Мартинець Ольга Святославівна Комунального м...

12
Мартинець Ольга Святославівна, вчитель біології вищої категорії Комунального закладу освіти «Середня загальноосвітня школа № 37» м.Дніпро Конспект уроку на тему: «Вища нервова діяльність» Мета уроку: сформувати поняття про рефлекторні основи вищої нервової діяльності , встановити особливості вищої нервової діяльності людини,властиві тільки їй; розвивати уміння вести бесіду, використовуючи приклади з життя великих людей та притчі про мудреців; виховувати моральність, для розвитку найкращих якостей учнів та учителя; створювати умови для роздумів та міркувань. Обладнання і матеріали: ілюстрації, відеосюжет, конверти із завданнями, асоціативний ряд «Людина», схема – конспект, рефлексійне вікно, картки самооцінювання. Основні терміни і поняття: перша і друга сигнальні системи,нижча нервова діяльність, вища нервова діяльність, психічні процеси: відчуття, сприйняття,уява, галюцинації, ілюзії, вроджена поведінка, набута поведінка Методи і прийоми: робота в парах; технології «Зигзаг», навчаючись- вчуся, «Лист у майбутнє»; рефлексійне вікно; філософи; випереджувальні дослідження; асоціативний ряд; робота з картками, таблицями, схемами; елементи гуманної педагогіки. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Форма уроку: урок – образ. ХІД УРОКУ 1.Організація класу: Добрий день . Я рада всіх вас бачити на цьому уроці. Наш урок – урок – образ. Ми будемо на основі тих знань, які у вас уже є, відкривати нове і

Upload: others

Post on 03-Jan-2020

21 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Мартинець Ольга Святославівна,

вчитель біології вищої категорії

Комунального закладу освіти

«Середня загальноосвітня школа № 37»

м.Дніпро

Конспект уроку на тему: «Вища нервова діяльність»

Мета уроку: сформувати поняття про рефлекторні основи вищої нервової

діяльності , встановити особливості вищої нервової діяльності

людини,властиві тільки їй;

розвивати уміння вести бесіду, використовуючи приклади з життя великих

людей та притчі про мудреців;

виховувати моральність, для розвитку найкращих якостей учнів та учителя;

створювати умови для роздумів та міркувань.

Обладнання і матеріали: ілюстрації, відеосюжет, конверти із завданнями,

асоціативний ряд «Людина», схема – конспект, рефлексійне вікно, картки

самооцінювання.

Основні терміни і поняття: перша і друга сигнальні системи,нижча нервова

діяльність, вища нервова діяльність, психічні процеси: відчуття,

сприйняття,уява, галюцинації, ілюзії, вроджена поведінка, набута поведінка

Методи і прийоми: робота в парах; технології «Зигзаг», навчаючись- вчуся,

«Лист у майбутнє»; рефлексійне вікно; філософи; випереджувальні

дослідження; асоціативний ряд; робота з картками, таблицями, схемами;

елементи гуманної педагогіки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок – образ.

ХІД УРОКУ

1.Організація класу:

Добрий день . Я рада всіх вас бачити на цьому уроці. Наш урок – урок –

образ. Ми будемо на основі тих знань, які у вас уже є, відкривати нове і

формувати образ наступної цілої теми, назва якої «Біологічні основи

поведінки людини».

Я впевнена, що кожен з вас про себе може сказати:

Я розумна людина!

Я особистість творча!

Я вчуся і хочу знати!

Тому, звертаюся до вас із проханням: висловлюйте свої думки, а якщо

вам буде здаватися, що вони нереальні, то згадайте , що істина не

лежить на поверхні, її треба шукати.

2.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку:

На ваших партах є схеми-конспекти, вони відображають хід нашого

уроку.

Тож почнемо…. Яка тема уроку?

Вища нервова діяльність (зачитали тему)

Яка мета уроку? (учні висловлюють свої думки)

Сформувати поняття - вища нервова діяльність, визначити основні

процеси,на яких базується вища нервова діяльність, з ясувати

відмінність ВНД людини від ВНД тварини .

А я хочу додати, що ми з вами сьогодні будемо намагатися з ясувати,

що означає бути людиною.

Перед вами на дошці є картина , яку створив Якоб Йорданс.

Ця картина описує події , які відбувалися в 4 сторіччі до нашої ери. А

сталося ось що: давньогрецький філософ Діоген одного сонячного дня

вийшов на людяну вулицю із свічкою. Коли його запитали, що він

шукає, то мудрець відповів: (як ви гадаєте, що він відповів?) - Я

шукаю людину!

А хто така ЛЮДИНА?

Це не просто біологічне поняття, а філософське. Щоб зрозуміти це ,

звернімося до відомих учителів та філософів.

Георг Гегель вважав:

«Людина є не що інше, як ряд її вчинків»

(за вчинками людини, ми робимо висновки : Що це за людина? Якими

якостями наділена.)

Учитель учителів Василь Сухомлинський стверджував:

«Людиною треба не тільки народитися. Людиною треба стати».

(Людина народжується біологічною істотою, а соціальною істотою їй ще

треба стати в процесі виховання та життя в соціумі)

А творець вчення про живу речовину планети Володимир Іванович

Вернадський наголошував:

«Природа людини в її розумі, а не в фізіології, як у тварин».

(здійснюючи певні вчинки, людина повинна замислюватись над їхніми

наслідками, не тільки для себе, але й для оточуючих)

Давайте спробуємо й ми побути філософами й запропонувати своє

визначення : людина – це…. На дошці перелічені поняття: суб,єкт,об,єкт,

свобода вибору, цар природи, частина природи, моральність. Тут треба щось

вилучити, щось пояснити, а щось можливо додати. Давайте пояснимо, що

таке суб,єкт, а що таке об,єкт?

Суб,єкт - індивід, що пізнає світ і може активно впливати на нього.

Об,єкт – особа, або предмет, на які спрямовано певну діяльність, увагу,

тощо…

Як ви вважаєте, за яких умов людину можна назвати суб,єкт, а за яких об,єкт?

Тож як звучить визначення поняття – людина?

ЛЮДИНА – це суб,єкт, частина природи, наділена моральними якостями та

правом вибору.

3.Вивчення нового матеріалу:

А) Поняття про вищу та нижчу діяльність, різновид поведінки: (робота учнів

з підручником, перегляд відео сюжету, складання опорної схеми)

Людина – це частина природи. А на основі чого ви зробили такі висновки?

(людині властиві ознаки живого: дихання, живлення, ріст, розвиток,

розмноження, обмін речовин…)

А як регулюються всі ці фізіологічні процеси?

(За допомогою нервової системи, тобто рефлекторно)

А на підтримання чого , направлена рефлекторна регуляція фізіологічних

процесів?

(на підтримання гомеостазу)

Що таке гомеостаз?

(підтримання сталості внутрішнього середовища організму)

Отже, рефлекторна діяльність фізіологічних процесів організму людини

отримала назву – нижчої нервової діяльності.

Відкрийте підручники , знайдіть це визначення.

НИЖЧА НЕРВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ – рефлекторна регуляція організму

направлена на підтримання гомеостазу.

(виписати визначення у схему-конспект)

А чи існує організм у довкіллі сам по собі? (ні)

Він тісно взаємодіє з іншими організмами й чинниками довкілля. А як

проявляється така взаємодія?

(проявляється зміною поведінки)

Це отримало назву вищої нервової діяльності.

Звернімося до підручника :

ВИЩА НЕРВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ – рефлекторна поведінкова регуляція

взаємовідношень організму з навколишнім середовищем.

(виписати визначення у схему –конспект)

Якщо поведінка відповідає потребам організму і умовам середовища, то

якість її життєдіяльності підвищується , а якщо не відповідає, то це шлях до

хвороб, конфліктів і навіть до передчасної смерті.

Щоб з ясувати, які існують різновиди поведінки, ми переглянемо

відеосюжет, який нам підготувала учениця нашого класу . У процесі

перегляду, я пропоную вам заповнити схему:

Різновид поведінки (відеосюжет)

природжена набута

(безумовні рефлекси, інстинкти) (умовні рефлекси, навички, звички)

Більш детально з безумовними та умовними рефлексами,

навичками та звичками ми ознайомимось на наступних уроках.

Б) Поняття про сигнальні системи. Психічні процеси:

(випереджуюче завдання, робота в парах, робота з підручником)

Від самого народження людина постійно сприймає явища

навколишнього світу. Першими вона пізнає матір і батька, потім

природу і людей, що її оточують, нарешті пізнає взаємовідносини в

суспільстві, а також намагається пізнати саму себе. Цей процес

базується на діяльності сигнальних систем організму.

Таких сигнальних систем відомо дві. (Як ви вважаєте, як вони

називаються?)

Сигнальні системи

Перша Друга

Сигнали від сенсорних систем Сигнал – слово

Дію першої та другої системи досліджував учень нашого класу.

І ось які результати він отримав:

(виступ учня)

Як уже відомо, перша сигнальна система дозволяє нам приймати

сигнали довкілля за допомогою сенсорних систем. Наприклад: і ми,

і тварини однаково реагуємо на гучний звук поворотом голови. Це

підтверджує проведений мною дослід. На даному фото моя сестра і

моя собака одночасно повернулися у бік сильного звукового

сигналу(демонстрація фото).

Але на слово реакція буде різною. Якщо собаку навчити приносити

предмети на команду «апорт», то це спрацьовує кожен раз при

вимові даного слова (демонстрація фото).

Але якщо собаці сказати : «Принеси мені ось ту річ», ніякої дії не

відбудеться, хоча смисл команди однаковий (демонстрація фото).

Тварина запам ятовує набір звуків, а людина розуміє сенс слів.

Учитель: Дякую!

Друга сигнальна система, є основою психіки людини

Тож сьогодні ми починаємо знайомство з психічними процесами.

Для цього я пропоную вам роботу в парах, з підручником. На

кожній парті лежать конверти із завданням. Ваша задача,

користуючись текстом параграфу, сформувати визначення певного

психічного процесу і підібрати відповідну ілюстрацію. Після

цього,пара учнів звітується, а пари-дублери висловлюють свою

згоду або заперечення.

Психічні процеси людини:

(робота учнів з підручником у парах )

Завдання для 1 та 6 пари: сформувати визначення психічного

процесу – відчуття, підібрати відповідну ілюстрацію.

Завдання для 2 та 7 пари: сформувати визначення психічного

процесу – сприйняття – підібрати відповідну ілюстрацію.

Завдання 3 та 8 пари: сформувати визначення психічного процесу –

уява, підібрати відповідну ілюстрацію.

Завдання 4 та 9 пари: сформувати визначення психічного процесу –

ілюзії, підібрати відповідну ілюстрацію.

Завдання 5 та 10 пари: сформувати визначення психічного процесу –

галюцинації, підібрати відповідну ілюстрацію.

Психічний

процес

Його суть Наочне зображення

1)відчуття Відображення

мозком

окремих

властивостей

предметів і

явищ при їх дії

на органи

чуття.

2)сприйняття Відображення

людиною

предметів і

явищ у цілому.

3)уява Створення

людиною

чуттєво-

наочних

образів раніше,

ніж сприйме

об,єкт.

4)галюцинації Відчуття, що

виникають за

відсутності

реального

подразника

Ілюстрація А.Кукушкіна до

повісті М.Гоголя «Вій»

5)ілюзії Хибне

сприйняття

реально

існуючого

предмету

Результатом діяльності нашої психіки є також: мислення,

пам,ять,мова, увага, емоції,свідомість, але ці психічні процеси , як

безумовні та умовні рефлекси, навички і звички - ми детально

розглянемо на наступних уроках.

4.Закріплення вивченого матеріалу:

На основі отриманих на уроці знань згадаймо шлях розвитку

людини .

(використання методу «Асоціативний ряд», додаток 1)

Важливою ланкою у формуванні людини є вища нервова діяльність.

(?)

Вона базується на трьох «китах»:

Перша сигнальна система , інструментом якої є сигнали, що

надходять від сенсорних систем.

Друга сигнальна система , інструментом якої є слово.

Психічні процеси , серед яких виділяють: відчуття, сприйняття,

уяву,ілюзії, галюцинації. З ними ми ознайомились сьогодні. Але

виокремлюють ще такі психічні процеси, як мова, мислення,

пам,ять, увага. Їх ми будемо вивчати на наступних уроках.

(Доданок 1)

Так з біологічної точки зору формується людина.

Але філософи мають на цей процес свій погляд. Вони формулюють власні

думки у вигляді притч , які намагаються донести до нас. І я хотіла, щоб ви

почули одну з них, яка формулює філософське поняття – людина:

Вечоріло. По дорозі йшли батько й син. Посеред дороги лежав

камінь, батько не помітив його, спіткнувся і забив ногу. Йому стало

боляче. Застогнавши, він обійшов камінь і, взявши дитину за руку,

пішов далі. На другий день батько з сином йшли тією ж дорогою.

Батько забув про камінь і знову забив ногу. Третього дня батько і

син крокували тим же маршрутом і заздалегідь батько сказав:

«Дивись уважно, синку, треба обійти камінь». Вони уповільнили

ходу, але каменя вже не було. На узбіччі сидів сивий дід.

-Дідусь, - сказав хлопчик, - ви не бачили тут камінь?

-Я прибрав його з дороги.

- Ви , також забили об нього ногу?

- Ні.

- То чому ж ви прибрали камінь? ( Як ви вважаєте, що відповів

мудрець?)

- Тому, що я Людина.

Поміркуйте над цими словами... Слово людина, тут звучить з

великої літери. Як ви думаєте чому? (відповіді дітей)

Повернімося до початку нашого уроку: Як ви вважаєте, хто в цій

історії виявив себе як суб,єкт, а хто як об,єкт?

Тож, ЛЮДИНА – це суб,єкт, яка наділена моральними якостями та правом

вибору.

І я бажаю вам пізнавати світ, активно та позитивно впливати на

нього, формуючи в собі Людину з великої літери.

Підбиваючи підсумок нашого уроку прошу вас заповнити

рефлексійне вікно.

6.Рефлексія:

Рефлексійне вікно

Добре зрозуміло Потребує додаткового

пояснення

Відразу можу використати Ніколи не зможу використати

Сьогодні, ми намагалися бути філософами і плідно працювали весь

урок. Тож я прошу вас оцінити нашу спільну роботу і поставити

оцінку собі і учителю. Для цього у вас є оцінювальні картки:

Критерії оцінювання самооцінка Ваша оцінка

вчителю

Оцінка

вчителя

Під час обговорення

філософських питань

Під час пояснення

нового матеріалу

Під час закріплення

вивченої теми

Відкрийте щоденники і запишіть завдання додому.

7.Д.З. опрацювати відповідні параграфи підручника;

Творче завдання: Проаналізувати урок і написати «Лист в

майбутнє» - лист своїй майбутній дитині з порадами, як стати

справжньою Людиною.

8.Післямова

Дякую всім за урок! А для шановних гостей ми приготували

подарунок, вірш Василя Симоненка « Ти знаєш, що ти людина»?

(хорове читання)

Василь Симоненко «Ти знаєш, що ти людина»?

Ти знаєш, що ти — людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

Більше тебе не буде.

Завтра на цій землі

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди —

Добрі, ласкаві й злі.

Сьогодні усе для тебе —

Озера, гаї, степи.

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба —

Гляди ж не проспи!

Бо ти на землі — Людина,

І хочеш того чи ні —

Усмішка твоя — єдина,

Очі твої — одні!

Доданок 1 Асоціативний ряд

Вища нервова

діяльність

*перша та друга сигнальні

системи

Сигнали Сигнал –

від слово

сенсорних

систем *Психічні процеси

- відчуття - мова

- сприйняття - мислення

- уява - пам ять

- ілюзії - увага

- галюцинації - емоції

(вивчатимемо на

наступних уроках)

Дата:

БІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ

ПОВЕДІНКИ ЛЮДИНИ

Тема уроку: Вища нервова

діяльність.

Людина - це

Суб,єкт, об,єкт, цар природи,

моральність, частина природи,

право вибору.

Суб,єкт – це індивід, що пізнає

світ і може активно впливати на

нього.

Об,єкт -

Нижча нервова діяльність –

Вища нервова діяльність –

ПОВЕДІНКА

СИГНАЛЬНІ СИСТЕМИ

Психічні процеси:

Психічний процес Його суть

Відчуття

Сприйняття

Уява

Ілюзії

Галюцінації