes pr nj event n Lindjen e Mesme, ku

  i ofronin 500 mij euro pr t qen e pranishme n nj dark speciale. Zakonisht nuk i pranoj ftesa t tilla, por nse i dhurojn parat pr tre shoqatat turke q punojn pr fmijt n nevoj do t shkoja, tha ajo. Pyetja e lakuar m shpesh gjat nats ishte se kush do t jet partneri i Meryem n serialin e ri televiziv. Nuk sht vendosur akoma, tha ajo. Meryem sht Ibrahim Celikkol? - Nuk e njoh sht Halit Ergenc? N asnj mnyr

  Ather Kivan Tatlitug? (Fytyra e producentit dhe Meryem shklqeu n kt moment). Ayar u prgjigj Partneri i Meryem do t jet nj aktor shum i famshm si n Turqi edhe n Lindjen e Mesme. Meryem e ka rritur Laran e vetme pr 10 muaj, pa nj baby sitter apo ndihmn e nns s saj. Shihni jam br me muskuj duke e mbajtur n krah, thot ajo duke treguar kraht e saj t mbushur. N Stamboll do t ket nj baby sitter dhe nj puntore shtpie. Tashm Meryem shfaqet me nj

  qndrim pozitiv dhe sht mjaft e pjekur pr t thn. far do t ndodh nse seriali nuk sht i suksesshm? Jeta vazhdon. Ka gjra n jet q jan m t rndsishme se televizioni dhe biznesi yn.

  Meryem u ndje e lodhur nga puna e gjat e xhirimeve t Sulltani i Madhrishm. Ajo u detyrua t linte serialin jo vetm pr shkak t kushteve t puns, por edhe gjithkaje tjetr q po ndodhte n jetn e saj. Por tashm ajo sht gati t kthehet n sken...

 • 4 e shtun13 dhjetor 2014 SERIT E ARDHSHME

  N SHTPIAKE T DSHPRUARA TV KLAN

  N PASION I RRMBYER VIZION PLUS

  Hoakin vetvritet, l letrn e shptimit pr Alehandron

  Grasiela shkon n shtpin e Alehandros dhe aty njihet me Fabiolan. Monsterrat ia prezanton si kushrirn e burrit t saj. Ale-handro sheh Hoakin n kuzhinn e burgut dhe i thot se pr fajin e tij ndodhet n burg, por t burgosurit fillojn t rrahin Alehan-dron. Sandro i thot Fabiolas se sht e mundur q t mos ket asnj lidhje gjaku mes Benjaminit dhe asaj, pasi ka mundsi q t jet e adoptuar. I mbyllur n qelin e ndshkimit, Alehandro i premton vetes se nuk do t lejoj q ta ndajn nga gruaja dhe djali i tij. Anhelika sht duke fjetur e nuk reagon. Hose Luis trembet shum dhe pr-piqet ta zgjoj, i krkon q t mos vdes. Pe-dro i thot Alehandros se nse firmos nj deklarat ku pranon se sht fajtor pr t gjitha akuzat ai do t bj q dnimi t mos jet shum i gjat. Ndrkoh Samuel Bara-has i thot Hose Luisit se duan ta detyro-jn q ti hedh t gjith fajin Alehandros, Pedro i krkon Adolfos q t prmbush urdhrat e tij po at dit. Refuhio krkon Montserratin pr ti thn se nse Alehan-dro rrfen se dogji parat situata e tij do t prkeqsohet. Refuhio i tregon Montserrat dhe Viktorit se policia do t detyroj Bara-has pr t thn q Alehandro sht ortaku i tij. Ndrkoh Ezekiel godet fort Samuel Barahas q t firmos rrfimin q fajson Alehandron, por ai nuk pranon. Alehandro i krkon Areigas q t thot t vrteten, nse nuk e bn pr t, le ta bj pr vajzn e tij Anhelika. Nga ana tjetr Anhelika sht n koma, Hose Luis i krkon q t luftoj

  pr jetn e saj dhe t mos ik. Me urdhr t Pedros, Adolfo dhe Maria lidhin Virhinian, e cila sht pa ndjenja pr ti br nj foto dhe tia tregojn Hoakinit. Ndrkoh Pe-dro, i thot Hoakinit q t shkruaj letrn e vetvrasjes dhe t fajsoj Alehandron pr do krim. Alehandro e qorton Hoakinin q nuk deklaroi t vrtetn, ai i rekomandon q t lexoj librin q do ti dhuroj. Refuhio i thot Dimitrios se duhet ti jap informa-

  Jasemin u tregon shoqeve t saj pr emrin q zbuloi. Zel-ishin e sheh vajza me Leventin dhe sht m e vendosur q ti kap bashk. Behxhet i thot Nerminit se ai ka firmosu di-vorcin dhe do t fitoj fmijt duke u bler atyre dhurata. Sinan ka nj takim t papritur me nj grua dhe anulon taki-min me Suzann. Gruaja ishte drguar nga babai i saj q e ka punsuat Sinanin q t gjej motrn e tij t humbur. Zel-ish i ofron vajzs s Jasmeins nj pun si modele vetm pr

  ta larguar nga Levent. Djali i Nerminit i dehur vrapon te vajza e Zelish, pasi ajo ka foto-grafuar Leventin dhe Zelish duke br seks. Nermin zbu-lon se djali i saj i dehur shtypi me makin vajzn e Zelish dhe tani ajo sht n koma. Jasemin do t zbuloj arsyen e vrtet prse Sinan sht transferuar n lagjen e tyre. Ajo futet n shtpin e tij dhe gjen nj pistolet dhe nj grumbull me para. Kur ai gjen n shtpi, kupton se ajo nuk ka besim tek ai dhe ndahen.

  Grasiela krkon Amelian pr ti thn se Fabiola thot se sht vajza e Anastazias, por ajo nuk e beson, por e ka t qart se ishte nj person shum i rndsishm pr Benjaminin dhe se do t zbuloj se kush sht n t vrtet. Monsterrat shkon n shtpin e Anhelikas pr t qortuar Hose Luisin pr kurthin q i ngriti Alehandros pr ta futur n burg, e paralajmron se do t paguaj t gjith dmin q po i shkakton.

  cion urgjent Alehandros, por me kujdes sepse Almonte i ka vizitat e ndaluara. Hose Luis dhe Anhelika shkojn n burg pr t vizituar Hoakinin, aty e informojn se u vetvra n mngjes. N librin q Hoakin i dha Alehandros, ku gjen nj letr me rrfi-min ku thot se Pedro Morena ishte ortaku i tij. Nga ana tjetr Pedro i krkon Ezekileit q t tregoj besnikrin duke u vrar me nj pistolet.

  Jasemin dhe Sinan ndahen

 • 5e shtun13 dhjetor 2014SERIT E ARDHSHME

  N VEJUSHA E ZEZ TOP CHANNEL

  t ngusht. Griselda prshnde-tet prgjithmon me Lorenn dhe nuk dyshon t hakmerret ndaj njerzve q donin ta vris-nin. Miku i Loren nuk mund ta besonte at q po dgjonte. Vdiq para se ti thoshte q e donte dhe se donte t martohej me t. Rii nxitoi me planet pr t shptuar Shugarin nga spitali. Nuk beson-te tek Tajler dhe mendoi ta shp-toj vetm. Shrbimi Sekret i ven-

  dosi Shugarit nj ndjeks n krah. Ishin t sigurt se do ti onte n planin e radhs s Griseldas. Pr t hequr qafe t gjith Rii mas-kohet, por agjentt jan pas tij. Rii arrin t nxjerr Shugarin nga spitali, por dyshonte q ishte nj kurth, pasi nuk hasi rezistenc gjat largimit. Riardson be-sonte t gjente sekretin e Grisel-da Blankos dhe t armatoste prgjithmon organizatn e tij.

  Synimi i Griselds sht djali i Kenedit

  Por ata nuk besonin n inteligjen-cn dhe shqisn e gjasht Riit, i cili menjher u tall me agjentt. Rii gjen prgjuesin n krahun e Shugarit dhe msoi ikjen. Riard-son ishte i inatosur dhe i zhgnjy-er, sepse kishte n duart njerzit m t rndsishm t Griselda Blankos. Tajler vizitoi Griseldan pr ti nxjerr informacion pr ini-cialet JFK. Megjithat kumbara e przuri. Griselda e dinte q di-ka nuk shkonte mir dhe e para-lajmroi Tajlerin se nse e tradh-tonte do ta krkonte kudo pr ta vrar. Njerzit e Griseldas dhe Hulianas prgatisnin makinn bomb dhe e vendosin prball spitali ku agjenti Garsia ishte shtruara. Prpara shprthimit Norm Xhons kuptoi atentatin. Megjithat ishte shum von dhe zjarri e arriti. Tani sht n prag t vdekjes. Bombarduesi ra n kurthin e Otalavaros dhe nuk do ta ln derisa tu tregoj vendin e fsheht t njerzve t Kumbars. Gasolina vjen pr ta shptuar dhe Otalvaro del i plagosur. Bombar-dero gjithashtu u plagos dhe i krkoi mikut t tij m t mir q ti jepte fund jets s tij. Ga